Strzecha Akademicka Karkonosze
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk 5 szlaków górskich z Karpacza idealnych dla dzieci

5 szlaków górskich z Karpacza idealnych dla dzieci

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Karpacz to jedno z najbardziej popularnych miast górskich w województwie dolnośląskim znajdujące się w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego. Karpacz ma wiele atrakcji i większość z turystów przyjeżdża tutaj by odpocząć wśród przyrody i zdobyć piękne karkonoskie szczyty. Jest to miejsce bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi i właśnie z myślą o nich stworzyliśmy ten wpis. Przedstawiamy w nim 5 szlaków górskich idealnych dla dzieci, ponieważ nie są to trasy bardzo wymagające i z pewnością nie zniechęcą małych turystów do wędrówki po górach. 

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przyda się w planowaniu spędzenia weekendu w Karpaczu i polecamy przesłać ten wpis innym rodzicom – możliwe że dzięki Tobie zainspirują się do odwiedzenia tego pięknego, górskiego miasteczka.

Świątynia Wang - Karpacz

Przebieg trasy: Rozdroże Łomnickie – szlak żółty do Strzechy Akademickiej – powrót 

Czas przejścia: ok. 3 godziny z dziećmi  / Przewyższenia: 473 metrów / Dystans: 6,5 km

Schronisko PTTK pod Strzechą Akademicką to charakterystyczny punkt w drodze na Śnieżkę. Jest to dość spokojny szlak, którego pokonanie z dziećmi nie powinno trwać dłużej niż 3,5 godziny. Szlak prowadzi szeroką ścieżką wśród lasu tak więc nawet w lecie znajdzie się tam trochę cienia. 

Jeżeli Wasze dziecko jest trochę bardziej wprawione w górskich wycieczkach, to można zdecydować się na zrobienie pętli przez Schronisko PTTK Samotnia. Po drodze zobaczycie wiele pięknych widoków i na pewno w dwóch schroniskach jakie będą czekały Was po drodze będziecie mogli zregenerować swoje siły. 

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że poruszając się po Parkach Narodowych nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków ( w tym także urządzając sobie pikników obok szlaku). Wszystkie te działania mają na celu ochronę przyrody, ponieważ ruch turystyczny jest tutaj bardzo wzmożony przez co nietrudno by było „zadeptać” to miejsce.

My do Strzechy Akademickiej wybraliśmy się w ziemie, ponieważ chcieliśmy przetestować swoje siły w tej porze roku. Jeżeli chcecie przeczytać o tym, jak przygotować się do takiego spaceru w zimie z niemowlakiem to zapraszamy Was serdecznie do wpisu:  Wejście zimowe na Strzechę Akademicką z niemowlakiem.

5 szlaków górskich z Karpacza idealnych dla dzieci
Strzecha Akademicka zimą

Najłatwiejszy szlak na Krucze Skały w Karpaczu

Przebieg trasy: ul. Skalna – Krucze Skały – powrót

Czas przejścia: ok. 10 minut z dziećmi  / Przewyższenia: 20 metrów / Dystans: 0,3 km

Jeżeli poszukujecie łatwego szlaku, idealnego na dopełnienie dnia pełnego wrażeń, to trasa na Krucze Skały na pewno przypadnie Wam do gustu. Zlokalizowana jest na wschodzie Karpacza przy ulicy Obrońców Pokoju / Skalna.

Sam szlak do Kruczych Skał rozpoczyna się na zakręcie powyższych ulic i prowadzi około 300 metrów nieznacznie w dół. Szlak jest prosty i szybki, ponieważ wejście na Krucze Skały to zaledwie 5 minut piechotą. Szlak prowadzi leśną ścieżka, na której nie brakuje wybojów i korzeni drzew. Jeżeli więc wybieracie się tutaj gdy może być ślisko, to warto zadbać o odpowiednie obuwie. 

Krucze Skały to nic innego jak popularne filary skalne, które zakończone są stromym urwiskiem. Dzięki temu oferują one genialne widoki na Karkonosze bez drzew, które mogłyby przesłonić panoramę.

UWAŻAJCIEjak będziecie wyszukiwali Kruczych Skał na mapie Google lub innych mapach, ponieważ na Dolnym Śląsku jest ich kilka. Jedne z nich, które są bardzo popularne znajdują się w Jerzmanicach Zdrój, koło Złotoryi. Przyciągają one turystów nie tylko ze względu na piękne widoki, ale także pobliskie, jedyne w Polsce wiszące tory kolejowe. Możecie przeczytać o nich więcej w  naszym wpisie: Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój.

Drugimi Kruczymi Skałami, znajdującymi się relatywnie niedaleko, są te zlokalizowane w Szklarskiej Porębie. Oferują też one bardzo ciekawe widoki na okolice, tak więc warto sobie to odnotować i sprawdzić, jak będziecie w pobliżu.

Jeżeli chcecie zobaczyć cały przebieg trasy oraz inne atrakcje w pobliżu to zapraszamy do wpisu: Krucze Skały w Karpaczu – najkrótszy szlak na piękny punkt widokowy na Karkonosze.

Krucze Skały Karpacz - punkt widokowy

Szlak do Schroniska PTTK "Samotnia" oraz bajeczny Mały Staw

Przebieg trasy: Świątynia Wang – żółty szlak do Polany – szlak niebieski do Schroniska PTTK „Samotnia” / Kocioł Małego Stawu – powrót

Czas przejścia: ok. 4 godziny z dziećmi / Przewyższenia: niecałe 370 metrów / Dystans: 8,8 km

Początek szlaku rozpoczyna się przy świątyni Wang, która sama w sobie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji Karpacza. Jest to mały kościółek, który powstał na przełomie XII / XIII wieku w Norwegii przy jeziorze Vang (stąd też pochodzi jego nazwa). Szlak żółty prowadzi dość szeroką, utwardzoną drogą do Polany, gdzie znajduje się druga kasa biletowa. Następnie by dojść do Kotła Małego Stawu należy skręcić na szlak niebieski.

Szlak niebieski prowadzący do schroniska PTTK Samotnia mierzy około 4,2 kilometra i prowadzi utwardzoną (kostka), szeroką ścieżką. Na jej pokonanie w normalnym tempie powinno się przeznaczyć około 1,5 godziny, jednak idąc wolnym krokiem zajęło nam to około 2,5 h. Zależało nam na spokojnej realizacji tego szlaku, ponieważ naszym celem było to, by Leoś w swoim tempie pokonał całą trasę na własnych nogach. Oprócz nas spotkaliśmy wiele rodzin z dziećmi, które dzielnie pokonywały metr za metrem. 

Szlak niebieski na Samotnię prowadzi w większości między drzewami,  dając sporo cienia i sprawiając, że nawet w lecie jego pokonywanie jest przyjemne. W czasie wędrówki natrafimy też na kilka strumyków, w których będzie można pozwolić czworonogowi napić się zimnej, górskiej wody. 

Schronisko Samotnia znajdujące się przy Małym Stawie to chyba najpiękniej zlokalizowane schronisko turystyczne w całej Polsce (a na pewno na Dolnym Śląsku). Mały Staw oraz otaczający go Kocioł Małego Stawu robią magiczny klimat. Nic dziwnego, że wielu z turystów właśnie tutaj urządza dłuższy postój korzystając z okazji na zjedzenie czegoś ciepłego lub uzupełnienia płynów. Pomimo tego, że w środku było dużo miejsca do siedzenia, to większość osób postanawia zjeść na zewnątrz, ze względu na piękne widoki. My po dłuższym wypoczynku ruszyliśmy dalej szlakiem niebieskim do Strzechy Akademickiej, znajdującej się około pół kilometra od Samotni.

Cały opis szlaku na Kocioł Małego Stawu możecie przeczytać tutaj: Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli

Samotnia i Mały Staw Karkonosze

Szlak na Patelnię z Karpacza Górnego - tajemnicze miejsce mocy w Karkonoszach

Przebieg trasy: ul. Partyzantów Karpacz Górny – szlak żółty przez Czoło aż do Domu Wczasowego Lubuszanin – Szlak czerwony na Patelnie – Ruiny Prewentorium – szlak niebieski do źródła św. Anny – Szlak żółty / powrót

Czas przejścia: ok. 3 godziny z dziećmi / Przewyższenia: niecałe 329 metrów / Dystans: 6,3 km

Kolejnym ciekawym punktem na mapie Karpacza jest Patelnia zlokalizowana na górze Grabowiec.

Ma on formę skały wystającej ponad koronę drzew. Jej czubek jest płaski jak patelnia, a będąc na niej w słoneczny dzień można się trochę „usamażyć”. Punkt oferuje jednak genialne widoki na Karkonosze oraz Karpacz i co więcej nie jest za bardzo uczęszczany przez turystów. Większość trasy prowadzi przez las, dlatego nawet w słoneczne dni nie jest się zbytnio wyeksponowanym na słońce. 

Patelnia już od wielu lat fascynowała wielu turystów, ale nie ze względu na  piękne widoki rozpościerające się ze skały… Wszystko przez energię jaka wydobywa się z tego miejsca.

Patelnia uważana jest bowiem za Czakram, czyli punkt energetyczny ziemi, w której energia przepływa z dużo większą mocą niż gdzieś indziej. Jeżeli więc szukasz  miejsc magicznych w Karkonoszach, to Patelnia jest niewątpliwie jedną z nich.

Jeżeli temat Was zainteresował i po wejściu na Patelnię chcielibyście doładować się mocą, to musicie znaleźć metalowy pręt z zaokrąglonym końcem wbitym pomiędzy skały. To właśnie w tym miejscu zaznaczony został punkt, z którego wydobywa się najwięcej energii.

Można wierzyć w takie rzeczy lub nie – warto jednak „na wszelki” posiedzieć tam chwilę. Jak uda Ci się wchłonąć trochę energii, to dobrze dla Ciebie, a jeżeli nie, to na pewno piękne widoki z Patelni dodadzą Ci mocy.

Całość szlaku na Patelnie z szerszym opisem można znaleźć w naszym blogu gdzie znajdzicie m.in. informacje na temat ruin pobliskiego schroniska oraz tajemniczej sztolni: Szlak na Patelnię w Karpaczu – piękny punkt widokowy na Karkonosze 

Patelnia w Karpaczu

Zapora na Łomnicy oraz Góra Karpatka

Przebieg trasy: Zapora na Łomnicy – szlak czerwony na Zbocze Łomnicy – Karpatka  (727 m n.p.m.) – zejście szlakiem niebieskim – Zapora na Łomnicy

Czas przejścia: ok. 30 minut / Przewyższenia: niecałe 80 metrów / Dystans: 1,4 km

Zapora na Łomnicy to bardzo charakterystyczny punkt na mapie Karpacza i polecamy go zwiedzić, ponieważ siła rzeki oraz kaskady wody przelewającej się przez włazy zapory robi na nas zawsze wielkie wrażenie.  A dlaczego w ogóle powstała zapora na rzece? Łomnica od zawsze była kapryśną rzeką i w 1897 roku spowodowała wielkie spustoszenie wśród pobliskich gospodarstw oraz infrastruktury. Rząd Prus zdecydował na przeprowadzenie wielkiego projektu przeciwpowodziowego w latach 1910-1915, mającego za zadanie uregulowania koryta rzeki oraz okiełznanie gwałtownego charakteru górskiej rzeki. 

Dzisiaj Zapora na Łomnicy jest częstym elementem odwiedzin turystów w Karpaczu, którzy chcą popodziwiać przelewające się kaskady wody.

Zaraz nad zaporą znajduje się niewielki szczyt o nazwie Karpatka. Prowadzi na nią szlak niebieski (krótszy ok. 400 metrów i 50 metrów przewyższeń), który pokonuje się w około 10 minut albo szlak czerwony prowadzący troszkę dłuższą drogą, jednak prowadzi przez kilka formacji skalnych (ok. 700 metrów i 67 metrów przewyższeń). My rekomendujemy wybranie szlaku czerwonego ponieważ jest trochę łagodniejszy i prowadzi przez ładniejsze widoki. 

Na szczycie Karpatki znajduje się ławka z pięknym punktem widokowym oraz tablica opisująca krajobraz jaki się z niej rozlega. Jest to miejsce, które sprzyja do tego, by usiąść i napawać się widokami.

W naszym wpisie o Karpaczu możesz przeczytać jeszcze o innych atrakcjach dla dzieci w Karpaczu na niepogodę: Karpacz – atrakcje miejskie idealne dla dzieci.

Zapora na Łomnicy Karpacz

Podsumowanie łatwych szlaków idealnych dla dzieci w Karpaczu

Jeżeli poszukujecie łatwych szlaków w Karpaczu, to naszym zdanie taka lista będzie dla Ciebie bardzo przydatna i na pewno dostarczy Ci sporo inspiracji na podróż.

Naszym zdaniem najciekawszą z zaproponowanych przez nas tras będzie szlak na Schronisko PTTK Samotnia znajdująca się nad Kotłem Małego Stawu. Szlak nie jest wymagający, jednak wymaga trochę siły i czasu. Jest to popularny szlak, więc na pewno nie zgubicie się na nim, ponieważ podąża nim wielu innych turystów. 

Jeżeli jednak poszukujecie szlaku, który będzie bardziej kameralny i mniej znany to szlak na Patelnię na pewno przypadnie Wam do gustu. Dzieci będą mogły swobodniej poruszać się po leśnych ścieżkach. Dodatkowo będziecie mogli się doładować pozytywną energią z wnętrza ziemi. 

Karpacz to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska i jeżeli poszukujecie więcej atrakcji takich jak muzea, punkty widokowe, ciekawe miejsca to polecamy sprawdzić naszą Mapę Atrakcji Karpacza i Szklarskiej Poręby. Znajdziecie tam pełno inspiracji na kolejne podróże, dzięki czemu zaoszczędzicie sporo czasu na planowanie swojego wyjazdu.

Podobają Ci się atrakcje Karpacza i Szklarskiej Poręby?
Sprawdź naszą Mapę Atrakcji Karpacza i Szklarskiej Poręby

Odkryj w niej wiele ciekawych miejsc w tych dwóch najpopularniejszych ośrodkach górskich na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.

5 szlaków górskich z Karpacza idealnych dla dzieci

Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu w Karpaczu Lub Szklarskiej Porębie to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka wyjątkowa atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź jakie oferują te miasta atrakcje dla dzieci, interesujące muzea czy piękną naturę.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga