Strona Główna Dolny Śląsk Wielka Sowa – Góry Sowie | góra Korony Gór Polski

Wielka Sowa – Góry Sowie | góra Korony Gór Polski

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Ostatnim etapem jednodniowej wycieczki w Góry Sowie była Wielka Sowa. Po wyjeździe wczesnym rankiem z Wrocławia zwiedziliśmy już Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, dlatego musieliśmy wrzucić szybkie tempo, ponieważ zmrok zbliżał się nieubłaganie.
 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 

Początek szlaku czerwonego na Wielką Sowę z miejscowości Rzeczka

Całe szczęście Wielka Sowa nie stanowi zbyt dużego wyzwania i wejście na nią nie powinno zająć dłużej niż 45 minut w jedną stronę (od strony Rzeczki). Drogę można zaliczyć do łatwych bez stromych podejść. Cała trasa będzie więc takim spokojnym spacerkiem na zakończenie fenomenalnego dnia. Początek szlaku można rozpocząć przy ulicy Sokolec, przy której znajduje się miejsce na pozostawienie swojego pojazdu. Niestety nie jest ono zbyt duże i w szczycie sezonu turystycznego mogą wystąpić problemy z parkingiem.
 
W trakcie realizacji szlaku czerwonego na Wielką Sowę mija dwa schroniska „Orzeł”  oraz „Sowa”. W tym pierwszym można zdobyć pieczątki do książeczki PTTK oraz Korony Sudetów. Znajdują się przy nich też bardzo ładne punkty widokowe, na które warto poświęcić kilka minut.
 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 
Wielka Sowa - Góry Sowie KGP
 
Wielka Sowa - Góry Sowie KGP
 
Wielka Sowa - Góry Sowie KGP
 
Wielka Sowa Schronisko Orzeł
 

Szlak na szczyt Wielkiej Sowy – Korona Gór Polski

Przez większość czasu szlak prowadzi lasem, jednak trzeba być uważnym i czujnym, ponieważ gdy zboczymy nieznacznie z drogi możemy trafić na fenomenalny punkt widokowy, z którego rozlega się panorama na inne pobliskie szczyty. Z tego powodu warto mieć oczy dookoła głowy i nadłożyć kilka minut drogi na zbocze Wielkiej Sowy, by zobaczyć przepiękne krajobrazy.
 
Wielka Sowa KGP
 
Wielka Sowa KGP
 
Wielka Sowa KGP
 
Chociaż szlak nie jest zbyt wymagający, to widoki naprawdę potrafią niekiedy zadziwić. Nie są one porównywalne z Alpami, Tatrami czy nawet Górami Stołowymi, ale właśnie za to uwielbiam góry, ponieważ każdy zdobywany szczyt ma do zaoferowania coś innego. Dodatkowo przez cały ten dzień towarzyszyła nam Polska Złota Jesień, która dodawała wszystkiemu uroku.
 
Schronisko Sowa
 
Wielka Sowa KGP
 
Wielka Sowa KGP

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy *Aktualizacja 08.2021 – wieża pozostaje zamknięta ze względu na remont*

Szczyt Wielkiej Sowy znajduje się na 1015 m n.p.m i zbudowana jest na nim wieża widokowa, z której można podziwiać pobliskie miejscowości, szczyty oraz przy dobrej widoczności sam Wrocław. Niestety, ze względu na późną porę zdobycia szczytu, nie udało nam się dostrzec miejsca naszego studiowania, ponieważ zaczęła unosić się wieczorna mgła.
Ale w sumie czy to problem? Wręcz przeciwnie! Mgła dodała większego klimatu zdjęciom niż mógłby odległy Sky Tower 🙂

Wejście na wieżę jest odpłatne i za bilet normalny trzeba zapłacić 6 zł. W cenie otrzymamy wspaniałe widoki oraz dostęp do dwóch teleskopów.

 
Wielka Sowa wieża widokowa
 
Wielka Sowa widok z wieży widokowej
 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 
Wielka Sowa widok z wieży

 

 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 
Wielka Sowa widok z wieży
 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 
Złota Polska Jesień w Górach Sowich
Podczas podziwiania takich widoków czas naprawdę szybko leci i musieliśmy się pogonić, żeby nie schodzić po ciemku ze szczytu. Udało nam się także zdążyć na zachód słońca przy schronisku Orzeł. Pomarańczowe promienie jeszcze bardziej spotęgowały kolory liści oraz drzew, przez co zrozumieliśmy dlaczego mówi się o Złotej Polskiej Jesieni. Zresztą oceńcie to sami !
 
 
Wielka Sowa - Góry Sowie | góra Korony Gór Polski
 
Wielka Sowa zachód słonca
 
 
Wielka Sowa golden hour
Przyznam szczerze, że była to wyczerpująca wycieczka ze względu na odwiedzenie w jednym dniu trzech tak wspaniałych miejsc. Czas gonił nas nieubłaganie jednak wszystkie zaplanowane punkty wyprawy udało nam się odwiedzić, przez co byliśmy z siebie bardzo dumni! Największą jednak radość sprawiło nam odwiedzenie tak ważnych miejsc o bogatej i interesującej historii. Widać ktoś nad nami czuwa, ponieważ pogoda spisała się także jak nigdy.
Mapa szlaku czerwonego z miejscowości Rzeczka na szczyt Wielkiej Sowy

Jak zawsze pozostawiamy Was z interaktywną mapą szlaku, który zrealizowaliśmy podczas tej wyprawy. Dystans nie jest duży, ponieważ nie zrobicie więcej niż 6 kilometrów. Do czasu przejścia należy doliczyć minimum pół godziny, jeżeli planujecie zwiedzić wieżę widokową na szczycie Wielkiej Sowy. Przy wieży znajduje się wiata z dużym rożnem po środku oraz kila miejsc na ogniska.

Lata mijają a Wielka Sowa wcale się nie starzeje! Stała się ona pierwszym tysięcznikiem jaki zdobył nasz mały Leoś mając zaledwie 2,5 miesiąca. Pomyślicie wariactwo? Otóż dla dobrze zorganizowanych powsinóg jak my nic nie jest straszne. Chcesz zobaczyć, jak wyglądała nasza trasa z północnej części zbocza rozpoczynającej się z Przełęczy Walimskiej? Chcesz przekonać się, czy Wielka Sowa jest przyjazna na pierwsze wejście w góry z małym dzieckiem? Sprawdź zatem nasz wpis: https://wolnymkrokiem.pl/2019/11/wielka-sowa-gora-na-pierwsze-wyjscie-w-gory-z-dzieckiem/

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej