Wieża widokowa na Młynicy widziana z drona
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Wieża widokowa na Młynicy – darmowa atrakcja w Świeradowie Zdroju

Wieża widokowa na Młynicy – darmowa atrakcja w Świeradowie Zdroju

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Wieża widokowa na Młynicy w Świeradowie-Zdroju to jedna z darmowych atrakcji, jakie możecie zwiedzić podczas pobytu w tym wyjątkowym mieście. Z wieży rozlegają się piękne widoki na Góry Izerskie oraz możecie z niej dostrzec popularną i obleganą SKY WALK, czyli wielopoziomową konstrukcję widokowo-rekreacyjną. Specjalnie nie nazywamy jej wieżą widokową, ponieważ posiada dużo więcej atrakcji, niż widoki przez co ciężko nam ją zakwalifikować do wież widokowych.

Jeżeli chcecie zobaczyć za darmo piękne panoramy na Góry Izerskie, przy czym nie tłoczyć się wśród innych osób, to wieża widokowa na Młynicy będzie dla Was punktem obowiązkowym będąc Świeradowie Zdroju. Szczególnie, że jest ona bardzo łatwo dostępna.

Wieża widokowa na Młynicy - darmowa atrakcja w Świeradowie Zdroju

Wieża widokowa zlokalizowana jest na szczycie góry Młynica mierzącej 654 m n.p.m. Sama metalowa konstrukcja wznosi się krętymi schodami na ponad 30 metrów i oferuje piękne panoramy z dwóch platform widokowych. Dla osób z lękiem wysokości może to nie być łatwa wieża do zdobycia, ponieważ jej schody oraz tarasy są zbudowane z kratek. Tak więc całą wysokość jaką dzieli Was do ziemi można zobaczyć pod własnymi nogami.

Jeżeli zastanawiacie się jaki szlak wybrać, by dostać się na wieżę widokową, to wszystko zależy od tego jakim czasem dysponujecie oraz jakimi siłami. Poniżej podamy Wam propozycję szlaków spoglądając na stopień ich trudności i czasu trwania:

Łatwy – najprostszą trasą jaką możecie wybrać jest przejście z darmowego parkingu przy ul. Strażackiej (Tewa). Znajduje się on 200 metrów od wieży i nie charakteryzuje się prawie żadnymi przewyższeniami. Można więc z niego spokojnie przejść się na wieżę za pomocą wózka z dzieckiem, na piechotę z maluchami czy też wybrać tę trasę jako dodatek po zjechaniu z wyciągu gondolowego „Stóg Izerski”. Czas przejścia to niecałe 3 minuty.

Średni – Proponowana przez nas trasa prowadzi z Czerniawy-Zdroju (parking obok boiska) na Młynicę przez ul. Zacisze. My wybraliśmy tę opcję ze względu na średnie zaawansowanie szlaku pod kątem dzieci oraz na czas, jaki potrzebowaliśmy żeby go zrealizować (2 godziny). Po drodze mija się źródełko wody pitnej, która znajduje się zaraz przy parkingu przy boisku. Jeżeli macie jakąś małą butelkę ze sobą, to warto zaczerpnąć świeżej, zdrojowej wody. Szlak na Młynicę prowadzi cały czas pod górę i trzeba pokonać około 119m przewyższenia na całym odcinku drogi. Jeżeli chcecie skrócić sobie podejście, to można zaparkować przy ul. Zacisze. Ten szlak już zdecydowanie rekomendujemy pokonać pieszo.

Trudny – Właścicielka, u której nocowaliśmy polecała nam zrobić trasę na Zajęcznik oraz na znajdujący się niedaleko przekaźnik. Jest to jednak dłuższa droga, na którą nie mieliśmy czasu. Szlak w takim wydaniu przebiega od parkingu Tewa i prowadzi aż po nadajnik za Zajęcznikiem. Całość trasy to około 4.6 km drogi.

Na co Warto zwrócić uwagę, to single tracki przecinające Młynicę oraz Zajęcznik. Jeżeli więc lubicie eksplorować góry za pomocą dwóch kółek, to możecie w Świeradowie-Zdroju znaleźć wiele ciekawych pomysłów.

Interaktywna mapa szlaku z Czerniawy-Zdrój na Młynicę

Szlak z Zacisza na Młynicę
Wieża widokowa na Młynicy - darmowa atrakcja w Świeradowie Zdroju

Wieża widokowa na Młynicy - nowa i darmowa atrakcja w Świeradowie Zdroju

Na Dolnym Śląsku powstało wiele wież widokowych w przeciągu kilku lat i większość z nich udało nam się już odwiedzić. Prowadzimy także mapę, na której staramy się na bieżąco aktualizować ich stan Wieże widokowe na Dolnym Śląsku.  

Wieża widokowa na Młynicy jest obiektem dość nowym, ponieważ jej oficjalne otwarcie nastąpiło 29 grudnia 2021 roku. Na jej szczyt prowadzi aż 148 krętych schodów wynosząc obserwatora na dwie platformy. Pierwsza z nich usytuowana jest na wysokości około 15 metrów, zaś najwyższy podest znajduję się na wysokości około 24 metrów.

Ciekawym rozwiązaniem jest też ulokowanie dwóch darmowych lunet obserwacyjnych, które pozwalają na dalekie obserwacje Gór Izerskich. Jeżeli dobrze ustawicie lunetę to będziecie mogli nawet zobaczyć, czy jakiś z Waszych znajomych obecnie nie paraduje na SkyWalk. 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dla niektórych wieża może okazać się wyzwaniem, ponieważ cała konstrukcja jest stalowa i posiada prześwitujące schody w formie kratownicy. Przy wietrze wieża u góry też lekko się chwieje. Zdecydowanie warto wybrać się na tę wieżę, jednak myślimy, że warto o tym wspomnieć dla osób posiadających lęk wysokości. Nie chcemy, by wieża widokowa na Młynicy była źródłem stresów, jednak zawsze warto podjąć trud przezwyciężenia swoich fobii. Widoki z góry na pewno wynagrodzą każdy dodatkowy siwy włos na głowie.

Widok z wieży widokowej na Młynicy
Wolnym Krokiem na wieży widokowej na Młynicy
Podobają Ci się takie atrakcje?

Sprawdź naszą Mapę Rekordowych Miejsc na Dolnym Śląsku

Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.

Interaktywna mapa wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku

Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej