Strona Główna Dolny Śląsk Koło Obserwatora – Korona Sudetów Polskich

Koło Obserwatora – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Drugim z naszych przystanków w zdobywcach Korony Sudetów Polskich było Koło Obserwatora znajdujące się w pobliżu Bogatyni. Co ciekawe szczyt ten znajduje się na terenie prywatnego pola jednego z rolników i nie prowadzi na niego żaden szlak. Jest co prawda dróżka ale jej widoczność zależy od natężenia turystów.
 Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

Praktyczne porady przy zdobywaniu Koła Obserwatora

 
W tym poście skupmy się bardziej na objaśnieniu jak dotrzeć na sam szczyt niż na historycznych walorach tego miejsca (chociaż małą wzmiankę umieścimy w ramach Kącika Edukacyjnego). Samą podróż zaczynamy około trzech kilometrów od centrum Bogatyni w Markocicach. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z przejścia granicznego Markocice/Hermanice to niestety opcja przejazdu samochodem jest niewykonywalna. Przejście zostało zablokowane skałami i trzeba przejechać przejazdem północnym drogą 352. W Markocicach wjeżdżamy w ulicę Górską i w pobliżu placu zabaw możemy pozostawić nasz środek transportu. Następnie kontynuujemy wędrówkę w górę ulicy Górskiej aż do momentu skrętu drogi przy zrujnowanym domu. Tutaj odbijamy przed siebie na pole. Ścieżka powinna być widoczna jednak nie jest ona taka oczywista jak na pierwszy rzut oka się nam by wydawało.
Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

Mokocice trasa na koło Obserwatora
za tym starym domem odbijamy w lewo w polną ścieżkę

 

Trasa przez pole ku Kołu Obserwatora

 

Po przejściu kilkuset metrów odbijamy lekko w lewo w stronę zagajnika znajdującego się na wzniesieniu. Tutaj szlak jaki obierzemy jest obojętny. Nie ma w sumie jakiejś widocznej ścieżki dlatego byle jak ale idziemy ku szczytowi wzgórza. Najlepiej dotrzeć do zagajnika od jego lewej strony i mniej więcej w jego połowie odbić w prawo. Wydeptane dróżki powinny się odznaczać.

 

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

Szczyt Koła Obserwatora w Markocicach

 

W tym miejscu jak sama nazwa wzgórza wskazuje musimy pokręcić się w koło i poobserwować gdzie jest betonowy blok, który może mieć nie więcej jak 1,5 x 1,5m. Jest to pomnik upamiętniający zmarłych niemieckich mieszkańców Markocic podczas Pierwszej Wojny Światowej. Cała wyprawa licząc od zaparkowania samochodu do jego powrotu nie powinna zając dłużej niż 20-30 minut.

 

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

Bogatynia Koło Obserwatora

 

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

W drodze powrotnej udało nam się spotkać wolno biegającą gromadkę zwierząt z pobliskiego gospodarstwa rolnego. Posiadały one wyznaczoną trasę w postaci słupków i białych pasów, dzięki czemu samotnie mogły wędrować na pastwisko. Niektóre z nich były bardziej zdziwione naszym widokiem niż my widząc konie biegające razem z osłami i owieczkami. W końcu na szlaku nigdy nie wiadomo co cię spotka ???? Niestety baranek, który miał najkrótsze nóżki został daleko w tyle i sam becząc próbował odnaleźć swoje stado. Sfrustrowany jednak zniżył głowę i wyszedł za ogradzające pasy i udał się w dół zbocza. Mamy nadzieję, że nie zgubił się i szczęśliwie odnalazł drogę do domu!

 

Konik i osioł

 

Kucyk w kłusie

 

jesienny baranek

 

Będąc w pobliżu Bogatyni można przy okazji zobaczyć wielką kopalnię odkrywkową jadąc drogą 354. Mieszkamy w Lubinie, w którym także planuje zrobić się odkrywkę za kilkadziesiąt lat, dlatego warto zobaczyć na własne oczy jak wygląda teren przeznaczony do odkrywkowego wydobycia złóż kopalnianych. Zdjęć umieszczać jednak nie będziemy, tylko radzimy pojechać tam samemu i zobaczyć je na żywo.

 

Koło Obserwatora - Korona Sudetów Polskich

 

Bogatynia Koło obserwatora

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga