Muzeum Farmacji we Wrocławiu – darmowe i mało znane muzeum
Historia rozwoju farmakologii we Wrocławiu
Wszędzie wokół unosił się intensywny zapach ziół dzięki czemu ekspozycja wydawała się naprawdę realistyczna, i pokazywała, że długie przebywanie w pracowni oraz wdychaniu oparów mogło nie najlepiej wpływać na alchemików.
Jakie atrakcje ukryte są w muzeum?
Muzeum Farmacji posiada pięć kondygnacji, z rożnymi tematycznymi ekspozycjami. W piwnicy znajduje się już wcześniej opisana pracowania alchemiczna, na parterze sklep z medykamentami oraz ziołami, zaś górne piętra stanowią historyczny zarys rozwoju medycyny na świecie. W każdym pomieszczeniu znajdują się rekwizyty, które jak na tamte czasy były szczytem technologii. Nowo odkryte substancje jak i mieszanki ziół, korzeni lub minerałów znajdowały się w niezliczonej ilości pojemników, fiolek czy buteleczek.
Na przykład prasa do formowania tabletek przyczyniła się do powszechnego stosowania tej formy farmaceutyków zamiast proszków. Niby banalne, ale było to naprawdę przełomowe odkrycie.
I chyba to co u większości z nas budzi lęk i mimowolne zaciśnięcie zębów – igły oraz strzykawki. Przyglądając się tym rekwizytom nie mogliśmy wyjść z podziwu jak można było aplikować leki tak wielkimi igłami nie robiąc przy tym krzywdy pacjentowi!
Na ostatnim piętrze znajdowały się eksponaty poświęcone muzułmańskiej kulturze medycznej. Tutaj naprawdę przenosimy się do świata szamanów i szarlatanów.
Jedną z powszechniejszych metod ochrony, jak i prewencji było noszenie amuletów. Ale nie byle jakich! Musiały one posiadać w sobie kawałek pępowiny która miała odstraszać złe duchy oraz robaki mogące wywołać u człowieka choroby. Nosiło się je przez całe życie dlatego niektóre z nich były mocno wytarte.
Orientalne ekspozycje ukazujące medycynę dawnego dalekiego wschodu
Największe zaskoczenie wywołało u nas rękopisy wraz z ilustracjami przeprowadzanych zabiegów medycznych. W tamtych czasach muzułmanie powszechnie wierzyli że ciało człowieka jest związane z kosmosem, a astrologia odpowiada za poszczególne części naszego ciała. Dlatego, nie było bez znaczenia z pod jakiego znaku zodiaku jesteś.
Na kolejnym zdjęciu mogliśmy się dowiedzieć jak wyglądał zabieg usuwania zęba. Lekarz krępował ruchy leżącego pacjenta i wyrywał mu zęba obcęgami. W tym czasie asystent grał na trąbce, która miała zagłuszać jego krzyki. Była to ostateczna forma rozwiązania problemu. Wcześniej zęby próbowano wyleczyć poprzez przegnanie z nich robaków, które miały być źródłem problemu. Robiło się to za pomocą specjalnej mieszanki ziół, która była palona a pacjent musiał pochylony nad oparami inhalować się oparami.
Ostatnie zdjęcie przedstawia zabieg chirurgiczny oczu. Lekarz specjalnymi narzędziami próbował leczyć zakażenia oczu co nie zawsze kończyło się dobrze.
Jesteście innymi metodami lecznictwa muzułmanów? To co Wam przedstawiliśmy to jedne z mniej drastycznych zabiegów. Więcej oczywiście znajdziecie w Muzeum Farmacji we Wrocławiu.
Informacje praktyczne:
- muzeum znajduje się na ulicy Kurzy Targ 4 we Wrocławiu (boczna uliczka rynku);
- wstęp jest bezpłatny;
- każde zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach;
- więcej znajdziecie na stronie samego muzeum tutaj.