W samym sercu malowniczego Görlitz, na pograniczu Niemiec i Polski, kryje się prawdziwy skarb dla poszukiwaczy rodzinnych atrakcji – Zoo Görlitz. To miejsce, gdzie magia dzikiej fauny i flory splata się z edukacyjną misją i troską o środowisko. Dla nas jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, jednak wiemy, że nasi dorośli znajomi też się świetnie tu bawią. Zoo Görlitz oferuje niezapomniane doświadczenia i bliskie spotkania z mieszkańcami wszystkich kontynentów – a wszystko to w kameralnej formie, gdzie zwierzęta są dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Spacerując po urokliwych alejkach, odwiedzający mogą podziwiać nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale także zwierzęta hodowlane tj. kozy, owce, krowy czy osły. W tym artykule zabierzemy Was na wirtualną wycieczkę po Zoo Görlitz, odkrywając jego najciekawsze zakątki, sekrety i powody, dla których warto je odwiedzić.
Jak dojechać do Zoo Görlitz - własnnym samochodem lub pociągiem
Zoo Görlitz znajduje się w pobliżu stacji kolejowej, praktycznie w samym centrum miasta. Z tego względu jest to atrakcja, która jest bardzo dobrze skomunikowana zarówno dla osób poruszających się samochodem, jak i dla tych, którzy korzystają z transportu publicznego. Musimy przyznać, że druga opcja zwiedzania Zoo w Görlitz przypadła naszym dzieciom najbardziej do gustu, ponieważ sama jazda pociągiem jest dla nich atrakcją.
Przyjazd pociągiem do Görlitz
Jeżeli nie posiadacie samochodu lub chcecie odpocząć od prowadzenia auta to do Görlitz dostaniecie się bez problemu pociągiem. W zależności od miejsca zamieszkania dojedziecie tam bezpośrednio (z przesiadką Zgorzelec / Görlitz) lub, jak w naszym przypadku, jadąc z Lubina musieliśmy się przesiąść w Legnicy. Podróż zajmuje około 2 godziny. Co ciekawe, przesiadając się w Zgorzelcu i wysiadając w Görlitz nie musicie kupować biletu – taka komunikacja między tymi bratnimi miastami jest bezpłatna.
Po wyjściu z pociągu należy się udać do wyjścia tylnego z peronu (przejście podziemne prowadzące na południe miasta) i następnie przejść około 500 metrów wzdłuż parku znajdującym się przy stacji kolejowej. Kolejno należy skręcić w prawo w główną ulicę i po przejściu kolejnych 500 metrów dotrzecie do wejścia Zoo Görlitz.
UWAGA! Jeżeli prowadzicie wózek z dziećmi to niestety południowe wyjście nie jest wyposażone w windę. Z tego względu należy wyjść centralnym wyjściem w kierunku rynku miejskiego oraz później odbić w prawo (pod wiadukt kolejowy).
Lubin – Legnica – Zgorzelec – Görlitz / czas przejazdu ok. 2 godziny (cena 33 zł)
Wrocław – Zgorzelec – Görlitz / czas przejazdu ok. 2 godziny (cena 40 zł)
Dojazd samochodem do Zoo w Görlitz
Dojazd samochodem do Zoo w Görlitz jest dość proste, ponieważ ogród zoologiczny znajduje się zaraz przy drodze krajowej numer 99. Warto zwrócić uwagę na korki, jakie lubią tworzyć się przy granicy. Częste kontrole policji podyktowane są uszczelnieniem granic pomiędzy naszymi krajami i przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.
Zoo w Görlitz oferuje dwa parkingi – mały znajdujący się bezpośrednio koło zoo oraz duży parking, który zostało niedawno otwarty (Parking Zittauer Straße 19, 02826 Görlitz ). Wszystkie parkingi są darmowe dla gości odwiedzających ogród zoologiczny w Görlitz.
Zwiedzanie Zoo Görlitz - za co uwielbiamy to kameralne zoo pełne atrakcji?
Zoo w Görlitz ma wiele zalet, ale dla nas najlepszą z nich jest jego kameralność. Jest to chyba jedno z najmniejszych ogrodów zoologicznych w Niemczech, jednak na nudę nie można tutaj narzekać. Bez przeszkód można spędzić tutaj cały dzień z dziećmi podziwiając ponad 500 mieszkańców ogrodu lub bawiąc się na tematycznych placach zabaw i wystawach. Wszystko to bez tłumów, dlatego Zoo zwiedza się bardzo komfortowo. Co może przydać się wielu turystom z Polski, to informacja, że większa część załogi pracującej w Zoo Görlitz mówi po Polsku. Nie ma więc tutaj bariery komunikacyjnej co znacznie ułatwia rodzinne zwiedzanie.
Jakie zwierzęta można spotkać w ogrodzie zoologicznym w Görlitz
Park Zoologiczny w Görlitz ma około 5 hektarów powierzchni i podzielony został na kilka stref tematycznych. Na samym wejściu wita nas radosna gromadka Mangust Pręgowanych i po skręceniu w prawo zobaczycie zagrodę z pandą czerwoną, która jest motywem przewodnim Zoo w Görlitz – to właśnie jej radony pyszczek możecie zobaczyć na większości materiałów promocyjnych ogrodu oraz na ich logo. Chociaż panda mała jest dumnym przedstawicielem Zoo, to raczej ciężko ją zobaczyć na żywo. Jest to zwierzątko dość mało lubiące wchodzić w interakcję z ludźmi (szczególnie teraz, gdy mama panda musi opiekować się maluszkiem). Najlepszą okazją by zobaczyć pandę czerwoną na żywo jest przyjście na porę karmienia, która odbywa się o godzinie 10.00 oraz 14.00.
Następnym przystankiem, który na pewno zwróci uwagę dzieci jest zagroda z małpami (makak rezus), które małpują w zagrodzie. Warto też zwrócić uwagę na budynek znajdujący się zaraz za zagrodą małp, w którym znajduje się niewielka ptaszarnia. Można do niej wejść i poobcować trochę z kolorowymi papużkami. Jeżeli macie dobrą rękę do zwierząt to może nawet uda Wam się zachęcić papugę, by usiadła Wam na ręce. Trzeba tutaj uważać, ponieważ dużo dzieje się dookoła, a niektóre mniejsze ptaki lubią przesiadywać na ziemi. Z tego względu trzeba patrzeć pod nogi, by nie wyrządzić przez przypadek krzywdy zwierzęciu.
Strefa ze zwierzętami hodowlanymi znajduje się w północnej strefie parku i zajmuje jej sporą część. To właśnie tutaj spotkać można poczciwe krowy, kozy, osiołki, alpaki, świnki, czy kurczaki. Wszystkie te zwierzęta są dosłownie na wyciągnięcie ręki i można je karmić przygotowaną do tego słomą lub sanem. Co nam bardzo przypadło do gustu, to że na zagrodzie kóz można wcielić się w opiekuna i zadbać o czystość tego miejsca. Do dyspozycji małych opiekunów są szczotki, łopaty i taczki do których można zbierać kozie bobki. Jest to forma rozrywki dla dzieci, ale także nauki, że zwierzę to nie tylko zabawa, ale także obowiązek.
Tybetański Zakątek to miejsce, w którym spotkamy przedstawicieli zwierząt znanym z dalszych zakamarków świat. Dużym zaskoczeniem było dla nas spotkanie z jeżozwierzami, które leniwie wygrzewały się na skałkach. Są one dość łase na jedzenie, dlatego jeżeli znajdziecie przysmaki w skrzynkach na karmienie to na pewno z radością zaczną chrupać przekąskę.
Idąc dalej naszym oczom ukazało się małe stado wielbłądów i to chyba one najbardziej skradły nasze serca. Wszystko to za sprawą swoich śmiesznych pyszczków i zadziornej fryzury. Trafiliśmy akurat na porę, gdy wielbłądy były głodne i podchodziły do nas, żebyśmy dali im więcej sianka.
Kierując się dalej przechodzi się do innej części parku, w której będzie można zobaczyć kangury oraz koziorożce. Największą interakcję nasze dzieci podjęły ze świstakami, które zamieszkują wolne pole obok sępów. Czarek z Leosiem tak piskali, że świstakom wydawało się, że ich koledzy przyszli w odwiedziny i zdziwione wypatrywały przyjścia innych świstaków.
Ostatnią strefą zwierząt w Zoo Goerlitz jest ptaszarnia, czyli kilka klatek i zagród z przeróżnym ptactwem. Największe z nich to sępy, ale nie zabraknie też małych papużek lub kolorowych ar. Jedna z zagród jest ptaszarnią otwartą do której można wejść i przebywać pomiędzy swobodnie poruszającymi się ptakami. Jest też zagroda z bocianami, które można obserwować z bliska. Nie wiemy za bardzo jak to działa, że nie odlatują one z Zoo i nie szukają innego miejsca do osiedlenia się, ale wychodzi na to, że jest im tu dobrze i wygodnie.
Place zabaw na terenie Zoo w Görlitz - kolejna porcja świetnej zabawy dla dzieci
Powodem, dla którego Zoo w Görlitz jest idealnym ogrodem zoologicznym dla dzieci są świetne place zabaw oraz miejsca rekreacyjne. Oprócz podziwiania zwierząt dzieci mogą spędzić czas na zabawie w tematycznych placach zabaw lub w specjalnie do tego zaprojektowanych budynkach (Zagrodzie Odkrywców). Na terenie parku jest ich kilka i każdy ma inny motyw przewodni.
Ścieżka sensoryczna
Zaraz pomiędzy pandą czerwoną a zagrodą dla zwierząt znajduje się ścieżka sensoryczna, którą najlepiej przejść gołą stopą. Coraz częściej odcinamy się od świata naturalnego i taka przechadzka po ścieżce, której każdy fragment jest innej struktury, potrafi zapewnić niecodzienne doznania. Szczególnie polecane jest to dla małych dzieci, które dzięki temu może lepiej poznać otaczający go świat. Jeżeli podczas tego krótkiego spaceru ubrudzicie nogi, to można je przemyć w zimnej wodzie pobliskiego strumyka.
Obok ścieżki sensorycznej jest niewielki plac zabaw ćwiczący zręczność i koordynację ruchową dla dzieci. Są tutaj poruszające się elementy, siatki oraz inne przeszkody, które wpływają na balans dziecka. Dla odważnych czekają też szczudła.
Plac zabaw “Droga Mleczna”
Kolejny placem zabaw dla dzieci jest “Droga Mleczna”, która poświęcona jest… mleku. Znajdziecie więc tutaj traktor rolniczy, który dostarcza bydłu jedzenie oraz dzieci mogą uczestniczyć w procesie dojenia krowy. Później takie mleko trafia do wirówki, dzięki któremu można odtłuścić mleko lub zrobić z niego inne produkty. Następnie rzeczy te trafiają do sklepu. Dzieci mogą więc poszaleć na placu zabaw, pobawić się w sklep oraz lepiej poznać jaką drogę pokonuje mleko, by gościć w ich domowej lodówce. Bardzo fajne pomyślany plac zabaw z wieloma kreatywnymi elementami wykonanymi głównie z drewna.
Stodoła Odkrywców
Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają odkrywać tajemnicze przejścia, wspinać się po linach i zjeżdżać na zjeżdżalni, to Stodoła Odkrywców zapewni im rozrywkę na długi czas. Jest to budynek, który został przerobiony na plac zabaw, w którym każde pomieszczenie skrywa jakąś tajemnice związaną z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Można nawet wdrapać się na strych, na którym grasują dzikie kuny oraz przesiadują gołębie, a także zjechać zjeżdżalnią do zagrody z królikami. Są tutaj drabinki, siatki do wspinania oraz ciasne przejścia. Wszystko to sprawia, że dzieci z zaciekawieniem przemierzają zakamarki stodoły chcąc zobaczyć, jakie jeszcze rozrywki na nie czekają za rogiem.
W podskokach do kangurów - plac zabaw przy zagrodze z kangurami
Plac zabaw, który na pewno przypadnie dzieciom do gustu, ponieważ to właśnie przy nim można poczuć się jak prawdziwy kangur. A wszystko to dzięki kilkumetrowej trampolinie pozwalającej na skakanie niczym kangur. Oprócz tego na dzieci czeka trasa, w której będą mogły sprawdzić swoją zwinność. Aby tego dowieść będą musiały wykazać się “mocą” poszczególnych zwierząt – będą musiały się wspinać niczym lemury, pokonywać ścianki wspinaczkowe niczym kozica górska albo pokonać bocianie gniazda. Wszystko to w zacienionej ścieżce, na której znaleźć można wiele tabliczek edukacyjnych oraz interaktywnych zabaw np. rozpoznawanie kory drzew, zobaczenie jak wygląda język dzięcioła itp.
Nocleg w Pandziej Dziupli i indywidualne karmienie zwierząt
Niedawno wprowadzoną atrakcją jest możliwość spędzenia nocy w Zoo Goerlitz w apartamencie nazwanym “Pandzią Dziuplą”. Jest to przestronny apartament wyposażony w dwa pokoje, kuchnię oraz własną łazienkę – czyli miejsca idealnego dla rodzin z dziećmi.
Dla najmłodszych najlepszym elementem Pandziej Dziupli będzie antresola z łóżkami dla dwóch osób, w której będą mogli stworzyć własną bazę. Wszystko to w towarzystwie uroczych pluszaków czerwonej pandy.
Co ciekawe każda osoba wynajmująca apartament otrzyma dwie złote monety, które można zostawić na pamiątkę lub wymienić je w sklepie z pamiątkami (1 moneta = 1 euro).
Każdy gość apartamentu otrzymuje także wejściówki do Zoo i może z nich korzystać dowolną ilość razy podczas swojego pobytu. Dodatkowo ma możliwość wejścia do Zoo od godziny 7:00 do 9:00 na osobności – to oznacza, że całe Zoo i jego atrakcje macie tylko dla siebie.
Jednym z elementów, które przypadły naszym dzieciom do gustu był widok z okna na rodzinkę Mangust Pręgowanych – obserwacja tych śmiesznych zwierzaków zajmowała ich na jakiś czas, dzięki czemu można było sprawnie zrobić śniadanie oraz przygotować się do wyjścia.
Wszystkie przywileje, jakie czekają na Was za sprawą noclegu w Pandziej Dziupli znajdziecie na oficjalnej stronie Zoo Görlitz: Zajrzyj do Pandziej Dziupli.
Indywidualne karmienie zwierząt podczas pobytu w Pandziej Dziupli
Wielką zaletą nocowania w Pandziej Dziupli jest możliwość wzięcia udziału w indywidualnym karmieniu zwierząt. By to zrobić, trzeba się umówić na konkretną godzinę i wtedy można wyruszyć wraz z opiekunem na karmienie, podczas którego wejdziecie do tajnych pomieszczeń i będziecie mogli wcielić się w rolę opiekuna zwierząt. Nie będziecie więc ich tylko karmić, ale także nakładać siano do torby, z której później będzie można podawać ją osiołkom, alpakom, krowom i innym mieszkańcom ogrodu.
Takie karmienie zwierząt trwa ponad godzinę i podczas niego można porozmawiać także o pracy w ogrodzie oraz sytuacjach, z jakimi muszą się mierzyć pracownicy. Niestety okazuje się, że największym wyzwaniem są… goście zoo, którzy często nie przestrzegają zakazów karmienia zwierząt i dają im pokarm, który może im zaszkodzić. Jest to sytuacja bardzo poważna, ponieważ zwierzęta mogą dostać silnego rozstroju żołądka lub nawet umrzeć (tak jak to miało miejsce niedawno w naszym lubińskim zoo). Opiekun nie skupia się więc tylko na zwierzętach, ale na wszystkim co go otacza i musi mieć oczy dookoła głowy.
Karmienie zwierząt dla dzieci to świetna rozrywka i szansa na lepsze zapoznanie się ze zwierzętami oraz z obowiązkami, jakie się z nimi wiążą. Nam zdecydowanie przypadło to do gustu i myślę, że stanowiło jedną z największych atrakcji, jaką przeżyliśmy w Zoo. Dodatkowo Krystian na tyle się wczuł (i opiekun zobaczył jego zaangażowanie) – że dostał propozycję pracy – tak więc nie wiemy czy za niedługo nie będziemy zamykali bloga i nie będziemy spędzali błogo czasu wśród baranów i owieczek 🙂
Podsumowanie pobytu w Zoo Görlitz oraz przydatne informacje
Mamy nadzieję, że nasz wpis o Görlitz zachęcił Was do przyjazdu do tego malowniczego miejsca. jak wspominaliśmy, nie ma tu wielkich tłumów, dlatego dzieci mogą bardziej swobodnie zwiedzać to miejsce, a w dodatku mogą zobaczyć naprawdę ciekawe zwierzęta oraz pobawić się na kreatywnych placach zabaw. Na koniec wpisu dodajemy także parę praktycznych informacji, które pomogą Wam zaplanować przyjazd do Zoo Görlitz.
- Wstęp do Zoo Görlitz kosztuje 9,90 euro dla osoby dorosłej oraz 6,90 euro dla dzieci. Bilet wstępu jest całodniowy.
- Dzieci do lat 3 mają wstęp wolny oraz dzieci w dniu swoich urodzin także są zwolnione z opłaty.
- Park dostępny jest przez 365 dni w roku od godziny 9:00 do 18:00. Wyjątkami mogą być niesprzyjające warunki pogodowe mogące zagrażać bezpieczeństwu odwiedzających.
- Do Zoo w Görlitz można wejść z psem. To dla nas mega wiadomość, ponieważ nasz Loki może towarzyszyć nam w tej podróży. Koszt wstępu dla psa to 2,90 euro. Należy tylko zapewnić bezpieczeństwo dla mieszkańców zoo oraz innych odwiedzających.
- Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się mała strefa gastronomiczna. Można więc zjeść tutaj coś ciepłego i doładować swoje baterie.
- Na terenie całego parku można płacić kartą.
- Obowiązuje całkowity zakaz karmienia zwierząt pożywieniem nieprzeznaczonym dla mieszkańców Zoo. Przy wielu zagrodach znajdują się specjalne budki ze smakołykami, którymi można karmić podopiecznych zoo.
- Ceny i informacje podane na blogu są aktualne na lipiec 2024 roku.
Artykuł powstał we współpracy z Miastem Görlitz, które umożliwiło nam zwiedzenie Zoo.