Strona Główna Alpy Isola – Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach

Isola – Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 39 komentarzy

Szlak Via Spluga – odcinek Isola – Montespluga

Ostatni post skończył się zaraz za Isolą (klik), czyli w połowie naszej drogi do Montesplugi, gdzie mieliśmy spać pod namiotem (po raz pierwszy w życiu!). Już od początku naszej wędrówki wiedzieliśmy, że będzie to jedna z bardziej wymagających tras w naszym życiu.
Via Spluga Szlak z Isoli do Montespluga

Kontynuacja marszu szlakiem Via Spluga – sił mniej a czas goni

Był to w dalszym ciągu nasz pierwszy dzień na trasie Via Spluga i jest jedna rzecz, która nas trochę zgubiła. Mianowicie zbyt długie postoje żeby podziwiać widoki, jeziora a nawet rzeczki. Nie było by w tym nic złego gdyby nie presja czasu jaką narzucał na nas dzień. Raz już schodziliśmy po ciemku w Norwegii schodząc z Troll-tungi i nie chcieliśmy za żadne skarby tego powtórzyć. Dlatego trzeba było się spiąć i podjąć trochę bardziej zażartą wędrówkę, opierając się spotykanym cudom natury.
Via Spluga Szlak z Isoli do Montespluga
Aply Via Spluga Szlak z Isoli do Montespluga
Aply Via Spluga Szlak z Isoli do Montespluga
Słońce dawało z siebie wszystko i skutecznie utrudniało nam pokonywanie kolejnych kilometrów. Ale nie narzekaliśmy, ponieważ na pogodę w górach nie ma co psioczyć. W sumie jest tylko jeden rodzaj pogody, na który wędrowiec może narzekać a są to opady atmosferyczne. Za każdy inny trzeba być wdzięczny i go doceniać. Powoli oddalaliśmy się od Isoli, która z wysokości wyglądała jeszcze bajeczniej. My tymczasem natknęliśmy się na kolejną małą osadę.
Isola Szlak via Spluga Alpy Włochy
Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach

Alpejskie krowie historie

Zaraz za nią swobodnie pasły się krowy i już z dala słyszeliśmy pobrzękiwanie ich dzwonków. Niestety moi drodzy reklamy kłamią! Alpejskie krowy w cale nie są fioletowe 🙁 Chociaż na pewno są szczęśliwe jak krówka z popularnej reklamy, ponieważ jedzenia im nie brakuje, a nawet posiadają własny wodopój z cyrkulacją zimnej wody.
Ciekawostką o jakiej później się dowiedzieliśmy jest sprawa dzwonków. Pewien szwajcar powiedział nam, że nie służy on tylko do odnajdowanie zaginionych zwierząt, które za bardzo oddalą się od pastwiska, ale jest to także rodzaj odznaki. I to nie byle jakiej! Mówił, że podczas organizacji turniejów i zawodów, w której ocenia się krowę pod różnymi względami nagrodą jest dzwonek. I miejsce, które zajmie krówka jest nagradzane dzwonek odpowiedniej wielkości. Więc jeżeli zobaczycie kiedyś krowę z wieeelkim dzwonem, znaczy że jest to osobistość wśród przeżuwaczy 🙂

Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach
Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach
Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach
Isola Szlak via Spluga Alpy Włochy
Czasem przez krowy musieliśmy obchodzić szlak, ponieważ stały sobie one właśnie na ścieżce. Ich góry, ich zasady i nic nam do tego. A poza tym jak powszechnie wiadomo, z krową nie ma co zadzierać bo jest uparta jak osioł!
Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach


Załamanie pogody w Aplach na szlaku Via Spluga

Po opuszczeniu pastwiska w niecałe 10 minut chmury pokryły całe niebo i zaczęło padać. Mało tego! W oddali słychać było zbliżającą się burzę… Co robić? Staraliśmy wspiąć się trochę wyżej w nadziei że zobaczymy jakąś chatkę w której będzie można się schować. Jednak im dalej tym było tylko gorzej, wychodziliśmy z lasu na polane. Postanowiliśmy więc skryć się pod pobliskim drzewem mając nadzieję, że przestanie padać, albo chociaż deszcz będzie lżejszy. A tu nic, w dodatku coraz bardziej błyska.
W końcu trzeba było podjąć decyzję. Bez sensu było stać w jednym miejscu, i to koło drzewa (bo ono chroniło nas trochę przed deszczem, ale raczej nie przed burzą), więc poszliśmy dalej.

I jak do tej pory szlak był całkowicie bezpieczny, teraz szliśmy wąską kamienistą ścieżką nad przepaścią. Co prawda czasem można było złapać się łańcuchów, ale co z tego, skoro były mokre i śliskie?

Montespluga Szlak via Spluga Alpy Włochy
Muszę przyznać, że wtedy trochę obawialiśmy się o własne bezpieczeństwo, zwłaszcza kiedy błyskało i grzmiało. Całe szczęście, że Agnieszka wcześniej wyzbyła się swojego lęku wysokości bo jeszcze brakowało by gdyby zaczęła się trząść i panikować na śliskich skałach. Tak więc ostrzeżenie dla wszystkich – z lękiem wysokości nie ma co jechać w góry 🙂
Montespluga Szlak via Spluga Alpy Włochy
Montespluga Szlak via Spluga Alpy Włochy

Montespluga i poszukiwania miejsca na nocleg

Po jakiś 30 minutach burza minęła i przestało padać. Akurat wtedy, gdy szlak nie był już taki wąski. Nasze przetrwanie w górach postanowiliśmy uczcić zwycięskim batonikiem (w sumie przez 4 dni nie jedliśmy nic innego…) oraz krótkim odpoczynkiem i podziwianiem fantastycznych widoków w Alpach.
Przez całą drogę od Isoli słyszeliśmy gwizdanie świstaków. Aż w końcu je zobaczyliśmy! Było ich kilka, ale zanim udało nam się podejść bliżej to zostały tylko dwa, te najodważniejsze. Prawdziwe świstaki-alfa.
Świstak szlak Via Spluga Włochy

Byliśmy już prawie na miejscu – tama przed nami oznaczała jezioro, a nad nim mieliśmy już znaleźć sobie miejsce do rozbicia namiotu. Poza tym robiło się już ciemnawo dlatego trzeba było po raz kolejny spiąć się w swojej wędrówce.

Szlak Via Spluga Montespluga
Szlak Via Spluga Montespluga
Szlak Via Spluga jezioro Montespluga
Szlak Via Spluga jezioro Montespluga
Szlak Via Spluga jezioro Montespluga
Górskie jezioro Via Spluga alpy
Jak wspaniale, chcieliśmy zostać tam na zawsze! I to podekscytowanie spędzenia pierwszej nocy pod namiotem właśnie w takim miejscu.
Co prawda jezioro miało bardzo niski poziom wody, bo jak i w Polsce, panowały tam upały od wielu dni, a 30 minutowa burza nie za wiele pomogła. Jednak widok dalej zapierał dech w piersiach.
Isola - Montespluga, czyli ciąg dalszy szlaku w Alpach

Znaleźliśmy idealne miejsce i mimo, że była dopiero 19.30, postanowiliśmy już rozbić namiot. Czas na kolację zwycięzców – po wafelku! Należało się za wejście na ponad 1900 m n.p.m. (przewyższenie trochę powyżej 1000 m) 🙂 Burza trochę sprawiła nam figla i zamiast na suchej trawce musieliśmy rozbijać namiot na wilgotnej i oklapniętej ściółce. Jak się później okazało wilgoć na jakiej przyszło nam spać miała tragiczny wpływ na komfort wypoczynku. Parująca woda sprawiła ,że w nocy był tak przenikliwe zimno, że nasze śpiwory w ogóle nie zdały swojego egzaminu. Jednak widok z rana jaki na nas czekał był jednym z najwspanialszych w naszym życiu!

Dalsza relacja z zakończenia cudownego szlaku Via Spluga znajdziecie tutaj Montespluga – Splugen, czyli witaj Szwajcario!

Górskie jezioro Via Spluga alpy

Mapa pokonanego przez nas odcinka trasy Via Spluga – z Isoli do Montespluga

Zapraszamy także do śledzenia naszej dalszej wędrówki szlakiem Via Spluga. W kolejnym poście żegany się z Włochami i trafiamy do wspaniałej Szwajcarii i miejscowości Splugen (Następna relacja z Via Spluga)

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej