Wieża widokowa Rumia Gdynia
Strona Główna Bałtyk Wieża widokowa na Górze Markowca Rumia koło Gdyni – nowa, darmowa atrakcja w Trójmieście

Wieża widokowa na Górze Markowca Rumia koło Gdyni – nowa, darmowa atrakcja w Trójmieście

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Wieża widokowa na Górze Markowca w miejscowości Rumia, koło Gdyni, to dość świeża atrakcja na mapie okolic Trójmiasta. Oficjalne otwarcie wieży wraz ze ścianą wspinaczkową odbędzie się pod koniec sierpnia 2023 roku, tak więc jeżeli ktoś będzie w tym czasie w okolicy, to na pewno warto zaplanować sobie odwiedziny. Do dyspozycji zwiedzających zostanie oddana wieża widokowa (jest już gotowa i kompletna) wraz z towarzyszącą infrastrukturą w postaci placów zabaw, parków linowych, tras rowerowych czy góry saneczkowej. Jest to więc miejsce, które warto poznać i pojechać do niego będąc w Trójmieście. 

Wieża widokowa Rumia

Wieża widokowa w Rumi znajduje się na Górze Markowca, do której dojechaliśmy samochodem. Z Gdyni Rumia jest oddalona około 11 kilometrów, które autem pokonuje się w około 19 minut. Zaparkować można bezpośrednio pod górą, przy Starym Młynie na ulicy Młyńskiej, na darmowym parkingu. Z tego miejsca rozpoczynają się schody, które prowadzą na sam szczyt góry.

Dla niezmotoryzowanych informujemy, że Góra Markowca znajduje się zaraz przy stacji kolejowej Rumia, do której można dojechać z Trójmiasta ( Gdynia, Sopot, Gdańsk ) za pomocą:

SKM (Szybka Kolej Miejska) – jeździ co około 10 minut w kierunku Wejherowa. Bilet można zakupić na stacji kolejowej lub poprzez aplikację przewoźnika. Koszt biletu z Gdyni Głównej do Rumi to koszt około 6 zł (cena na lipiec 2023).
POLREGIO – można też pojechać kolejami regionalnymi odjeżdżającymi w kierunku Helu co ok. 20 minut. Koszt biletu na POLREGIO na tym odcinku jest taki sam jak w SKM więc w zależności co będzie pierwsze wsiadajcie i jedźcie. 

Warto zwrócić uwagę na to, że koleje POLREGIO mogą być bardziej zatłoczone niż SKM ze względu na jej rzadszą częstotliwość przejazdu oraz fakt, że kursuje on do Helu, co jest bardzo obleganym kierunkiem, szczególnie w sezonie.

Wieża widokowa Rumia

Wejście na Górę Markowca w Rumi, jak wygląda trasa i jakie wejście wybrać

Na Górę Markowca prowadzi kilka ścieżek, a my wybraliśmy najkrótszy wariant prowadzący drewnianymi schodami na sam szczyt. Do pokonania jest trochę schodów i jak wskazuje mapa, podejście nie powinno zająć dłużej niż 10 minut. 

Szukasz podróżniczych inspiracji?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł, dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

I to za symboliczną kwotę 200 zł. 

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych oraz ławek, na których można przysiąść i odpocząć. 

Z innych części miasta można dotrzeć na górę zwykłymi ścieżkami, które można też przejechać rowerem. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, górę zagospodarowano w taki sposób, by pełniła funkcję dla kolarstwa górskiego.

Wejście na górę nie jest zbyt wymagające i powinno potrwać maksymalnie kilkanaście minut. Na szczycie można spędzić sporo czasu, ponieważ jest tam wiele atrakcji.

Rumia wieża widokowa wejście

Atrakcje jakie są na Górze Markowca

Główną atrakcją jest oczywiście wieża widokowa wraz ze ścianą wspinaczkową. W naszym odczuciu nie jest to o tyle wieża widokowa, co taras widokowy w stylu „schody do nieba”. Jego forma jest bardzo ciekawa i na pewno stanowi jedną z najciekawszych punktów obserwacyjnych, jakie mieliśmy przyjemność odwiedzić.

Z wieży widokowej rozlegają się przepiękne widoki na całą dolinę Redy i Chylonki. Z jej szczytu można dostrzec m.in. Sea Towers, stocznię, port, zatokę ze statkami stojącymi na redzie. Jeżeli spojrzy się w lewo to widać z niej panoramę miasta Reda, a na wprost widać Kazimierz z jego skarpą widokową. Jest to więc doskonały punkt widokowy na okolicę, który warto odwiedzić.

Wstęp na wieżę widokową jest darmowy, jednak obowiązuje na nią limit wstępu do 50 osób.

Oprócz punktu obserwacyjnego górę zagospodarowano pod względem rekreacyjnym i dostępne są ścieżki edukacyjne, park linowy, plac zabaw dla dzieci, amfiteatr czy góra saneczkowa.

Góra Markowca w Rumi posiada też wiele ławeczek i palenisk przygotowanych na ogniska.

Ściana wspinaczkowa Góra Markowca Rumia
Rumia wieża widokowa

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Góra Markowca w miejscowości Rumia na pewno jest jednym z ciekawszych punktów na mapie atrakcji Gdyni, a nawet całego Trójmiasta. Pokazuje to jak fajnie i z pomysłem można zrealizować rewitalizację wzgórza.

Jeżeli będzie w pobliżu to zachęcamy Was do sprawdzenia tej atrakcji oraz wdrapania się na wieżę widokową, z której można obserwować okolice.

Wstęp na wieżę widokową w Rumi jest bezpłatny i obowiązuje na nim limit do 50 osób. 

Mamy nadzieję, że wieża widokowa w Rumi się Wam spodoba, a jeżeli chcecie zobaczyć co jeszcze można zobaczyć w okolicy Gdyni to zapraszamy do naszego wpisu.

Poniżej zamieszczamy interaktywną mapę z zaznaczonym dojazdem komunikacją miejską z dworca Głównego Gdyni. Mapę możecie dostosować do swoich potrzeb i wyznaczyć sobie trasę samochodem lub rowerem. Mamy nadzieję, że takie ułatwienie pomoże Wam w zaplanowaniu odwiedzenia tego ciekawego miejsca.

Może spodobają Ci się te wpisy: