Strona Główna Portugalia Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Pierwsza atrakcja jaka na pewno rzuci Wam się w oczy w Lizbonie to wielki zamek na szczycie wzgórza. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt, który może się stać waszym punktem orientacyjnym podczas błądzenia pomiędzy wąskimi alejkami Lizbony.
Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Historia Zamku Sao de Jorge

Zamek Świętego Jerzego (Castelo de São Jorge) położony jest w starej dzielnicy Lizbony – Alfamie. Wybudowany został w X wieku przez Maurów i był pod ich panowaniem aż do roku 1147 gdy Lizbona wraz z pobliskimi fortyfikacjami została podbita przez pierwszego króla Portugalii Afonso’a Henriques’a podczas drugiej krucjaty. Z obwarowań rozprzestrzenia się bajeczny widok na całe stare miasto, rynek, a nawet, jeżeli trafi się na przejrzyste niebo obok rzeki (gdy nie paruje), można zobaczyć wieżę Bellem skąd Vasco da Gama wyruszał w odkrywaniu nieznanych lądów 🙂


Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie
Charakterystycznym widokiem są czerwone pokrycia dachowe budynków, co moim zdaniem genialnie komponuje się z klimatem rynku. Nie zobaczymy tutaj nowoczesnych budynków, galerii handlowych czy też dużych supermarketów. Niestety takie budynki coraz częściej wdzierają się wgłąb miast i odbierają im ich duszę oraz klimat, przez co stają się mało charakterystyczne.
Zamek Sao Jorge w Lizbonie
Zamek Sao Jorge w Lizbonie
Podczas zwiedzania niewielkich zamkowych ogrodów natknęliśmy się na przeuroczą grupkę pawii swobodnie chodzących po terenie zamku. Dość niechętnie pozowały do zdjęć ale wydawało się, że liczne rzesze turystów nie robią na nich kompletnego wrażenia. Co więcej, można było dostrzec w ich oczach lekką dezaprobatę. W końcu pawie to królewskie zwierzęta, co na pewno odzwierciedla ich charakter 🙂

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Poruszanie się po zamku

Zwiedzanie zamku odbywa się dość płynnie i nie uświadczymy w nim oglądania wykwintnie urządzonych komnat królewskich ani bogatych wystaw przedmiotów spod panowania ówczesnych władców. Atrakcją jest zamek sam w sobie. Jego architektura, wysokie wieże strażnicze oraz kręte mury. Całość dopełniają przepiękne krajobrazy rozpościerające się z prawie każdego miejsca.
Co dziwne, jak na taką atrakcję miasta, nie było wielkich tłumów turystów. Może trafiliśmy w odpowiednią godzinę i porę roku 🙂

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Kolejnym punktem są miejsca archeologiczne, na których stały główne budynki zamkowe. Posiadają one dużą wartość naukową i pozwoliły na lepsze poznanie historii tego miejsca. Jest to jedno z niewielu miejsc w zamku, do którego turyści nie mają bezpośredniego dostępu.
Każde z nich było dość dobrze opisane, zarówno po angielsku jak i po portugalsku, więc można było się czegoś nauczyć i dowiedzieć o panujących w zamku zwyczajach.

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Na jednym z drzew zobaczyliśmy żółto-niebieską taśmę. Od razu pomyśleliśmy o fladze Ukrainy. Przypadek ? 🙂

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

 

Był to pierwszy z trzech zamków odwiedzonych przez nas w okolicach Lizbony i przyznam szczerze, że postawił wysoko swoją poprzeczkę. Z jego murów mogliśmy zaplanować nasze następne punkty podróży oraz dowiedzieć się trochę o samym mieście.

Zamek Sao Jorge w Lizbonie
Zamek Sao Jorge w Lizbonie
Nawet koszulka Agnieszki jest pod wielkim wrażeniem! Po prostu „WOW!”:)

 

Zamek Sao Jorge w Lizbonie

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga