Strona Główna Europa Zamek Neuschwanstein – poznaj najpiękniejszy zamek w Niemczech

Zamek Neuschwanstein – poznaj najpiękniejszy zamek w Niemczech

Przez WolnymKrokiem
36 komentarzy

Zamek Neuschwanstein to niewątpliwe jeden z najbardziej magicznych zamków w całej Europie. Porównywany jest on często z zamkiem znanym z Disneya z początków filmu ze względu na swoją finezyjną architekturę oraz wygląd żywcem wyciągnięty z bajki. Słyszeliśmy, że porównanie to nie jest całkiem przypadkowe, ponieważ sam Walt Disney miał właśnie czerpać inspirację z Zamku Neuschwanstein. 

My mieliśmy okazję odwiedzić tą przepiękną budowlę w 2015 roku podczas naszej dwutygodniowej wycieczce autostopem z Bergamo (Włochy) do Polski, gdzie przez kilka dni przechodziliśmy przez Alpy, Szwajcarię oraz Liechtenstein. Swój nocleg znaleźliśmy w Fussen – uroczym miasteczku w pobliżu którego znajduje się Zamek Neuschwanstein.

W tym wpisie chcemy pokazać aktualne informacje na temat tego zamku i odświeżyć wygląd artykułu, tak by był on jak najbardziej przydatny podczas planowania wycieczki do tego kultowego miejsca.

Uliczki miasteczka Fussen - Bawaria

Zamek Neuschwanstein (Schloss Neuschwanstein) - najsłynniejszy zabytek Niemiec

Zamek Neuschwanstein to perła Niemieckiej turystyki, która rocznie przyciąga do siebie miliony turystów. Podczas naszych odwiedzin największa część z osób odwiedzających zamek stanowiły wycieczki zorganizowane, które grupowo odwiedzały przepiękne komnaty zamku. Wszędzie panował więc tłok oraz każdy polował na najpiękniejsze „spoty” do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. 

Niestety kiedy odwiedzaliśmy Fussen pogoda była dość deszczowa, przez co niekiedy górski mgły przysłaniały widok na Zamek Neuschwanstein. Nie narzekamy jednak, bo naszym zdaniem dodało to zamkowi dużo klimatu i aury tajemniczości.

Krótko o historii powstania Zamku Neuschwanstein

Fundatorem i założycielem zamku był król Bawarii, Ludwik II Wittelsbach (zwany także Ludwikiem Szalonym). To on właśnie postanowił wybudować prawdziwą baśniową twierdzę inspirowaną historiami z baśni oraz średniowiecznymi władcami. Zamek miał pełnić funkcję prywatnego schronienia dla króla oraz jego rodziny. Zamek Neuschwanstein (w tłumaczeniu Nowy Kamienny Łabędź) został wybudowany w XIX wieku w otoczeniu Bawarskich Alp i początkowo nazywał się Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau) co bezpośrednio nawiązywało do zamku Hohenschwangau leżącego poniżej.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Ludwik II był nazywany także Bajkowym Królem czy też Marzycielem. Największy wpływ na jego życie miał rok 1866, podczas którego Bawaria z Austrią przegrała wojnę z Prusami. W wyniku tej porażki musiał się on zrzec realnego władania bawarskim wojskiem przez co przestał być niezależnym władcą. Ta sytuacja odbiła się na nim tak mocno, że zamknął się w sobie i zaczął pogrążać się w marzeniach i tęsknocie za czasami niepodległej Bawarii. Z tego względu też postanowił wybudować Zamek Neuschwanstein nad Zamkiem Hohenschwangau, w którym spędził beztroskie młodzieńcze lata. 
 

Budowę  baśniowej twierdzy rozpoczęto 1868 roku i trwała ona 20 lat. Podczas tego okresu Ludwik II wykorzystywał fundusze królewskie oraz pożyczki. nie wpłynęły one jakoś znacząco na zasoby skarbca Bawarii, jednak wielu szlachcicom poczynania króla zaczęły przeszkadzać i w 1886 roku bawarskie władze ogłosiły króla Ludwika II niepoczytalnym i w wyniku spisku obaliły jego rządy. 

Detronizacja króla była tragiczna w skutkach, ponieważ zaledwie 4 dni później odnaleziono martwe ciało władcy przy jednym z jezior. Obok niego leżał także zamordowany lekarz, który orzekł wcześniej jego niepoczytalność.

Zamek Neuschwanstein nigdy nie został w 100% dokończony. Wiele z jego sal do dzisiaj jest niezagospodarowana. Dzieło Ludwika II „Bajkowego Króla” zachwyca do dzisiaj miliony turystów i stanowi jeden z najpiękniejszych zamków w całej Europie.

Zamek Neuschwanstein Bawairia
Zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein - najpiękniejszy zamek w Bawarii

Zwiedzanie Zamek Neuschwanstein - bilety oraz najważniejsze atrakcje

Wejście na teren Zamku Neuschwanstein jest darmowe i bez przeszkód można poruszać po jego dziedzińcu oraz po ścieżkach prowadzących dookoła twierdzy. Jeżeli więc chcecie zobaczyć to niesamowite miejsce z zewnątrz to nie stoi nic na przeszkodzie, żeby bezpłatnie zobaczyć tą przepiękną twierdzę. 

Wstęp do wnętrza Zameku Neuschwanstein jest płatne i na rok 2024 bilet dla osoby dorosłej wynosi 20.50 euro (18 euro + 2.5 euro opłaty za dokonanie rezerwacji online). Warto nadmienić, że bilet warto kupić z wyprzedzeniem, ponieważ wstęp do zamku jest limitowany i często trzeba rezerwacji dokonywać z kilkunasto dniowym wyprzedzeniem. Praktycznie nie ma możliwości kupienia biletu na miejscu.

Co ważne kupując bilet, wykupujesz także zwiedzanie z przewodnikiem audio lub przewodnikiem fizycznym, który opowiada o dziejach Zamku Neuschwanstein w języku Angielskim lub Niemieckim (w zależności od wybranej godziny).

Jeżeli zostajecie w Bawarii na trochę dłużej to może warto zastanowić się także nad biletem łączonym, w którym będziecie mogli zwiedzić trzy twierdze, które wybudował Ludwik II (Zamek Neuschwanstein, Zamek Hohenschwangau oraz Muzeum Królów Bawarskich) w cenie 57,50 euro (55 euro + 2,50 euro opłaty za dokonanie rezerwacji online).

Zwiedzanie komnat zamkowych – podróż przez legendy

Zwiedzanie zamku rozpoczyna się z pałacowego dziedzińca, gdzie wchodzi się przez automatyczne bramki. Do przejścia potrzebny jest bilet, który skanuje się przy wejściu. Obsługa w tym miejscu rozdaje także przewodniki audio (jest przewodnik w języku Polskim). 
Po wyposażeniu się w sprzęt przewodnik zabierze Was schodami na 4 piętro Zamku, gdzie rozpoczyna się podróż przez bajkowy pałac. Wiele z komnat została ozdobiona pięknie wykonanymi freskami, którymi motywem przewodnim są legendy lub opowiadania o bohaterach. Na przykład w Sali Śpiewaków można zobaczyć legendę o Persifalu, poszukującym świętego Graala, czy też w Sypialni Królewskiej, gdzie zobaczycie poczynania postaci znanych z legendy o Tristianie i Izoldzie.
 
Piętro drugie oraz pierwsze dostępne jest do zwiedzania na własną rękę, gdzie zobaczyć będziecie mogli wizualizację historii powstania zamku, kupić pamiątki lub zjeść coś w restauracji. Na pierwszym piętrze mieści się zaś historyczna kuchnia. 

 

Polecamy więc kupić bilet online z wyprzedzeniem. Będziecie mieli dzięki temu pewność, że dostaniecie się do środka pięknego Zamku Neuschwanstein oraz ominiecie długie kolejki. Dodatkowo przewodnik na pewno przybliży Wam niezwykłą historię tej twierdzy, dzięki czemu poznacie lepiej myśli, jakie towarzyszyły królowi Ludwikowi II podczas budowania swojej enklawy.

Zamek Neuschwanstein w Bawarii

Zwiedzanie okolic Zamku Neuschwanstein - punkty widokowe

Po odwiedzeniu samego zamku warto także udać się ścieżką prowadzącą na punkt widokowy. Najbardziej rozpoznawalnym punktem (znanym także z wielu zdjęć) jest punkt widokowy znajdujący się na MarienBrucke. Jest to most pieszy, który prowadzi nad urwiskiem. To właśnie z tego miejsca będziecie mogli zobaczyć spektakularny widok na południową fasadę Zamku Neuschwanstein. Most został wybudowany w roku 1845 i został nazwany tak na cześć Królowej Marii. 

Nie powiemy nic odkrywczego, że most przyciąga wielu turystów i jest tam bardzo tłoczno. Każdy chce wykonać piękne zdjęcie Zamku Neuschwanstein na tle jeziora Alpsee. 

Warto jednak udać się w to miejsce, ponieważ widoki są naprawdę niesamowite i na pewno zapadną w Waszej pamięci na długo.

Zamek Neuschwanstein - poznaj najpiękniejszy zamek w Niemczech

Podsumowanie oraz mapa Zamku Neuschwanstein

Poniżej przedstawiamy także oficjalną mapę z wytyczonymi trasami pieszymi i oprowadzającą po miasteczku Schwangau. Dzięki niej na pewno będziecie mogli lepiej zaplanować zwiedzanie malowniczej okolicy. 

Jeżeli planujecie odwiedzić Zamek Neuschwanstein to przygotujcie się, że będzie tutaj dość tłoczno, oraz relatywnie drogo. Miejsce to w dużym stopniu nastawione jest na turystów, dlatego jeżeli chcecie zjeść coś lepszego oraz w korzystniejszych cenach to warto pojechać do mniej obleganego Fussen.

Warto też zaplanować sobie spokojny spacer przy Jeziorze Alpsee i poczuć trochę ducha bawarskiej, pięknej natury.

Zamek Neuschwanstein - poznaj najpiękniejszy zamek w Niemczech
Fussen atrakcje Bawarii

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga