Zamek Kanina Vlora
Strona Główna EuropaAlbania Zamek Kanina – ruiny fortecy z genialnym widokiem na Wlore (Vlore)

Zamek Kanina – ruiny fortecy z genialnym widokiem na Wlore (Vlore)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zamek Kanina zlokalizowany jest na południowym wzgórzu jednego z najpopularniejszych kurortów nadmorskich w Albanii – WlorY (Vlore). Jest to miejsce z bardzo bogatą historią, które od setek lat było strategiczną fortyfikacją broniącą szlaków handlowych oraz wybrzeża zatoki Wlory. Obecnie Zamek Kanina jest pod opieką Ministerstwa Kultury Albanii, który zajmuje się jego ochroną oraz renowacją. Sam zamek nie jest spektakularną twierdzą i ciężko z jego pozostałości wyobrazić sobie jak wyglądał w czasach jego świetności.

Co na pewno zasługuje na uwagę, to jest on genialnym punktem widokowym na okolicę, z którego można zobaczyć spory kawałek wybrzeża Wlory, miasta Wlora oraz Morza Adriatyckiego. Jeżeli więc macie w planach spędzić swoje wakacje w okolicach Wlory, to jest to jedno z miejsc, w które warto pojechać.

Zamek Kanina Wlora

Zamek Kanina znajduje się w bliskim sąsiedztwie niedawno powstałej południowej obwodnicy Wlory. Jest to szeroka i nowoczesna droga prowadząca do drogi SH8, z której można dojechać do Sarande przez Przełęcz Llogara. My zwiedziliśmy Zamek Kanina w drodze do Sarandy, ponieważ logistycznie był to dla nas najlepszy scenariusz. 

Komunikacja miejska – dojazd do Zamku Kanina komunikacją miejską jest na chwilę obecną niemożliwy (lub bardzo utrudniony). Jeżeli nie posiadacie własnego transportu, to możecie skorzystać z ofert biur podróży, które Was tam zabiorą lub, co będzie bardziej korzystną opcją, wybrać bus jadący do Sarande. Na pewno będzie on przejeżdżał tą trasą i poproście kierowcę by wysadził Was w miejscowości Kanine. Taka trasa nie powinna kosztować więcej niż 300-400 LEK (3-4 euro).

Parking – pod Zamkiem Kanina jest niewielki parking znajdujący się po północnej stronie zamku. Niestety ostatnie 100 metrów prowadzi przez stroną, żwirową drogę, dlatego jeżeli macie auto z niskim zawieszeniem to nie polecamy wyboru tego miejsca. Z parkingu do zamku prowadzi dość szeroka ścieżka, którą można pokonać z wózkiem.

Jeżeli nie chcecie ryzykować podjazdu to w zamian za to możecie pojechać bezpośrednio do miejscowości Kanina i tam zaparkować auto przy wejściu do zamku. Wejście prowadzi schodami, tak więc w tym wypadku odpada zwiedzanie z wózkiem.

Wejście do Zamku Kanina jest płatne i kosztuje 300 LEK od osoby. Małe dzieci nie płacą (do lat 7 – chociaż to zależy od strażnika – podejście do biletów w Albanii jest dość płynne). Słyszeliśmy, że poza sezonem turystyczny można wejść tutaj za darmo, ponieważ nie ma strażnika. U nas pod koniec września strażnik był. Na co warto zwrócić uwagę, to że obowiązuje płatność wyłącznie gotówką.

Parking Zamek Kanine

Historia Zamku Kanina we Wlorze

Zamek Kanina znajduje się na wzgórzu około 3 kilometry od miasta Wlora w wiosce o nazwie Kanina. Fortyfikacja została wzniesiona na górze o wysokości 379 m n.p.m. i odkryto, że już w III wieku występowały tutaj zabudowania. W starożytności rozbudowano gród i w IX-X w.  pojawiły się pierwsze mury zapewniające ochronę miasteczka oraz dające mu strategiczne znaczenie w obronie zatoki Wlory. Ze względu na zawirowania historyczne Zamek Kanina przechodził z rąk do rąk różnych mocarstw i był wielokrotnie oblegany oraz odbudowywany. Był on między innymi pod kontrolą Bizancjum, Normanów czy Serbów. To właśnie pod koniec panowania ostatniego władcy Serbów – Ivana Komnena Asena zatoka Wlory oraz Kanina trafiła pod panowanie Albańskich panów. 

Rządy te zostały przerwane dopiero podczas podboju tych miejsc przez Cesarstwo Osmańskie, dowodzone przez wielkiego Sułtana Sulejmana. To właśnie podczas jego panowania na terenach zatoki Wlory rozpoczął rządy Gjegju Sinan Pasha, który przyczynił się do znacznego rozwoju tego regionu.

Dzisiejszy stan zamku nie pozostawia zbyt wielu informacji co do postaci fortecy, jednak za sprawą przeprowadzonych prac archeologicznych w XX wieku pod przewodnictwem Damiana Komata stwierdzono, że mury zamkowe chroniły ponad 300 murowanych domów, w tym meczet Sułtana Mahmeda II-go, a także okazałą siedzibę Sinana Pashy. Największa fortyfikacja (Cytadela) zajmowała zachodnią część obecnego Zamku Kanina i łączyła się z resztą grodu za pomocą mostu. Zamek zaczął tracić na znaczeniu, gdy we Wlorze wybudowano Fortece Skela, która stała się głównym punktem militarnym wybrzeża. 

Niestety czasy obecne nie oszczędziły fortecy, ponieważ obiekt został w znaczącym stopniu zniszczony przez naloty podczas I Wojny Światowej oraz przy Bitwie o Wlorę w 1920 roku.

Obecnie, co widać na zdjęciach, zamek jest w większej części zniszczony i pozostały po nim jedynie szczątkowe fundamenty. Zwiedzanie zamku jest więc mocno utrudnione i trzeba być sporym koneserem historii, by dostrzec tutaj jego walory. Aktualnie można uczciwie powiedzieć, że zwiedzający przyjeżdżają na Zamek Kanina, by móc obserwować przepiękne widoki z jego murów. 

Zamek Kanina
Zamek Kanina ruiny

Zwiedzanie Zamku Kanina - na co zwrócić uwagę

Zwiedzanie Zamku Kanina składa się na spacer po wzgórzu, na którym znajdują się pozostałości po zabudowaniach. Jest on dość rozległy i można zarezerwować sobie około godziny na jego zwiedzanie. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to teren otwarty, na którym nie znajduje się zbyt wiele drzew i cienia. Trzeba więc podczas zwiedzania dobrze zabezpieczyć się przed słońcem i zabrać ze sobą zapas wody. 

Do zakupionych biletów dołączana jest ulotka w języku albańskim oraz angielskim, tak więc po części można zaznajomić się ze strukturą zamku oraz jego historią.  Dołączonych jest do niej kilka fotografii, na których można między innymi zobaczyć rekonstrukcję zegara słonecznego na wieży Zamku Kanina, która zdobiła twierdzę jeszcze w roku 1900, a także szkic zabytkowego centrum grodu. Wszystko to ukazuje jak ważne i bogate historycznie było to miejsce. niestety za sprawą wojny i licznych bombardowań praktycznie zostało zrównane z ziemią.

Możliwe, że w przyszłości zamek będzie rekonstruowany i turyści będą mogli zobaczyć jak wyglądał. Dużą nadzieję na realizację takiego projektu pokładalibyśmy w rekonstrukcji online, w której można by przedstawić poszczególne części zamku, wraz z ich historią. Można by też ustawić więcej tablic informacyjnych, żeby turyści mogli bardziej docenić to miejsce i poczuć jego walory.

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach – Albania jest krajem przechodzącym obecnie bardzo burzliwy i intensywny wzrost gospodarczy. Duży nacisk kładziony jest na rozwój infrastruktury i transportu. Na pewno w przyszłości działania na rzecz kultury będą też bardzo mocno rozwijane, ponieważ ma on bardzo wiele do pokazania, a historia obiektów znajdujących się na terenie Albanii ma sporo do opowiedzenia.

Cały Zamek Kanina przy Wlorze

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Zwiedzanie Zamku Kanina to przygoda, w której poznajemy bardzo ważny strategicznie i historycznie obiekt dla Zatoki Wlory. przez setki lat był on obiektem zainteresowania władców ze względu strategicznego i militarnego. Niestety, czasy wojny zrujnowały zamek praktycznie równając go z  ziemią. Pozostały po nim jedynie szczątki murów i zabudowań. Żeby dostrzec jego piękno trzeba zajrzeć do historycznych zdjęć oraz poznać opowieść płynącą z jego murów.

Turystom na pewno przypadną do gustu widoki jakie rozpościerają się z jego ruin, ponieważ genialnie widać z niego całą zatokę Wlory oraz okolicę. 

Wstęp do Zamku Kanina jest płatny i wynosi 300 LEK (gotówka). Na teren zamku można wejść z psem.  Polecamy podczas zwiedzania zaopatrzyć się w wodę i chronić się od słońca, ponieważ cały teren jest mocno eksponowany na słońce.

Poniżej podajemy interaktywną mapę z lokalizacją zamku, tak by łatwiej było Ci zaplanować jego odwiedziny. Najłatwiejszym sposobem będzie dostanie się tutaj za pomocą własnego samochodu. Wypożyczyć go można w jednej z lokalnych punktów wynajmu samochodów. Polecamy sprawdzić, ponieważ często ceny są dość korzystne i sięgają ok. 15 euro za jeden dzień wynajmu auta. Warto też pamiętać, że poruszanie się w Albanii jest dość „dzikie”, dlatego warto mieć ze sobą pełne ubezpieczenie pojazdu.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga