Strona Główna Polska Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch z Dolni Morava

Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch z Dolni Morava

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 10 komentarzy

Trójmorski Wierch to szczyt na pograniczu Polski i Czech, znajdujący się w pobliżu miejscowości Międzylesie/Międzygórze, w Masywie Śnieżnika, w Sudetach Wschodnich. Swoją nazwę otrzymał w roku 1946 przez dr Mieczysława Orłowicza ze względu na to, że właśnie na tym szczycie występuje zlewisko trzech rzek rozchodzących się do trzech różnych mórz. Na zachodzie zbocza swoje źródła ma Nysa Kłodzka w zlewisku do Morza Bałtyckiego, na południowo-wschodniej Lipkovsky Potok, będący dopływem Ciechej Orlicy uchodzącej w zlewisku Morza Północnego oraz u wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku do Morza Czarnego. Nie jest to byle co, a szlak na Trójmorski Wierch jest przyjemny z jednym ostrym podejściem. Co więcej, na szczycie znajduje się 25 metrowa wieża widokowa, która została oddana do użytku w 2010 roku. Samo podejście z Dolni Moravy na Trójmorski Wierch to dystans około 4 kilometrów, które średnio powinno się zrealizować w 1h 45 minut (w jedną stronę). My zaplanowaliśmy sobie jednak wydłużenie szlaku do Małego Śnieżnika, które w dwie strony zajęły nam około 7 godzin na dystansie 20 kilometrów. Co odważniejsi mogą jednak pójść dalej, aż do samego Śnieżnika.

Szlak na Trójmorski Wierch

Szlak z Dolni Morava na Trójmorski Wierch - dystans 4 km, czas 1 godzina 45 min

Swoją drogę na Trójmorski Wierch rozpoczęliśmy z parkingu przy resorcie U Slona. Warto jednak przyjechać z samego rana, ponieważ z tego parkingu korzystają także turyści zwiedzający ostatnio bardzo popularną Ścieżkę w Obłokach, znajdującą się na sąsiednim szczycie. Swoją wyprawę możecie połączyć ze zwiedzaniem Ścieżki w Obłokach, jednak wydłuży to plan waszej wycieczki o minimum 2 godziny, jeżeli zamierzacie zdobyć ją pieszo. Możecie także skorzystać z wyciągu, by przyśpieszyć tempa.

My poszliśmy jednak bezpośrednio na Trójmorski Wierch, korzystając z niebieskiego szlaku. Ten odcinek trasy aż do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym, prowadzi asfaltową drogą. Możecie także podjechać autem na górę i zaparkować przy szlaku czerwonym (punkt pod Klepacem).  Parking nie jest jednak zbyt duży, dlatego przy zwiększonej aktywności turystów możecie mieć problem ze znalezieniem miejsca. Na oko może pomieścić się tam 10-15 aut. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzicie jednak mniej więcej 30 minut, tak więc wybór należy do Was.

Od rozwidlenia ze szlakiem niebieskim z czerwonym, zaczyna się też najbardziej strome podejście tej trasy. Na tym niedługim odcinku trzeba pokonać około 80 metrów przewyższeń. Całe szczęście jest on na początku trasy, tak więc będziecie mieli zapas energii. Gdy pokonamy wzgórze należy skręcić w lewo, aż dojdziemy Pod Jasień, w którym to szlak czerwony łączy się z zielonym.  Od tego momentu na Trójmorski Wierch jest około 1,5 km, które powinno zająć nie więcej niż 40 minut. Chyba, że...

Chyba że wpadniecie po łydkę w błoto i utopicie pół nogi w tym grząskim błocie, jak zrobił to Krystian... Jeżeli więc widzicie podmokły teren, to nie zakładajcie z góry, że zmoczy on Wasz wodoszczelny but i po problemie, bo możecie zażyć kąpiel błotną. Z drugiej strony nie dajemy już naszym butom zbyt dużego kredytu życia. Przetrwały z nami cztery sezony i niedługo będzie czas się z nimi pożegnać. Macie może jakieś swoje niezawodne typy butów całorocznych? Jeżeli tak, to dajcie znać w komentarzu! 🙂

Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Wiedzieliśmy, że wcześniej czy później musimy zdobyć Trójmorski Wierch, ze względu na wieżę widokową znajdującą się na jej szczycie. Kilka miesięcy temu postawiliśmy sobie zadanie, żeby zwiedzić wszystkie wieże widokowe znajdujące się na szlakach górskich na terenie województwa dolnośląskiego. Nasze bieżące postępy w zdobywaniu wież oraz tego, ile przed nami jeszcze zostało, możecie zobaczyć na stronie >tutaj<. Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu jest jedną z najwyższych, jakie postawiono na terenie Sudetów i widoki rozpościerające się z niej są zapierające dech w piersiach.

Warto wspomnieć też o tym, że Trójmorski Wierch nazywano kiedyś Klepaczem, a wszystko to z powodu licznych kamieni pokrywających wschodnie zbocze góry. Przy silniejszym wietrze, skały wydawały dźwięk klepania, stąd przez wiele lat tak właśnie nazywano tę górę. Bardzo dobrze też się spisują jako miejsce do odpoczynku i podziwiania przepięknych widoków.

Wieza widokowa na Trojmorskim Wierchu
Wieza widokowa na Trojmorskim Wierchu
Widok z wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu
Mały Śnieżnik
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch z Dolni Morava
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch z Dolni Morava

Szlak zielony z Trójmorskiego Wierchu na Mały Śnieżnik - dystans 5 km, czas 1 h 45 min. 

Jeżeli dzień będzie Wam sprzyjał i będziecie chcieli pójść dalej, to z Trójmorskiego Wierchu możecie udać się bezpośrednio na Mały Śnieżnik zielonym szlakiem, a z niego na Śnieżnik, będący najwyższą górą w Masywie Śnieżnika i tym samym zaliczającym się do Korony Gór Polski. Cała trasa z Dolni Morava na Śnieżnik to opcja bardzo wymagająca, a na jej przejście będziecie potrzebowali przynajmniej 9 godzin. Całkowity dystans takiej trasy to około 25 kilometrów, z sumą przewyższeń powyżej 1000 metrów.

Można się jednak zdecydować na nocleg w Schronisku pod Śnieżnikiem lub w Domku Myśliwskim zlokalizowanej na wschodnim zboczu góry, nad Wielkim Lejem. Dla zainteresowanych podajemy współrzędne geograficzne: 50°12′44,201″N 16°51′34,600″E. Ostrzegamy jednak, że warunki są dość spartańskie i może się okazać, że chatka jest już zajęta przez innych turystów.

Odnośnie Śnieżnika Małego, to tabliczka ze szczytem nie znajduje się bezpośrednio przy szlaku. Gdy zobaczymy, że podejście się wyrównuje to trzeba wypatrywać odchodzących ścieżek. W ich pobliżu znajduje się zawieszona na drzewie tabliczka z napisem "Mały Śnieżnik 1326 m".

Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
Szlak na Mały Śnieżnik
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
Mały Śnieżnik
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
Szlak na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
Podsumowanie trasy na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch
  • Tak jak wspominaliśmy, na początku swoją trasę możecie zaplanować w dwóch punktach - w Dolni Morava przy resorcie U Slona, gdzie znajduje się duży darmowy parking lub podjechać szlakiem niebieskim do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym i tam pozostawić auto.
  • Trasę na Mały Śnieżnik można zaklasyfikować jako średnio zaawansowane, jednak można dostosować do swojej kondycji i zakończyć na Trójmorskim Wierchu (opcja łatwa) lub pójść na Mały Śnieżnik (opcja średnia) albo na Śnieżnik (zaawansowana).
  • Na szczycie Trójmorskiego Wierchu znajduje się 25 metrowa wieża widokowa. Wstęp na wieżę jest darmowy.

Pod spodem zamieszczamy także trasę, którą zrealizowaliśmy, byście łatwiej mogli zaplanować swoje wyjście na Trójmorski Wierch i Mały Śnieżnik.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga