Do Słowenii mieliśmy okazję pojechać po raz pierwszy podczas naszej podróży do Chorwacji z niespełna półrocznym Leosiem na pokładzie. Było to dla nas wielkie wydarzenie pod względem organizacyjnym, ponieważ pierwszy raz jechaliśmy samochodem tak daleko i to jeszcze z tak małym towarzyszem.
Założyliśmy kilka postojów na trasie, tak by była ona jak najmniej uciążliwa dla nas oraz dla dziecka. Z tego względu postanowiliśmy spędzić dwie noce na Słowenii w malowniczej górskiej miejscowości Rogla, w Podhorje, która słynie z zimowo-sportowego charakteru.
Był to wrzesień, więc na śnieg nie mieliśmy co liczyć. Wybraliśmy góry głównie ze względu na nasze zamiłowanie do nich oraz tego, że chcieliśmy trochę rozprostować nogi. Czym nas zaskoczyła Rogla oraz jak przygotowaliśmy się organizacyjnie do tego wyjazdu? Dowiecie się tego w poniższym wpisie.
Z Wrocławia do Słowenii dzieliło nas około 750 kilometrów, które szacunkowo można pokonać w 8~9 godzin. Podróżując z małym dzieckiem należy mieć w pamięci, żeby postarać się nie zaburzyć jego naturalnego rytmu snu. Z tego względu wybraliśmy podróż w nocy i wyjechaliśmy z domu koło godziny 22.00, tak by Leoś mógł spokojnie spać w swoim foteliku. Nasz mały zuch karmiony był na zawołanie, dlatego podczas podróży i tak kilkukrotnie musieliśmy robić przystanki, ale jest to wskazane, ponieważ niemowlaki nie mogą jeździć ciągiem dłużej niż 3 godziny.
Należy pamiętać, że w Czechach, Austrii oraz Słowenii obowiązuje system winiet i jeżeli chcecie korzystać z autostrad, to trzeba się w nie wyposażyć. Większość formalności z nimi związanych możecie wykonać przez Internet do czego Was serdecznie zachęcamy, ponieważ w znacznym stopniu ułatwia to sprawy organizacyjne na trasie. Zakupując taką winietę online jesteście wpisywani od razu do systemu, który odczytuje tablice rejestracyjne pojazdu i weryfikuje go. Dzięki temu nie musicie niczego naklejać na szyby. Warto jednak zabrać ze sobą potwierdzenie kupna winiety online. Poniżej zamieszczamy informację na temat winiet w poszczególnych krajach.
Winiety w Czechach
W Czechach istnieją trzy rodzaje winiet: 10-dniowa, miesięczna i roczna. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi oraz przez Internet. Szczególnie polecamy kupno online, ponieważ oszczędzi Wam to zachodu na miejscu i wymuszonego przystanku na granicy.
Ceny winiet w Czechach wahają się w zależności od rodzaju winiety oraz rodzaju pojazdu, ale przykładowo 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego kosztuje około 12 euro.
Winiety w Austrii
W Austrii istnieją trzy rodzaje winiet: 10-dniowa, dwumiesięczna i roczna. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi oraz przez Internet. Tak jak w przypadku Czech najlepiej skorzystać z opcji zakupu winiety online.
Ceny winiet w Austrii wahają się w zależności od rodzaju winiety oraz rodzaju pojazdu. Na przykład 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego kosztuje około 9 euro.
Winiety w Słowenii
W Słowenii istnieją dwa rodzaje winiet: tygodniowa i roczna. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi oraz przez Internet. My w tym przypadku skorzystaliśmy z karty walutowej Revolut oraz zakupiliśmy bezpośrednio winietę dla Słowenii sprzedawaną przez vignetteslovenia.si. W prosty i wygodny sposób kupiliśmy ją online i nie musieliśmy nic przyklejać na szybę. Byliśmy w systemie, który automatycznie czytał naszą rejestrację sprawdzał czy mamy wykupiony na ten okres przejazd.
Ceny winiet w Słowenii wahają się w zależności od rodzaju winiety oraz rodzaju pojazdu. Na przykład tygodniowa winieta dla samochodu osobowego kosztuje około 15 euro.
Dojazd do Słowenii oraz górska droga do miejscowości Rogla w Podhorje
Rogla to popularny ośrodek narciarski na Słowenii, który od 2020 roku może pochwalić się nową atrakcją turystyczną jaką jest Ścieżka w Chmurach, czyli coraz bardziej powszechnie występującymi rozbudowanymi platformami widokowymi oferującymi nie tylko piękne widoki, ale także rozrywkę w postaci zjeżdżalni, siatek, tunel itp. Dla nas po całej nocy jazdy dużą atrakcją była sama przejażdżka wśród krętych, górskich dróg. Po monotonii autostradowej podróży docenia się to dużo bardziej niż zwykle.
Swój nocleg zarezerwowaliśmy w pobliskiej wiosce, Resnik, gdzie za 350 złotych mieliśmy do dyspozycji piękny apartament z kuchnią oraz widokiem na góry. Jako, że do Rogli dojechaliśmy przed południem to mieliśmy około 1,5 dnia na zwiedzanie okolicznych górek. Po rozprostowaniu kości w mieszkaniu udaliśmy się na zwiedzanie Rogli.
Mieliśmy ze sobą chustę, która jest dla nas genialnym wynalazkiem i każdy aktywny rodzic powinien ją wypróbować. Daje dużą swobodę ruchu oraz w naszym przypadku działała na synka magicznie – praktycznie zawsze spokojnie obserwował świat ze swojej bezpiecznej przestrzeni lub szedł spać. Bliskość ciała zapewnia też lepszy komfort cieplny. Jedynym elementem, który z perspektywy czasu żałujemy, że nie kupiliśmy wcześniej, jest otulacz na chustę. Dodatkowo chroni on przez wiatrem, który w górskich miejscowościach potrafi zaskoczyć.
Zwiedzanie atrakcji Rogli ( 1490 m n.p.m.) - wieża widokowa na jej szczycie oraz Ścieżka w Koronach Drzew
Tak jak wspominaliśmy Rogla, to typowo narciarski ośrodek, jednak poza sezonem też ma wiele do zaoferowania. Oprócz szlaków turystycznych wokół, to do dyspozycji zwiedzających jest kilkunastometrowa wieża widokowa, na którą wstęp jest darmowy. Wejście na wieżę prowadzi przez kilka kondygnacji schodami w kształcie spirali, która wynosi wysoko ponad koronę drzew. Widoki z niej są piękne, jeżeli więc traficie na pogodę, to zdecydowanie polecamy na nią wejść. Ostrzegamy, jednak że przy wietrze na górze może trochę bujać.
Wieża znajduje się w pobliskim lasku, będącym rezerwatem nazwanym Gozdni rezervat greben Rogle, do którego trzeba dojść pieszo ok. 5 minut od parkingu. Przy wieży widokowej znajduje się też kilka stanowisk rekreacyjnych dla dzieci. Można m.in. zapoznać się z otaczającą nas przyrodą za pomocą tablic informacyjnych.
Sporą popularnością cieszy się także Ścieżka w Koronach Drzew będąca ścieżką rekracyjno-edukacyjna. Część trasy prowadzi wśród drzew zaś reszta tworzy obiekt obserwacyjny, który umożliwia podziwianie okolicznych widoków kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Wstęp do atrakcji jest płatny i kosztuje 13 euro za osobę dorosłą oraz 10 euro za bilet ulgowy. W zależności od sezonu godziny otwarcia obiektu są różne dlatego polecamy sprawdzić oficjalną stronę obiektu by być na bieżąco – www.potmedkrosnjamipohorje.si.
My osobiście niestety nie skorzystaliśmy z odwiedzenia tej atrakcji, ponieważ nie była ona naszym zdaniem odpowiednia dla Leosia. Woleliśmy poświęcić trochę więcej czasu i udać się na jeziorka schowane w sercu górskiego lasu.
Idealna trasa na rozruszanie nóg. Trasa z Rogli do pięknego jeziorka Lovrenska Jezera
Miejscem, które przykuło naszą uwagę, było jeziorka ukryte na pobliskim wzgórzu. Szlak prowadzący do Lovrenska Jezera rozpoczyna się w centrum Rogli. Trasa liczy około 4,6 kilometra w jedną stronę, którą idzie się około 1 godzinę i 30 minut.
My szliśmy prawie 4 godziny, ponieważ kilka razy stawaliśmy na odpoczynek, rozbiliśmy małe pikniki na trasie, podczas których Leoś mógł bardziej swobodnie się poruszać.
Droga prowadzi szeroką, leśną ścieżką z małą ilością przewyższeń. Podczas drogi można odczuć spokojny i łagodny klimat tego miejsca, podczas którego można mieć wrażenie jakby szło się zwykłym lasem. Klimat zmienia się dopiero pod koniec trasy, gdy wchodzi się na teren torfowisk i widzi się porastające wzgórze kosodrzewiny.
Przy wejściu na mokradła znajduje się niewysoka, drewniana wieża widokowa, z której można poobserwować okolicę. Szczególnie ciekawym widokiem jest drewniana kładka przecinająca niską kosodrzewiny. Wydaje się ona jakby była drogą donikąd.
Lovrenska Jezera składają się z pięciu jeziorek, z których największe ma powierzchnię około kilkuset metrów kwadratowych. Są to raczej niewielkie oczka wodne, których poziom wody zależy od opadów atmosferycznych, ponieważ nie są one zasilane żadną rzeką lub potokiem. Woda w jeziorach jest bardzo czysta i przezroczysta, co sprawia, że są wdzięcznym obiektem do zrobienia świetnych zdjęć.
Podsumowanie wyjazdu do Rogla na Słowenii
Rogla była dla nas bardzo ciekawym przystankiem na trasie do Chorwacji, podczas którego mogliśmy zwiedzić trochę górskiego klimatu pasma Podhorje. Są to spokojne góry, które słyną ze swojego narciarskiego klimatu, w tym także narciarstwa biegowego, ze względu na płaskie i łagodne szczyty.
Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych informacji oraz, jak zawsze, dodajemy interaktywną mapkę z lokalizacjami odwiedzanych przez nas atrakcji.
- Na trasie z Polski do Chorwacji postanowiliśmy zatrzymać się w malowniczej, górskiej miejscowości Podhorje. Do bezpośredniej trasy musieliśmy doliczyć około 100 kilometrów odbijając w okolicach miejscowości Oplotnica.
- Żeby ułatwić poruszanie się po Słowenii zalecamy wykupić winietę w systemie elektronicznym. Skróci to sporo Wasze logistyczne aspekty w poruszaniu się po słoweńskich drogach. My w tym przypadku skorzystaliśmy z karty walutowej Revolut oraz zakupiliśmy bezpośrednio winietę dla Słowenii sprzedawaną przez vignetteslovenia.si.
- Na Słowenii obowiązującą walutą jest Euro.
- Jeżeli jesteście zainteresowani całą trasą z Polski do Chorwacji oraz wszystkimi aspektami organizacyjnymi z niemowlakiem, to zachęcamy do przeczytania naszego wpisu Gotowy plan na wyjazd do Chorwacji z niemowlakiem z postojami w Słowenii i Węgrzech.
.