Wieża Gedymina Wałbrzych
Strona Główna Dolny Śląsk Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju – szlak, zdjęcia i wskazówki

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju – szlak, zdjęcia i wskazówki

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Wieże widokowe na Dolnym Śląsku wyrastają jak grzyby po deszczu i wolnym krokiem podążamy ich śladem, by nadrobić zaległości. Wieża widokowa została ustawiona na szczycie Wzgórza Gedymina (532 m n.p.m) w Szczawnie Zdroju w roku 2022, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 9 lipca.

Jest to bardzo wyjątkowa wieża widokowa na tle innych, ponieważ charakterystyczną dla niej cechą jest fakt, że nie posiada schodów i na jej szczyt prowadzi lekko wznosząca się kładka w formie spirali. Dodatkowo dojście do wieży jest szeroką i łagodną drogą, dlatego bez większych problemów można wejść na nią z wózkiem dziecięcym lub wózku inwalidzkim.

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki

Szczawno-Zdrój wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina - jak dojechać, wskazówki na szlaku

Czas na przejście – około 1 godzina

Jeżeli chcecie tylko wejść na wieżę widokową i w miarę szybko wyrobić się z tematem, to możecie autem pojechać na parking znajdujący się przy ul. Narciarskiej. Zazwyczaj nie ma tam problemu z zaparkowaniem pojazdu i możecie dojechać aż w pobliże sporego placu zabaw dla dzieci. Parking jest bezpłatny i ogólnodostępny.

Na Wzgórze Gedymina prowadzi szlak niebieski biegnący szeroką i dobrze oznaczoną drogą. Nie ma możliwości żebyście się zgubili, ponieważ trasa jest naprawdę prosta i idealnie nadaje się dla dzieci oraz kuracjuszy przebywających w uzdrowisku, jakim jest Szczawno-Zdrój.

Wzgórze Gedymina znajduje się na terenie Parku Zdrojowego im. H. Wieniawskiego, który poprzecinany jest atrakcyjną trasą rowerową Single Track i dzięki temu możecie ciekawie spędzić czas na także na rowerach. Często w tym miejscu organizowane są eventy kolarskie lub biegi po terenie parku. My właśnie na taki trafiliśmy podczas naszego wejścia na wieżę i w związku z tym było tłoczno zarówno na szlaku, jak i samej wieży widokowej. W normalne dni jest to spokojne i ciche miejsce, gdzie będziecie mogli spotkać niewielu turystów i cieszyć się naturą wyłącznie dla siebie.

Co ciekawe w kwestii bezpieczeństwa, jakie panuje na wieży widokowej, to jej maksymalny licznik osób wynosi 80 i jest to kontrolowane za pomocą czujników znajdujących się przy metalowej bramce. Jeżeli liczba turystów znajdujących się naraz na wieży wyniesie 80, to bramka automatycznie się zamyka i nie wpuszcza większej ilości osób. Rozlega się przy tym komunikat dźwiękowy informujący o zaistniałej sytuacji i trzeba poczekać aż ktoś zejdzie z wieży.

Przy większej ilości osób na wieży lub przy wietrze można poczuć kołysanie się obiektu, co dla niektórych może być niekomfortowe.

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki
Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki

Co zobaczycie z wieży widokowej? 

Wznosząca się na ponad 33 metry konstrukcja wynosi Was poza korony drzew i odsłania przepiękny widok m.in. na Góry Wałbrzyskie, Masyw Ślęży, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych oraz Karkonosze (przy dobrej widoczności zobaczycie nawet królową Karkonoszy – Śnieżkę ). Rozpoznanie terenu ułatwiają specjalnie zamontowane tablice z panoramą. Jeżeli jednak macie na telefonie aplikację Polskie Góry, to bez problemu zobaczycie, na jaki szczyt właśnie spoglądacie. 

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki
Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki
Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki

Dłuższe zwiedzanie Szczawna-Zdroju wraz z częścią uzdrowiskową miasta

Tak jak wspominaliśmy, Szczawno-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, mającą swoje korzenie sięgające XIII wieku. W tych czasach postanowiono skorzystać na szerszą skalę z leczniczych właściwości wód mineralnych znajdujących się w Szczawnie Zdroju. Wiele sławnych osób przyjeżdżało tutaj zażywać kuracji, z których warto wymienić m.in. króla Augusta, Winstona Churchilla, Cara Mikołaja I, Zygmunta Krasickiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy bajkopisarza Jana Brzechwy.

Z pewnością jeżeli będziecie chcieli zwiedzić Szczawno-Zdrój to nie możecie pominąć promenady uzdrowiska oraz Halę Spacerową, która zlokalizowana jest przy Parku Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego. Przepiękny budynek zachwyci na pewno niejedną osobę, ze względu na jego ciekawą stylistykę. Na zachodnim skrzydle znajduje się pięknie zdobiony Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest sam Park Zdrojowy oraz w szczególności Wieża Anny, znajdującej się na skraju parku z piękną panoramą na miasto. Z niej zobaczycie też wspomniany wyżej Teatr Zdrojowy oraz Halę Spacerowa. Wasz wzrok przykuje także duży gmach Domu Zdrojowego “Uzdrowisko”, który na początku wydał nam się siedzibą urzędu miejskiego lub co najmniej jakiegoś ministerstwa. Wszystko przez to, że jest on zbudowany w bardzo postawny sposób i jego kopuła na dachu z flagą kojarzy nam się z budynkiem użyteczności publicznej.

Kolejnymi atrakcjami jakie będziecie mogli zwiedzić w pobliżu Szczawna-Zdroju będzie góra wchodząca w skład Korony Gór Polskich – Chełmiec, Wałbrzych z przepięknym Zamkiem Książ czy też Stara Kopalnia w Wałbrzychu, będące muzeum poświęconym historii kopalnianej miasta. To oczywiście tylko kilka propozycji, bo w okolicy jest do zwiedzania bardzo dużo ciekawych miejsc. Jeżeli pokopiecie trochę na naszym blogu to na pewno odnajdziecie coś dla siebie.

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki
Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki

Droga powrotna z Wieży Gedymina przez jeziorko Gedymina

Idąc na wieżę Gedymina na pewno zwrócicie uwagę na tabliczki kierujące do jeziorka Gedymina znajdującego się kilkaset metrów od niebieskiego szlaku. Warto pójść na niego w drodze powrotnej i zobaczyć staw ukryty w lesie. Jest to dość popularne miejsce spotkań, ponieważ leży na uboczu. W sezonie napotkacie też tutaj pewnie kilku rybaków, grupki młodzieży lub spacerujących kuracjuszy.

Warto też wspomnieć, że cały teren wzgórza Gedymina nosił nazwę “belweder”, gdzie swoją rezydencję miał tajemniczy pan w zielonym surducie. Już wtedy było to miejsce, w którym spotykali się artyści oraz mogli spędzić aktywnie czas wśród znajomych. Belweder posiadał swoją wieżę widokową, a nawet miał własne pole golfowe.

Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki
Wyjątkowa wieża widokowa Gedymina w Szczawnie Zdroju - szlak, zdjęcia i wskazówki

Nie dajcie się zaskoczyć - sprawdź pogodę w Szczawnie Zdroju

Szczawno-Zdrój
zachmurzenie duże
38%
2.3km/h
100%
26°C
27°
25°
24°
Sat
16°
Sun
18°
Mon
16°
Tue
14°
Wed

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga