Strona Główna Podziemia Podziemia Dolnego Śląska – kopalnie, sztolnie, jaskinie

Podziemia Dolnego Śląska – kopalnie, sztolnie, jaskinie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 6 komentarzy

Podziemia Dolnego Śląska – lista atrakcji

W 2016 roku wystartowaliśmy z projektem promocji Podziemnych Atrakcji Dolnego Śląska, który zakłada odwiedzenie jak największej ilości (w przyszłości oby i wszystkie) podziemne atrakcje, które możemy spotkać na terenie Dolnego Śląska. Im głębiej wdrażaliśmy się w temat, tym bardziej okazywało się, że będzie nam potrzeba na to znaczenie więcej czasu niż zakładaliśmy początkowo. Przez ponad pół roku przedzieraliśmy się przez ciasne zakamarki jaskiń, błąkaliśmy po korytarzach sztolni oraz odwiedzaliśmy nieczynne kopalnie oraz trasy podziemne. Całe szczęście to jeszcze nie koniec i pozostało nam kilka miejsc, które na bieżąco będziemy aktualizować. 
 

Jak na razie w naszym zbiorze znajdziecie 11 Podziemnych atrakcji Dolnego Śląska.

Wolnym Krokiem Podziemia Dolnego Slaska

Sztolnie Włodarz 

 Tunele Włodarza zostały wydrążone podczas II Wojny Światowej w ramach wielkiej operacji Projektu „Riese”, wokół której do dziś naukowcy i pasjonaci snują wiele teorii na temat jego przeznaczenia. Dla jednych miał być to schron, a dla innych wielki kompleks podziemnego miasta lub tajne laboratoria badawcze. Sztolnie Włodarz oferują wciągającą wyprawę w przeszłość w celu rozwikłania (lub nie?) niektórych z tych założeń. Jedyne czego możemy być pewni to świetna zabawa, seansu kinowego w środku góry oraz przeprawy łodzią przez zalane korytarze. W dodatku zapoznamy się z historią tego region i może to Ty odgadniesz o co w tym wszystkim chodziło?

Całą relację z tej wyprawy znajdziesz pod tym linkiem Największy Obiekt „Riese” – Włodarz

 
Największy Obiekt "Riese" - Włodarz

Kopalnia Uranu „Liczyrzepa” w Kowarach

Historia Dolnego Śląska silnie powiązana jest z wydobyciem wszelkiego rodzaju kruszców. Jednym z nich jest uran, który był wydobywany w pobliżu Kowar. Kopalnia Uranu „Liczyrzepa” to idealna atrakcja dla młodych poszukiwaczy przygód, którzy chcieliby zagłębić się trochę w historię górnictwa i II Wojny Światowej. Wszystko podane zostanie na tacy w sposób przemawiający zarówno dla maluchów jak i starszych turystów. Nie zabraknie tutaj licznych eksponatów powiązanych z obecnością III Rzeszy oraz Armii Czerwonej na terenie Kowar, jak i życiem górnika oraz przeznaczeniem wydobywanego kruszcu. Zwieńczeniem zwiedzania będzie pokaz pirotechniczno – laserowy związany z historią broni nuklearnej.
 

Brzmi ciekawie? Zobacz całą relację pod linkiem Kopalnia Uranu „Liczyrzepa” w Kowarach.

Kopalnia Uranu "Liczyrzepa" w Kowarach

 

Muzeum Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich

Kolejna atrakcja, która zabierze nas w tajemniczy świat Projektu „Riese”. Muzeum prowadzone jest w klimatach małej bazy wojskowej, na terenie której znajdziemy kilka pojazdów militarnych oraz podziemia, w których rzekomo prowadzono badania nad tajemniczym Dzwonem. Największym skarbem Muzeum Techniki Militarnej Molke jest Muchołapka, czyli pozostałość po przedziwnej budowli, o której do dziś niewiele wiemy. Spekulacje na jej temat są jednak naprawdę ciekawe i jeżeli chcesz poznać troszkę szerzej historię tego obiektu to zapraszamy do pełnego wpisu pod adresem: Muzem Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich

 
Muzem Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich

Projekt Arado w Kamiennej Górze

 
Naszym zdaniem jest to miejsce szczególne godne polecenia. Projekt Arado zabierze nas w niezwykłą podróż w przeszłość, w której goście zostaną aktywnie zaangażowani w historię obiektu. Zwiedzając staniemy się członkami Szarych Szeregów, którzy mają barwo ważną misję do wykonania! Jaką? Ciiiii!! To tajemnica!
 
Podziemia Arado zwane są także Zaginionym Laboratorium Hitlera i jeżeli ktoś lubi historie wojenne jak i teorie spiskowe to trafił na idealną atrakcję.
 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych podziemiach to zapraszamy do pełnej relacji na temat Projekt Arado – Zaginione Laboratorium Hitlera
 
Projekt Arado - Zaginione Laboratorium Hitlera

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

 
Kopalnia Złota to idealna rozrywka dla całej rodziny i jej szeroki wachlarz atrakcji dostarczy zabawy każdemu. Na terenie obiektu znajdziemy bowiem dwie sztolnie, park linowy, średniowieczny park technologiczny oraz escape room. A to nie wszystkie z atrakcji!
Głównym daniem będzie wyprawa w głąb nieczynnej już kopalni złota, która przez długi czas była fundamentem ekonomicznym tego regionu. Teraz pozyskuje złoto w trochę inny sposób niewymagający drążenia skały 🙂
 
Chcesz odkryć trochę więcej na temat tej kopalni? Zajrzyj więc do naszego tekstu o tej atrakcji! Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
 
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
 

Jaskinia Radochowska

Perfekcyjna zabawa dla trochę odważniejszych turystów niebojących się ciemności oraz pobrudzenia się. W Jaskini Radochowskiej będziemy mogli o własnych siłach po przeciskać się przez ciasne korytarze naturalnie wydrążonych przez wodę skał. Żadnych wymówek, żadnych ułatwień – tylko Ty, kask, latarka i przewodnik. W dodatku w jej wnętrzu znajdziemy źródełko zawierającą bardzo rzadki gatunek stworzenia, które nie ma wykształconego narządu wzroku! Niesamowite emocje i adrenalina zapewniona. No i ilu Waszych znajomych może pochwalić takim się zwiedzaniem jaskini?!

Jeżeli chcecie coś więcej poczytać na temat tego podziemia to zapraszamy do tekstu o Jaskini Radochowskiej.

Jaskinia Radochowska
 

 Sztolnie Walimskie

Sztolnia w Walimiu także związana jest z historią prowadzenia Projektu „Riese” na terenie Gór Sowich. W niej chyba najmocniej zaangażujemy się w tajemniczą historię prowadzenia prac badawczych przez III Rzeszę. Wyprawa w głąb sztolni zawiera wiele miejsc audiowizualnych, w których odegrane sceny pozwolą nam intensywniej przeżyć przygodę. Jest to obiekt dużo mniejszy niż Włodarz, jednak zdecydowanie warty polecenia. Zainteresowała Cię ta opcja? Lub może jesteś ciekaw nad czym tak intensywnie tutaj pracowano? Przeczytaj naszą pełną relację o Sztolniach Walimskich!

Sztolnie Walimskie

Kopalnia Uranu „Podgórze” w Kowarach

Kopalnia Uranu „Podgórze” to atrakcja prowadzona przez młody zespół pasjonatów, w której swoją wędrówkę przejdziemy z prawdziwymi górniczymi lampami w ręku. Nie ma w niej bowiem sztucznego oświetlenia i im bardziej zagłębiać będziemy się w mrok tunelu tym bardziej zdamy sobie sprawę jak ciężko górnicy musieli pracować. W tej kopalni najmocniej odczuliśmy trud pracy górniczej i jej nieprzyjemną stronę, czyli wysoka wilgoć, ograniczone światło oraz chłód. Dodatkowo podczas wędrówki będziemy mogli zobaczyć żyły rud uranowych świecących w ultrafiolecie oraz najgłębszy zalany szyb górniczy w Polsce, w którym można zanurkować. Niesamowite przeżycie!

Ciekawi całej relacji? Zajrzyjcie na wpis o Kopalni Uranu „Podgórze” w Kowarach.

Kopalnia Uranu "Podgórze" w Kowarach

Stara Kopalnia Wałbrzych

Stara Kopalnia w Wałbrzychu stała się swoistym muzeum techniki górniczej. Jej nowoczesna odsłona zabierze nas przez kawał historii górnictwa związanego z wydobyciem węgla na terenie Wałbrzycha. W naszym odczuciu jest to najbardziej „ucywilizowana” atrakcja podziemnych wojaży stanowiąca wspaniałą przygodę dla ludzi rozpoczynających swoją wędrówkę wgłąb ziemi. Zobaczymy tutaj nie tylko pokaźny sprzęt górniczy używany podczas wydobycia, ale także park maszynowy zasilający kopalnie. Stara Kopalnia w Wałbrzychu to także ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców tego miasta, ponieważ na jej terenie znajduje się aktywny warsztat ceramiczny oraz sale wynajmowane na najprzeróżniejsze kulturalne eventy.
 
Całą relację o kopalni znajdziecie w naszym wpisie o Starej Kopalni w Wałbrzychu.
 
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie to jedna z pierwszych podziemnych atrakcji, które odwiedziliśmy. Możliwe, że dlatego jej zwiedzanie wywarło na nas dość duży wpływ. Tutaj także po raz pierwszy (i ostatni!) fryzura Agnieszki mogła poczuć moc górniczego szybu wentylacyjnego. Lekcja historii o górnictwie oraz oznakowanie kasków do dziś budzą uśmiech na naszych twarzach i pamiętamy o tym by broń Boże nie brać nigdy żółtych kasków.

 
Dlaczego? Możliwe, że rozwiązanie znajdziecie w naszym wpisie o Kopani Węgla w Nowej Rudzie.
Kopania Węgla w Nowej Rudzie

Podziemna Trasa Edukacyjna w Kletnie – kopalnia uranu

Podziemna Trasa Edukacyjna w Kletnie związana jest także z wydobyciem uranu. Tutaj jednak możemy zobaczyć naprawdę bogatą scenerię żył fluorytu, które nadają temu miejscu magiczną oprawę. Podczas wyprawy dowiemy się w jaki sposób powstają różnorodne warstwy skalne, jak było prowadzone wydobycie kruszcu oraz z jakimi warunkami musieli mierzyć się dawniej pracownicy kopalni. Nic tylko zakładać kask i ruszać przed siebie w głąb byłej kopalni uranu!

A co możecie jeszcze w niej znaleźć? Rąbka tajemnicy ujawniamy w poście o Kopalni Uranu w Kletnie 

Podziemna Trasa Edukacyjna w Kletnie
Jak na razie to wszystko z naszej listy ale jak pisaliśmy będziemy ją aktualizować na bieżąco, tak więc od czasu do czasu zaglądnij tutaj czy przypadkiem nie dodaliśmy nowego, ciekawego podziemnego obiektu  z Dolnego Śląska!

A jeżeli znasz jeszcze jakieś interesujące podziemia i chciałbyś byśmy tam się udali to pisz! Planujemy złapać je wszystkie, więc pracy przed nami jeszcze trochę zostało 🙂

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

6 komentarzy

infomiasto.eu 20 sierpnia 2020 - 11:34

Pięknie to wszystko wygląda, bajka takie miejsca i jak tajemnicze.

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 20 sierpnia 2020 - 11:34

I w lecie można się fajnie schłodzić 🙂

Odpowiedź
Stroje piłkarskie 18 listopada 2020 - 11:12

Nawet nie miałem pojęcia o takich atrakcjach! Muszę zadrobić zaległości najszybciej, jak to będzie możliwe!

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 18 listopada 2020 - 20:57

Polecamy! W zimie fajnie się do nich wchodzi, gdy na dworze jest mróz bo tam zawsze około 7-9 stopni jest 😀

Odpowiedź
Marcin 16 kwietnia 2024 - 04:40

Tzw. muchołapka to rusztowanie chłodni kominowej. Nie ma w tym żadnej tajemnicy, a teorie to tylko bajki pod turystów. Muzeum, które promuje tego typu treści delikatnie ujmując nie spełnia swoich założeń. Ja na szczęście miałem okazję obejrzeć ten obiekt jeszcze przed totalną komercjalizacją.

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 25 kwietnia 2024 - 04:01

Muzeum chyba jest w rękach prywatnych, dlatego pewnie dąży do jak najlepszej promocji swojego obiektu, nawet kosztem historii. Szkoda bo warto by było zagospodarować jeszcze tunele nad Muchołapką.

Odpowiedź

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga