Ośrodek buddyjski Darnków - ziemia kłodzka
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Tajemniczy ośrodek Buddystów na Ziemi Kłodzkiej oraz Ogród Japoński w Jarkowie

Tajemniczy ośrodek Buddystów na Ziemi Kłodzkiej oraz Ogród Japoński w Jarkowie

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Ziemia kłodzka skrywa wiele ciekawych miejsc i nie jest jeszcze aż tak oblegana przez turystów. Dzięki temu w okolicach Kłodzka można odnaleźć sporo interesujących miejsc i z pewnością tajemniczy ośrodek Buddystów znajdujący się na skraju otuliny Parku Narodowego Gór Stołowych do niego należy.

Dodatkowo jeżeli szukacie więcej wyjątkowych miejsc zahaczających o egzotyczne kultury to w Jarkowie możecie zwiedzić piękny, kameralny Ogród Japoński założony przez właścicieli w roku 1980. Nie jest on wielki, jednak każdy fragment ogrodu został pieczołowicie zagospodarowany.

Jeżeli więc poszukujecie ciekawych miejsc na ziemi kłodzkiej, to polecamy Wam sprawdzić te miejsca, bo są one bardzo nietuzinkowe.

Ośrodek buddyjski Darnków- ołtarz

Ośrodek Buddystów Drophan Ling na ziemi kłodzkiej - wszystko co musisz wiedzieć o tym interesującym obiekcie

Ośrodek buddystów zlokalizowany jest w okolicy miejscowości Darnków w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jego oficjalna nazwa to Ośrodek Buddystów Drophan Ling i zarządza nim organizacja Związku Buddyjskiego Khordong. W 1995 dwóch członków związku podarowało C. R. Lamie, znanym także jako Czime Rigdzin Rinpocze i jako Zilnon Lingpa (1922–2002) kilka hektarów ziemi w Darnkowie. W wyniku tego gestu Czime, który urodził się w Tybecie i będący ważnym lamą linii Khordong i Dziangter szkoły ningmapa buddyzmu tybetańskiego postanowił założyć tutaj ośrodek medytacyjny i centrum odosobnień, gdzie rozwijałaby się buddyjska tradycja Dziangter i Khordong.

Po kilku latach budowy ośrodka rozpoczęto jego działalność i od 1998 roku odbywają się w Darnkowie kursy medytacyjne oraz propagowana jest kultura i wiara buddyjska. Aktualnie ośrodek prowadzi kilka osób i są oni otwarci na turystów, jednak można wyczuć lekką nutę tajemniczości. 

Główny budynek – Gompa – od 2007 roku został ozdobiony przepięknymi malowidłami i stanowi salę do medytacji i modlitwy. Można zwiedzić ją za darmo, jednak złożenie datku na działalność świątyni jest mile widziana. W pomieszczeniu nie wolno wykonywać zdjęć i podczas zwiedzania zawsze towarzyszy turystom opiekun, który opowiada o wierze buddyjskiej oraz działalności buddystów. 

Po wyjściu z gompy drugim charakterystycznym obiektem jest ołtarz swoim wyglądem przypominający białą iglicę. Nad drzwiami znajduje się niewielka, niebieska wnęka z posągiem buddy w środku. Drzwi ołtarza są przeważnie zamknięte. Co roku odbywa się w niej rytuał zapalenia 111 111 świeczek w intencji pokoju na świecie.

Oprócz Gompy i ołtarza (iglicy) widzieliśmy także kilka zaparkowanych przyczep kempingowych oraz prostych domków letniskowych. Prawdopodobnie należały do osób, które zapisują się na szkolenia w medytacji i potrzebują odnaleźć spokój ducha. Jest tutaj wyjątkowo cicho i można poczuć kontakt z naturą. Z tego co udało nam się dowiedzieć, to właśnie z tego powodu Rinpocze zażyczył sobie założenie ośrodka właśnie tutaj ze względu na to, że ten kawałek ziemi jest bardzo podobny do miejsca w Tybecie, gdzie Nudan Dordże założył swój pierwszy klasztor.

Do Ośrodka Buddystów w Darnkowie można dojechać samochodem i spora część drogi prowadzi przez nieutwardzoną drogę. Większość aut jednak poradzi siebie z podjazdem bez problemu. Jeżeli jednak posiadacie auto o niskim zawieszeniu, to można zaparkować je wcześniej i dojść na piechotę do ośrodka. Przy ośrodku znajduje się darmowy parking samochodowy zaraz przy głównym budynku – Gompie.

Gompa - ośrodek buddyjski na ziemi kłodzkiej

Piękny Ogród Japoński w Jarkowie - jak wygląda ogród japoński tworzony przez dziesiątki lat?

Bardzo dobrym pomysłem po odwiedzeniu środka Buddystów w Darnkowie jest pojechanie także do miejscowości obok – Jarków, w którym znajduje się przepiękny ogród japoński. Założyła go rodzina Majchrów w roku 1980 i przez te wszystkie lata włożyli wiele starań, by wyglądał on doskonale. Musimy przyznać, że starania nie poszły na marne i ogród stał się laureatem licznych nagród, a nawet został doceniony przez ambasadora Japonii, który podarował rodzinie piękne drzewko Bonsai. 

Ogród nie jest wielki, jednak każdy jego fragment został dokładnie zaprojektowany i zagospodarowany. Ścieżka prowadząca przez ogród japoński pokazuje liczną roślinność uprawianą na skarpach, pagórkach oraz w pobliżu wijących się strumyków i wodospadom. Pięknie uformowane drzewka są też chętnie fotografowane przez turystów a szum wody działa naprawę uspokajająco i wprowadza w nastrój. 

Jest to świetna atrakcja także dla dzieci, ponieważ poza ciekawie uformowanymi drzewami i krzewami w oczkach wodnych można zobaczyć złote rybki, pięknie mieniące się w słońcu. 

Wejście na teren ogrodu jest płatne i koszt biletu dla osoby dorosłej to 15 złotych, zaś ulgowy 7 złotych. Zwiedzanie jest możliwe od maja do września od godziny 10:00 do 16:00 . 

Polecamy serdecznie zwiedzić Ogród Japoński w Jarkowie, ponieważ jest to świetny sposób na wsparcie lokalnego biznesu i docenienie pracy właścicieli, którzy pielęgnują go od prawie 40 lat.

Ogród Japoński w Jarkowie
Ogród japoński drzewko Bonsai

Podsumowanie oraz interaktywna mapa dojazdu do atrakcji

Ziemia kłodzka skrywa w sobie wiele wyjątkowych atrakcji. Wielokrotnie myśleliśmy, że znamy ją bardzo dobrze, jednak zawsze udaje nam się znaleźć coś nowego. Za to właśnie lubimy ten region Dolnego Śląska. Nie jest on bardzo oblegany przez turystów (z wyłączeniem kilku głównych atrakcji), dlatego można tutaj odpocząć z dala od miejskiego gwaru. 

Napisaliśmy też ebooka, którego dedykujemy dla wszystkich pasjonatów tego regionu, ponieważ zawieramy w nim mniej znane atrakcje tego regionu tj. opuszczona wioska, miejsce najgłupszego zakładu jaki miał miejsca na ziemi kłodzkiej oraz z przepięknymi punktami widokowymi pod którymi świat będzie u Waszych stóp. Jeżeli zainteresował Was ten temat to serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego Ebooka : Wolnym Krokiem przez Ziemię Kłodzką.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej