Wioska Piasku i Kamienia, tak potoczenie nazywana jest niewielka, tematyczna wioska Czaple w powiecie złotoryjskim, która słynie z pozyskiwania surowców geologicznych, takich jak piasek i kamienie (głównie piaskowiec). Na samą wioskę trafiliśmy podczas zwiedzania Pogórza Kaczawskiego i szczególnie zainteresowała nas okazja zobaczenia starego kamieniołomu oraz piaskowni. Sama wycieczka należy do łatwych i trasa nie jest wymagająca, jednak jest naprawdę ciekawa. Zobaczenie wyrobiska piaskowca oraz pustynny klimat piaskowni na pewno spodoba się zarówno starszym, jak i młodszym turystom. Na terenie kamieniołomu znajduje się też barwne szmaragdowe jeziorko, które jest ogrodzone, jednak samo w sobie cieszy oko.
Na pewno też zainteresuje Was fakt, że idąc ścieżką edukacyjną będziecie szli po dnie morza kredowego, które miliony lat temu występowały na tym terenie. Tej tematyce została poświęcona ścieżka edukacyjna prowadząca przez kamieniołom. Na jej długości znajdują się około 5 tablic edukacyjnych zawierające kompleksowe informacje na temat historii tego regionu pod względem geologicznym.
Wioska Czaple - uznana najpiękniejszą wioską na Dolnym Śląsku w 2015 roku
Wyróżnienie to zostało przyznane wiosce Czapla w 2015 roku i chyba do dzisiaj można ja tak nazywać, ponieważ jest tam po prostu ładnie. Pokazuje to, że nawet małe miejscowości można w ciekawy sposób zagospodarować, tak by były przyjazne turystom i ożywić trochę gospodarkę regionu. Nic dziwnego, że Czaple postawiły na promocję turystyki opartej na pobliskim kamieniołomie i piaskowni, ponieważ jest to atrakcja, której ją wyróżnia i dodaje osobistego uroku. Do tego, trasa po pobliskim wyrobisku została zaplanowana w taki sposób, że jest ona przyjemna do wędrówki i nie jest wymagająca, przez co stanowi ciekawą atrakcję dla rodzin z dziećmi oraz osób nastawionych na spokojne wędrowanie wolnym krokiem.
Z takiej wycieczki ucieszył się też nasz Loki, ponieważ na trasie nie spotkaliśmy żadnej osoby a rozległe tereny do biegania i drobny piasek był świetny do psich uciech.
Bardzo spodobało nam się też centrum wioski Czaple i znajdujący się w nim skwer ze skalną ścieżką oraz wysypanym dookoła kruszcem. Na pewno każdy z Was będzie chciał wykonać sobie zdjęcie w charakterystycznym samochodzie znanym z Flintstonów . Jeżeli pamiętacie tę uroczą bajkę (lub film) to pewnie wiecie, że główni bohaterowie Fred i Barney pracowali w kamieniołomie, tak więc jest to bardzo fajne nawiązanie. Poza tym znajduje się tam skalny stół, a sama ścieżka jest dobrym sensorycznym doświadczeniem dla najmłodszych, ale i także starszych osób. Spacerując gołą stopą w drobnym kruszcu pobudzicie swój układ krążenia oraz możecie wymasować stopy. Jeżeli już jesteśmy przy sensoryce, to zaraz obok placu Ochotniczej Straży Pożarnej powstała mierząca około 100 metrów Bosa Ścieżka Zmysłów będąca świetnym miejscem dla najmłodszych, na której mogą na własnej stopie poczuć zmienne faktury różnych materiałów. Taka forma poznawania świata bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka, ponieważ w obecnym świecie coraz częściej pozbawia się dziecka kontaktu z przyrodą i szansy rozwoju poprzez bezpośredni kontakt z naturą, co niestety w pewnym stopniu “upośledza” jego zmysły. Tak więc takie ścieżki nie dość, że wpływają na pozytywny rozwój naszej pociechy to jeszcze stanowią bardzo fajną atrakcję dla dziecka.
Główna atrakcja Czaple - spacer po dnie morza kredowego
Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele nietypowych atrakcji turystycznych i na pewno jedną z takich jest spacer po dnie morza kredowego będącym elementem ścieżki edukacyjnej prowadzącym po pobliskiej piaskowni i kamieniołomie. Około 89 milionów lat temu formowały się najmłodsze płyty piaskowców kredowych tworzących wzgórze Kopka przy wsi Czaple. Na jej obszarze powstał kamieniołom i wydobywa się w niej piaskowiec cisowy. Od wielu lat geologowie badają tereny wyrobiska i odkrywają pasjonującą historie tego obszaru. Można tutaj znaleźć wiele śladów podwodnego życia na tym terenie, gdy znajdował się tutaj dość płytki i dobrze natleniony zbiornik kredowy. Natrafić można m.in. na skamieliny krewetek, małż, rozgwiazd, ślimaków czy jeżowców. Zostały one wystawione na Kamiennym Skwerku znajdującym się na przeciwko świetlicy w wiosce Czapla tak więc jeżeli nie natraficie na nic po drodze, to możecie sprawdzić je właśnie tam.
Kolejną atrakcją jest Szmaragdowe Oczko będące zbiornikiem wodnym na czynnym wyrobisku kamieniołomu. Z tego względu wejście na teren jeziorka nie jest możliwe i można je podziwiać wyłącznie zza płotu. Nie ukrywamy, że w gorący dzień aż kusi by zamoczyć w nim nogę, a sama jego barwa kusi by wykonać sobie na nim jakąś pamiątkową fotkę niczym z Malediwów, ALE pamiętajcie że dla ładnych zdjęć nie ma co narażać swojego życia lub zdrowia.
Kilkaset metrów dalej znajduje się spory kamieniołom, na którym znajduje się wiele głazów na drodze oraz mniejszych kamieni dzięki czemu można pobawić się trochę w poszukiwacza skarbów. Może jakaś łupina okaże się być starą skamieliną? To zadanie na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. Sprawne oko geologa może także dostrzec, że na zboczach kamieniołomu odznaczają się różne formy piaskowca oraz inne ciekawostki geologiczne. Tutaj też rozbiliśmy sobie małe obozowisko i bezpiecznie mogliśmy wystartować dronem. Otwarty teren i płaska droga była świetnym lądowiskiem, i gwarantowały widok na praktycznie całą okolicę.
Piaskownia to ostatni etap ścieżki po dnie morza kredowego, które swoim wyglądem troszkę szokuje. Wychodząc z lesistej ścieżki wchodzi się na wielkie połacie piaszczystego terenu. Gdyby nie zazielenione zbocze góry z powodzeniem miałoby się wrażenie, że wylądowało się na pustyni. Zaraz poniżej piaskowni znajduje się zabytkowa skalna brama, która znajduje się zaraz przy ścieżce powrotnej do wioski. Na wyznaczonej ścieżce dydaktycznej zaznaczony został punkt widokowy, jednak nie wstąpiliśmy na niego. Wejście jest nie oznaczone, a ścieżka którą wytypowaliśmy na podstawie mapy online była tak gęsto zarośnięta, że zrezygnowaliśmy z przedzierania się przez zarośla.
Droga powrotna do wioski jest zbudowana w większości z kostki brukowej o lekkim spadku. Na pewno kiedyś służyła ona (lub dalej służy) jako droga transportu wydobytego urobku.
Podsumowanie zwiedzania wioski Czaple i jej wyjątkowych atrakcji
Wioska Czaple to jedna z takich atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, które po prostu miło się zwiedza. Trasa jest spokojna, nie wymagająca a dostarczająca bardzo pozytywnych wrażeń. Tak jak wspominaliśmy na początku wpisu bardzo pozytywnie nas zaskoczyła.