Panorama z Zamku Świętego Jerzego w Lizbonie
Strona Główna Portugalia 4 dni w Lizbonie – popularne atrakcje stolicy Portugali w formie przewodnika

4 dni w Lizbonie – popularne atrakcje stolicy Portugali w formie przewodnika

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Lizbona to jedno z najpiękniejszych stolic w Europie jakie udało nam się do tej pory odwiedzić. Możliwe, że największy wpływ na nasze zauroczenie tym miastem miała Sintra znajdująca się w pobliżu Lizbony, która okazała się magicznym miejscem pełnym atrakcji.

Do Lizbony wybraliśmy się na przedłużony weekend i na zwiedzanie stolicy Portugali przeznaczyliśmy 4 dni. Jak wiadomo atrakcji wokół jest bardzo dużo i ciężko zdecydować, które z nich odwiedzić w tak krótkim czasie, dlatego w tym wpisie chcieliśmy podzielić się naszymi spostrzeżeniami przy zwiedzaniu Lizbony w 4 dni i pokazać atrakcje jaki naszym zdaniem warto odwiedzić.

Dla nas było to niezwykłe cztery dni, pełne zachwycających atrakcji i widoków, jednak niedosyt po Lizbonie pozostał i jesteśmy pewni, że prędzej czy później zagościmy ponownie w jej progach.

Lizbona zwiedzanie miasta - tramwaj 28

Atrakcje miejskie w centrum miasta - zobacz czym zaskoczy Cię rynek Lizbony

Pierwszy dzień poświęciliśmy na zwiedzanie centrum miasta by lepiej poczuć klimat tej magicznej stolicy Portugali. Dobrym pomysłem jest małe pobłądzenie pomiędzy uliczkami, ponieważ w każdej z nich można zobaczyć coś ciekawego. Lizbona jest bardzo zadbanym miastem, chociaż nie sposób nie zauważyć bezdomnych osób nocujących w zakamarkach budynków lub nieraz na centralnych placach.

Warto mieć ze sobą mapę online (lub jeżeli oszczędzacie transfer to mapę offline np. mapy.cz), żeby zawsze wiedzieć gdzie się jest. Naszym sposobem, który stosujemy praktycznie wszędzie, gdzie jesteśmy po raz pierwszy to zapisanie sobie “gwiazdką” miejsce noclegu. My zdecydowali się na pobyt w samym centrum miasta i wybór naszego hotelu był podyktowany kwestiami czysto ekonomicznymi – kupiliśmy tanio bilety do Lizbony za pomocą SkyScannera (bilety za około 100 zł za osobę w 1 stronę), to przez booking wybraliśmy też tanią opcję noclegu (Sprawdź nasz nocleg w Lizbonie), ponieważ i tak nie zamierzaliśmy spędzać w nim dużo czasu.

Rozważ zakup Karty Miejskiej Lizbona – daje ona wiele zniżek a nawet darmowych miejsc do odwiedzenia.

Przed rozpoczęciem zwiedzania Lizbony warto pomyśleć nad zakupem Karty Miejskiej Lizbona. Warto to zrobić nawet przed przylotem do stolicy Portugalii, ponieważ daje ona możliwość z darmowego korzystania z komunikacji miejskiej. Oszczędzicie więc na transporcie z lotniska (na bilecie do metra, kolejki górskie oraz wiele więcej)

Sprawdź, jak najlepiej zwiedzić Lizbonę w 4 dni.

Co jest wliczone w cenę?

  • 24, 48 lub 72 godzin stosowania Lisboa Card
  • Wstęp do 51 muzeów lub zabytków w mieście, w tym Castelo de São Jorge, Torre de Belém i Mosteiro dos Jerónimos
  • Nieograniczone bezpłatne przejazdy autobusem, metrem, tramwajem i windą
  • Bezpłatny wstęp do słynnego tramwaju 28
  • Bezpłatny dostęp do windy Santa Justa
  • Zniżka na wiele lokali i centrów handlowych
  • Bezpłatny przejazd pociągiem do Sintry i Cascais
  • Przewodnik papierowy
  • Wiele lokalizacji w Lizbonie, w których można odebrać fizyczną kartę (obowiązkowe, aby otrzymać fizyczną kartę)

Łuk triumfalny w Lizbonie

Miejsce którego naprawdę ciężko nie zauważyć. Znajduje się on na głównym bulwarze rynku Lizbony, więc wystarczy kierować się w stronę rzeki Tag i prędzej czy później natkniemy się na tą wspaniałą atrakcję. Sercem Arco da Rua August jest przepięknie zdobiony zegar liczący już sobie niemal 250 lat. W jego pobliżu znajduje się też pomnik Józefa I króla Portugalskiego.
Łuk Triumfalny w Lizbonie nocą

Lizbońskie uliczki – labirynt wśród pięknych kamieniczek

 
Jest to chyba najbardziej czasochłonna z atrakcji Lizbony. Miasto znajduje się na pięciu wzgórzach, dlatego dosłownie mieszkańcy mają „pod górkę”. Ma to także swoje plusy! Nieważne gdzie się wdrapiesz lub wjedziesz windą, to zobaczysz przepiękną panoramę miasta z lotu ptaka oraz charakterystyczne pomarańczowe dachy. Przemierzając labirynt kamieniczek jest więcej niż pewne, że dostrzeże się mozaiki zrobione z kafelek (Azulejo). Ich różnorodność jest naprawdę spora, a w niektórych miejscach można doszukać się odrobiny historii związanej z miejscem. 

Nam udało się znaleźć taką, która przedstawiała młyn oraz młynarza. Jak się okazało, wcześniej znajdowała się tam piekarnia. Z kartą miejską będziecie mogli też skorzystać z wind, które przetransportują Was na poszczególne wzgórze. Jest to też bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, którą warto rozważyć.
Pracownia cukiernicza w Lizbonie

Lizbońskie tramwaje oraz windy

Jedną z wizytówek Lizbony są małe, zabytkowe tramwaje. Są one częstym motywem widniejącym na pamiątkach z tego miejsca. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić tramwajowi nr 28. Jest on chyba jednym z najbardziej obleganych turystycznie środków komunikacji miejskiej.
 
Dzieje się tak zapewne dlatego, że w każdym przewodniku po mieście napisane jest by skorzystać z niego w celu zwiedzenia centrum. To prawda, przejażdżka tramwajem jest bardzo ciekawą atrakcją i dzięki niemu zobaczymy wiele interesujących miejsc. Jednak jak pisaliśmy już wcześniej, trzeba się mieć na baczności, bo jest to także ulubiony tramwaj kieszonkowców. Warto wykupić także na jeden dzień całodobowy bilet na komunikację miejską w Lizbonie. Będziemy dzięki niej mogli skorzystać z tramwajów, wind miejskich oraz autobusów w cenie biletu co w przypadku przejażdżki tramwajem nr 28, jazdy do Belem itp. jest bardzo korzystne cenowo.
 
Fajną opcją jest wykupienie sobie karty miejskiej Lisboa Card. Oprócz darmowej komunikacji miejskiej otrzymujecie z taką kartą dostęp do 51 muzeów lub zabytków w mieście, w tym Torre de Belém i Mosteiro dos Jerónimos, nieograniczoną bezpłatną podróż autobusem, metrem, tramwajem i windą, bezpłatny dostęp do słynnego tramwaju linii 28, bezpłatny dostęp do windy Santa Justa, zniżki w wielu miejscach, restauracjach i centrach handlowych, bezpłatna podróż pociągiem do Sintry i Cascais.
 
Warto więc sprawdzić ofertę karty, ponieważ może być to zakup, który bardzo szybko się zwróci.
Lizbona tramwaj nr 28

Zamek Świętego Jerzego (Sao de Jorge) w Lizbonie

Górujący nad Lizboną Zamek Świętego Jerzego jest atrakcją must-see podczas zwiedzania stolicy Portugalii. Nie dość, że jest genialnym punktem widokowym, oferującym najlepszą panoramę na miasto, to w dodatku przybliża nam kulturę i historię Lizbony. Co więcej w ogrodach można natknąć się na grupkę pawi, co dodaje uroku i królewskiej estetyki zamkowi. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w poście: Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie.

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Belem, podróżnicza dzielnica Lizbony

Belem jest jedną z dzielnic Lizbony, która leży na zachodzie miasta. Jest ona bardzo popularna, ponieważ znajdują się w niej trzy bardzo znane miejsca – Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem oraz Pomnik Zdobywców. Co więcej, to właśnie stamtąd odpływały portugalskie ekspedycje odkrywcze, tak więc niekiedy Belem nazywane jest Bramą Europy. To właśnie stąd Krzysztof Kolumb miał wypłynąć by odkryć nowy ląd jakim była Ameryka Północna.

Z centrum można dostać się tam tramwajem numer 15. Tam już warto przejść się wzdłuż wybrzeża rzeki Tag, zwłaszcza od Pomniku Odkrywców do Wieży Belem. Więcej o tym miejscu pisaliśmy tutaj. Co warto zaznaczyć wstęp do Klasztoru Hieronimitów jest odpłatny, ale zdecydowanie warto tam się udać. Przepięknie zdobiona budowla jest naprawdę oszołamiająca. Warto wydać 12 euro bo jest to atrakcja, którą ogląda się z wielką przyjemnością (Kup bilet wstępu online i nie stój w kolejkach).
Wieża Belem w Lizbonie

Malownicze okolice Sintry w pobliżu Lizbony

Zdecydowanie zalecamy przynajmniej jednodniowy wyjazd do Sintry. Połączenie kolejowe z tym miasteczkiem jest naprawdę dobre i co więcej z kartą miejska możecie tam dojechać za darmo. Najlepszym rozwiązaniem, naszym zdaniem, będzie podróż pociągiem z dworca przy placu Rossio (40 minut jazdy i około 2 euro w jedną stronę).
Sintrze poświęciliśmy już kilka postów i naprawdę ciężko opisać ją w kilku zdaniach. Odwiedziliśmy tam kolorowy Pałac Pena, wspaniały Zamek Maurów i Pałac Narodowy. Jeżeli te zdjęcia nie zachęcą Was do odwiedzenia tego miejsca, to nie wiemy co zdoła.
Dla nas Sintra jest jednym z ciekawszych miejsc, jakie mieliśmy okazję odwiedzić w naszej podróży po Europie. Ilość Atrakcji, jakie możecie tam zobaczyć jest naprawdę spora.
Malowniczy Pałac Pena w Sintrze

Podsumowanie zwiedzania atrakcji Lizbony w 4 dni oraz interaktywna mapa

Zwiedzając Lizbonę w kilka dni nie można się nudzić. Jest tu tyle ciekawych atrakcji, że zobaczenie ich wszystkich będzie wymagało napiętego grafiku i (co gorsza) wczesnych pobudek. Jednak jak zawsze w podróży, trzeba określić sobie swoje własne cele i priorytety. 
 
Dodatkowo kondycja też będzie o sobie dawała znaki, bo tyle intensywnego chodzenia organizm nie popuści. Jednak pod koniec, zdamy sobie sprawę, że naprawdę było warto, a o lekkim bólu nóg nawet nie będziemy pamiętać!
 

Zarezerwuj swój pobyt już dzisiaj i skorzystaj z atrakcyjnych ofert na Booking.com, dostępnych przez Wolnym Krokiem. Śpij dobrze i ciesz się wakacjami! Wy nic nie tracicie, a my dzięki temu będziemy mogli zarobić parę złotych 🙂 Dziękujemy!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga