Strona Główna Muzeum Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Muzeum Poczty i Telekomunikacji – mało znana atrakcja Wrocławia

Korzystając z chwili wolnego czasu, postanowiliśmy lepiej poznać miasto, w którym studiujemy – Wrocław. Okazuje się, że mieszkając tutaj przez prawie 5 lat, jeszcze nie udało nam się odwiedzić wielu ciekawych miejsc, które nie są zbyt głośno wypromowane. Niedawno byliśmy w  Muzeum Farmacji, a dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Co ciekawe, istnieje sposób, by odwiedzić je zupełnie za darmo – przyjść zaraz w niedzielę po kościele 🙂 Wstęp do muzeum w ten dzień jest bezpłatny!
Skrzynka pocztowa - Poczta powstańcza

Gdzie jest Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu?

Muzeum Poczty i Telekomunikacji znajduje się w dość znanym wszystkim turystom obszarze – między Panoramą Racławicką, która stanowi popularny obiekt wśród wycieczek szkolnych jak i turystów zagranicznych, a Galerią Dominikańską – nie wiem dlaczego, ale jest to także popularny obiekt zainteresowań wycieczek szkolnych. Tak więc jeżeli naszego bloga czyta również ktoś z szeregu ciała pedagogicznego – zachęcamy do odwiedzin Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ponieważ każde dziecko na jakimś etapie życia chciała zostać listonoszem! Jak nie chciało, to teraz na pewno ma związek z telekomunikacją – wszechobecne komórki w rękach młodzieży 🙂

Muzeum Poczty we Wrocławiu

Raj dla filatelisty

Jedną z ciekawszych dla mnie ekspozycji była sala ze znaczkami pocztowymi. Rozbudziło to we mnie dawne wspomnienia, kiedy to za młodu interesowałam się filatelistyką! W dodatku do dzisiaj mam swoje klasery, które po wizycie musiałam odkopać i wrócić wspomnieniami w przeszłość.
Co do samej ekspozycji – znajdziemy tam mnóstwo znaczków produkowanych na różne uroczystości historyczne lub sportowe. Jest to zbiór ułożony chronologicznie począwszy od 1860 roku oraz aktualizowany o bieżące emisje Poczty Polskiej. Prawdziwych koneserów wystawa może pochłonąć na długie godziny.
Chociaż największą radość wywołał u mnie znaczek z Muminkami, ponieważ są one moją ulubioną bajką z dzieciństwa.
Wystawa znaczków Poczty Polskiej
Wystawa znaczków Poczty Polskiej
Znaczki pocztowe 1971 rok
Pierwszy polak w kosmosie znaczek pocztowy
Muminki poczta

Życie listonosza na przestrzeni lat

Kolejna sala poświęcona jest usługom pocztowym oraz obowiązkom, jakie czekały na listonoszy. Był to zawód wysokiej rangi i spoczywała na nich ogromna odpowiedzialność. W wielu krajach panowało i przestrzegano prawo, że nie można było zatrzymać oraz przeszukiwać gońców pocztowych. Sami listonosze musieli podpisywać kodeks o zachowaniu poufności i tajemnicy korespondencyjnej,
Swoją drogą, kodeks był napisany w staropolszczyźnie, co wywołało u nas uśmiech na twarzy. Dlaczego? Pozwolę sobie zacytować fragment ustawy:
Oftrzeżenie względem Importancyi Podaków.
Od podatków wfzelkich w Koronie, a w Xiętftwie Litewfkim, od nowo uftanowionych przez Komiffye wyprowadzić fię maiących, a w Racie Septembrowey Roku teraźnieyfzego i naftępnych  importować nakazanych żadne Salarium Kwitowego branym bydź nie ma (…)
 
Czy komuś nie przypomina to sms’a pisanego w czasie imprezy? Tak więc mogę śmiało stwierdzić, że alkohol budzi w nas geny staropolskie.

Staropolski kodeks listonoszy

 

stare zegary

 

trąbki listonoszy

Poczta Polska a kolejnictwo

W połowie XIX wieku poczta zaczęła korzystać z nowego środka lokomocji – kolei. Wiązało się to z otworzeniem kolei pasażerskiej na trasie Warszawa – Maczków. Początkowo poczta dysponowała bezpłatnym miejscem trzeciej klasy dla jednego ze swoich przedstawicieli. Następnie, wraz ze zwiększoną liczbą przesyłek, otrzymała swój własny przedział, aż w końcu dorobiła się własnego, specjalnie przystosowanego wagonu, zwanego ambulansem. Stopniowo jednak kolej pasażerska zaczęła wypierać kolej pocztową.

narzędzia do otwierania kopert
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Oznakowanie Poczty Polskiej i innych poczt
Adam Małysz - znaczek pocztowy

Rozwój Telekomunikacji w Polsce i na Świecie na przestrzeni lat

W XIX wieku nastąpił także przełom w formie przekazywania wiadomości na odległość. Wynalezienie telegrafu i telefonu dało nowe możliwości komunikacyjne. W Królestwie Polskim rozwój telekomunikacji zapoczątkowany został uruchomieniem telegrafu semaforowego na linii Warszawa – Modlin. Początkowo na tak wyspecjalizowanym sprzęcie mogły operować tylko jednostki wojskowe oraz poczta.
aparakt do komunikacji telegraficznej
Telegraf
Stare telefony
Radiostacja - przekaźnik
AparAT telefoniczny
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Wielkie sprzęty używane przez pocztę i nadajniki

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji nie zabrakło także sali z dyliżansami oraz cięższym sprzętem, tj. wzmacniaczami sygnału lub rozgłośniami. Szczególnie te ostatnie urządzenia pomogły Polsce w czasie wojny, pozwalając nam na emisję sygnału radiowego do innych krajów, informującego o obecnej sytuacji.
Dyliżans pocztowy
Dodatkowo, na sali ujrzymy reklamy, które miały zachęcać obywateli do kupna odbiorników Warszawskich Zakładów Telewizyjnych. Czy ktoś pamięta, by ktokolwiek z rodziny posiadał takie cudo?
Stare reklamy telewizorów
Tak jak wspomniałam na początku, większość z nas marzyła kiedyś o tym by zostać listonoszem, Nam się udało spełnić to marzenie, chociażby przez chwilę 🙂
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Wrocław europejska stolica kultury 2017 znaczek

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – PODSUMOWANIE

Podsumowując, wycieczka do Muzeum Poczty i Telekomunikacji stanowi niesamowitą wyprawę w przeszłość, by poznać początki komunikacji międzyludzkiej. W dzisiejszych czasach wszystko to jest ogólne i łatwo dostępne, jednak trzeba mieć na uwadze, że jak do większości rzeczy, początkowa ścieżka była bardzo wyboista.
Muszę także wspomnieć o tym, że Muzeum przypomniało mi czas, gdy zajmowałam się zbieraniem znaczków. Nie zaczęłam jednak od zera. W „spadku” odziedziczyłam dwa klasery po moim tacie oraz wujku, a po wizycie w Muzeum powiększyłam ją o kolejny znaczek z edycji „Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 „.
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga