Strona Główna Dolny Śląsk Chełmiec – Góry Wałbrzyskie (KGP)

Chełmiec – Góry Wałbrzyskie (KGP)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Chełmiec – coraz bliżej odznaki KGP – fotorelacja i krótki opis

 
Zdobywanie odznaki KGP zmieniło trochę  nasz pogląd na turystyczne chodzenie po górach. Jak się okazuje, nie zawsze trzeba wdrapywać się na wysokie szczyty by całkiem dobrze spędzić czas i po obcować z naturą. Chełmiec położony jest na 851 m.n.p.m i zdobycie go może stanowić miły popołudniowy spacerek wraz ze znajomymi lub rodziną. Co więcej zdobywanie KGP to świetna okazja by pozwiedzać trochę Polskę w mniej znanych i turystycznych miejscowościach.
 
Co można zobaczyć na szlaku? Gdzie zaparkować? Zapraszam do relacji!
 
Chełmiec Góry Wałbrzyskie

Chełmiec – Szlak z Boguszowa – Gorce

Na początku muszę zaznaczyć, że opis tego miejsca będzie dość krotki. Jest to niska góra i na szlaku zbyt dużo się nie działo, jednak kilka porad i ciekawostek jak zwykle się znajdzie. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę zdobyć Chełmiec to będzie mógł skorzystać z naszego artykułu.
 
Tak jak wspominaliśmy na szczyt Chełmca najlepiej będzie wejść od miejscowości Boguszów Gorce z ulicy Słodowej. Prowadzi tędy dość dobrze oznaczony zielony szlak i przejeżdżając kilkadziesiąt metrów przez brukową część ulicy dotrzemy do parkingu przy lesie. Wzdłuż tej trasy prowadzi także Droga Krzyżowa Górniczego Trudu. Każda ze stacji jest poświęcona pamięci górników pracujących w różnych placówkach wydobywczych niekiedy przypłacając to własnym życiem.
 
Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Droga krzyżowa górniczego trudu - Boguszów Gorce

Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Chełmiec góry Wałbrzyskie

Chełmiec góry Wałbrzyskie
 
Wejście na górę może zając nam od 40 minut do godziny w zależności od tempa i postojów na obserwację krajobrazów, których nie ma wcale tak mało.
 
Kiedy już w końcu dotrzemy na sam szczyt będziemy mogli rozpalić ognisko lub usiąść pod zadaszoną altanką albo powylegiwać się na polanie. Ciekawym obiektem jest także budynek stacji radiowej do której można wejść i popatrzeć na panoramę z dodatkowych kilkudziesięciu metrów.
Na końcu drogi krzyżowej – czyli na szczycie Chełmca – znajduje się także wysoki na około 40 metrów krzyż. Wygląda on dość ciekawie ale naszym zdaniem psuje on naturalne piękno tych terenów i lepiej było zainwestować te pieniądze w inne filary turystyczne. Jednak poglądy poglądami a rzeczywistość idzie swoją drogą.
 

Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

chełmiec wieża na szczycie

Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Chełmiec krzyż na szczycieChełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Chełmiec - Góry Wałbrzyskie (KGP)

Ciekawostką jest, że Chełmiec wcale nie powinien być zaliczany do KGP, ponieważ w paśmie gór Wałbrzyskich najwyższym okazała się Borowa. Po dokładnych pomiarach wyszło, że błąd wynosi 16 metrów na rzecz Borowej. Jednak przez tyle lat błędnie uważano Chełmiec za najwyższy szczyt, że tak już pozostało.
 
Chełmiec jednak ma w sobie trochę uroku i myślę, że właśnie o to chodzi w zdobywaniu KGP. Każda góra ma w sobie jakieś piękno, które trzeba odkryć i nauczyć się patrzeć na nie pod innym pryzmatem.
 
Chełmiec góry wałbrzyskie

Mapa szlaku wejścia na Chełmiec z Boguszów-Gorce

Poniżej przedstawiamy interaktywną mapę szlaku jaki zrealizowaliśmy zdobywając Chełmiec. Mamy nadzieję, że pomoże Wam ona zaplanować swoje wejście na szczyt – powodzenia!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga