Zamek Neuschwanstein to niewątpliwe jeden z najbardziej magicznych zamków w całej Europie. Porównywany jest on często z zamkiem znanym z Disneya z początków filmu ze względu na swoją finezyjną architekturę oraz wygląd żywcem wyciągnięty z bajki. Słyszeliśmy, że porównanie to nie jest całkiem przypadkowe, ponieważ sam Walt Disney miał właśnie czerpać inspirację z Zamku Neuschwanstein.
My mieliśmy okazję odwiedzić tą przepiękną budowlę w 2015 roku podczas naszej dwutygodniowej wycieczce autostopem z Bergamo (Włochy) do Polski, gdzie przez kilka dni przechodziliśmy przez Alpy, Szwajcarię oraz Liechtenstein. Swój nocleg znaleźliśmy w Fussen – uroczym miasteczku w pobliżu którego znajduje się Zamek Neuschwanstein.
W tym wpisie chcemy pokazać aktualne informacje na temat tego zamku i odświeżyć wygląd artykułu, tak by był on jak najbardziej przydatny podczas planowania wycieczki do tego kultowego miejsca.
Zamek Neuschwanstein to perła Niemieckiej turystyki, która rocznie przyciąga do siebie miliony turystów. Podczas naszych odwiedzin największa część z osób odwiedzających zamek stanowiły wycieczki zorganizowane, które grupowo odwiedzały przepiękne komnaty zamku. Wszędzie panował więc tłok oraz każdy polował na najpiękniejsze „spoty” do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Niestety kiedy odwiedzaliśmy Fussen pogoda była dość deszczowa, przez co niekiedy górski mgły przysłaniały widok na Zamek Neuschwanstein. Nie narzekamy jednak, bo naszym zdaniem dodało to zamkowi dużo klimatu i aury tajemniczości.
Krótko o historii powstania Zamku Neuschwanstein
Fundatorem i założycielem zamku był król Bawarii, Ludwik II Wittelsbach (zwany także Ludwikiem Szalonym). To on właśnie postanowił wybudować prawdziwą baśniową twierdzę inspirowaną historiami z baśni oraz średniowiecznymi władcami. Zamek miał pełnić funkcję prywatnego schronienia dla króla oraz jego rodziny. Zamek Neuschwanstein (w tłumaczeniu Nowy Kamienny Łabędź) został wybudowany w XIX wieku w otoczeniu Bawarskich Alp i początkowo nazywał się Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau) co bezpośrednio nawiązywało do zamku Hohenschwangau leżącego poniżej.
Budowę baśniowej twierdzy rozpoczęto 1868 roku i trwała ona 20 lat. Podczas tego okresu Ludwik II wykorzystywał fundusze królewskie oraz pożyczki. nie wpłynęły one jakoś znacząco na zasoby skarbca Bawarii, jednak wielu szlachcicom poczynania króla zaczęły przeszkadzać i w 1886 roku bawarskie władze ogłosiły króla Ludwika II niepoczytalnym i w wyniku spisku obaliły jego rządy.
Detronizacja króla była tragiczna w skutkach, ponieważ zaledwie 4 dni później odnaleziono martwe ciało władcy przy jednym z jezior. Obok niego leżał także zamordowany lekarz, który orzekł wcześniej jego niepoczytalność.
Zamek Neuschwanstein nigdy nie został w 100% dokończony. Wiele z jego sal do dzisiaj jest niezagospodarowana. Dzieło Ludwika II „Bajkowego Króla” zachwyca do dzisiaj miliony turystów i stanowi jeden z najpiękniejszych zamków w całej Europie.
Zwiedzanie Zamek Neuschwanstein - bilety oraz najważniejsze atrakcje
Wejście na teren Zamku Neuschwanstein jest darmowe i bez przeszkód można poruszać po jego dziedzińcu oraz po ścieżkach prowadzących dookoła twierdzy. Jeżeli więc chcecie zobaczyć to niesamowite miejsce z zewnątrz to nie stoi nic na przeszkodzie, żeby bezpłatnie zobaczyć tą przepiękną twierdzę.
Wstęp do wnętrza Zameku Neuschwanstein jest płatne i na rok 2024 bilet dla osoby dorosłej wynosi 20.50 euro (18 euro + 2.5 euro opłaty za dokonanie rezerwacji online). Warto nadmienić, że bilet warto kupić z wyprzedzeniem, ponieważ wstęp do zamku jest limitowany i często trzeba rezerwacji dokonywać z kilkunasto dniowym wyprzedzeniem. Praktycznie nie ma możliwości kupienia biletu na miejscu.
Co ważne kupując bilet, wykupujesz także zwiedzanie z przewodnikiem audio lub przewodnikiem fizycznym, który opowiada o dziejach Zamku Neuschwanstein w języku Angielskim lub Niemieckim (w zależności od wybranej godziny).
Jeżeli zostajecie w Bawarii na trochę dłużej to może warto zastanowić się także nad biletem łączonym, w którym będziecie mogli zwiedzić trzy twierdze, które wybudował Ludwik II (Zamek Neuschwanstein, Zamek Hohenschwangau oraz Muzeum Królów Bawarskich) w cenie 57,50 euro (55 euro + 2,50 euro opłaty za dokonanie rezerwacji online).
Zwiedzanie komnat zamkowych – podróż przez legendy
Polecamy więc kupić bilet online z wyprzedzeniem. Będziecie mieli dzięki temu pewność, że dostaniecie się do środka pięknego Zamku Neuschwanstein oraz ominiecie długie kolejki. Dodatkowo przewodnik na pewno przybliży Wam niezwykłą historię tej twierdzy, dzięki czemu poznacie lepiej myśli, jakie towarzyszyły królowi Ludwikowi II podczas budowania swojej enklawy.
Zwiedzanie okolic Zamku Neuschwanstein - punkty widokowe
Po odwiedzeniu samego zamku warto także udać się ścieżką prowadzącą na punkt widokowy. Najbardziej rozpoznawalnym punktem (znanym także z wielu zdjęć) jest punkt widokowy znajdujący się na MarienBrucke. Jest to most pieszy, który prowadzi nad urwiskiem. To właśnie z tego miejsca będziecie mogli zobaczyć spektakularny widok na południową fasadę Zamku Neuschwanstein. Most został wybudowany w roku 1845 i został nazwany tak na cześć Królowej Marii.
Nie powiemy nic odkrywczego, że most przyciąga wielu turystów i jest tam bardzo tłoczno. Każdy chce wykonać piękne zdjęcie Zamku Neuschwanstein na tle jeziora Alpsee.
Warto jednak udać się w to miejsce, ponieważ widoki są naprawdę niesamowite i na pewno zapadną w Waszej pamięci na długo.
Podsumowanie oraz mapa Zamku Neuschwanstein
Poniżej przedstawiamy także oficjalną mapę z wytyczonymi trasami pieszymi i oprowadzającą po miasteczku Schwangau. Dzięki niej na pewno będziecie mogli lepiej zaplanować zwiedzanie malowniczej okolicy.
Jeżeli planujecie odwiedzić Zamek Neuschwanstein to przygotujcie się, że będzie tutaj dość tłoczno, oraz relatywnie drogo. Miejsce to w dużym stopniu nastawione jest na turystów, dlatego jeżeli chcecie zjeść coś lepszego oraz w korzystniejszych cenach to warto pojechać do mniej obleganego Fussen.
Warto też zaplanować sobie spokojny spacer przy Jeziorze Alpsee i poczuć trochę ducha bawarskiej, pięknej natury.