Strona Główna Włochy Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu

Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Wulkan Solfatara koło Neapolu

UWAGA! Z powodu wypadku, w którym śmierć poniosły trzy osoby we wrześniu 2017 roku Wulkan Solfatara został tymczasowo zamknięty, aż do odwołania. Aktualny stan obiektu można przeczytać na oficjalnej stronie obiektu.

Solfatara jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc jakie udało nam się zwiedzić do tej pory. Znajduje się ono w pobliżu Neapolu w miejscowości Pozzuoli i swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga wielu turystów, którzy chcą poczuć ciepło bijące z ziemi, które czasami aż parzy w stopy.
Był to nasz drugi wulkan, który udało nam się zwiedzić i jeżeli z jakiegoś powodu nie będziecie chcieli wspinać się na krater Wezuwiusza, to Solfatara zapewni Wam nie mniejsze wrażenia.
Wulkan solfatara Neapol

Dojazd z Neapolu do Solfatara

Na początku trzeba powiedzieć, że nie jest to typowy wulkan z naszych wyobrażeń. Znajduje się on na płaskim terenie i trochę przypomina swoim charakterem źródła termalne. Pierwsze co rzuci nam się w oczy, a raczej w nos, będzie to mocny zapach siarkowodoru.  Nie jest to najprzyjemniejszy zapach ale można się przyzwyczaić. 
Chcąc zwiedzić rezerwat, musimy dostać się do Pouzzuoli, czyli miasteczka oddalonego od Neapolu o jakieś 15 kilometrów. Dojazd jest dość łatwy i co najważniejsze bezpośredni. Trzeba wsiąść w linie metra M2. Bardziej niż metro jest to kolejka międzymiastowa którą w 30-40 minut dojedziemy na stację Pouzzuoli. Ze stacji do rezerwatu można dojechać także autobusem ale rekomendujemy spacer przez miasteczko, ponieważ ma ono w sobie dużo uroku i ciekawych widoków na zatokę. Piechotą będziemy iść około 20 minut (1,5 km) w górę miasteczka wzdłuż głównej ulicy.
Niepozorne wejście na teren rezerwatu będzie schowane w głębi uliczki, ale obecność autokarów wycieczkowych bezbłędnie wskaże Wam do niego drogę. Po kupieniu biletów wstępu Solfatara przywita Was zielonym, radosnym widokiem drzew, kaktusów, kwiatów i innej bujnej roślinności.
Pouzzoli Neapol
Solfatara entrance
wulkan Solfatara
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Po nasyceniu oczu zielenią, wulkan odbierze kolorystykę krajobrazu tak samo gwałtownie jak ją dał. Sam krater przypomina bardziej scenerię z innej planety, ponieważ nie dość, że zapach jest daleki od rześkiego powiewu bryzy znad zatoki to jeszcze dymiące skały i monotonia koloru sprawi, że marzenie o byciu astronautą naprawdę się ziści. Naszym pierwszym wrażeniem po wyjściu z parku było naprawdę wielkie “ŁaaaaŁ!”.
Przy wylocie pary wodnej zmieszanej z siarkowodorem możemy zobaczyć bardzo fajne zjawisko, jakim jest osiadanie się kryształków siarki. Każdy z nas robił chyba eksperyment na przyrodzie z tworzeniem się kryształków soli na sznureczku, więc sam proces fizyczny jest bardzo zbliżony do niego a sam efekt – niesamowity!
wulkan Solfatara
wulkan Solfatara Neapol
Kawałeczki siarki w wulkanie Solfatara
Wulkan Solfatara

Najlepsza atrakcja Solfatara – gejzery pełną parą!

Największą atrakcją a zarazem znakiem rozpoznawalnym (oprócz zapachu) wulkanu Solfarta są niewątpliwie parujące szczeliny gór oraz dwa gejzery znajdujące się na jego północy. Para osiąga w tych miejscach 160 st. C i wrzucana jest pod ciśnieniem 15 Mbar. Dodatkowo grunt w ich pobliżu jest tak rozgrzany, że czuć jego ciepło przez podeszwy butów. Na nasze oko ziemia miała temperaturę ok. 60 stopni C.  Para z daleka wyglądała dość niegroźnie, ale było spore niebezpieczeństwo na poparzenie skóry, zwłaszcza gdy ktoś “zlekceważy” przeciwnika. Dwa gejzery znajdują się obok siebie i generują naprawdę dużo pary, i nieraz można było zaginąć w jej obłokach. Uczucie i efekt pary pełnej siarkowodoru otaczającego ciebie w całości było naprawdę niesamowite.
Aktywny gejzer wulkanu Solfatara
Aktywny gejzer wulkanu Solfatara
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Aktywny gejzer wulkanu Solfatara
Wulkan Solfatara Neapol

Lecznicze właściwości Solfatara

Źródła Solfatara powstały we wczesnym średniowieczu i już wtedy dostrzeżono lecznicze właściwości tego miejsca. Leczono tutaj różne schorzenia, tj. bóle nerwowe, choroby skóry, problemy ze wzrokiem lub w celach czysto higienicznych. Leczniczy charakter zapewniał specyficzny skład minerałów znajdujących się w wodzie jak i powietrzu czyli siarczan wapna, tlenki siarki, magnez, ałun i inne.
Szybko Solfatara stała się miejscem na wzór naszych zdrojów i powstało wokół niej zakłady spa oferujące kuracje odmładzające, lecznicze oraz regeneracyjne. Na cerę szczególnie dobrze działa błoto, które pozyskiwane jest z bulgoczącego leniwie bajorka znajdującego się na środku krateru.
solfatara
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Wulkan Solfatara
Wulkan Solfatara
We wszechobecnej parze nie mogło oczywiście zabraknąć saun. Było ich dużo więcej i były one ulokowane nad szczelinami emitującymi gaz. Co ciekawe, podczas naszego zwiedzania udało nam się przez pewien czas podłączyć pod wycieczkę anglików i przewodnik zademonstrował nam pewien eksperyment. Mianowicie podpalił on kartkę papieru, i płynnymi ruchami zaczął on przypalać ścianki we wnękach obiektu, wywołując przy tym tumany pary wodnej. Prawdopodobnie zaszła wtedy reakcja spalania tworzenia się tlenków siarki, chociaż pewni nie jesteśmy ponieważ do speców od chemii naprawdę nam daleko.
Niestety pisząc post o Solfatara zaczęliśmy zgłębiać wiedzę na temat siarkowodorów oraz tlenków siarki i wyszło na to, że w wyższych stężeniach jest on śmiertelny. Tak więc uwaga dla wszystkich planujących wypad do tego miejsca – nie pochylamy się zbyt blisko szczelin i nie napawamy się nadmiernie zapachami.
Ale spokojnie, w rozrzedzeniu powietrzem, czyli w takim stanie w którym występuje ono w rezerwacie, naprawdę działa to leczniczo!
Solfatara vulcano
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Solfatara vulcano

Inne atrakcje Wulkanu Solfatara

Co ciekawe na terenie rezerwatu rośnie drzewo TRUSKAWKOWE! Osiąga ono około 4 m wysokości a jej owoce kształtem i smakiem przypominają zwykłe truskawki. Wykorzystuje się m.in do różnych przetworów ale można je także spożywać bezpośrednio. Stosuje się je także do produkcji likierów o nazwie Medronho. Niestety my trafiliśmy na fazę kwitnięcia rośliny, dlatego jedyne co zobaczyliśmy to urocze małe kwiatuszki. Przyznam, że szkoda, bo chciałabym zobaczyć te “truskaweczki” na żywo a co ważniejsze – spróbować ich!
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
Wulkan Solfatara w pobliżu Neapolu
 

Rady praktyczne przy zwiedzaniu Solfatara

  • Bilety kupić można zaraz przy wejściu do rezerwatu. Ich koszt dla osoby dorosłej to 7 euro, zaś dla grupy powyżej 15 osób – 6 euro. Darmowymi biletami objęte są tylko dzieci do lat 4.
  • Karta miejska ArteCard upoważnia nas do 20% zniżki.
  • Rezerwat dostępny jest dla zwiedzających każdego dnia od 8.30 do godziny przed zachodem słońca.
  • Dojazd linią metra M2 do przystanku Pozzuoli. Warto sprawdzić rozkład powrotny ponieważ jeżdżą one naprawdę różnie. Może też się zdarzyć, że peron będzie się różnił od tego co jest w rozkładzie jazdy.
  • Oficjalna strona rezerwatu www.solfatara.it
  • Po więcej ciekawych atrakcji w Neapolu zapraszamy do naszego wpisu : Neapol w 3 dni, co zwiedzić?

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga