Strona Główna Dolny Śląsk Gardzień – Kopalnia Melafiru Tłumaczów

Gardzień – Kopalnia Melafiru Tłumaczów

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze
 
 
Gardzień to kolejny mało znany szczyt wchodzący w skład Korony Ziemi Kłodzkiej i Korony Sudetów Polski. Jednak jest to jeden z najbardziej niedostępnych miejsc jakie do tej pory udało nam się odwiedzić. Szczyt znajduje się bowiem na terenie czynnej kopalni melafiru we wsi Tłumaczów. Góra od kilkunastu lat jest eksploatowana pod kątem wydobycia tego ciekawego kruszcu, dlatego na jej terenie można zobaczyć wiele kraterów odsłaniających wnętrze ziemi.

*Aktualizacja Gardzień ze względu na intensywną eksploatację został zdjęty z Korony Sudetów Polskich i zastąpiony Nową Kopą.

Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
 

Kopalnia melafitu Tłumaczów

Sama kopalnia melafitu zastała założona w roku 2008 i od  2010 roku z impetem ruszyła jej budowa. Głównym inwestorem tej inwestycji było Strateg Capital, czyli jedna ze spółek-córek PBG Poznań. Kopalnia musiała spełnić wysokie kryteria jakościowe i (najprawdopodobniej) jest jedną z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. By w ogóle mogła ona powstać zakład zobowiązał się do remontu 8 km odcinka trasy kolejowej ze Ścinawki do Tłumaczowa oraz innych lekkich napraw poprawiających infrastrukturę gminy. Dodatkowo zatrudnienie znalazło w niej około 40 osób, więc jak na tak mały region wynik jest całkiem satysfakcjonujący. W 2015 roku kopalnia ogłosiła upadłość i przeszła w posiadanie nowej spółki.

Dzisiaj kopalnia nosi nazwę Regnars KMT i podczas naszej piątkowej wizyty prace przechodziły dość spokojnie. Prawdopodobnie było to spowodowane późną godziną naszego przyjazdu ponieważ na terenie zakładu zobaczyliśmy jedną, mozolnie skubiącą zbocze maszynę oraz Pana Strażnika.

 
Na jej teren można dojechać kierując się w okolice Nowej Rudy i Ścinawki. Następnie gdy dojedziemy do Tłumaczowa należy skręcić w uliczkę mniej więcej pośrodku wsi prowadzącą przez most w stronę kościoła. Dalej trasa wiedzie już tylko pod górę.

Rodzi się więc pytanie – wchodzić czy nie wchodzić? Przecież góra w zasięgu naszego wzroku tak więc może ukradkiem się uda?

 
Gardzień kopalnia melafiru tłumaczów
Widok na Szczeliniec Wielki przy wejściu na teren kopalni

Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
 

Wejście na górę Gardzień i zdobycie pieczątki

No niestety. Pomimo wielkich chęci wchodzić nie wypada. Jest to teren prywatny, na którym aktywnie przeprowadza się prace wydobywcze. Ze względów własnego bezpieczeństwa oraz zasad BHP nie warto pakować się gdzieś gdzie nas nie powinno być.

Pieczątkę potwierdzającą zdobycie Gardzienia otrzymamy w budce strażnika zaraz przy wjeździe na teren kopalni. Wystarczy poprosić o nią pilnującego porządku dozorcy.

Gardzień kopalnia melafiru tłumaczów
Gardzień
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
Gardzień Korona Ziemi Kłodzkiej

Wydobycie melafiru i do czego on w ogóle służy?!

Jadąc po zdobycie Gardzienia po raz pierwszy spotkaliśmy się z taką nazwą jak melafir. Nie mieliśmy kompletnego pojęcia co to za skała, jak ona wygląda a tym bardziej do czego się jej używa. Sytuacji nie rozjaśniła także wizyta na terenie kopalni, ponieważ skała wyglądała dla nas jak każda inna. Znacząco się nie błyszczała, kolory też nie powalały, chociaż domyślaliśmy się, że może występować w kilku odcieniach.
 

Melafir okazał się skałą czysto budulcową służącą głównie w kolejnictwie jako frakcje tłuczniowe oraz w budowie dróg jako frakcje grysowe. Statystyki zakładu w Tłumaczowie mówią, że rocznie wydobywa się go około 2 milionów ton i trafia on wyłącznie na rynek Polski. To ja się pytam gdzie te drogi jak tyle już “podbudówki” wykopano?!

 
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
Gardzień - Kopalnia Melafiru Tłumaczów
pieczątka Korony Ziemi Kłodzikiej Gardzień
 
Przygoda na terenie kopalni melafiru należy do dość szybkich i można ją zdobyć tak naprawdę nie wysiadając z samochodu… Trochę to dziwne, że szczyt który trzeba zdobyć dla odznaki Korony Ziemi Kłodzkiej znajduje się w niedostępnym dla turystów rejonie, jednak jak już nieraz mogliśmy się przekonać nie chodzi tutaj wcale o to by zdobyć wszystkie szczyty i podziwiać okolice z najwyższego punktu ale żeby ją poznawać. Poznawać otoczenie, historię i te małe, zapomniane często przez świat wioseczki rozsiane gdzieś na Dolnym Śląsku.
 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga