Strona Główna Polska Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem – Droga przez Mękę Pańską?

Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem – Droga przez Mękę Pańską?

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 4 komentarze

Tak więc nadszedł długo wyczekiwany przez nas moment – pierwsza wycieczka w góry z Leosiem! Co prawda są to, jak my to pieszczotliwie nazywamy „gównogórki”, ale właśnie ich nam potrzeba do testowania z naszym maluszku. Szlak który wybraliśmy to Górzec znajdujący się na Dolnym Śląsku w obrębie Pogórza Kaczawskiego. Podsumowując jest on od naszego miasta położony niecałą godzinę drogi samochodem oraz wejście/zejście zajmują około godziny – wpasowuje się więc idealnie w ramy czasowe w pierwszej podróży z niemowlakiem.

Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?

Szlak na Górzec z niemowlakiem – droga przez Mękę Pańską?

Tytuł może wydał Wam się przewrotny, ale musimy to potwierdzić. Pierwsze wyjście z Leosiem w góry było prawdziwą drogą przez Mękę Pańską… Taką złożoną z 14-stu stacji Drogi Krzyżowej 🙂 Okazało się bowiem, że szlakiem prowadzącym na szczyt wygasłego wulkanu Górzec jest droga krzyżową. Planując tą trasę nie znaleźliśmy żadnej wzmianki na ten temat, dlatego trochę się zdziwiliśmy, gdy przy wejściu na szlak przywitały nas dwa wielkie krzyże znajdujące się na poboczach dogi. Stojąc tak pomiędzy nimi z rozłożonymi rękami i Leosiem na piersi bardzo wpasowywaliśmy się w otoczenie. W sumie jest to dość ciekawy zbieg okoliczności, że akurat pierwszy szlak, który wybraliśmy z Leosiem okazał się drogą krzyżowa… Czyżby była to przepowiednia co nasz czeka z tym małym szkrabem? Oby nie! 🙂

No to wyjaśnienia mamy już za sobą. Rozpocznijmy więc tak jak zawsze, czyli odpowiedzią na podstawowe pytania, której szukają turyści chcący wejść na Górzec – jak tam dojechać i czy jest gdzie zaparkować? Otóż należy dojechać do miejscowości Męcinka, a następnie drogą szutrową udać się aż do linii lasu, przy której znajduje się sporych rozmiarów parking. Dojazd na parking może być utrudniony w zimie, dlatego w takim wypadku należałoby zaparkować samochód w Męcince i pieszo podążyć szlakiem zielonym. W tym miejscu zapakowaliśmy Leosia w chustę do noszenia (w tym miejscu musimy polecić patent jakim jest chusta… w naszym przypadku działa cuda z dzieckiem i usypia go jak nic innego) i wyruszyliśmy szlakiem zielonym wchodząc do Parku Krajobrazowego Chełmy. Trasa nie jest trudna, chociaż droga krzyżowa nie należy też do płaskich zamulaczy. Miejscami potrafi satysfakcjonująco podnieść rytm serca w szczególności z małym kompanem na piersi.

Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?

Szczyt wygasłego wulkanu Górzyca potocznie nazywanego przez mieszkańców Kalwiarią

Tak ja wspominaliśmy wcześniej na sam szczyt góry prowadzi droga krzyżowa z 14 kapliczkami inscenizującymi poszczególne stacje. Jak donoszą historyczne źródła nie wyklucza się, że Górzec, zwany także przez miejscowych Kalwarią, mógł mieć podobną historię co pobliska Ślęża czyli stanowić miejsce pogańskiego kultu. Coś musi być jednak na rzeczy i może bije od niego jakaś energia? Tym razem Górzec jest miejscem kultu chrześcijańskiego i na jego szczycie można znaleźć wiele ławek ustawionych w półkrąg a na środku kapliczkę.

Sama góra należy do reprezentantów wygasłych wulkanów na Dolnym Śląsku co w szczególności można zauważyć po charakterystycznych skałach widocznych na szczycie. Stad też stożkowaty wygląd wzniesienia oraz dość strome podejście.

Z ciekawych informacji na temat wygasłego wulkanu Górzec to fakt, że na jego szczycie około XII wieku znajdował się gród bądź nieduży zamek, który był otoczony suchą fosą. Do dzisiaj rzuca się ona w oczy oraz wyjaśnia wypłaszczony wierzchołek Górzca. Wyczytaliśmy także, że kiedyś był tu genialny punkt widokowy, jednak aktualnie pobliska panorama Męcinki oraz Legnicy została przesłonięta drzewami i tylko w niektórych miejscach pomiędzy drzewami można wypatrzyć jakieś ciekaw widoki.

Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?
Szlak na Wygasły wulkan Górzec z niemowlakiem - Droga przez Mękę Pańską?

Co dla nas jednak jest najważniejsze z tej podróży to zachowanie małego Leosia, który spisał się w 100%. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim dwóch rzeczy: Pierwsza to to, że Leoś uwielbia podróże w chuście, zaś druga to taka, że ja nie mam siły by nosić go w chuście… Nie pozostało mi nic innego jak najszybciej wrócić do formy, ponieważ w związku z uczestnictwem w 2-gich Turystycznych Mistrzostwach Blogerów mamy naprawę napięte terminy i mnóstwo nowych rzeczy do zwiedzenia na Dolnym Śląsku!

Interaktywna mapa szlaku na szczyt Górzca

Tak jak zawsze zostawiamy Wam interaktywną mapę szlaku, byście mogli sami łatwiej zaplanować swój wyjazd. Co do istotnych informacji na Górzec można też dostać się rowerem, ponieważ prowadzi na niego łagodniejszy szlak „Droga Pątnicza”, która możliwa jest do zdobycia na dwóch kółkach. Mamy nadzieję, że wybierzecie się kiedyś naszymi śladami, ponieważ nawet w takich małych górach można podziwiać piękne widoki!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga