Strona Główna Anglia Park Narodowy w pobliżu Sheffield – Peak District

Park Narodowy w pobliżu Sheffield – Peak District

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Peak District to najstarszy Park Narodowy założony w Wielkiej Brytanii. Znajduje się on pomiędzy dwoma dużymi miastami w środkowej Anglii - Manchester oraz Sheffield. Powierzchnia Parku Narodowego Peak District wynosi około 1400 km2 i kryje w sobie wiele niepowtarzalnych widoków i atrakcji, których nie odnajdziecie nigdzie indziej. Na uwagę zasługuje pierwszy długodystansowy szlak turystyczny (Pennine Way) mierzący 431 km podczas którego zobaczymy wszystko co ma do zaoferowania park. My jednak chcielibyśmy Wam dzisiaj przedstawić mały fragment tego przepięknego obszaru, znajdujący się w obrębie miasteczka Castleton, w pobliżu którego znaleźliśmy to, co lubimy najbardziej - góry oraz jaskie.

Peak District National Park

Dojazd z Sheffield do Peak District - Castleton

Castleton to miasteczko leżące około 30 kilometrów od Sheffield, w pobliżu którego znajdują się bardzo ciekawe jaskinie oraz zamek na szczycie góry. Jest to najbardziej wysunięty w głąb Parku Narodowego Peak District punkt, do którego możemy dostać się komunikacją miejską z Sheffield. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 3 funty w opcji tzw. biletu normalnego oraz 1,5 funta za bilet ulgowy. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Najlepiej mieć przygotowaną sumę pieniędzy i nie używać dużych nominałów, ponieważ kierowca może odmówić sprzedaży biletu argumentując to tym, że nie ma jak wydać. U mnie banknot 20 funtowy sprawił, że była to bariera nie do przeskoczenia i musiałem szukać ratunku wśród pasażerów. Na szczęście z 5 funtami nie było problemu, jednak jak chcecie uniknąć zbędnego zamieszania warto mieć mniejszą gotówkę przy sobie.

W zależności z jakiego punktu z Sheffield będziecie rozpoczynali swoją podróż, to do wyboru będą autobusy 271,272, 274  zaś powrotne to 271, 272 oraz 273 (rozkład jazdy autobusów 271, 272 aktualny od września 2017). Czas podróży będzie wynosił około godzinę, jednak z pewnością nie będziecie się podczas niej nudzili. Trasa jest bardzo malownicza, a miasteczka przez które się przejeżdża oddają prawdziwy angielski klimat. 

Park Narodowy w pobliżu Sheffield - Peak District
Peak District z scheffield do castleton
Peak District z scheffield do castleton

Castleton - Zamek Peveril oraz Dolina Jaskini

Wybierając się  do Castleton, by zwiedzić małą część Peak District, nie można pominąć wizyty w jednej z licznych jaskiń. Najbardziej znanymi są Speedwell Cavern, Peak Cavern oraz Treak Cliff Cavern słynąca z przepięknych formacji stalagmitów i stalaktytów. Warto jednak rozpocząć swoją podróż od małej wędrówki Tajemniczą Doliną i zobaczyć Zamek Peveril oraz Dolinę Jaskini (Cave Dale). Tak naprawdę to możemy ujrzeć tylko wejście do jaskini, ponieważ ze względu na niezagospodarowanie jej w odpowiedni sposób, jest ona niebezpieczna dla zorganizowanej turystyki. Z tego względu postawiono bramę tarasującą wejście do jaskini. Wynagrodzeniem wysiłku będzie jednak przepiękny widok na górujący nad nami Zamek Peveril. Budowla wybudowana za czasów Henryka II w 1176 roku i do dziś można z niej podziwiać przepiękną okolicę miasteczka Castleton oraz pobliskiej wioski Hope. Wstęp do zamku jest płatny i wynosi on 5,6 £ lub 3,4 £ w przypadku dziecka (5-15 lat).

Przejście Tajemniczą Doliną nie jest zbyt wymagające, jednak zalecamy ubranie wygodnych butów o dobrej przyczepności. Jej środkiem często przepływa strumień powodując, że kamienista trasa jest śliska. Warto jednak podjąć trud, ponieważ otaczające nas wzniesienia, wszechobecna zieleń oraz liczne owieczki robią wrażenie. By wejść na ścieżkę zaraz po wyjściu z autobusu należy udać się w prawo (na zachód) i iść w stronę Pindale Road.

Peak District z Sekretna Dolna - Cave Dale
Peak District z Sekretna Dolna - Cave Dale
Peak District z Sekretna Dolna - Cave Dale
Peak District z Sekretna Dolna - zamek Peveril
Peak District z Sekretna Dolna - Dave Cave

Peak Cavern (Szczytowa Jaskinia) w Parku Narodowym Peak District

Najbliższą jaskinią dostępną dla ruchu turystycznego jest Peak Cavern, będącą jaskinią o największym wejściu w całej Wielkiej Brytanii. Wymownie została ona ochrzczona przydomkiem Devil's Arse (jeżeli nie wiesz co oznacza ta nazwa, to zapraszam do Googla 🙂 ). Nie jest to zbyt wielka jaskinia pod względem długości trasy, jednak jest naprawdę przestrzenna. Każdy kto zdecyduje się na zwiedzenie Peak Cavern będzie prześladowany przez notorycznie kapiącą wodę robiącą cykliczny odgłos "PLUM" nadający temu miejscu trochę upiornej poświaty. Jaskinia jest na tyle duża, że często organizuje się w niej różne koncerty oraz wydarzenia kulturowe, dlatego warto pierw zobaczyć co będzie się działo w tym miejscu przed Waszym przyjazdem. Bilet wstępu do Peak Cavern wynosi £10.75 zaś dla dzieci £9,50. Jeżeli wiecie, że będziecie chcieli zwiedzić inne jaskinie, to warto zastanowić się nad kupnem pakietu biletów upoważniającym Was do wejścia również do Speedwell Cavern. Pakiet kosztuje £18 / £14,5 dzięki czemu oszczędzicie kilka funtów. 

Jaskinia jest dobrze widoczna i nie powinno być problemu z jej odnalezieniem. Znajduje się ona po prawej stronie zamku Peveril przy ulicy Goosehill Road.

Peak District Jaskinia Peak Cavern
Peak District Jaskinia Peak Cavern
Peak District Jaskinia Peak Cavern
Speedwell Cavern w Parku Narodowym Peak District

Druga jaskinia, którą możecie śmiało odwiedzić będąc w tej części Parku narodowego Peak District, jest jaskinia Speedwell Cavern. Oferuje ona w sobie podróż do wnętrza góry, w której będziecie mogli pokonać odcinek jej trasy za pomocą małej łodzi. Sztolnie jaskini były drążone przez około 200 lat, podczas których górnicy szukali pokładów ołowiu. Zwieńczeniem wyprawy łodzią będzie szczelina wypełniona wodą zwaną Bezdenną Jamą. Czy jest naprawdę tak głęboka? Tego nie wiemy. Możemy jednak stwierdzić, że robi to ciekawe wrażenie. Podczas całej wyprawy przewodnik wprowadzi nas w historię wydobycia surowców mineralnych na terenie Peak District. Główną atrakcją tej jaskini będzie niewątpliwe przeprawa wodna łodzią, jednak czy jest tam więcej spektakularnych widoków? Niestety niezbyt wiele.

Jaskinia Speedwell Cavern znajduje się zaraz przy ulicy Arthurs Way, więc trzeba pokonać około kilometra z miasteczka Castleton, by do niej dotrzeć. Bilet wstępu kosztuje £10.75, zaś dla dzieci £9,50.

Peak District Jaskinia Speedwell Cavern
Peak District Jaskinia Speedwell Cavern
Peak District Jaskinia Speedwell Cavern
Jaskinia Treak Cliff Cavern w Parku Narodowym Peak District

Ostatnią i najbardziej rekomendowaną przez nas jaskinią, którą możemy odwiedzić jest Treak Cliff Cavern zwaną także Jaskinią Johna Niebieskiego. Znajduje się ona najdalej od Castleton (ok 30 minut drogi), jednak jej atrakcje mają najwięcej do zaoferowania.W jej wnętrzu znajdziemy pokaźną kolekcje stalaktytów i stalagmitów oraz żyły mineralne bogate w kamienie Johna Niebieskiego (Blue John Stone) będące niczym innym niż odmianą fluorytu posiadającą fioletowe warstwy lub żółtawe. Jest to naprawdę rzadka odmiana minerału będącą unikatową formą geologiczną Treak Cliff Cavern. Pierwsze jego złoża zostały odkryte w roku 1745 i były ręcznie wydobywane ze skały. Oznacza to, że każdy metr, który zwiedzimy w tej jeasniki został mozolnie wydrążony na początku XVIII wieku przy użyciu kilofów, imadeł oraz świec oświetlających mroki jaskini.

Ciekawą informacją jest to, że w tamtych czasach jeżeli ktoś odnalazł coś w skałach to należało to do niego. Stąd zdeterminowani górnicy poszukiwali bardzo zaciekle minerałów, ponieważ dzięki temu pracowali na swoją przyszłość. Całe oprowadzanie trwa około 45 minut, podczas których przemierzymy 4 groty, w których ukryta jest odmienna historia. 

Co najbardziej mnie zadziwiło jest wygląd tworzących się stalaktytów. Przypominały mi jakąś maź nawarstwiającą się na skale, będącą oślizgłą formą narośli. Co dziwne tak naprawdę nie odbiega ona w żadnym stopniu zwykłej skale i jest bardzo twarda. Większe wrażenie robi to, że przybierają one zaledwie 1 mm / rok, a najdłuższy stalaktyt znajdujący się w Treak Cliff ma już 17 cm! 

Wstęp do jaskini Treak Cliff Cavern w Peak District kosztuje £9,75 oraz £5,20 dla dzieci w wieku 5-15 lat. Warto sprawdzić stronę jaskini w poszukiwaniu wydarzeń okolicznościowych. Na przykład bardzo popularnym eventem jest śpiewanie kolęd przy świecach odbywających się w grudniu. Co sądzicie o takiej formie zwiedzania jaskini?

Peak District Jaskinia Treak Cliff Cavern
Peak District Jaskinia Treak Cliff Cavern
Peak District Jaskinia Treak Cliff Cavern
Peak District Jaskinia Treak Cliff Cavern

Jeżeli jednak nie lubicie za bardzo błądzić po podziemiach, to na pewno zachwyci Was bardzo bogata fauna i flora w Parku Narodowym Peak District. Przepiękne zielone wzgórza, kotliny, lasy, owieczki i miasteczka utrzymane w ściśle angielskim stylu sprawią, że z niedosytem będziecie opuszczali to miejsce. Tak naprawdę Peak District to olbrzymi teren, na którym nie sposób się nudzić. Trzeba określić tylko, co Was najbardziej w przyrodzie interesuje, a z pewnością to znajdziecie w jakiejś części parku. Jeżeli skończycie oglądać jaskinie, to rekomenduję udanie się na małą wędrówkę na szczyt pobliskiej góry i poobserwowanie okolicy z wyższej perspektywy. Na zwiedzenie najciekawszych atrakcji w pobliżu Castleton zarezerwujcie sobie cały dzień. Nie bójcie się o jedzenie, ponieważ w Castleton jest kilka przyjemnych knajpek brytyjskich, w których można naładować swoje baterie.

Co do powrotów, to autobusy jeżdżą co około godzinę. W dodatku są to piętrowe autobusy, z pokładu których możecie wykonać kilka ciekawych ujęć.

Peak District Park Narodowy Sheffield Castleton
Peak District Park Narodowy Sheffield Castleton
Peak District Park Narodowy Sheffield Castleton

Jeżeli chcecie zobaczyć gdzie znajdują się opisywane przez nas atrakcje, oraz gdzie położone jest Castleton w Peak District, to umieszczamy pod spodem mapkę. Mamy nadzieję, że najstarszy park narodowy w Wielkiej Brytanii spodoba Wam się tak samo jak nam. Podczas całej wyprawy do Sheffield mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że była to najbardziej interesująca atrakcja, którą udało mi się zwiedzić podczas mojego tygodniowego pobytu w Anglii. A co jeszcze możecie znaleźć w Sheffield? Niedługo napiszemy Wam mały przewodnik o tym mieście słynącym z przetwórstwa metalu oraz będącym aktualnie jednym z większych ośrodków studenckich w Wielkiej Brytanii.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga