3,4tys.
Spis treści
Chełmiec – coraz bliżej odznaki KGP – fotorelacja i krótki opis
Zdobywanie odznaki KGP zmieniło trochę nasz pogląd na turystyczne chodzenie po górach. Jak się okazuje, nie zawsze trzeba wdrapywać się na wysokie szczyty by całkiem dobrze spędzić czas i po obcować z naturą. Chełmiec położony jest na 851 m.n.p.m i zdobycie go może stanowić miły popołudniowy spacerek wraz ze znajomymi lub rodziną. Co więcej zdobywanie KGP to świetna okazja by pozwiedzać trochę Polskę w mniej znanych i turystycznych miejscowościach.
Co można zobaczyć na szlaku? Gdzie zaparkować? Zapraszam do relacji!
Chełmiec – Szlak z Boguszowa – Gorce
Na początku muszę zaznaczyć, że opis tego miejsca będzie dość krotki. Jest to niska góra i na szlaku zbyt dużo się nie działo, jednak kilka porad i ciekawostek jak zwykle się znajdzie. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę zdobyć Chełmiec to będzie mógł skorzystać z naszego artykułu.
Tak jak wspominaliśmy na szczyt Chełmca najlepiej będzie wejść od miejscowości Boguszów Gorce z ulicy Słodowej. Prowadzi tędy dość dobrze oznaczony zielony szlak i przejeżdżając kilkadziesiąt metrów przez brukową część ulicy dotrzemy do parkingu przy lesie. Wzdłuż tej trasy prowadzi także Droga Krzyżowa Górniczego Trudu. Każda ze stacji jest poświęcona pamięci górników pracujących w różnych placówkach wydobywczych niekiedy przypłacając to własnym życiem.
Wejście na górę może zając nam od 40 minut do godziny w zależności od tempa i postojów na obserwację krajobrazów, których nie ma wcale tak mało.
Kiedy już w końcu dotrzemy na sam szczyt będziemy mogli rozpalić ognisko lub usiąść pod zadaszoną altanką albo powylegiwać się na polanie. Ciekawym obiektem jest także budynek stacji radiowej do której można wejść i popatrzeć na panoramę z dodatkowych kilkudziesięciu metrów.
Na końcu drogi krzyżowej – czyli na szczycie Chełmca – znajduje się także wysoki na około 40 metrów krzyż. Wygląda on dość ciekawie ale naszym zdaniem psuje on naturalne piękno tych terenów i lepiej było zainwestować te pieniądze w inne filary turystyczne. Jednak poglądy poglądami a rzeczywistość idzie swoją drogą.
Ciekawostką jest, że Chełmiec wcale nie powinien być zaliczany do KGP, ponieważ w paśmie gór Wałbrzyskich najwyższym okazała się Borowa. Po dokładnych pomiarach wyszło, że błąd wynosi 16 metrów na rzecz Borowej. Jednak przez tyle lat błędnie uważano Chełmiec za najwyższy szczyt, że tak już pozostało.
Chełmiec jednak ma w sobie trochę uroku i myślę, że właśnie o to chodzi w zdobywaniu KGP. Każda góra ma w sobie jakieś piękno, które trzeba odkryć i nauczyć się patrzeć na nie pod innym pryzmatem.
Mapa szlaku wejścia na Chełmiec z Boguszów-Gorce
Poniżej przedstawiamy interaktywną mapę szlaku jaki zrealizowaliśmy zdobywając Chełmiec. Mamy nadzieję, że pomoże Wam ona zaplanować swoje wejście na szczyt – powodzenia!