Strona Główna Dolny Śląsk Gardzień – Kopalnia Melafiru Tłumaczów

Gardzień – Kopalnia Melafiru Tłumaczów

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze
 
 
Gardzień to kolejny mało znany szczyt wchodzący w skład Korony Ziemi Kłodzkiej i Korony Sudetów Polski. Jednak jest to jeden z najbardziej niedostępnych miejsc jakie do tej pory udało nam się odwiedzić. Szczyt znajduje się bowiem na terenie czynnej kopalni melafiru we wsi Tłumaczów. Góra od kilkunastu lat jest eksploatowana pod kątem wydobycia tego ciekawego kruszcu, dlatego na jej terenie można zobaczyć wiele kraterów odsłaniających wnętrze ziemi.

*Aktualizacja Gardzień ze względu na intensywną eksploatację został zdjęty z Korony Sudetów Polskich i zastąpiony Nową Kopą.

Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
 

Kopalnia melafitu Tłumaczów

Sama kopalnia melafitu zastała założona w roku 2008 i od  2010 roku z impetem ruszyła jej budowa. Głównym inwestorem tej inwestycji było Strateg Capital, czyli jedna ze spółek-córek PBG Poznań. Kopalnia musiała spełnić wysokie kryteria jakościowe i (najprawdopodobniej) jest jedną z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. By w ogóle mogła ona powstać zakład zobowiązał się do remontu 8 km odcinka trasy kolejowej ze Ścinawki do Tłumaczowa oraz innych lekkich napraw poprawiających infrastrukturę gminy. Dodatkowo zatrudnienie znalazło w niej około 40 osób, więc jak na tak mały region wynik jest całkiem satysfakcjonujący. W 2015 roku kopalnia ogłosiła upadłość i przeszła w posiadanie nowej spółki.

Dzisiaj kopalnia nosi nazwę Regnars KMT i podczas naszej piątkowej wizyty prace przechodziły dość spokojnie. Prawdopodobnie było to spowodowane późną godziną naszego przyjazdu ponieważ na terenie zakładu zobaczyliśmy jedną, mozolnie skubiącą zbocze maszynę oraz Pana Strażnika.

 
Na jej teren można dojechać kierując się w okolice Nowej Rudy i Ścinawki. Następnie gdy dojedziemy do Tłumaczowa należy skręcić w uliczkę mniej więcej pośrodku wsi prowadzącą przez most w stronę kościoła. Dalej trasa wiedzie już tylko pod górę.

Rodzi się więc pytanie – wchodzić czy nie wchodzić? Przecież góra w zasięgu naszego wzroku tak więc może ukradkiem się uda?

 
Gardzień kopalnia melafiru tłumaczów
Widok na Szczeliniec Wielki przy wejściu na teren kopalni

Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
 

Wejście na górę Gardzień i zdobycie pieczątki

No niestety. Pomimo wielkich chęci wchodzić nie wypada. Jest to teren prywatny, na którym aktywnie przeprowadza się prace wydobywcze. Ze względów własnego bezpieczeństwa oraz zasad BHP nie warto pakować się gdzieś gdzie nas nie powinno być.

Pieczątkę potwierdzającą zdobycie Gardzienia otrzymamy w budce strażnika zaraz przy wjeździe na teren kopalni. Wystarczy poprosić o nią pilnującego porządku dozorcy.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Gardzień kopalnia melafiru tłumaczów
Gardzień
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
Gardzień Korona Ziemi Kłodzkiej

Wydobycie melafiru i do czego on w ogóle służy?!

Jadąc po zdobycie Gardzienia po raz pierwszy spotkaliśmy się z taką nazwą jak melafir. Nie mieliśmy kompletnego pojęcia co to za skała, jak ona wygląda a tym bardziej do czego się jej używa. Sytuacji nie rozjaśniła także wizyta na terenie kopalni, ponieważ skała wyglądała dla nas jak każda inna. Znacząco się nie błyszczała, kolory też nie powalały, chociaż domyślaliśmy się, że może występować w kilku odcieniach.
 

Melafir okazał się skałą czysto budulcową służącą głównie w kolejnictwie jako frakcje tłuczniowe oraz w budowie dróg jako frakcje grysowe. Statystyki zakładu w Tłumaczowie mówią, że rocznie wydobywa się go około 2 milionów ton i trafia on wyłącznie na rynek Polski. To ja się pytam gdzie te drogi jak tyle już „podbudówki” wykopano?!

 
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
pieczątka Korony Ziemi Kłodzikiej Gardzień
 
Przygoda na terenie kopalni melafiru należy do dość szybkich i można ją zdobyć tak naprawdę nie wysiadając z samochodu… Trochę to dziwne, że szczyt który trzeba zdobyć dla odznaki Korony Ziemi Kłodzkiej znajduje się w niedostępnym dla turystów rejonie, jednak jak już nieraz mogliśmy się przekonać nie chodzi tutaj wcale o to by zdobyć wszystkie szczyty i podziwiać okolice z najwyższego punktu ale żeby ją poznawać. Poznawać otoczenie, historię i te małe, zapomniane często przez świat wioseczki rozsiane gdzieś na Dolnym Śląsku.
 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga