Ksamil plaża
Strona Główna EuropaAlbania Plaże w Sarandzie i Ksamilu, które warto odwiedzić

Plaże w Sarandzie i Ksamilu, które warto odwiedzić

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Rejony Ksamilu i Sarandy to jedne z najpopularniejszych miejsc na plażowanie, jakie możecie znaleźć w Albanii. Wiele miejsc jest plażami prywatnymi, gdzie w sezonie mogą być pobierane opłaty. My w tym wpisie chcielibyśmy Wam pokazać propozycje plaż, jakie my odwiedziliśmy podczas naszego miesięcznego pobytu w Sarandzie. 

Nie jest to zestawienie najpiękniejszych czy najlepszych plaż jakie możecie znaleźć w tym rejonie, ponieważ jest ich całkiem sporo i dla każdego inna plaża będzie lepsza. Chcemy pokazać za to, na jakie plaże my chodziliśmy, a po zdjęciach i opisie sami zdecydujecie czy ta plaża będzie dla Was odpowiednia.

Warto zaznaczyć, że byliśmy w Sarande przez cały październik 2023 roku i temperatury sięgały 30 stopni, a nagrzana woda Morza Jońskiego po całym sezonie letnim sprawiały, że plażowanie było jednym z najlepszych form rozrywki. Jeżeli jednak oprócz plażowania chcielibyście zwiedzić okoliczne atrakcje i zabytki, to polecamy zobaczyć nasze pozostałe wpisy – Wolnym Krokiem przez Albanię. Z naszymi propozycjami na pewno nie będziecie mogli narzekać na nudę.

Co jeszcze chcielibyśmy powiedzieć na wstępie, to plaże są ogólnodostępne oraz przy większości z nich są bezpłatne parkingi samochodowe. Na każdej z nich byliśmy także z naszym psem – Lokim.

Plaża Ksamil Albania

Plaże w centrum Ksamilu - najbardziej oblegane w sezonie miejsce do plażowania

Pierwszą z plaż jakie chcemy Wam przedstawić to rajskie plaże w Ksamilu, które często widać na zdjęciach promujących Albanię. Wyjątkowo lazurowe wybrzeże, z pięknymi piaszczystymi plażami to spełnienie marzeń każdego turysty. Z tego samego względu, Ksamil jest najbardziej obleganym regionem dla osób poszukujących wyjątkowego miejsca, w którym mogą wypocząć.

W sezonie wiele z plaż jest wyposażone w  leżaki oraz parasole, które najczęściej są odpłatne. Wiele z tych rajskich miejsc ma też własny bar lub restaurację, w których można kupić coś do jedzenia albo zamówić drinka. Ważną informacją jest to, że nie wszystkie z tych plaż są ogólnodostępne dla turystów. Niektóre z nich są prywatne i należą do hotelu lub resortu.

Sytuacja zmienia się diametralnie poza sezonem (październik – kwiecień), gdy turystów jest znacząco mniej, a hotele i restauracje skupiają się bardziej na remontach. Ksamil jest wtedy spokojniejszym miejscem, bez wielkich tłumów i taki właśnie Ksamil zapadł nam w pamięci.

Co do plaż, to faktycznie są one najczęściej piaszczyste i zadbane. Jest to wizytówka Albanii, więc musi być tutaj magicznie i zarówno resorty, jak i lokalni przedsiębiorcy dbają o to miejsce. 

My na naszą wizytę w Ksamilu wybraliśmy Plażę Paradise, ze względu na duży darmowy parking zaraz przy plaży. Doskonale z niej widać popularne trzy wysypy, na które organizowane są też wycieczki. Funkcjonuje tutaj plażowy bar, można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne. Plaża w tym miejscu jest piaszczysta, a zejście do wody bardzo łagodne co sprzyja rodzinnemu spędzaniu czasu.

Plaża Ksamil Albania

Plaża miejska w Sarandzie - najczęściej uczęszczana przez nas plaża

Plaża miejska w Sarandzie była przez nas najczęściej uczęszczaną plażą ze względu na jej bliskość od naszego apartamentu. Jazda samochodem w Albanii może zmęczyć, dlatego staraliśmy się z niego aż tyle nie korzystać. 

Plaża miejska w Sarandzie podzielona jest na kilka stref i największa z nich jest w centralnej części wybrzeża. Plaże miejskie w Sarandzie są drobno kamieniste, co dla nas było pozytywnym aspektem, ponieważ nie ma dla nas nic gorszego niż drobny piasek, który jest później wszędzie. Zaraz przy plaży znajduje się główna promenada, na której znajduje się wiele restauracji oraz barów. Z miejskiej plaży korzysta wiele osób i nawet poza sezonem ciężko o spokój. Z drugiej strony jest ona często uczęszczana przez rodziny z dziećmi tak więc był to plus, bo nasze dzieci zawsze mogły znaleźć jakichś kompanów do zabaw.

Na plaży miejskiej nie jest też ciężko o znalezienie Polaków. Albania jest krajem coraz częściej odwiedzanym przez naszych rodaków, nie tylko pod względem turystycznym, ale także biznesowym. Sami spotkaliśmy kilku inwestorów z Warszawy, którzy inwestowali w nieruchomości w Sarandzie. Niestety nie mieli oni dobrych wspomnień z robieniu biznesów na miejscu, ale to już temat na inną historię.

Dla nas plaże w Sarandzie to był bardzo wygodny sposób na codzienny wypoczynek nad wodą i spędzenie luźniejszego czasu. Można kupić lody w fajnej cenie (100 LEK za gałkę), a także zjeść coś lub skorzystać z Internetu przez Wifi. 

Ogólnie, wstęp na plaże miejskie w Sarandzie jest niemożliwy z psem, jednak poza sezonem nikt nie przestrzegał tego zakazu. W sezonie, gdy na plaży jest duże zatłoczenie psy mogą być uciążliwe dla innych plażowiczów.

Plaża Saranda

Plaża publiczna Pulëbardhës - plaża z niesamowitym klimatem

Jedna z ciekawiej położonych plaż, jakie mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszego pobytu w Sarandzie, była plaża Pulëbardhës (Plazhi i Pulëbardhës), znajdująca się pomiędzy Sarandą a Ksamilem. Jest to plaża zlokalizowana na dole klifu i sam dojazd do niej może być trochę ryzykowny ze względu na stromy zjazd. Nasz Ford Focus dał radę i myślimy, że każde auto sobie poradzi z tym podjazdem, jednak największą przeszkodą mogą być umiejętności i strach kierowcy. 

Dla dodania otuchy, jest to miejsce dość często odwiedzane przez turystów i zjeżdżają tam nawet kampery. Naszym zdaniem warto podjąć ryzyko, ponieważ plaża jest naprawdę klimatyczna. Na plażę prowadzą schody przechodzące przez restaurację. Jej pracownicy zawsze zagadują (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i polecają swoje usługi. Można z nich skorzystać zarówno na tarasie jak i bezpośrednio na plaży.

Plaża jest kamienista, jednak do dyspozycji odwiedzających zostały udostępnione leżaki. W połowie października były one ogólnodostępne i nie pobierano za korzystanie z nich opłaty.

My niestety trafiliśmy w kiepski okres, ponieważ na plaży występowały duże fale i bardzo mocny prąd, które z łatwością przewracały dorosłe osoby chcące wejść do wody. Wypoczynek w takim miejscu z małymi dziećmi był więc niemożliwy i spędziliśmy tam dosłownie kilkadziesiąt minut. 

Jeżeli jednak u Was morze jest spokojne i bez fal, to plaża ta jest fantastycznym miejscem do wypoczynku oraz do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć na tle wysokich skał i turkusowej wody Morza Jońskiego.

Plaża (Plazhi i Pulëbardhës)

Plaża Edi's (w drodze z Sarandy do Ksamilu)

Kolejnym ciekawym miejscem do wypoczynku jest plaża Edi’s znajdująca się w drodze do jednej z restauracji. Jest to niewielka plaża znajdująca się zaraz przy lokalnym sklepie rybnym. Wiele osób właśnie tam zaopatruje się w przeróżne owoce morza, ponieważ pochodzą bezpośrednio od rybaka więc i ceny są atrakcyjniejsze.

Plaża Edi’s jest plażą kamienistą, przy której znajduje się parking. Jest to popularne miejsce dla osób poruszających się kamperami, ponieważ dojazd do tego miejsca prowadzi przez utwardzoną drogę, dzięki czemu łatwo i bezpiecznie można tutaj zaparkować. Znajduje się ona także z daleka od zabudowań więc daje dużo prywatności.

W tym miejscu można przyjechać z psem i istnieje spora szansa na to, że wypoczniecie tutaj na osobności. Jeżeli jednak chcielibyście zatrzymać się na większej plaży z leżakami oraz platformie ze ślizgawką na morzu, to wystarczy pojechać drogą dalej, gdzie znajduje się mały obiekt wypoczynkowy. 

Plaża Edi's Saranda

Plaża Examilio w drodze do Ksamilu - niegdyś piękna, dzisiaj jest rumowiskiem

Plaża Examilio na Google Maps wyglądała naprawdę przepięknie i jej oceny wskazywały, że jest to bardzo dobre miejsce na wypoczynek. Niestety taki stan rzeczy był kilka lat temu, kiedy znajdował się tutaj resort z barami oraz ładnie zagospodarowaną linią brzegową. Aktualnie cała infrastruktura została wyburzona i do użytku pozostała niewielka część wybrzeża. 

Jest to miejsce bardzo ustronne, na które nie zajeżdża zbyt wiele osób. Często na wzgórzu można spotkać pasterzy, którzy wypasają swoje kozy czy owce.

Nam przypadło ono do gustu z tego względu, że dojazd do niego był bardzo prosty oraz nasz Loki miał swobodę w bieganiu i nie przeszkadzał innym ludziom. W dodatku dzieci mogły bawić się po swojemu bez stresu o to, że ktoś może chcieć ciszy i spokoju. 

Jeżeli jednak szukasz pięknego miejsca, w którym możesz się zrelaksować i zależy Ci na estetyce otoczenia to zdecydowanie plaża Examilio może być poniżej Twoich oczekiwań.

Plaże w Sarandzie i Ksamilu, które warto odwiedzić
Plaże w Sarandzie i Ksamilu, które warto odwiedzić

Plaża w Sarandzie koło Słonecznych Apartamentów (południowa część Sarandy)

Ostatnią plażą jaką zwiedzaliśmy w Sarandzie jest plaża znajdująca się w południowej części miasta. Jest to teren typowo nastawiony na apartamentowce i prawdopodobnie wiele osób znajdzie właśnie tutaj swoje lokum. Plaża znajdująca się w tej części Sarande jest bardzo szeroka i kamienista. 

Jest to plaża dość nietypowa, ponieważ właśnie w tym miejscu Morze Jońskie łączy się z rzeką (Lumi i Bistrices), gdzie zima woda łączy się z ciepłą zatoką Sarandy, więc temperatura wody jest tutaj niższa niż przy innych plażach. Można też spotkać tutaj wielu rybaków łowiących po drugiej stronie plaży.

W sezonie jest tutaj na pewno tłoczno i jest ona objęta ochroną ratowników, ponieważ na środku znajduje się wieżyczka strażnicza. Wejście do morza nie jest strome, jednak ze względu obecności dopływu rzekli zdecydowanie woda była chłodniejsza niż na innych plażach. 

Co warto podkreślić przy tej plaży znajduje się dość spory parking, na którym spokojnie można zaparkować kamperem. Jeżeli więc poruszacie się tym środkiem transportu to na pewno będzie to dobra opcja na przystanek.

Plaża Saranda południe
Plaża Saranda

Podsumowanie oraz interaktywna mapa z plażami w okolicach Sarande i Ksamilu

Plażowanie to doskonały przepis na wypoczynek a ten region Albanii jest wręcz stworzony do takiego spędzania czasu. W okolicy Ksamilu i Sarandy znajdziecie wiele plaż, zarówno tych bardzo popularnych jak i tych bardziej ustronnych. Każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

My w naszym zestawieniu  chcemy pokazać Wam plaże, które mieliśmy okazję odwiedzić i opisać je, tak byście mogli sobie wyrobić o nich zdanie. Może dzięki temu znajdziecie miejsca, które będziecie chcieli odwiedzić, a może zobaczycie, że są to miejsca nie dla Was. Dzięki temu na pewno zaoszczędzicie swój czas na planowanie.

W zanadrzu mieliśmy do opisania jeszcze jedną plażę znajdującą się w pobliżu Klasztoru św. Jerzego, jednak aktualnie buduje się przy niej nowe osiedle apartamentów. Z tego powodu dostęp na plaży jest bardzo utrudniony, a na pewno byłoby to bardzo atrakcyjne i ciekawe miejsce do plażowania.

Plaża przy Klasztorze św. Jerzego Saranda

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga