Spis treści
Katakumby San Gennero w Neapolu – w głąb mrocznych mogił
Jak dojechać do katakumb San Gennero w Neapolu?
San Gennaro – Cud przemienienia krwi św. Januarego w Neapolu
Niespokojne czasy Katakumb San Gennaro Neapol
Do katakumb od około XVIII wieku należała także pobliska świątynia, niestety podczas Pierwszej jak i Drugiej Wojny była ona ciągle zmieniana na inne budynki użyteczności publicznej oraz wojskowej. Jej mury tworzyły m.in magazyn wojskowy, halę targową, jak i schrony dla ludności. Aktualnie w środku świątyni trwają prace rekonstrukcyjne i poznawcze historii tego obiektu. W środku możemy znaleźć sztukę sakralną jak i mały sklepik z ręcznie tworzonymi dziełami metalurgicznymi. Jest to działalność charytatywna i wszystkie zyski trafiają cele kulturowo-historyczne.
Katakumby w Neapolu – porady
- Bilet wstępu dla osób dorosłych to koszt 8 euro, zaś dla grup powyżej 20 osób , studentów lub osób poniżej 18 roku życia i powyżej 65 za bilet zapłacimy tylko 5 euro. Dla wycieczek szkolnych bilet kosztuje 3 euro/os. Darmowy wstęp przysługuje dzieciom poniżej 6 roku życia jak i osobom niepełnosprawnym.
- Wejście do katakumb San Gennaro jest możliwe codziennie od godziny 10:00 do 17:00. (zamknięte 25 grudnia jak i 1 stycznia)
- Niestety, posiadając kartę miejską ArteCard jesteśmy upoważnieni tylko do 50% zniżki na bilet i nie działa w nich prawo do dwóch pierwszych darmowych wejść.
- Kupując bilet do katakumb San Gennaro otrzymujemy także wejście do drugiego obiektu katakumb w mieście – San Gadiuoso. Wejście obowiązuje w tym samym dniu lub do dnia jutrzejszego. Niestety z powodu ograniczonego czasu nie udało nam się ich zwiedzić ponieważ są one czynne tylko do godziny 13:00. Dlatego jeżeli planujecie zwiedzić obie katakumby w jednym dniu trzeba zacząć od katakumb San Gadiuoso a później San Gennaro. Obiekty znajdują się około 500 m od siebie.
- Oprowadzanie po katakumbach jest możliwe tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach. Samo zwiedzanie trwa ok. 1 h i jest prowadzone głównie w języku włoskim/angielskim.
- Co ważne katakumby są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Mamy na myśli zarówno osoby z ograniczoną mobilnością jak i niewidome. Dla osób niewidomych zostały stworzone specjalne metalowe rzeźby jak i płytki, które poprzez uwypuklony kształt obrazują dane miejsce lub fresk w katakumbach. Są one tworzone przez sklepik znajdujący się w kościele i pieniądze z ich sprzedaży przyczyniają się bezpośrednio do powiększenia ekspozycji dla osób niewidomych.
- Organizacja zajmująca się katakumbami bardzo silnie dba o rozwój tego miejsca i wzrostem jego popularności wśród turystów, dlatego są otwarci są na wszelkie formy promocji jak i współpracy. Posiadają oni oficjalny profil na Facebooku jak i stronę internetową, dlatego kontakt z nimi nie będzie stanowił problemu.