Wraz z nadejściem zimy wielu z Was wypatruje gór, w które może się udać zimą i będzie na nich leżał śnieg. Całe szczęście na Dolnym Śląsku występuje wiele szczytów, które mogą nadać się na piesze wędrówki dla “niedzielnych” turystów poszukujących zimowej aury. W tym zestawieniu znajdziecie szczyty i atrakcje w górach będące mniej zatłoczone niż powszechnie oblegana Ślęża, Śnieżka, Szrenica itp. Dzięki temu będziecie mogli nacieszyć się zimą praktycznie wyłącznie dla siebie mogąc brnąć w świeżym i niezadeptanym śniegu. Dodatkowo większość z wymienionych przez nas szczytów jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna w zimie niż latem, ponieważ stają się one chociaż małym wyzwaniem co sprawia, że sam szlak jest ciekawszy. Poza tym jeżeli chcecie urozmaicić ferie swoim dzieciom i zabrać je gdzieś na sanki to niektóre z naszych propozycji szczególnie przypadną Wam do gustu, ponieważ często przy nich znajdują się małe stoki, na których można trochę pozjeżdżać.
Jagodna to jedna z pierwszych gór, w które udaliśmy się zimą w celu urozmaicenia szlaku. Było to kilka lat temu, gdy na Jagodnej nie było jeszcze nowej wieży widokowej i musieliśmy ją zdobyć w ramach Korony Gór Polski. Sam szlak na górę jest prosty i pozbawiony gwałtownych wzniesień dzięki czemu może stanowić idealny pomysł na niedzielną przechadzkę w góry zimą. Jagodna jest najwyższym szczytem okolicznych gór, dlatego to właśnie tutaj możecie spodziewać się śniegu. Dodatkowo jeżeli lubicie narty biegowe to Jagodna oferuje bardzo przyjemną trasę prowadzącą po szerokiej ścieżce i małymi przewyższeniami, dlatego może być atrakcyjna dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tą formą aktywności fizycznej. Więcej o szlaku możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów.
Smrk w Górach Izerskich
Na Smrk możecie się wybrać ze Świeradowa Zdroju pieszo, lub za pomocą wyciągu. Szlak jest już trochę trudniejszy niż na Jagodną, ponieważ w tym wypadku trzeba pokonać dość ostre wzniesienie (około 200 metrów przewyższenia na długości jednego kilometra) co w wypadku zaśnieżonego szlaku może być bardziej wymagające. Cała trasa wynosi około 4-5 godzin w zależności od narzuconego sobie tempa. Na trasie można zatrzymać się w schronisku “Na Stogu Izerskim”, żeby zregenerować swoje siły. Po pokonaniu podejścia i dotarciu do schroniska trasa łagodnieje wypłaszczając się. Jeżeli lubicie więc narty biegowe lub jesteście z małymi dziećmi to polecamy Wam wyjechać wyciągiem na kopę i stąd zaplanować sobie trasę.
Szlak na Waligórę z Unisławia Śląskiego przez Lesistą Wielką
Jeżeli planujecie zorganizowanie całodniowego szlaku w zimie to polecamy Wam wybrać się na Waligórę rozpoczynając swoją trasę z Unisławia Śląskiego idąc przez Lesistą Wielką. Cała trasa zakłada przejście 20 kilometrów w formie pętli przy czym możecie zwiedzić malowniczą miejscowość Sokołowsko ze starymi ruinami szpitala zakaźnego oraz kameralnego kina. Dla każdego kto chciałby trochę odpocząć po zdobyciu Waligóry to można zatrzymać się w schronisku “Andrzejówa” słynącego z przepysznych posiłków. Cały szlak to praktycznie 1000 metrów przewyższeń, dlatego polecamy wziąć ze sobą kijki, które poprawią Waszą stabilność i odciążą trochę nogi. Trasa bogata jest w widoki dzięki czemu z pewnością poznacie piękno Gór Kamiennych.
Rudawy Janowickie - góry idealne na zimę
Rudawy Janowickie to zawsze dobry pomysł na spokojną wycieczkę w góry, podczas której możecie zobaczyć przepiękne widoki nie wymagając przy tym specjalnej kondycji. Do wyboru proponujemy dwa szlaki, jeden w północnej części Rudaw a drugi południowej. Pierwsza z nich to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć ciekawe formacje skalne wraz z ruinami Zamku Bolczów. Cała trasa wynosi niecałe 10 kilometrów w formie pętli przy czym nie ma na niej wiele gwałtownych przewyższeń.
Drugą trasą, którą polecamy to szlak na Skalnik, czyli najwyższą górę w paśmie Rudaw Janowickich, zaliczającą się do Korony Gór Polski. Szlak prowadzi z Przełęczy pod Średnicą i należy do umiarkowanych dzięki czemu można z powodzeniem zdobyć go zimą. W dodatku w pobliżu szczytu znajduje się jeden z najciekawszych punktów widokowych na Dolnym Śląsku.
Kalenica i wieża widokowa na jej szczycie
Jedną z gór, które wspominamy wyjątkowo ciepło jest Kalenica znajdująca się w paśmie Gór Sowich. Wiele osób odwiedzające te rejony zmierza ku Wielkiej Sowie, przez co często na jej szczycie panuje tłok a wejście na wieżę jest praktycznie niemożliwe. Warto więc zimą wybrać się na mniej znaną Kalenicę, na której znajduje się darmowa wieża widokowa. Trasa nie należy do bardzo trudnych, jednak należy mieć się na baczności by nie zgubić szlaku. My niestety trochę pobłądziliśmy przez co znacznie wydłużyła się nasza wędrówka. Szlak polecamy szczególnie dla osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju i chcą spędzić aktywnie czas pośród natury.
Kowadło i Rudawiec w Górach Złotych i Bialskich
Kolejnym szlakiem górskim, który idealnie sprawdzi się w zimowych podejściach jest Kowadło oraz Rudawiec. Te dwa szczyty zaliczają się do Korony Gór Polski, ale nie są zbyt popularne wśród turystów, dlatego stanowią cichą i spokojną atrakcję. Same podejście nie należy do wymagających chociaż jeżeli będziecie chcieli zdobyć dwa szczyty za jednym zamachem zimą to należy dobrze zaplanować sobie trasę, by zdążyć przed zachodem słońca.
Chełmiec w pobliżu Wałbrzycha i Dzikowiec
Jeżeli chcecie pochodzić po górach, ale także szukacie miejsca na sankowe szaleństwo to okolice Boguszowa Gorce będzie idealnym miejscem dla Was. Wejście na Chełmiec w Górach Wałbrzyskich nie jest zbyt wymagające nawet w śniegu i stanowi dobry pomysł na niedzielną przechadzkę. Dodatkowo szczyt zalicza się do Korony Gór Polski, co stanowi kolejny powód by odwiedzić te okolicę. Jeżeli będziecie wybierali się w podróż z dziećmi to polecamy wziąć ze sobą sanki, ponieważ w pobliżu znajduje się stok narciarski na górze Dzikowiec idealnie nadający się na zimowe szaleństwo. Jest to jeden z popularniejszych niskich stoków narciarskich, dlatego możecie się spodziewać na nim wielu saneczkarzy.
Okolice Zieleńca i góra Orlica z nową wieżą widokową
Okolice Zieleńca to szczególnie ciekawy teren dla osób poszukujących zimowych wrażeń ze względu na bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną oraz nastawienie na sporty zimowe. Jeżeli zechcecie wybrać się w okolice Dusznik-Zdrój to rekomendujemy zdobycie Orlicy, na której niedawno wybudowano nową wieżę widokową z genialnymi widokami na okolicę. Trasa nie jest wymagająca i przystosowana jest do zdobycia jej za pomocą nart biegowych. Ze względu na nieznaczne przewyższenia będzie to dobra trasa także dla rodzin z małymi dziećmi. Można też wziąć ze sobą sanki i wykorzystać je na licznych zboczach narciarskich na Zieleńcu, ale także wspomóc dziecko w chwilach słabości przy zdobywaniu Orlicy.
Mapa wszystkich gór na Dolnym Śląsku, które polecamy zdobyć zimą
Poniżej umieszczamy mapę z proponowanymi przez nas niskimi górami nadającymi się do zdobycia zimą. Jeżeli Wy znacie jeszcze jakiś ciekawy szczyt, który Waszym zdaniem nadaje się idealnie do zdobycia go zimą to dajcie znać w sekcji komentarzy 🙂