Strona Główna Dolny Śląsk Zamek Czocha – drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Zamek Czocha – drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 14 komentarzy

Zamek Czocha, według naszej oceny, to drugi najbardziej popularny zamek na Dolnym Śląsku. Pierwszym oczywiście jest Zamek Książ w Wałbrzychu, o którym pisaliśmy niedawno, ale jak wiadomo każdy zamek stawia inną strategię na przyciągniecie do siebie turystów. Na co postawił Zamek Czocha? Po odwiedzinach musimy stwierdzić, że zastosował on połączenie hybrydowe hotelu z atrakcją historyczną. Jak wyszedł taki zabieg? Przekonajcie się sami i podążcie z nami Wolnym Krokiem. odkrywając co ma do zaoferowania zamek Czocha.

Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Zamek Czocha - atrakcje skrywające się w Leśnej

Zamek Czocha to kolejna atrakcja turystyczna, którą upodobali sobie m.in. nauczyciele na Dolnym Śląsku. Ja w całej swojej karierze edukacyjnej odwiedziłam go chyba ze trzy razy. Pierwszych dwóch zupełnie nie pamiętam, a trzecią mgliście, dlatego bardzo cieszyłam się na powrót w progi Zamku Czocha. Czy przypomnę sobie, jak kilkanaście lat temu miałam okazję zwiedzać jego mury? Niestety niezbyt miałam czas, by rozmyślać o przeszłości, gdy zaledwie trzy miesięczny Leoś był z nami na pokładzie. Do Czocha dojechaliśmy około godziny 13:00, zaraz po zwiedzaniu Zamku Grodziec, i pierwszym naszym zadaniem było nakarmienie malucha i przebranie go. 

Niby nic trudnego, ale pogoda przepędziła nas z parkingu, ponieważ było wtedy ponad 30 stopni i musieliśmy znaleźć trochę cienia, by się usadowić. Przed samym Zamkiem na próżno było szukać jakiejś ławki w cieniu, lub innego dogodnego miejsca. Po przekroczeniu murów zaraz przy Gabinecie Osobliwości znajdowała się ławka w cieniu, z której skorzystaliśmy. Kilkadziesiąt metrów dalej w stronę Zamku znajduje się niewielki plac zabaw z zadaszoną altaną, z której także można skorzystać (w tym miejscu będzie na pewno bardziej ustronnie).

Ale hola, hola trudności z tak małym dzieckiem ma na pewno niewielu z naszych czytelników, dlatego przechodzimy do konkretów! 🙂

Gdzie w ogóle znajduje się Zamek Czocha? Jest on zlokalizowany mniej więcej w połowie drogi między Zgorzelcem a Jelenią Górą w okolicy miejscowości Leśna (około dwie godziny drogi samochodem od Wrocławia). Przed murami zamku znajdują się dwa parkingi (płatny i bezpłatny) oraz trzeci parking, dla gości hotelowych, znajdujący się w środku obiektu. Na terenie Zamku Czocha zaraz po przekroczeniu bramy zobaczycie restaurację (bar), oraz niepozorne wejście po waszej prawej. To właśnie jest Komnata Osobliwości. Idąc dalej docieramy do głównej atrakcji dnia – przepięknie zaprojektowany Zamek Czocha. Zazwyczaj na placu przez nim znajduje się pełno osób, by zrobić sobie pamiątko zdjęcie z charakterystycznym czerwonym dachem i wieżą widokową.

Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Zwiedzanie Zamku Czocha - da się z małym dzieckiem?

Ze względu na swój charakter hotelowo/zabytkowy Zamek Czocha można zwiedzać wyłącznie w grupie oprowadzanej przez przewodnika. Niekiedy będzie więc trzeba poczekać, aż ruszy następna wycieczka, do której będziecie musieli dołączyć. Zwiedzanie z przewodnikiem nie należy do najbardziej wygodnego sposobu zwiedzania z maluchem, ponieważ mały kompan wymaga często indywidualnego tempa zwiedzania. Nam Leoś przez większość trasy sprawował się wyśmienicie. Bez najmniejszego protestu zwiedził duża salę Rycerską z pięknie zdobionym kominem z herbami władców obiektu, jednak kiedy doszło do zwiedzania ciasnych pomieszczeń podziemi, to drażniły go natężone hałasy. Z tego powodu w większości przypadków staraliśmy się trzymać z tyłu grupy, by zawsze można było odejść na bok.

Co znajduje się w podziemiach Zamku? Pierwsze z komnat poświęcone zostały II Wojnie Światowej, podczas której  radzieccy żołnierze urządzili sobie w niej swój przyczółek. Służyła ona między innymi jako ważny punkt radio komunikacyjny. Swoim zwyczajem sowieci rozgrabili też majątek zamku, jednak właściciele spodziewając się zajęcia obiektu, zaprojektowali ukryty skarbiec, w którym schowali najbardziej wartościowe przedmioty. Został on odnaleziony dopiero w 2015 podczas generalnego remontu zamku. Zwiedzając Czocha będziecie mogli bliżej poznać tajemnice tego skarbu, oraz osobiście zwiedzić skarbiec.

Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Ukryte komnaty Zamku Czocha, zapadnie i tajemne przejścia...

Kolejną niespodzianką, jaką zobaczcie zwiedzając Zamek Czocha, są jego tajemne przejścia. Właśnie jednym z nich wydostaniecie się z podziemi i znajdziecie się w najbardziej magicznej części twierdzy – okazałej bibliotece oraz książęcych pokojach. Sala Biblioteczna wywarła na mnie największe emocje – chyba przez moje zamiłowanie do książek. Widok półek wypełnionych książkami od podłogi aż do sufitu to spełnienie marzeń każdego mola książkowego.

Kolejną atrakcją czekającą na Was w zamku jest Sypialnia Królewska oraz przyległe do niej łazienki. Sama komnata skrywa w sobie też kilka tajemnic. Podobno krąży legenda, że w łóżku królewskim znajduje się ukryta zapadnia, którą można uruchomić i  pozbyć się swojego partnera z łoża. Trochę to niepokojące, ponieważ tę komnatę często wynajmują nowożeńcy, którzy organizują ślub w zamku lub są podczas miesiąca miodowego. Wyobraźcie sobie sytuacje, w której poślubiacie, kogoś z kim chcecie żyć do końca swoich dni i macie spędzić noc w łóżku, które może pozbyć się raz na zawsze Twojej drugiej połówki. Trochę hardcorowo! 😀

Dodatkową zaletą spędzenia nocy w części hotelowej zamku, jest opcja pójścia na nocne zwiedzanie twierdzy. Myślimy, że takie rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu wielu z Wam i sprawi, że będziecie mogli poczuć jeszcze bardziej niesamowity klimat Zamku Czocha.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się ile kosztuje pobyt na zamku, to wybierzcie dogodny dla siebie termin i przekonajcie się, że jak na taką atrakcję, to wcale nie jest aż tak drogo: Sprawdź ceny noclegu w Zamku Czocha.

Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku

Dodatkowe atrakcje Zamku Czocha - wieża widokowa, sala tortur i gabinet osobliwości

Zwiedzanie Komnaty Książęcej to ostatnia część trasy realizowanej z przewodnikiem, ale to nie oznacza, że nie ma innych atrakcji. Dla osób lubiących wspinaczkę po wąskich i stromych schodach czeka wieża widokowa, z której można zobaczyć dziedziniec zamku oraz przylegające lasy i rzekę, w której nota bene można wybrać się na mały spływ, by zwiedzić Czocha z trochę innej perspektywy (bilet możecie kupić przed główną bramą zamku).

Dla osób lubiących dreszczyk emocji i nie boją się straszydeł, to Zamek Czocha przygotował sale tortur umiejscowioną w  podziemiach. Składa się ona z kilku sal, które opatrzone są licznymi eksponatami z ciekawymi efektami audio-wizualnymi. Przy kilku z nich możemy posłuchać historii powstania danego narzędzia tortur albo mrożących krew w żyłach historii dawnych mieszkańców zamku. Sale tortur są atrakcją, za którą trzeba zapłacić osobno i koszt biletu wynosi 12 zł normalny oraz 8 zł ulgowy. Z tego co widzieliśmy, nie ma jakiejś dolnej granicy wieku, od której dzieci miałyby wstęp, ale rekomendowalibyśmy je tak od 12 roku życia. Dla mniejszych dzieci wstęp może okazać się małą traumą i zamiast sprawić dziecku radość skończy się na płaczu i szybkiej ewakuacji z podziemi. A tego chyba żaden rodzić by nie chciał.

Kolejną dodatkową atrakcją jest Gabinet Osobliwości, która znajduje się zaraz przy głównym wejściu. Jest to niewielka sala, w której znajduje się kilkadziesiąt eksponatów, głównie w gablotach, pochodzących z różnych epok i zakątków świata. Znajdziecie tam między innymi broń pochodzącą z Wietnamu, zbroje samuraja, ostrza, miecze albo numizmaty. Gabinety Osobliwości były bardzo popularne na dworach władców, ponieważ pokazywały, że władca jest obyty światowo oraz historycznie. Każdy z tych przedmiotów posiada rozbudowany opis pochodzenia oraz historii danej rzeczy. Bez dokładnego zapoznania się z opisami nie wyniesie się za dużo z Gabinetu Osobliwości. Rekomendujemy go więc dla osób starszych, potrafiących się wczytać i poznać historię danego przedmiotu. Bez tego wyjdzie się stamtąd z poczuciem źle wydanych pieniędzy, ponieważ wstęp jest odpłatny – 8 zł bilet normalny oraz 5 zł bilet ulgowy.

Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha - drugi najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku
Podsumowanie naszego zwiedzania Zamku Czocha - wrażenia i osobiste opinie

Nie ma co owijać w bawełnę – Zamek Czocha to kolejne miejsce na mapie Dolnego Śląska, które powinno się odwiedzić. Dodatkowo opcja hotelu i spędzenia nocy w takim miejscu jest naprawdę fajna. My jeszcze nigdy nie spędziliśmy nocy w Zamku (Pałac w Moravach się nie liczy, ale miejsce polecimy niebawem we wpisach o wyjeździe do Chorwacji, ponieważ jest to mega historia), ale na pewno kiedyś zrealizujemy taki pobyt. Dodatkowo Leśna jest dobrym punktem wypadowym podczas kilkudniowej wycieczki, podczas której możemy zwiedzić 3 państwa – Polskę, Czechy oraz Niemcy. U nas tereny Zgorzelca oraz Bogatyni są jeszcze mało odkryte, tak więc na pewno rozszerzymy naszą mapę o te tereny.

Co do zwiedzania Zamku Czocha z małym dzieckiem takim jakim był Leoś (2,5 miesiąca) to wszystko zależy od dziecka. My mamy duże szczęście, ponieważ jest on wyjątkowo spokojny i uwielbia spać w chuście. Gdyby było inaczej to chyba byśmy się nie odważyli na zwiedzanie Czocha. Zwiedzanie z przewodnikiem oraz grupą osób, nie należy do najbardziej komfortowych opcji. Płacz dziecka lub inne losowe zdarzenia, które z bobasem mogą się przytrafić, byłyby bardzo niewygodne zarówno dla nas, jak i dla innych zwiedzających. Niby można by się niczym nie przejmować i sobie zwiedzać, ale nie należymy do osób, którym by taki sposób odpowiadał.

Zdajemy sobie sprawę, że maluchy takie jak Leoś nie są targetem żadnej atrakcji turystycznej na Dolnym Śląsku, dlatego nie ma to żadnego wpływu na naszą ocenę zamku i bardzo dobrze wspominamy pobyt w nim. Mamy nadzieję, że następnym razem, jak Leoś trochę podrośnie, będzie mógł zaczerpnąć trochę magii tego miejsca. A to, że prędzej czy później pojawimy się w Zamku Czocha jest bardziej niż pewne!

Poniżej podajemy też mapę lokalizacyjną Zamku Czocha, żebyście mogli lepiej Chyba więc nie ma co więcej czekać tylko planować trasę, prawda? 🙂

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga