Wlora to jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Albanii. Wiele osób przyjeżdża tutaj ze względu na bliskość z Tiraną i Sarandą, przez co Wlora jest genialnym punktem łączącym leniwy wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem. Dodatkowo budowane lotnisko we Wlorze, mające być największym w kraju, powoduje że Wlora tylko będzie zyskiwać na coraz to większej popularności. Aktualnie najczęściej turyści przylatują do Albanii samolotem do stolicy państwa – Tirany. Bilet można znaleźć od 150 do 500 zł w zależności od sezonu. Już teraz warto zobaczyć ceny biletów by zarezerwować sobie najlepszy lot (Sprawdź ceny biletów do Albanii).
W naszej miesięcznej podróży przez Albanię Wlorę mieliśmy okazję odwiedzić jedynie przez 4 dni, tak więc skupiliśmy się jej głównych atrakcjach oraz żeby wypocząć trochę po podróży na plaży. Mamy nadzieję więc, że odnajdziecie tutaj kilka ciekawych miejsc, które będą dla Was inspiracją do zwiedzania okolicy.
Wlora znajduje się mniej więcej w środkowej części Albanii, pomiędzy Durres a Sarande. Oddalona jest od Tirany o około 2 godziny 15 minut drogi samochodem. Można wybrać drogę przez Durres (i jest to najszybsza droga mierząca około 157 kilometry) albo przez Okręg Elbasan wiodący przez bardziej górskie tereny. Do każdej trasy w Albanii zawsze warto dodać sobie 30 dodatkowych minut, ponieważ drogi są dość zaskakujące.
Do Wlory można też dostać się komunikacją międzymiastową (marszrutkami), które jeżdżą spod zajezdni autobusowej na przedmieściach Tirany znajdującej się obok Hotelu Terminal w Tiranie. Dojazd ten zaznaczyliśmy na poniższej mapie.
Wlora jest bardzo popularnym kierunkiem, dlatego nie będzie problemu ze znalezieniem komunikacji zbiorowej, która Was tam dowiezie. Co do rozkładów jazdy ulegają one często zmianom i zależne są od sezonu. Jedną z popularniejszych stron do wyszukiwania połączeń komunikacji międzymiastowej w Albanii jest strona Travel.Gjirafa.com. Znajdziecie na niej połączenia oraz orientacyjną cenę kursu. Czas przejazdu to około 2,5-3 godziny a koszt połączenia pod koniec 2023 roku to około 600 LEK (6 euro) za osobę. Warto pamiętać, żeby mieć ze sobą gotówkę, ponieważ płatności kartą w 90% przypadkach nie będą możliwe.
Oczywiście najszybszym sposobem na dostanie się do Wlory oraz najbardziej komfortowym jest wypożyczenie samochodu w jednej z lokalnych wypożyczalni znajdującym się zaraz przy lotnisku w Tiranie. Więcej o wypożyczaniu samochodu w Albanii oraz o tym na co warto zwrócić uwagę możecie przeczytać w naszym wpisie: Wypożyczenie samochodu w Albanii – fotelik dla dziecka, ubezpieczenie i porady.
Piaszczyste plaże Morza Adriatyckiego we Wlorze
To właśnie plaże są pierwszym i najbardziej wypatrywanym aspektem przez turystów wybierających się do Wlory. Jest to jedno z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich w Albanii i chyba można uznać, że wraz z Sarandą i Durres wiodą prym. Wlora wyróżnia się tym, że jej plaże są piaszczyste i znajduje się na styku Morza Adriatyckiego oraz Morza Jońskiego.
Większość plaż we Wlorze jest zagospodarowana i niektóre z nich są zapełnione leżakami. Są to miejsca płatne, których wynajęcie na cały dzień kosztuje około 5 euro, chyba że jest się gościem hotelowym. Jeżeli przyjeżdżacie do Wlory w miesiącach nieturystycznych (końcówka września do maja) to nie będzie z tym problemu – plaże będą całkowicie darmowe bo i napływ turystów jest wyraźnie mniejszy.
Co warto powiedzieć, to że woda jest bardzo płytka i praktycznie trzeba wejść z 50 metrów w głąb morza, żeby móc swobodnie pływać. Jest to bardzo fajna wiadomość dla rodzin z dziećmi, ponieważ daje duże poczucie bezpieczeństwa. Niektóre z plaż mają także ratowników, którzy pilnują bezpieczeństwa osób wypoczywających. Wlora ciągle się rozwija i pod kątem turystycznym powstaje tu coraz więcej atrakcji oraz udogodnień – rozbudowywane są plaże, powstają nowe hotele, restauracje oraz bary. Wszystko to po to, by osoby odwiedzające Wlorę chciały tu wrócić ponownie i spędzić dobrze czas.
Zwiedzanie miasta Wlora - historia miasta
Z naszego punktu widzenia Wlorę można podzielić na dwie części – stare miasto, w której znajduje się bardzo ciekawy rynek oraz jej nadmorską część związaną z turystyką oraz plażowaniem. Przed zwiedzaniem warto opowiedzieć trochę o tym miasteczku z historycznego punktu widzenia.
Wlora to miasto o bogatej historii. Zostało założone jako starożytna grecka kolonia w VI wieku p.n.e. pod nazwą Aulona. W ciągu wieków miasto było pod panowaniem Rzymian, Bizantyjczyków, Normanów, Wenecjan i Osmanów. Miasto było więc pod zmiennymi wpływami różnych krajów i kultur. W XVIII i XIX wieku Albańczycy zaczęli jednoczyć się i rozwijać świadomość narodową, co doprowadziło do albańskiego odrodzenia.
W 1912 roku w Wlorze odbyło się spotkanie albańskich działaczy narodowych, którzy proklamowali deklarację niepodległości. Jest to więc miejsce ważne dla Albańczyków.
Warto też wspomnieć o handlowym znaczeniu miasta, ponieważ znajduje się w nim jeden z największych portów w całej Albanii.
Stare miasto we Wlorze - przejdź się kolorowymi uliczkami
W północnej części Wlory znajduje się stara część miasta, która zdecydowanie przypadła nam do gustu. Jest tutaj mniej wysokich budynków i jej uliczki mają fajny klimat. Stare Miasto to malownicza dzielnica, w której można poczuć klimat dawnej Albanii. To właśnie miejsce sprawiło, że Wlora jakoś bardziej przypadła nam do gustu. Kolorowe kamieniczki oraz restauracje z ogródkami tworzył bardzo fajny klimat. Jeżeli więc chcecie zjeść jakiś fajny obiad lub pójść do ładnej kawiarni to na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.
Po zwiedzeniu zabytkowego starego miasta warto udać się na duży plac miejski. Znajduje się tutaj Pomnik Niepodległości, pod którym odbywają się często święta i obchody państwowe. Obok niego dumnie powiewa wielka flaga Albańska (Czarny orzeł na czerwonym tle).
Obok Pomnika Niepodległości zauważycie ruiny budynku. Są to zabytkowe mury należące do budynków starożytnego miasta Aulon, będącej pierwszą stolicą Albanii.
Kontynuując spacer w dół miasteczka natkniecie się na kolejny bardzo ciekawy zabytek jakim jest Meczet Muradie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że około dla 90% Albańczyków stanowi wiara muzułmańska, dlatego liczne meczety nie są niczym dziwnym. Meczet Muradie jest jednym z bardziej znanych meczetów w Albanii i jego powstanie szacuje się na XVI wiek. Aktualnie stanowi on pomnik kultury z wciąż działającą salą modlitewną.
Zobacz nadmorską promenadę i charakterystyczny diabelski młyn
Drugą częścią Wlory są jej nadmorskie tereny, w której możecie zobaczyć typowe obrazki związane z plażową panoramą. Warto zwrócić uwagę na duży plac, na którym przez większość czasu znajduje się charakterystyczny diabelski młyn. Przejażdżka na nim kosztuje 8 euro (800 LEK) – cena na wrzesień 2023. Po zachodniej stronie młyna znajduje się kolejny plac, który z lotu taka ma bardzo interesującą formę okręgów, na których znajdują się kolejne atrakcje. Pierwszą z nich jest mały kopiec, na który można wejść i poobserwować wybrzeże Wlory z góry. Panorama z niego jest naprawdę ciekawa, więc zdecydowanie warto na niego się udać.
Za kopcem można odwiedzić Narodowe Muzeum Niepodległości. Znajduje się on w niewielkim budynku mającym około 180 lat. W muzeum znajdują się wszystkie dokumenty związane z podpisaniem niepodległości Albanii oraz opisujące osoby, które uczestniczyły w tym przełomowym wydarzeniu. Zdecydowanie warto się tutaj udać jeżeli chce się poznać burzliwą historię Albanii i dowiedzieć więcej o tym kraju. Wejście do muzeum jest odpłatne i kosztuje 300 LEK za osobę (3 euro).
Jeżeli podróżujecie rodzinnie, to na pewno przypadnie Wam do gustu fakt, że zaraz za muzeum znajduje się plac zabaw dla dzieci ze ślizgawkami, huśtawkami oraz piaskownicą. Większość terenu jest zacieniona, ponieważ jest tam dość sporo drzew.
Następną częścią nadmorskiej części Wlory, znajdującej się na wschód od diabelskiego młyna, zagospodarowana została na tereny rekreacyjne. Znajdziecie tam więc sporej wielkości zieloną promenadę a za nią szerokie i piaszczyste plaże miejskie. Cała linia brzegowa zagospodarowana jest pod wypoczynek na słońcu i wodzie tak więc na pewno nie będziecie się tutaj nudzili.
Zabytkowy zamek na południowym wzgórzu we Wlorze - Zamek w Kanine
Zamek w Kanine to genialny punkt widokowy na całą zatokę Wlory.
Laguna Nartes - naturalne siedlisko dla Flamingów i piękny monastyr na wodzie
Jednym z ciekawszych miejsc, jakie udało nam się zobaczyć we Wlorze jest Laguna Nartes, stanowiący obszar chroniony dla wielu tysięcy gatunków ptaków wodnych. Najbardziej popularne z nich są flamingi różowe i białe. Szacuje się, że Lagunę Nartes zamieszkuje około 3000 sztuk tych cudownych ptaków.
Kolejną atrakcją zachęcającą turystów do odwiedzenia tego miejsca jest zabytkowy Monastyr Św. Marii umieszczony na małej wyspie. Prowadzi do niego bardzo charakterystyczna, drewniana kładka. Woda w tym miejscu nie jest głęboka więc z powodzeniem można zobaczyć po drodze życie jakie się toczy w lagunie.
Sam Monastyr ma bardzo ciekawą historię i obecnie stanowi jeden z ważniejszych ośrodków prawosławnych w Albanii. W czasach reżimu Hodży stał się on więzieniem politycznym, a wcześniej służył jako przybytek uzdrowiskowy dla osób chorych na gruźlicę lub chorych psychicznie. Aktualnie wstęp do monastyru jest darmowy i należy pamiętać, że jest to ośrodek kultu religijnego i należy zadbać o odpowiedni ubiór.
Więcej o Lagunie Nartes i jej atrakcjach możecie przeczytać w naszym wpisie: Gdzie w Albanii zobaczyć flamingi? Poznaj piękną Lagunę Nartes koło Wlory i jej atrakcje.
Zabytkowe miasto Berat, niecałe 1,5 godziny od Wlory
Miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć, jest Berat oddalony około 1,5 godziny samochodem z Wlory. Miasto Berat zostało w 2008 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego wyjątkowe zabudowania sprawiają, że jest to jedna z popularniejszych atrakcji jaką możecie odnaleźć w Albanii.
Zaraz nad miastem znajduje się Zamek Berat, z którego rozlegają się przepiękne widoki na okolicę. My w Beracie spędziliśmy trzy noce, podczas których mieliśmy przyjemność spać w jednym z zabytkowych budynków. Musimy przyznać, że Berat wygląda bardzo pięknie nocą, gdy w tysiącach okien pali się światło, a atrakcje takie jak zabytkowy kamienny most czy monastyr na wzgórzach są podświetlone.
Jeżeli więc macie ochotę na całodniową wycieczkę z Wlory, to Berat będzie miejscem, które zdecydowanie polubicie.
Więcej o tym zabytkowym mieście możecie przeczytać w naszym wpisie, do którego Was serdecznie zapraszamy: Berat w Albanii – miasto wpisane na listę UNESCO, które trzeba odwiedzić.
Nocleg we Wlorze - Kraal Hotel nad plażą
Przez 4 dni spędziliśmy noc w hotelu Kraal znajdującym się zaraz przy plaży we Wlorze. Jest to dość nowoczesne miejsce, które posiada własną restaurację i serwuje dla gości śniadania w stylu otwartego bufetu, oraz zewnętrzny basen. Hotel ma kilka pięter i my mieliśmy akurat zarezerwowany pokój z widokiem na morze. Kraal Hotel jest dość nowoczesny i jest wyposażony w windę oraz parking podziemny (w fazie rozbudowy). Do dyspozycji gości w sezonie letnim są darmowe leżaki na plaży oraz ręczniki.
Hotel nie znajduje się w samym centrum miasta, dzięki czemu plaża nie jest bardzo zatłoczona. Obsługa hotelowa dba też o czystość i porządek na plaży, dzięki czemu nie ma tam zbyt wiele odpadów.
Koło basenu znajduje się strefa zabaw dla dzieci składająca się z plastikowego zamku ze zjeżdżalniami, huśtawek oraz karuzeli.
Co było dla nas bardzo ważne to fakt, że hotel przyjmował gości z psami, dzięki czemu nasz Loki mógł się czuć tam swobodnie, a duża plaża obok hotelu sprzyjała mu do codziennych spacerów.
Jeżeli będziecie planowali swój pobyt we Wlorze i szukacie miejsca, w którym wygodnie spędzicie swój pobyt, to polecamy sprawdzić Kraal Hotel we Wlorze. Na pewno przypadnie Wam do gustu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podsumowanie oraz interaktywna mapa atrakcji we Wlorze
Wlora to niewątpliwe bardzo atrakcyjne miasto dla turystów. Wiele piaszczystych plaż oraz bogata oferta hotelowa sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych kurortów morskich w Albanii.
My spędziliśmy 4 noce we Wlorze, z której później udaliśmy się do Sarande, gdzie spędziliśmy cały październik.
Warto pamiętać, że zwiedzając Albanię trzeba mieć ze sobą gotówkę, ponieważ z płatnościami kartą jest tutaj różnie. Leki można wybrać z licznych bankomatów w których prowizja za transakcję to około 500 – 800 LEK. Jeżeli planujecie przyjechać do Wlory autem, to polecamy Wam sprawdzić lokalne biura wynajmu auta – posiadają one bardzo dobre oferty wynajmu i można sobie je porównać z innymi biurami.
Warto także wspomnieć o bezpańskich psach, który nie brakuje na terenie całej Albanii. Są one nieszkodliwe i nieagresywne, ale widok dużego psa chodzącego po ulicy może być dla niektórych mocno niekomfortowe. Dodatkowo podróżując z psem wzbudzaliśmy w bezpańskich kundelkach duże zainteresowanie. Warto więc przygotować się na takie widoki, bo z pewnością niejedną poczciwą psinę spotkacie na swojej drodze podróżując przez Albanię.
Na końcu wpisuje podajemy Wam także interaktywną mapę Wlory, na której zaznaczyliśmy wszystkie atrakcje, które polecamy Wam zobaczyć. Mamy nadzieję, że będziecie dobrze wspominać Wasze wczasy Albanii, ponieważ jest to kraj, który bardzo intensywnie się rozwija. Są tam pewne mankamenty, które mogłyby zostać poprawione, jednak wszystko w swoim czasie.