Wieża widokowa Rumia Gdynia
Strona Główna Bałtyk Wieża widokowa na Górze Markowca Rumia koło Gdyni – nowa, darmowa atrakcja w Trójmieście

Wieża widokowa na Górze Markowca Rumia koło Gdyni – nowa, darmowa atrakcja w Trójmieście

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Wieża widokowa na Górze Markowca w miejscowości Rumia, koło Gdyni, to dość świeża atrakcja na mapie okolic Trójmiasta. Oficjalne otwarcie wieży wraz ze ścianą wspinaczkową odbędzie się pod koniec sierpnia 2023 roku, tak więc jeżeli ktoś będzie w tym czasie w okolicy, to na pewno warto zaplanować sobie odwiedziny. Do dyspozycji zwiedzających zostanie oddana wieża widokowa (jest już gotowa i kompletna) wraz z towarzyszącą infrastrukturą w postaci placów zabaw, parków linowych, tras rowerowych czy góry saneczkowej. Jest to więc miejsce, które warto poznać i pojechać do niego będąc w Trójmieście. 

Wieża widokowa Rumia

Wieża widokowa w Rumi znajduje się na Górze Markowca, do której dojechaliśmy samochodem. Z Gdyni Rumia jest oddalona około 11 kilometrów, które autem pokonuje się w około 19 minut. Zaparkować można bezpośrednio pod górą, przy Starym Młynie na ulicy Młyńskiej, na darmowym parkingu. Z tego miejsca rozpoczynają się schody, które prowadzą na sam szczyt góry.

Dla niezmotoryzowanych informujemy, że Góra Markowca znajduje się zaraz przy stacji kolejowej Rumia, do której można dojechać z Trójmiasta ( Gdynia, Sopot, Gdańsk ) za pomocą:

SKM (Szybka Kolej Miejska) – jeździ co około 10 minut w kierunku Wejherowa. Bilet można zakupić na stacji kolejowej lub poprzez aplikację przewoźnika. Koszt biletu z Gdyni Głównej do Rumi to koszt około 6 zł (cena na lipiec 2023).
POLREGIO – można też pojechać kolejami regionalnymi odjeżdżającymi w kierunku Helu co ok. 20 minut. Koszt biletu na POLREGIO na tym odcinku jest taki sam jak w SKM więc w zależności co będzie pierwsze wsiadajcie i jedźcie. 

Warto zwrócić uwagę na to, że koleje POLREGIO mogą być bardziej zatłoczone niż SKM ze względu na jej rzadszą częstotliwość przejazdu oraz fakt, że kursuje on do Helu, co jest bardzo obleganym kierunkiem, szczególnie w sezonie.

Wieża widokowa Rumia

Wejście na Górę Markowca w Rumi, jak wygląda trasa i jakie wejście wybrać

Na Górę Markowca prowadzi kilka ścieżek, a my wybraliśmy najkrótszy wariant prowadzący drewnianymi schodami na sam szczyt. Do pokonania jest trochę schodów i jak wskazuje mapa, podejście nie powinno zająć dłużej niż 10 minut. 

Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych oraz ławek, na których można przysiąść i odpocząć. 

Z innych części miasta można dotrzeć na górę zwykłymi ścieżkami, które można też przejechać rowerem. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, górę zagospodarowano w taki sposób, by pełniła funkcję dla kolarstwa górskiego.

Wejście na górę nie jest zbyt wymagające i powinno potrwać maksymalnie kilkanaście minut. Na szczycie można spędzić sporo czasu, ponieważ jest tam wiele atrakcji.

Rumia wieża widokowa wejście

Atrakcje jakie są na Górze Markowca

Główną atrakcją jest oczywiście wieża widokowa wraz ze ścianą wspinaczkową. W naszym odczuciu nie jest to o tyle wieża widokowa, co taras widokowy w stylu “schody do nieba”. Jego forma jest bardzo ciekawa i na pewno stanowi jedną z najciekawszych punktów obserwacyjnych, jakie mieliśmy przyjemność odwiedzić.

Z wieży widokowej rozlegają się przepiękne widoki na całą dolinę Redy i Chylonki. Z jej szczytu można dostrzec m.in. Sea Towers, stocznię, port, zatokę ze statkami stojącymi na redzie. Jeżeli spojrzy się w lewo to widać z niej panoramę miasta Reda, a na wprost widać Kazimierz z jego skarpą widokową. Jest to więc doskonały punkt widokowy na okolicę, który warto odwiedzić.

Wstęp na wieżę widokową jest darmowy, jednak obowiązuje na nią limit wstępu do 50 osób.

Oprócz punktu obserwacyjnego górę zagospodarowano pod względem rekreacyjnym i dostępne są ścieżki edukacyjne, park linowy, plac zabaw dla dzieci, amfiteatr czy góra saneczkowa.

Góra Markowca w Rumi posiada też wiele ławeczek i palenisk przygotowanych na ogniska.

Ściana wspinaczkowa Góra Markowca Rumia
Rumia wieża widokowa

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Góra Markowca w miejscowości Rumia na pewno jest jednym z ciekawszych punktów na mapie atrakcji Gdyni, a nawet całego Trójmiasta. Pokazuje to jak fajnie i z pomysłem można zrealizować rewitalizację wzgórza.

Jeżeli będzie w pobliżu to zachęcamy Was do sprawdzenia tej atrakcji oraz wdrapania się na wieżę widokową, z której można obserwować okolice.

Wstęp na wieżę widokową w Rumi jest bezpłatny i obowiązuje na nim limit do 50 osób. 

Mamy nadzieję, że wieża widokowa w Rumi się Wam spodoba, a jeżeli chcecie zobaczyć co jeszcze można zobaczyć w okolicy Gdyni to zapraszamy do naszego wpisu.

Poniżej zamieszczamy interaktywną mapę z zaznaczonym dojazdem komunikacją miejską z dworca Głównego Gdyni. Mapę możecie dostosować do swoich potrzeb i wyznaczyć sobie trasę samochodem lub rowerem. Mamy nadzieję, że takie ułatwienie pomoże Wam w zaplanowaniu odwiedzenia tego ciekawego miejsca.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga