Strona Główna dziecko Czym zaskoczy Cię szwedzkie miasto Karlskrona – poznaj atrakcje miasta

Czym zaskoczy Cię szwedzkie miasto Karlskrona – poznaj atrakcje miasta

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Karlskrona to miasto w Szwecji, które coraz częściej jest odwiedzane przez Polaków. To wszystko za sprawą połączenia promowego między Gdynią a Karlskroną (możesz sprawdzić aktualne połączenia pod tym linkiem), która często staje się bramą do skandynawskich eskapad. Prawdopodobnie większość przyjezdnych od razu rusza do swojego pierwotnego celu jednak warto poświęcić chwilę czasu i odwiedzić to miasteczko. Nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

My na nasz wyjazd do Skandynawi przeznaczyliśmy około 3 tygodnie sierpnia 2023 roku, podczas których postanowiliśmy zwiedzić norweskie tereny od  Oslo do Ålesund. Nie mogliśmy jednak całkiem pominąć Szwecji, dlatego oprócz kilku godzin spędzonych w Karlskronie, zwiedziliśmy też na przykład Fjällbacke – miejsce, które na cały świat rozsławiła Camilla Läckberg, która osadziła w swojej rodzinnej miejscowości wydarzenia z Sagi o Fjällbacke.

Naszym zdaniem warto się zatrzymać w Karlskronie i poznać chociaż trochę to klimatyczne miejsce. Wiąże się z nim sporo historii związanej z marynarką, ale także innych walorów, które doceniono poprzez wpisane Karlskrony na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Karlskrona rynek miejski

Karlskrona to miasto w Szwecji połączone bezpośrednio z Gdynią, do którego można dopłynąć promem w około 10 godzin. My wybraliśmy opcję wypłynięcia o godzinie 21:00, tak by móc odpocząć i przespać się na promie oraz od 6:30 zwiedzić Karlskrone. Port w Karskronie, do których przypływa prom Stena Line, oddalony jest od centrum miasta o 11 kilometrów, które pokonuje się w 15 minut samochodem. 

Już samo płynięcie promem może być ciekawą rozrywką, a dla naszych maluchów największa frajdą było spanie na statku w kajucie. Przez około 30 minut siedzieli w oknie i podziwiali, jak oddalają się od brzegu i wpływają w morskie odmęty Bałtyku. Ze względu na to, że prom odpływał w porze nocnej to dość szybko dzieci poszły spać i nie wymagały zapewnienia dużej dozy rozrywek. 

Można jednak skorzystać z mini placów zabaw znajdujących się na pokładzie, małego kina czy też zwiedzać labirynty korytarzy lub taras ulokowany na szczycie promu. Co więcej do opcji z kajutą otrzymuje się śniadania w formie otwartego bufetu, które je się w restauracji na dziobie statku. Jedzenie z widokiem zbliżającej się szwedzkiej Karlskrony robi bardzo fajne wrażenie.

Po opuszczeniu promu udaliśmy się do starego miasteczka Karlskrony i zaparkowaliśmy na jednej z uliczek. Większość z nich jest płatna w parkomacie, jednak na weekend są one darmowe. W naszych planach było spokojne zwiedzanie miasta, tak by dzieci mogły trochę rozruszać się przed jazdą, a przy okazji zwiedzić coś ciekawego. Z racji wczesnej godziny na początku poszliśmy na plac zabaw znajdujący się przy parku miejskim (Hoglands Park). 

Musimy przyznać, że zarówno w Szwecji, jak i Norwegii spotkaliśmy wiele kreatywnych i niekonwencjonalnych placów zabaw dla dzieci. Na końcu wpisu zobaczycie na przykład zjeżdżalnie-głowę. Po spędzeniu około godziny na wspinaniu się i zjeżdżaniu ze zjeżdżalni poszliśmy na rynek miejski. Znajduje się tam informacja turystyczna, która posiada obok pozytywkę, która opowiada historię miasta w 3 językach (w tym Polskim). 

Podczas naszego pobytu ciekawą atrakcją okazała się wielka kostka sensoryczno-manipulacyjna dla dzieci. O rynku miejskim napiszemy jednak w innej części artykułu, ponieważ budowle znajdujące się na jej płycie wymagają większego rozwinięcia. 

Spradź aktualne połączenia promem z Gdyni do Karlskrony

Karlskrona
Czym zaskoczy Cię szwedzkie miasto Karlskrona - poznaj atrakcje miasta

Karlskrona - czyli Korona Karola - krótka historia miasta słynącego z marynarki wojennej.

Karlskrona została założona w 1680 roku, kiedy to przeniesiono tam siedzibę Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa miasta, tak jak wcześniej wspominaliśmy, pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i szwedzkiego słowa krona (Karlskrona – Korona Karola).

W 1998 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z jakiego powodu to portowe miasteczko jest aż tak wyjątkowe? Spowodowane zostało to tym, że jest to wyjątkowy przykład późno-siedemnastowiecznego europejskiego planowanego miasta marynarskiego.

Miasto zostało zaprojektowane przez generała kwatermistrza Erika Dahlbergha w układzie siatki z cechami barokowymi i obejmowało pełen zakres niezbędnych funkcji: obiekty bazy morskiej, fortyfikacje i obrony wojskowe, stocznię, cywilne miasto z handlem i administracją, obszary zaopatrzenia, obszary dla zapasów oraz obszary mieszkalne dla grup z różnych poziomów społecznych.

Karlskrona wpłynęła na kolejne bazy morskie i miasta tego typu. Co ciekawe całą Karskrona obejmuje obszar  33 wysp i wysepkach, tworzących archipelag, co czyni go wyjątkowym miejscem do zwiedzania.

Czym zaskoczy Cię szwedzkie miasto Karlskrona - poznaj atrakcje miasta
Czym zaskoczy Cię szwedzkie miasto Karlskrona - poznaj atrakcje miasta

Atrakcje Karskrony, które warto odwiedzić

Pierwszą atrakcją jaką warto odwiedzić w Karskronie jest port marynarki wojennej, której powstanie zapoczątkowało istnienie samego miasta. Jest to więc kamień węgielny Karskrony, wokół którego powstało wszystko inne. Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie funkcjonuje jako szwedzkie muzeum państwowe, przedstawiające historię lokalnej marynarki wojennej.

Muzeum położone jest na wyspie Stumholmen i oferuje wiele ciekawych ekspozycji, takich jak modele okrętów z XVIII wieku, prawdziwa łódź podwodna oraz przepiękne eksponaty związane z żeglugą morską w Hali Galionów.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-16:00 (wrzesień-maj) oraz 10:00-17:00 (czerwiec-sierpień). Wstęp (na kwiecień 2023) dla dorosłych kosztuje 100 koron szwedzkich, a dla młodzieży do 18 roku życia jest darmowy. W środy wstęp jest darmowy dla wszystkich. Warto sprawdzić cenę oraz aktualności na oficjalnej stronie muzeum, ponieważ z czasem może ulec to zmianie.

Drugą ciekawą atrakcją jest okręt podwodny HMS Neptun z czasów zimnej wojny, który został wykorzystany jako muzeum i udostępniony do zwiedzania turystom. Jeżeli chcesz zobaczyć jak żyje się w  łodzi podwodnej to jest to świetna atrakcja, by poczuć to na własnej skórze.

Samo miasto Karlskrona jest dość ładnym i  zadbanym miasteczkiem w stylu skandynawskim. Na uwagę zasługuje dzielnica bajecznie kolorowych domków. Sam spacer pomiędzy nimi pozwoli poczuć nietuzinkowy klimat.

Wyspa Aspö to kolejna atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę. Rejs na wyspę Aspö, która znajduje się w archipelagu Karlskrony, to ciekawy sposób na to by zwiedzić malowniczą wysepkę z zadbanymi, piaszczystymi plażami. Jest to jednak atrakcja dla osób, które mają trochę więcej czasu.

Jak wspominaliśmy warto zagłębić się w historię rynku miejskiego noszącego nazwę Stortorget. Jest to zabytkowy rynek miejski w Karlskronie, który jest największym historycznym rynkiem miejskim w Szwecji. Na rynku znajduje się wiele pięknych budynków, takich jak dwie duże kościoły – Fredrikskyrkan i Trefaltighetskyrkan – oraz historyczna ratusz miasta Karlskrona. W centrum rynku znajduje się pomnik założyciela miasta – króla Karola XI. Wiele ciekawych informacji znajdziecie też w punkcie informacji turystycznej, do którego jak zawsze zapraszamy.

Muzeum marynarki Karlskrona

Plaża oraz plac zabaw przy Muzeum Marynarki Wojennej

Jeżeli będziecie zwiedzali Karlskrone i będziecie mieli piękną i słoneczną pogodę to polecamy trochę wypocząć przed dalszą jazdą na plaży. Znajduje się ona zaraz za Muzeum Marynarki Wojennej. Plaża nie jest wielka, jednak zdecydowanie przeznaczona jest do rodzinnego wypoczywania. Oprócz zabawy w piasku, dzieci mogą się pobawić na placu zabaw.

Naszą uwagę zwróciła zjeżdżalnia, która ma bardzo nietypową formę, ponieważ prowadzi przez… głowę.

Po krótkim wypoczynku ruszyliśmy w drogę ku naszej norweskiej przygodzie. Następnego dnia zwiedzaliśmy już przepiękną Fjallbackę – miasteczko, które zasłynęło dzięki kryminalnym powieścią Camilli Lackberg.

Karlskrona głowa plac zabaw

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej