Saranda Miasto z góry
Strona Główna EuropaAlbania Saranda na Co Dzień – sprawdź polecane sklepy, markety oraz jak się tu żyje

Saranda na Co Dzień – sprawdź polecane sklepy, markety oraz jak się tu żyje

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Nie samymi wycieczkami i atrakcjami człowiek żyje. My spędziliśmy w Sarandzie cały miesiąc, podczas którego staraliśmy się żyć „życiem codziennym”. Robiliśmy więc zakupy w sklepach, chodziliśmy na bazar oraz szukaliśmy miejscówek, z których korzystają lokalni mieszkańcy. Dzięki temu poznaliśmy genialną piekarnię, z której codziennie braliśmy pieczywo, chodziliśmy na bazar po owoce, a także jedliśmy najpyszniejsze ryby w Sarandzie (przynajmniej tak myślimy…).

Jeżeli więc planujecie swój urlop w Sarandzie i chcielibyście się dowiedzieć, gdzie znajdują się tanie sklepy oraz jak życie się w Sarandzie to na pewno ten wpis Wam się przyda. Podajemy też tutaj przykładowe ceny za produkty – dzięki temu możecie oszacować w miarę swój budżet na wyjazd.

Saranda Albania

Saranda jest jednym z największych ośrodków turystycznych w całej Albanii. Większość sklepów nastawiona jest na turystykę zagraniczną, ale przecież miejscowi też muszą gdzieś robić zakupy. Podczas naszego pobytu w Sarandzie gotowaliśmy domowe obiady i codzienne zakupy mogą odbić się znacznie na kieszeni, gdy się przepłaca lub robi zakupy w sklepach dla turystów. 

Sklepy spożywcze

Sklepy, w których praktycznie codziennie robiliśmy zakupy, stanowiły bardzo ważny element naszej wycieczki. Jeżeli przyjeżdżacie na krótko, to może nie odczujecie tak podwyższonych cen w sklepach turystycznych, jednak zawsze 100 LEK oszczędności na zakupach robi swoje. Jeżeli więc poszukujecie sklepów z dobrymi cenami oraz gdzie bez problemu możecie zapłacić kartą (w wielu sklepach spotkaliśmy się wyłącznie z płatnością gotówką, dlatego jest to dość fajna opcja). Zakupy robiliśmy w centrum, czyli w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdziecie nocleg. 

Jednym z polecanych sklepów, w których można robić zakupy, jest sieciówka Alfa znajdująca się w pobliżu dworca autobusowego. Niektórzy polecali też sklepy z sieci BIG, ale ceny nie były aż tak atrakcyjne jakby mogło się wydawać. Z tego względu nie chodziliśmy tam, ponieważ był on trochę oddalony od naszego miejsca noclegowego.

Zakupy spożywcze typu warzywa i owoce robiliśmy głównie poza miastem. W Sarandzie jest jednak targ miejski znajdujący się w pobliżu małego parku rozrywki. Można tam kupić lokalne produkty spożywcze takie jak owoce lub warzywa, ale także miody, zioła, przyprawy, orzechy itp. Ogólnie w naszym odczuciu jest to miejsce bardzo fajne, jednak słyszeliśmy do niektórych osób, że potrafią tam turystów „naciągać” na wyższe ceny. Nam się to nie przytrafiło i traktowali nas bardzo dobrze. Czasami nawet dzieci dostały jakiś owoc za darmo. Może duży wpływ na to miało, że Leoś potrafił się przywitać po albańsku i paniom sprzedającym owoce topniało serce.

Ogólnie bardzo fajnym tipem podróżniczym jest nauczenie się kilku słów w języku, w jakim posługują się lokalni mieszańcy. Chodzi o podstawowe słowa takie jak dziękuję, przepraszam, dowiedzenia, proszę itp. Nie jest to skomplikowane, a naprawdę może zdziałać cuda i sprawić, że Albańczycy będą traktowali Cię inaczej.

Jeżeli poszukujecie drogerii z kosmetykami to myślę, że warto udać się do Rossmanna. Znajduje się on zaraz koło zajezdni autobusowej. Jest on trochę droższy od lokalnych sklepów, ale myślę, że jest bardziej zaufany co do produktów tj. pasta do zębów / olejki do opalania / kosmetyki / kremy.

Bazar Saranda
rossmann Saranda - Albania
Ceny kosmetyków Albania

Polecany sklep rybny oraz piekarnie w Sarandzie

W Sarandzie bardzo polecamy pójść do lokalnej piekarni oraz sklepów rybnych. Pieczywo jest tutaj bardzo smaczne i zawsze rano chodziliśmy po chleb do niewielkiej piekarni. Można kupić chleb różnego rodzaju oraz rozmiaru. My stawialiśmy na małe bochenki chleba, tak by zjeść go na bieżąco i codziennie rano móc kupować świeży chleb z piekarni. W Sarandzie jest wiele małych piekarni, gdzie koszt chleba wynosi od 70 LEK, 120 LEK lub 200 LEK w zależności od rodzaju i wielkości bochenka chleba. Udając się do takich małych piekarni trzeba mieć ze sobą gotówkę, ponieważ płatność kartą nie jest możliwa. W większych piekarniach będziecie mogli spróbować słone lub słodkie przekąski – my szczególnie polecamy zjeść Byrka (me gjjize – z serem kozim), który jest lokalnym przysmakiem. 

Drugim polecanym miejscem jest sklep rybny, który serwuje świeże i pyszne ryby oraz owoce morza. Zazwyczaj ceny ryb są od 300 LEK do 1000 LEK za kilogram w zależności jakie ryby lub owoce morza chcecie wybrać. Co jest genialne w tym miejscu to, że można zlecić ich ugrillowanie lub usmażenie na miejscu. Panie oczyszczą ryby i przygotują je do zjedzenia. Taka usługa kosztuje dodatkowo 100 LEK, ale musimy przyznać, że wychodzi to przepysznie. My nie jesteśmy wielkimi zwolennikami ryb oraz owoców morza, jednak zajadaliśmy się nimi jak nigdzie indziej. Za 1000 LEK ( 10 euro ) można było kupić dwie solidne porcje ryb na obiad. W sklepie można płacić kartą, ale od 2000 LEK. Niekiedy jednak pani w sklepie robi wyjątek.

Saranda ceny pieczywa

Rozrywka dla dzieci w Sarandzie - place zabaw i parki

Albania jest pod względem dzieci dość komunistyczna. Jeżeli pamiętacie place zabaw za czasów PRL-u to tak wyglądają place zabaw dla dzieci. Trzeba jednak powiedzieć, że będąc w Sarandzie dzieci będą głównie nastawione na wypoczynek na plaży oraz zwiedzanie pobliskich atrakcji. Place zabaw nie są więc jakoś najbardziej potrzebne na świecie, jednak warto zaznaczyć, że place zabaw są dość ubogie. 

Przy głównej promenadzie znajduje się mały Park Rozrywki z diabelskim młynem, gry, samochody i inne automaty, których koszt rozpoczyna się od 100 LEK do 200 LEK. Park działa głównie w sezonie i jest to miejsce dość mocno uczęszczane przez młodzież.

Saranda na Co Dzień - sprawdź polecane sklepy, markety oraz jak się tu żyje

Opieka medyczna w Albanii (Saranda)

Niestety, będąc w Sarandzie doświadczyliśmy silnego zatrucia pokarmowego, które zakończyło się wezwaniem pogotowia. Warto znać numery alarmowe w kraju, ponieważ nigdy nie wiesz kiedy będą potrzebne, a w stresującej sytuacji naprawdę niewiele rzeczy się pamięta.

Moje zatrucie pokarmowe przejawiało się słabym samopoczuciem oraz późniejszymi wymiotami w nocy. W wyniku takich przypadłości doszło do mocnego odwodnienia oraz osłabienia organizmu. Doszło do omdleń oraz totalnego braku siły, by nawet wstać. Krystian zadzwonił po karetkę pogotowia (nie było łatwo się dogadać po angielsku…). Drugim problemem było podanie adresu, ponieważ wiele apartamentowców nie ma nadanych numerów mieszkań. Przez to nie miałem, jak podać go pomocy medycznej. Sytuacja dodatkowo potęgowała stres…

Agnieszka została zabrana karetką pogotowia do szpitala oddalonego od naszego apartamentu o kilometr. Dostała 3 kroplówki, które postawiły ją na nogi i jeszcze tego samego dnia wieczorem wróciliśmy do domu. Ogólnie opieka medyczna w Albanii jest darmowa i otrzymaliśmy receptę z lekami do wykupienia. Głównie probiotyki (do ustabilizowania flory bakteryjnej), sole minerale, leki na wzmocnienie. Leki nie są najtańszą rzeczą w Albanii, ponieważ za taki zestaw zapłaciliśmy 7200 LEK (72 euro).

Mieliśmy jednak wykupione ubezpieczenie, które obejmowało zwrot kosztów leczenia w tym leków. W tym miejscu chcemy też zaznaczyć, żeby w aptece koniecznie wziąć, ze sobą paragon oraz w szpitalu poprosić o wypełnienie karty leczenia potrzebną do ubezpieczenia. My w Sarandzie byliśmy długo, jedna jeżeli ktoś jest tylko na tydzień i nie będzie miał możliwości powrotu do szpitala / apteki to warto o tym pamiętać. 

Co do opieki medycznej to Agnieszka ocenia ją bardzo dobrze. Lekarz stwierdził, że jest to zatrucie wirusowe i często turyści padają jego ofiarą. Jeżeli więc jedziecie do Albanii i wiecie, że Wasz organizm może być osłabiony lub podatny na zatrucia to warto wziąć z Polski kilka saszetek probiotyku czy soli mineralnych.

Leki na zatrucie pokarmowe

Bankomat w Sarandzie - najniższa marża 400 LEK z kartą Revolut

CZytałem kilka artykułów na temat wybierania pieniędzy w Albanii za pomocą Karty Revolut. Nieraz na forum przewijał się  temat bezpłatnego wybierania gotówki w bankomatach Credins Bank. Niestety od lipca 2023 sytuacja uległa zmianie i wypłata pieniędzy za pomocą Revoluta w tym banku wynosi 600 LEK. 

Nie spotkałem się z bankomatem, który wypłacał by pieniądze bez opłaty (a próbowałem w wielu bankomatach). Różnica jest znacząca, ponieważ w niektórych bankomatach opłata wynosiła nawet 1000 LEK (!). Z naszego doświadczenia najtańszym bankomatem w tej kwestii jest Union Bank, który pobiera zaledwie 400 LEK – lokalizację bankomatu podaliśmy na mapie poniżej posta.

Warto więc wybrać gotówkę raz,  a porządnie i oszacować, ile pieniędzy będziecie potrzebowali. Czy planujecie jakieś wyjazdy, czy kupicie pamiątki albo jak bardzo spodoba Wam się targ miejski.

Saranda plaża

Mandaty w Albanii - jak wygląda sprawa wykroczeń?

W Albanii policji jest dużo. Nawet porównując to z innymi krajami – bardzo dużo. Patrole są widoczne, głównie za sprawą włączonej sygnalizacji świetlnej, tak więc pod względem bezpieczeństwa czuliśmy się tutaj bardzo dobrze. Zazwyczaj nie wychodzimy wieczorami z domu, a w Sarandzie naprawdę miło nam się spacerowało.

Obecność policji może też mieć negatywne skutki dla turystów łamiących przepisy drogowe (lub inne). Niekiedy jest to robione świadomie, a niekiedy nie. W zależności od przewinienia drogowego taryfikator jest różny. Na przykład za jazdę pod zakazem wjazdu grozi mandat 10 000 LEK (100 euro), przy czym za niektóre z nich może być odbierane prawo jazdy. Ze względu na to, że turyści mają zagraniczne prawo jazdy to go Wam nie zabiorą ale… naliczą podwójną stawkę. No niestety, chociaż Albańczycy jeżdżą jak chcą, to policja ma prawo działać w ten sposób i tak mówi ich kodeks drogowy.

Jest jednak opcja by zmniejszyć mandat o połowę – wystarczy opłacić go w placówce pocztowej / komisariacie policji do 10 dni od otrzymania mandatu. Warto to zrobić, bo nie ucieknie się od niego. Jeżeli będziecie poruszali się wypożyczonym samochodem to informacja o przewinieniu bardzo szybko trafi do właściciela auta i obciąży Was on pełną kwotą mandatu. Jeżeli będziecie zaś poruszali się autem swoim to przy wyjeździe złapią Was przy odprawie i konsekwencje mogą być nie miłe…

Saranda parkowanie

Podsumowanie oraz interaktywna mapa z lokalizacji sklepów w Sarandzie

Warto zaznaczyć, że Saranda w sezonie turystycznym może być bardzo zatłoczonym miastem. My byliśmy tutaj w październiku 2023 roku i jest to schyłek sezonu turystycznego, gdzie większość biznesów turystycznych się zamyka, a ludzi nie ma aż tak dużo. Pomimo tego, że był to październik to temperatury były wysokie (niekiedy po 30 stopni), ale słońce nie było aż tak agresywne. 

Prawdopodobnie gdybyśmy byli tutaj w lipcu lub sierpniu to nasze odczucie tego miasta byłoby zupełnie inne.

Pod spodem umieszczamy interaktywną mapę, na której zaznaczyliśmy sklepy i punkty, które odwiedzaliśmy podczas codziennego życia w Sarandzie. Mamy nadzieję, że dzięki niej łatwiej będzie Wam się odnaleźć w tym mieście – Mirupafshim!

Jeżeli interesują Cię okolice Sarandy sprawdź nasze wpisy z tej okolicy – Wolnym Krokiem przez Sarande.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga