Prom z Gdyni do Karlskrony to coraz częściej wykorzystywane połączenie morskie będące bramą do Skandynawii. My wybraliśmy nocne połączenie z Gdyni do Szwecji, podczas którego przeprawiliśmy się z naszym autem i rozpoczęliśmy swoją miesięczną przygodę w tych przepięknych regionach. Naszym głównym celem była Norwegia, jednak kilka dni przeznaczyliśmy także na zwiedzanie Szwecji.
W tym wpisie przedstawiamy Wam, jak wygląda przeprawa promem z samochodem oraz psem do Szwecji, a także na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biletów. Była to nasza pierwsza przeprawa promem z samochodem, podczas której nocowaliśmy w kajucie, dlatego może kilka z naszych spostrzeżeń będzie przydatna i ułatwi Wam podróż promem, tak by przebiegła ona bez stresu.
Najprostszym sposobem na zakup biletu jest skorzystanie z porównywarki połączeń promowych (możecie sprawdzić je tutaj – Połączenie promem z Gdyni do Szwecji). Po wyborze odpowiednich parametrów pokażą Wam się najtańsze dostępne połączenia oraz godziny odpływów. Dzięki skorzystaniu z wyszukiwarek promów możecie w łatwy i szybki sposób porównać ceny, i często skorzystać także z promocyjnych ofert dostępnych tylko dla partnerów serwisu. Nam jeszcze udało się skorzystać z 2% rabatu w formie Cashback z wtyczką AleRabat, dzięki dodatkowe kilkadziesiąt złotych trafiło na moje konto.
Ze względu na to, że nie do końca wiedzieliśmy czy będziemy płynęli do Szwecji akurat z Gdyni nasz bilet zakupiliśmy kilka dni przed wypłynięciem. Za miejsce w kajucie 4 osobowej (2 osoby dorosłe i dzieci w wieku 2 i 4 lata) wraz ze śniadaniami oraz przewozem samochodu osobowego zapłaciliśmy 1764 złote. Nie była to najlepsza okazja i ucząc się na naszych błędach lepiej kupować bilety na dwa miesiące przed planowaną podróżą. Wiele też zależy od tego, w jakim miesiącu wypływacie, ponieważ w sezonie turystycznym ceny mogą wyć wyższe niż poza sezonem. Korzystną ceną jaką możecie otrzymać jest koszt około 500 zł za osobę dorosłą czyli bilety na naszą rodzinę moglibyśmy dostać w cenie od około 1100 do 1200 zł, gdybyśmy zrobili to z odpowiednim wyprzedzeniem.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy składaniu zamówienia miejsca w promie można skorzystać z kilku opcji wykupienia siedzenia w otwartym pomieszczeniu (najtańsza opcja dobra dla osób podróżujących solo i szukających ekonomicznej przeprawy), kajutę wewnętrzną (bez okna, jest ona też tańsza) oraz kajutę zewnętrzną (zlokalizowaną przy oknie).
Dodatkowo możecie wykupić sobie opcję ochrony podróży, gdybyście musieli z niej z jakiejś przyczyny zrezygnować. Szczególnie istotna kwestia, gdy podróżuje się z małymi dziećmi, ponieważ jak wiadomo, sytuacje z nimi są dość nieprzewidywane. Można też za darmo do kajuty zamówić barierkę na łóżko, jeżeli podróżuje się z małym dzieckiem.
Sprawdź cenę promu z Gdyni do Szwecji (Karlskrona)
Po zakupie biletu otrzymujecie potwierdzenie wykonania przelewu oraz informacje o rezerwacji. Z tym numerem możecie udać się bezpośrednio na prom i nie musicie niczego drukować.
Warto zaznaczyć, że należy stawić się w porcie minimum 60 minut przed wypłynięciem. U nas prom rozpoczynał kurs o godzinie 21:00, więc w kolejce na wjazd na prom ustawić się musieliśmy przed godziną 20:00.
Wybraliśmy prom nocny, ponieważ w ten sposób mogliśmy odpocząć przed jazdą przez Szwecję, a dzieci wygodnie mogły wyspać się w łóżku. Płynęliśmy Stena Line promem o nazwie Estelle – dlaczego to ważne? Każdy statek ma trochę inną infrastrukturę, dlatego warto zwrócić na to uwagę.
Podróż promem z Gdyni do Karlskrony - jak wygląda i co znajdziecie na pokładzie
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na prom należy stawić się minimum 60 minut przed planowanym wypłynięciem statku. Stena Line odpływa z z Publicznego Terminalu w Gdyni przy ul. Polska 4 i płynie około 9,5 godziny do Karlskrony. W przypadku przeprawy promem samochodem należy bezpośrednio podjechać autem do budek check-in z rezerwacją na telefonie lub wydrukowaną. Następnie obsługa portu odnotuje Wasze przybycie w systemie i wyda karty pokładowe. Bardzo ważne jest to by mieć je ze sobą, ponieważ bilet jest też kartą otwierającą drzwi do kabiny. Strażnicy mogą też skontrolować Twój pojazd. Nam kazali otworzyć bagażnik i rzucili okiem, co przewozimy. Następnie wpuścili nas na pokład kierując ruchem i wskazując gdzie dokładnie mamy zaparkować.
Odprawa piesza lub rowerowa
Inaczej wygląda sytuacja gdy chcecie przeprawić się z Gdyni do Szwecji pieszo lub rowerem. Odprawa odbywa się w budynku terminalu na parterze. Przed odprawą trzeba odebrać karty pokładowe w samoobsługowych kioskach check-in lub w kasach terminalu. Rowerzyści powinni zostawić swoje rowery na przyczepie rowerowej i wejść na pokład jako pasażer pieszy.
Po zaparkowaniu auta należy udać się windą do swojego pokoju, w którym można bezpiecznie zostawić plecaki i swoje rzeczy osobiste. Każda kabina posiada przy klamce czytnik kodów, który po przyłożeniu karty pokładowej otwiera drzwi. Kajuty nie są duże, jednak na wyspanie się wystarczą. Do użytku pasażerów są ręczniku oraz niewielka łazienka z prysznicem.
Atrakcje na promie
Ze względu na późną porę przeprawy nie za bardzo mieliśmy okazję na zwiedzanie statku i cieszenie się jej atrakcjami. Chcieliśmy wypocząć jak najbardziej przed wyprawą przez Szwecję. Dzieci jednak obudziły się przy przenoszeniu ich z auta i mogliśmy zwiedzić kilka miejsc.
Oczywiście najbardziej atrakcyjną częścią statku dla dzieci jest pokój zabaw, który jest wyodrębnionym pomieszczeniem przeznaczonym dla najmłodszych pasażerów. Oprócz zjeżdżalni i tuneli można w środku znaleźć telewizor, na którym puszczane są bajki w języku angielskim. Z informacji jakie dostaliśmy od obserwujących, to nie jest to za bardzo rozbudowana sala zabaw jaką mieli okazję widzieć i zdecydowanie lepsza znajduje się na statku Stena Line Ebba. Dla nas jednak nie był to duży problem, ponieważ dzieci nie spędziły na nim zbyt dużo czasu. Warto jednak mieć to na uwadze wybierając prom dzienny.
Oprócz placu zabaw do dyspozycji jest obszerne zaplecze gastronomiczne, w którym można kupić posiłek, przekąski czy także coś wypić. Na promie funkcjonuje też strefa bezcłowa, na której można kupić produkty, które są tańsze niż w Skandynawii. Wiele osób zaopatruje się tutaj właśnie w tego typu produkty.
Sporą atrakcją może być też wyjście na górny pokład statku, gdzie mieści się też strefa spacerowa dla psów. Odpływaliśmy w godzinie wieczornej, dlatego trafiliśmy na piękny zachód słońca z oddalającą się Polską w tle. Warto zabrać ze sobą kurtkę lub bluzę, ponieważ potrafi tam dość mocno wiać.
Nocleg na promie i śniadanie w cenie - o czym warto wiedzieć
Jeżeli boicie się choroby morskiej, to raczej ciężko jej dostać podróżując promem z Gdyni do Szwecji. Rejs przebiega bardzo spokojnie, a Bałtyk nie jest bardzo wzburzonym morzem i często nie ma dużych fal mogących powodować dyskomfort. Kajuty są wyposażone w świeżą pościel oraz ręczniki, więc jest zachowany dość dobry standard. Pamiętajcie, że gdyby coś było nie tak z Waszym pokojem to nie bójcie się tego zgłaszać. My tak mieliśmy podczas przeprawy promem z Wlory (Albania) do Brindisi (Włochy). Pokój, w którym zostaliśmy ulokowany śmierdział wilgocią i nie dało się tam wytrzymać. Po konsultacji problemu w recepcji otrzymaliśmy większy pokój w lepszym standardzie (zazwyczaj te lepsze pokoje zostają na stanie, dlatego jest spora szansa że zostaniecie właśnie do takiego pokoju przeniesieni).
Na łóżkach pomimo tego że są w miarę wygodne, to można odczuć na nich lekkie bujanie i jest to trochę dziwne uczucie. Do wyboru pasażerów w kajucie czteroosobowej są dwa łóżka górne (zamykające się) oraz dwa łóżka dolne. Nasz starszy syn oczywiście chciał spać na piętrze, skąd mógł podziwiać oddalającą się Polskę.
Nasz prom do szwedzkiego miasta Karlskrona był zaplanowany na godzinę 6:30 i godzinę przed przypłynięciem w kajucie rozległa się piosenka Roda Stewardsa – Sailing (muzykę oraz film z przeprawy możecie zobaczyć na poniższym filmiku). Jest to bardzo rozpoznawczy znak linii Stena Line i myślimy, że robi bardzo fajny klimat. Warto wstać o tej godzinie, ponieważ każdy pasażer ma zapewnione śniadanie* w formie otwartego bufetu. Jeżeli przyjdziecie na tyle wcześniej, że będziecie mogli usiąść przy oknie, to macie zagwarantowane śniadanie z jedną z najpiękniejszych scenerii jaką mogliście jeść. Widok na coraz to bliżej znajdującą się Karlskronę naprawdę jest czymś wyjątkowym. Jeżeli będziecie chcieli zwiedzić Karlskronę, to możecie zobaczyć nasz wpis o tym mieście, gdzie Wolnym Krokiem przemierzaliśmy Karlskronę i jej atrakcje.
*Uwaga śniadanie wliczone w cenie biletu dotyczy Stena Estelle/Ebba. Dla promu Stena Spirit śniadanie jest wliczone w cenę jedynie dla pasażerów korzystających z kabiny z oknem, kabiny z opcją przewozu zwierząt lub kabiny Superior.
Pasażerowie są proszeni też o opuszczenie swoich kabin minimum na 30 minut przed końcem rejsu. Załoga w tym czasie przygotowuje je do użytku innych pasażerów, dlatego warto znieść swoje bagaże do auta i dopiero wtedy pójść na śniadanie, by na spokojnie móc cieszyć się widokami i pysznym jedzeniem. Co do jedzenia, to do wyboru są posiłki kontynentalne, takie jakie można spotkać w hotelowych kuchniach. Myślimy, że każdy znajdzie coś dla siebie i nawet dzieci wyjdą ze statku najedzone i pełne sił, by eksplorować Skandynawię.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podsumowanie przeprawy promem do Szwecji z Polski
Poniżej zamieszczamy podsumowanie istotnych informacji, jakie musicie wiedzieć planując podróż promem z Polski do Szwecji. Mamy nadzieję, że nasz mały poradnik pomoże w rozwianiu wątpliwości jakie macie przed przeprawą promem z Gdyni do Karlskrony.
- Swój bilet możesz wygodnie zamówić online za pomocą wyszukiwarki połączeń promowych – Sprawdź i kup bilet online.
- Należy stawić się do odprawy minimum 60 minut przed odpłynięciem. Prom Stena Line odpływa z Publicznego terminalu w Gdyni pod adresem Polska 4. Rejs trwa 9,5 godziny.
- Podczas podróży wymagany jest aktualny dowód tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Dokumenty muszą mieć ważność minimum 3 miesiące.
- Przewóz zwierząt – na pokład Stena Line można przewozić psy. Należy to zgłosić przy rezerwacji, ponieważ statek ma kajuty specjalnie przygotowane do przewozu zwierząt. Pies na statku musi poruszać się na smyczy oraz w kagańcu. Co do szczepień, to musi on spełniać wszystkie wymogi zgodne z prawem w UE. Pies musi posiadać paszport, być zaczipowany, posiadać ważne szczepienie na wściekliznę oraz być odrobaczony.
Co ważne – planując podróż do Szwecji ze zwierzęciem musisz powiadomić o tym służby celne.Jeśli obecnie mieszkasz w innym kraju UE, aby przed podróżą powiadomić szwedzkie służby celne możesz skorzystać z e-usługi. Informacje o możliwościach powiadamiania szwedzkich służb celnych podano na ich stronie internetowej: Podróżowanie z psami lub kotami.
- Jeżeli wiesz, że nie możesz popłynąć swoim rejsem możesz zmienić datę wypłynięcia (koszt 160 zł za zmianę daty od osoby). Można tego uniknąć wykupując stosowne ubezpieczenie.
- Przeprawiając się promem możesz zabrać ze sobą kufer na dachu auta.