Skalne formacje w Radkowskich Skałach - Park Narodowy Gór Stołowych
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Radkowskie Skały – mało znana atrakcja Gór Stołowych

Radkowskie Skały – mało znana atrakcja Gór Stołowych

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 40 komentarzy

Radkowskie Skały zlokalizowane są w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych i jest to kolejny, świetny przykład na to, jak cudownym rzeźbiarzem jest natura. Formacje skalne jakie spotkacie na szlaku prowadzącym przez Radkowskie Skały to bardzo ciekawa podróż i szansa na uruchomienie swojej wyobraźni. Zobaczycie wtedy np. pierwotnego człowieka, żabę czy wielbłąda. 

Ziemia kłodzka jest dość mało obleganym przez turystów regionem województwa dolnośląskiego, dzięki czemu na szlaku nie spotyka się zbyt wielu turystów. Wyjątkiem od reguły jest jednak Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, które są najczęściej odwiedzanymi atrakcjami w Parku Narodowym Gór Stołowych. 

Aktualnie warto zaznaczyć, że w roku 2024 nastąpiła zmiana polityki Parku Narodowego Gór Stołowych i po terenie Radkowskich Skał nie można poruszać się z psem. Wcześniej było to możliwe, gdy pies był na smyczy, jednak ze względu na zwiększenie ochrony przyrody występującej na terenie Parku Narodowego oraz coraz częściej pojawiające się wilki szlak został całościowo wyłączony dla psów. 

Radkowskie Skały - skalny człowiek

Długość szlaku: pętla o długości 8,2 km / Czas: ok. 3 godziny / Trudność szlaku: mało przewyższeń – szlak długi /  Punkty GOT: 12 / Czy można z psem – NIE

Radkowskie Skały znajdują się na ziemi kłodzkiej w Parku Narodowym Gór Stołowych w pobliżu Radkowa i Wambierzyc. Można do niego dojechać jadąc drogą 387 w stronę Karłowa. Początek szlaku na Radkowskie Skały znajduje się przy jednym z ostrych zakrętów, jednak parking jest trochę oddalone od niego. 

Darmowy parking jest dość obszerny, więc na pewno znajdziecie tam miejsce do zaparkowania samochodu. Przy parkingu znajduje się kilka ławek i mały teren rekreacyjny. Warto pamiętać, że jest to teren Parku Narodowego i parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Tak samo ma się kwestia poruszania po parku – należy trzymać się oficjalnych szlaków i nie zbaczać z drogi.

Początek szlaku oddalony jest od parkingu o kilkaset metrów i należy przejść do niego po asfaltowej drodze mijając dwa ostre zakręty. Trzeba w tym miejscu uważać, ponieważ nie ma pobocza. Już w tym miejscu będziecie mogli zobaczyć pierwsze formacje skalne i naszego ulubionego skalnego człowieka. Na mapie zaznaczony jest on jako Mały Szalaster, więc wypatrujcie go bacznie.

Droga do początku szlaku Radkowskich Skał / parking

Szlak przez Radkowskie Skały - piękne formacje skalne na ziemi kłodzkiej

Początek trasy na Radkowskie Skały rozpoczyna się przy zakręcie u Krzywej Drodze oraz skale nazwanej „Dromader”. Szlak niebieski przebiega przez las, gdzie dość płaską drogą. Już od samego początku można zobaczyć wiele formacji skalnych. Większość z nich znajduje się zaraz przy szlaku, tak więc nie powinniście ominąć żadnej z nich. Po kilkuset metrach szlak niebieski krzyżuje się ze szlakiem zielonym i to właśnie nim należy iść by dotrzeć do Pielgrzyma.

Co warto nadmienić to, że szlaki są dobrze oznaczone  i dość często można zobaczyć na drzewach charakterystyczne znaki. To właśnie dzięki nim łatwo znaleźć swoją drogę i się nie zgubić. Jeżeli jednak z orientacją w terenie jest u Was na bakier, to warto pobrać sobie aplikację Mapa Turystyczna lub Mapy.cz. Ważne, żeby przed wyjściem w trasę ściągnąć sobie wersję offline map, ponieważ w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych często brakuje zasięgu. Te aplikacje bazują na współrzędnych GPS Waszego telefonu i z dużą dokładnością pokażą Wam, kierunek w którym musicie iść.

Jeden z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Radkowskich Skałach znajduje się 500 metrów od rozpoczęcia trasy i wiedzie na punkt widokowy Baszty, z których rozlega się świetny widok na Radków. Baszty to stromy klif bez zabezpieczeń, z którego można swobodnie podziwiać okolicę. Warto zachować w tym miejscu rozwagę, ponieważ widoki są hipnotyzujące, a stromy spadek nie wybacza błędów. Szczególną uwagę należy mieć w tym miejscu, gdy podróżujecie z dziećmi.

Drogowskaz na Radkowskie Skały

Szlak na skałę Pielgrzym w Radkowskich Skałach i punkt widokowy na Wambierzyce

Szlak do popularnego punktu widokowego na skale Pielgrzym wiedze szlakiem zielonym. Pielgrzym znajduje się około 4 kilometry od początku trasy i jest świetnym punktem obserwacyjnym na Wambierzyce. Wejście na skałę, nie jest aż takie proste, ponieważ jest dość strome. Warto podjąć wysiłek, ponieważ widoki na okolice są cudowne. Na pewno spędzicie tam chwile, żeby podziwiać widoki. W takich miejscach zawsze planujemy swoje odpoczynki, ponieważ jedzenie smakuje tam po prostu lepiej. 

Sama trasa do Pielgrzyma nie jest wymagająca i zalicza się do prostych, leśnych ścieżek, podczas której znajdziecie wiele ciekawych form skalnych. Czas na dojście do Pielgrzyma minie Wam bardzo szybko – ogólnie Radkowskie Skały są dla nas bardzo fajnym miejscem rekreacyjnym na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym można wypoczać w ciszy i spokoju.

Po wejściu na Pielgrzyma możecie zawrócić i przejść przez Skalne Wrota i zmniejszyć pętle szlaku lub pójść dalej i zahaczyć o Skalne Grzyby. Jeżeli macie wolny czas i siłę to zdecydowanie polecamy wybrać dłuższą drogę i zobaczyć Skalne Grzyby. Jeżeli nie, to zapiszcie sobie to miejsce, ponieważ do Skalnych Grzybów prowadzi inna, bardzo ciekawa droga z Batorówka, podczas której będziecie mogli zobaczyć m.in. rdzawą rzekę oraz wiele innych, pięknych formacji skalnych.

Radkowskie Skały szlak

Jak powstały Radkowskie Skały?

Warto sobie w tym miejscu powiedzieć o tym, jak powstały Radkowskie Skały i czemu zawdzięczamy tak wspaniałe formacje skalne.

Charakterystycznym dla Parku Narodowego Gór Stołowych są liczne formacje skalne oraz labirynty Można je spotkać zarówno po Polskiej stronie na ziemi kłodzkiej, ale także po czeskiej stronie w Adrspachu (jeżeli chcecie przeczytać o 5 fajnych, darmowych skalnych miastach to zapraszamy do naszego wpisu – 5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić).

Decydujący wpływ na uformowanie się Radkowskich skał jest ich struktura – czyli fakt, że zbudowane są z piaskowców ciosowych dolnych, osadzonych na marglach. To właśnie przez to skały podatne były na procesy erozyjne (erozję wietrzną oraz wodną), które przez miliony lat „ciosały” skały.

Radkowskie Skały nie są więc tylko atrakcyjnym miejscem pod turystykę, ale też naocznie można zobaczyć tutaj działanie sił natury, o których uczyliśmy się w książkach od geografii. 

Radkowskie Skały

Podsumowanie zwiedzania Radkowskich Skał oraz interaktywna mapa

Radkowskie Skały to jedno z miejsc na ziemi kłodzkiej, do których mamy wielki sentyment. Nie jest to bardzo oblegana atrakcja, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Często na szlaku oprócz Polaków można spotkać także Czechów, którzy uwielbiają górskie wędrówki i poszukiwanie nietypowych formacji skalnych.

O czym warto wiedzieć zwiedzając Radkowskie Skały?

  • Warto zabrać ze sobą wygodne, górskie buty. Chociaż szlak nie jest wymagający to warto mieć dobre buty na skały oraz korzenie drzew.
  • Szlak jest ciekawą atrakcją dla dzieci na ziemi kłodzkiej. Z racji na małe przewyższenia oraz ciekawe formacje skalne sprawią, że dzieci będą z zainteresowaniem zwiedzać Radkowskie Skały. Szlak jest zacieniony, więc poleca się na letnie wędrówki.
  • Na szlak nie można wchodzić z psem (nawet na smyczy). Stan ten zmienił się niedawno, ze względu na politykę Parku Narodowego Gór Stołowych, który wyłączył główne szlaki dla czworonogów.
  • Parking przy Radkowskich Skałach jest darmowy.
  • Mapa Turystyczna wskazuje, że pętlę można przejść w 2,5 godziny, jednak polecamy zarezerwować sobie od 3 do 4 godzin. Na pewno spędzicie trochę czasu na Basztach oraz na Pielgrzymie.
  • Szlak jest wyznaczony w formie pętli, którą możecie sobie dostosować do swoich potrzeb. Szlak można dowolnie skrócić i zrobić mniejszą pętle.

Jak zawsze podajemy też na końcu wpisu interaktywną mapę z zaznaczonym przez nasz szlakiem. Z nim na pewno zobaczycie wszystkie najlepsze atrakcje jakie oferują Radkowskie Skały. Mamy nadzieję, że dzięki nim polubicie Góry Stołowe i często będziecie wracali na ziemię kłodzką odkrywać jej niesamowite atrakcje. 

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

40 komentarzy

Patryk K. 5 sierpnia 2015 - 13:53

Skojarzenia:
a) po przeczytaniu 1/3 wpisu – Nigdy nie słyszałem o opisywanym miejscu. Szkoda.
b) po przeczytaniu 2/3 wpisu – Muszę się tam wybrać.
c) po zobaczeniu zdjęć kończących wpis – Chyba zostawię takie podróże bardziej doświadczonym… ;).

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 5 sierpnia 2015 - 14:30

Spokojnie, nigdzie nie trzeba się wspinać 🙂

Odpowiedź
Small Voyager 5 sierpnia 2015 - 20:28

super zdjęcia! ja też nigdy nie słyszałam o tym miejscu, przeraża mnie tylko myśl, że na ziemi jest pewnie tysiące takich miejsc, o których nigdy nie słyszałam i nawet jakbym chciała to i tak życia mi nie starczy na zobaczenia ich wszystkich… ale… zawsze można próbować 🙂

Odpowiedź
Marzena Kwiatkowska 5 sierpnia 2015 - 21:06

Słyszałam, że te skalne formy są niesamowite ale nie przypuszczałam, że aż tak:-) I kolejne miejsce na listę "zobaczyć koniecznie".

Odpowiedź
Miharu Julie 5 sierpnia 2015 - 21:31

Great post
Would you like to follow each other? I'll follow back after it.
http://Www.miharujulie.com

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 5 sierpnia 2015 - 23:57

Ja mam to samo! Życie jest krótkie, dlatego trzeba żyć teraz, nie odkładać podróży na później (oczywiście o ile się da;D) 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 5 sierpnia 2015 - 23:58

Warto tam pojechać! Nie dość że pięknie, to jeszcze można odpocząć w zacisznym miejscu 🙂

Odpowiedź
MarqoBiker 6 sierpnia 2015 - 00:41

Fantastyczne miejsce na rowerowe i piesze wycieczki . Szkoda tylko że to drugi koniec polski, ale może i tam kiedyś uda mi się zawitać

Odpowiedź
Pietro and Cynthia 6 sierpnia 2015 - 07:05

Very nice post!

Odpowiedź
Alicja P. 6 sierpnia 2015 - 07:51

Uśmiechnięta twarz jest genialna! W ogóle lubię Góry Stołowe 🙂

Odpowiedź
Cieplik podróżuje 6 sierpnia 2015 - 08:29

Super widoki! A co do tych patyków,to nie jest po prostu zabawa turystów? Że mijając symbolicznie podpierasz taką skałę?

Odpowiedź
Traveling Rockhopper 6 sierpnia 2015 - 10:27

Świetne są te formacje sklane!

Odpowiedź
Marco Luijken 6 sierpnia 2015 - 10:28

Hello Agnieszka,
Very nice pictures. A wonderful place and nice that great figures of stones.
Very special.

Many greetings,
Marco

Odpowiedź
Viola 6 sierpnia 2015 - 11:29

Urokliwe są te miejsca wśród takich skał.
Ta uśmiechnięta twarz jest taka.. wyjątkowa, ale wszystkie te skały między drzewami kuszą żeby odwiedzić to miejsce. Cudownie to wygląda, a na dodatek to, że nie ma tam takich tłumów jest dodatkową zaletą. 😉

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 12:49

Jak będziesz kiedyś w tych rejonach to pamiętaj o tym miejscu 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 12:51

Cieszę się! A ta twarz naprawdę dobrze pozowała 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 13:03

Tak, to jest tylko zabawa 🙂 Ale żartowaliśmy sobie, że zabranie patyka może spowodować upadek skały.

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 13:08

W Górach Stołowych jest takich wiele 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 13:09

It's time to visit Poland 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 13:14

Można czuć się tam naprawdę tajemniczo. W dodatku większość miejsc jest zacienionych, wokół panuje cisza ..

Odpowiedź
Anna S 6 sierpnia 2015 - 13:48

Super foto-relacja! Jestem zauroczona Górami Stołowymi. W tym roku powtórka 😀
Pozdrawiam

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 6 sierpnia 2015 - 15:45

Super! W takim razie udanego wyjazdu 🙂

Odpowiedź
Viola 6 sierpnia 2015 - 16:24

To światło w tym lesie tak padało, że własnie tworzyło coś takiego tajemniczego. Naprawdę fajnie 😉

Odpowiedź
MarqoBiker 6 sierpnia 2015 - 20:54

Na pewno nie zapomnę . Zawsze przed wyjazdem w nie znane miejsce staram się wyszukać jak najwięcej info o danym region, tak aby zobaczyć jak najwięcej ciekawych rzeczy

Odpowiedź
Klaudyna Karbowa 6 sierpnia 2015 - 21:41

aż głupio znów pisać, że cudowne miejsca.. 🙂

http://triviaaboutme.blogspot.com/

Odpowiedź
Michał Q. 7 sierpnia 2015 - 12:01

Chyba jedne z moich ulubionych gór. Zlazłem je kilkakrotnie w latach 90-tych, czyli tak dawno temu, że już nieprawda. Może pora sobie przypomnieć tamte rejony 🙂

Odpowiedź
Wiola Starczewska 7 sierpnia 2015 - 13:04

Ostatni raz byłam w polskich górach w liceum…ajj

Odpowiedź
Paulina/ Atlas Perspektyw 7 sierpnia 2015 - 13:58

Genialne są te skały! W górach stołowych byłam jakieś 2 lat temu, jednak nie dotarłam do tego miejsca. Jest do czego wracać! 🙂

Odpowiedź
Traveling Rockhopper 7 sierpnia 2015 - 15:09

Tak, kiedyś tam spędziłam trochę czasu. To urocze góry! 🙂

Odpowiedź
Anna - 7 sierpnia 2015 - 15:13

Prawie jak na wyspie wielkanocnej 😉

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 03:22

ale taka prawda 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 03:23

Czas na odnowienie wspomnień 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 12:50

Może w końcu uda Ci się w nie pojechać 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 12:51

Pewnie, że jest do czego. Jeszcze polecam czeskie Broumovskie Steny !

Odpowiedź
Podróże Szczęściary 8 sierpnia 2015 - 20:39

Bardzo ciekawa relacja! A zdjęcia sprawiają, że nogi same rwą się do podróży 😀 Całkowicie zgadzam się co do skały przypominającej twarz, miałam to samo skojarzenie jeszcze zanim przeczytałam komentarz 🙂 Ostatnio w tych rejonach byłam chyba w podstawówce, więc nie pozostaje nic innego jak zabookować sobie jakiś termin i się tam wybrać 🙂

Odpowiedź
Lady Wagabunda 8 sierpnia 2015 - 20:54

Prawdę mówiąc, dla mnie Góry Stołowe ograniczają się do Szczelińca Wielkiego, bo tylko tam miałam okazję być. Ta skała na trzecim zdjęciu wygląda na solidną, więc nawet gdybyście zabrali patyk, podejrzewam, że zostałaby w takiej samej pozycji 😉

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 23:51

Tu niestety tylko jedna twarz 🙂 Ale za to jaka!

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 23:52

Mam nadzieję, że mój post zachęcił do powrotu w Góry Stołowe 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 sierpnia 2015 - 23:53

Nigdy nic nie wiadomo,a co jakby upadła ? ;D Zdobycie Szczelińca to zdecydowanie za mało!

Odpowiedź
Dookola Swiata 10 sierpnia 2015 - 09:03

Swietne miejsce! 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedź

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga