Zwiedzanie okolic Palermo pociągiem
Strona Główna Włochy Zwiedzanie okolic Palermo – praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu

Zwiedzanie okolic Palermo – praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Na Sycylię wybraliśmy się w połowie stycznia, kiedy to jeszcze nie panowały tam upały. Dzięki temu aktywnie i bez tłumów mogliśmy zwiedzać okolice Palermo, dając przy tym dzieciom trochę więcej swobody. Jeżeli tak jak my podróżujecie z dziećmi, to szczególnie polecamy odwiedzić Sycylię w sezonie nieturystycznym, ponieważ temperatury nie są w tym terminie zbyt uciążliwe (ok. 15 stopni) i często można znaleźć atrakcyjne ceny biletów lotniczych (Sprawdź ich najlepszą cenę w wyszukiwarce lotów – nam  udało się je kupić za około 180 zł za osobę / jedną stronę) oraz noclegów.

Jeżeli zdecydowaliście się na lot do Palermo i nie chcecie zwiedzać samego miasta, to w  tym wpisie polecimy Wam kilka miejsc, do których bez problemu można dotrzeć pociągiem.

A ile wydaliśmy na całą podróż od 16-23 stycznia 2023 roku? O tym zobaczycie w podsumowaniu na końcu wpisu.

Wybrzeże przy Palermo

Lotnisko w Palermo jest bezpośrednio połączone z linią kolejową i żeby do niego trafić należy wyjść ze strefy przylotu i zjechać na najniższe piętro. Droga do niego jest dobrze oznaczona, więc nie powinno być problemu z jej znalezieniem. Co więcej, pewnie będzie w jego kierunku udawało się sporo osób, więc można podążać za tłumem lub spytać się kogoś o drogę. 

Jest to bardzo proste połączenie, ponieważ jest to jedyna linia kolejowa, która odjeżdża z lotniska (nazwa przystanku to Punta Raisi) do Palermo, jeżeli więc zobaczycie na peronie jakiś pociąg, to możecie być pewni, że to ten do którego musicie wsiąść. Bilety kolejowe można kupić online lub w kasie na peronie w cenie 6,00 euro za osobę dorosłą do Palermo. 

Jeżeli tak jak my będziecie chcieli jechać do innej miejscowości, to warto zapisać sobie ją na kartce, ponieważ kasjer może nie zrozumieć jak wypowiemy ją niepoprawnie. My jechaliśmy od razu do Cefalu z przesiadką w Palermo w cenie 12,40 euro.  Kasjer wydaje w takim przypadku bilet łączony, który skanujemy jednokrotnie przy wsiadaniu do pociągu.  Warto pamiętać, że dzieci do lat 4 nie płacą za bilety i nie potrzebują biletów zerowych. Słyszeliśmy kilka razy, że konduktorzy rzadko sprawdzają bilety, jednak my to dementujemy, ponieważ zawsze jak jechaliśmy, nasze bilety były sprawdzane. 

Podróż koleją przez północno-wschodni brzeg Sycylii jest bardzo ciekawym sposobem na zwiedzanie tej części Włoch, ponieważ większość trasy jedzie się wybrzeżem, dzięki czemu można podziwiać bardzo piękne widoki. Dla dzieci jest to też rozrywka i daje im dużo większą swobodę ruchu niż samochód lub autobus.

Zwiedzanie okolic Palermo - praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu

Cefalù - jedno z najpiękniejszych miast nadbrzeżnych miast Sycylii

Pierwszym miastem, w którym spędziliśmy 4 dni, to uchodzące za jedno z najpiękniejszych, nadbrzeżnych sycylijskich miast – Cefalù. 

Cefalù jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, ze względu na piękne plaże, urokliwe zaułki, bogatą historię i kulturę, a także smaczne jedzenie i wina. Słyszeliśmy, że w sezonie wąskie uliczki pękają w szwach, jeżeli więc chcecie poznać to miejsce w mniej zatłoczonych warunkach, to zdecydowanie polecamy pojechać tam poza sezonem.

A jakie atrakcje warto zwiedzić będąc w Cefalu? W centrum miasta znajduje się katedra św. Wawrzyńca, będącą jedną z najważniejszych świątyń na Sycylii, z pięknym mozaikowym wnętrzem i imponującą fasadą. Inne ciekawe miejsca, które musieliśmy zdobyć to La Rocca – skalne wzgórze z ruinami zamku normańskiego i kaplicą św. Anny, a także starożytna pralnia, która jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury sycylijskiej.

Często też spędzaliśmy czas na piaszczystej plaży i podziwialiśmy fale. Jeżeli chcecie przeczytać więcej o tym miejscu za zapraszamy do naszego dedykowanego wpisu o Cefalù, gdzie opisaliśmy plan zwiedzania tego miasta krok po kroku.

Cefalu panorama miasta

Santa Flavia - zjawiskowa dzielnica st. Ella z piękną laguną

Ciężko było nam pożegnać się z Cefalu, jednak postanowiliśmy zmienić trochę otoczenie. Cofnęliśmy się zatem bardziej w stronę Palermo. Podróż pociągiem trwała nieco ponad 1,5 godziny a koszt biletu za osobę dorosłą wynosiło 6,20 euro (styczeń 2023). Plan wyjazdu do Santa Flavia powstał spontanicznie, ponieważ szukaliśmy na Google Maps ciekawych miejsc znajdujących się na trasie kursowania pociągów. Szczególnie przykuło naszą uwagę zdjęcia kolorowych kamieniczek z malowniczą laguną. Z tego względu postanowiliśmy zatrzymać się w tym miejscu na dwa dni.

Santa Flavia to niewielka miejscowość położona przy morzu Tyrreńskim, około 15 kilometrów na wschód od Palermo. Wyszukaliśmy nocleg w pobliżu wspomnianej laguny z opcją śniadaniową. Podróże po Sycylii poza sezonem mają taką korzyść, że większość miejsc noclegowych jest wolnych i ceny nie są wygórowane. My za dwie noce zapłaciliśmy 637 złotych.

Oprócz wspomnianej zatoczki pomiędzy kolorowymi kamienicami, jeden dzień poświęciliśmy na spokojne plażowanie oraz zwiedzanie pobliskiego klifu z latarnią morską. Dodatkowo warto pospacerować po wąskich uliczkach oraz dla zainteresowanych historią, można odwiedzić punkt archeologiczny pod szczytem wzgórza. 

Z St. Flavia możliwe jest też wejście na pobliskie szczyty, jednak jest to opcja typowo dla osób lubiących takie wędrówki.  Polecamy sprawdzenie szlaków na Mapy.cz, które posiadają bardzo fajnie rozbudowane mapy, które często pomagają nam w naszych podróżach.

W sezonie zimowym Santa Flavia jest miejscem bardzo opustoszałym. Na ulicy wolno toczy się lokalne życie, zaś na plaży nieliczni spędzają czas i najczęściej są to rybacy. W porównaniu z Cefalu nie jest ono tak czyste, jednak chyba obrazuje to Sycylijski klimat, gdzie o porządek nie dba się z taką pieczołowitością. Niewiele restauracji było otwartych, a kartki które zdecydowaliśmy się wysłać, od stycznia czekają na wysyłkę w skrzynce pocztowej. Mamy nadzieję, że jak sezon rozpocznie się na dobre. to listonosz odnajdzie nasze pocztówki i dotrą do adresatów.

Zwiedzanie okolic Palermo - praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu
Zwiedzanie okolic Palermo - praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu

Ostatni dzień na Sycylii i powrót w okolice lotniska (Punta Raisi)

Ostatni dzień postanowiliśmy spędzić bezpośrednio w pobliżu lotniska, ponieważ nasz lot do Wrocławia został zaplanowany na godzinę 7.40. Jako, że nasza natura nie pozwala nam na podjęcie zbyt dużego ryzyka, to postanowiliśmy ostatni dzień spędzić w pobliżu lotniska, by w razie nieprzewidzianych sytuacji (strajk kolei i inne kataklizmy) być w stanie dojechać na lotnisko. Dodatkowo na porcie lotniczym musieliśmy stawić się o 6.00, co skutecznie nas zmotywowało by jak najbardziej skrócić dystans.

Naszym miejscem noclegowym została miejscowość Pozzillo oddalona około 2 kilometry od lotniska. Dojechać do niego można pociągiem, gdzie bilet z St. Flavia do stacji Piraineto.

Jako, że przyjechaliśmy na miejsce dość późno, to nie byliśmy w stanie zwiedzić zbyt wiele. Szczerze mówiąc, to atrakcji w pobliżu nie było za dużo, a wietrzna pogoda nie sprzyjała dalszym wędrówkom. Doszliśmy więc jedynie na wybrzeże w pobliżu Wieży Pozzillo oraz poobserwowaliśmy nadlatujące samoloty.

Zarezerwowaliśmy nocleg z opcją śniadaniową, jednak ze względu na wczesne wymeldowanie poprosiliśmy o suchy prowiant na wieczór, by mieć co zjeść rano.

Dojazd na lotnisko zarezerwowaliśmy sobie z pobliskiego parkingu lotniskowego, który oferował transporty. Koszt takiego przewozu to 15 euro.

Zwiedzanie okolic Palermo - praktyczny przewodnik na spędzenie kilku dni na Sycylii bez samochodu

Podsumowanie wyjazdu na Sycylię na 7 dni - koszty, noclegi mapa odwiedzonych miejsc

Wszystkie powyższe miejsca odwiedziliśmy w terminie 10-17 stycznia. Jak widać na załączonych zdjęciach, pogoda była dość wiosenna. Zdarzały się dni bardziej wietrzne oraz czasami popadało. Jednak generalnie słońce potrafiło zdziałać cuda i nawet mogliśmy trochę się rozgrzać na plaży w St. Flavia. Jeżeli planujecie zimową wyprawę, to polecamy szukać biletów około grudnia, ponieważ często zaczynają się promocje. Poniżej przedstawiamy mapę atrakcji jakie udało nam się zwiedzić.

Podsumowanie kosztowe wyjazdu na Sycylię poza sezonem na 7 dni

Przechodzimy teraz do chyba najbardziej interesującej rzeczy – ile wydaliśmy na wyjazd? Wszystkie wyliczenia są ze stycznia 2023 i w całości… 3 935 zł.

A poniżej rozbijamy koszty plus podajemy noclegi, z których skorzystaliśmy:

  • Loty w dwie strony z Wrocławia do Palermo i powrotny, opcja tylko z bagażami podręcznymi – 963 zł.
  • Bilety kolejowe – 190 zł. Należy wziąć pod uwagę że dzieci do lat 4 nie płacą za pociągi i mają darmowe przejazdy.
  • Noclegi za 7 dni 1680 zł. W Cefalu nocowaliśmy w starej części miasta zaraz przy molo ( Link do apartamentu, który wynajęliśmy na 4 dni w cenie 783 zł). W Santa Flavia nocowaliśmy przy malowniczej lagunie wraz z opcją śniadaniową ( link do pokoju hotelowego B&B, który wynajęliśmy na 2 dni w cenie 638 zł). Nasz ostatni nocleg spędziliśmy w pobliżu lotniska w miejscowości Pozzillo (link do pokoju B&B, który wynajęliśmy na 1 noc w cenie 305 zł).
  • 6 obiadów w restauracji 602 zł – głównie pizza
  • Zakupy spożywcze – 250 zł. Tutaj głównie owoce, pieczywo, napoje i lody. Z tym ostatnim był problem, bo przecież dla Włochów to środek zimy, tak więc kto normalny je wtedy lody… 🙂
  • Inne wydatki 350 zł – w inne wydatki wrzuciliśmy koszty zwiedzania atrakcji turystycznych, inne zakupy niż spożywcze itp.

Jak Wam się wydaje, to dużo czy mało? Dla nas była to cena wyśrodkowana. Taka, w której mogliśmy komfortowo zwiedzać Sycylię oraz nie odmawiać sobie rzeczy na każdym kroku. Z pewnością da się wydać mniej na taką podróż, ale też można wydać dużo więcej. Jedno jest pewne, Sycylia bardzo nam się spodobała i z pewnością do niej wrócimy.

Jeżeli lubicie formę video, to zapraszamy na nasz filmik, który zamieściliśmy poniżej. Zobaczycie w nim podsumowanie wyjazdu oraz kilka pięknych kadrów z tej wycieczki.

@wolnymkrokiem Ile kosztował nas tygodniowy wyjazd na Sycylię❓ Niecałe 4 000 zł! 😱 Na wszystko! Łącznie z parkingiem samochodu na lotnisku we Wrocławiu. 🇮🇹Fakt, że na obiady jadaliśmy pizzę, a to na pewno wychodziło taniej, niż gdybyśmy zamawiali np makarony (porcja spaghetti to 14-15 euro, a pizza 7-12 euro). 🇮🇹Z tego co zauważyłam, większość rzeczy jest droższa niż w Polsce, zwłaszcza jedzenie. Są wyjątki – sezonowe owoce, np. pomarańcze były po 1 euro za kg. 🇮🇹Za to noclegi? Wg mnie taniej, za trzyosobowy pokój w B&b ze śniadaniami – ok. 300zł/za noc. Jeśli chcecie, zrobię rolkę typowo o cenach 💲 Daj koniecznie znać w komentarzu, czy pojechałbyś za taką cenę na Sycylię ❤️🍕🇮🇹 #porady #ceny #nadmorzem #podróżezdzieckiem #podróże #travelblogger #kochamwłochy #viral ♬ Bella ciao – HUGEL Remix Extended – El Profesor

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga