Phoinike Park Archeologiczny Saranda / Feniq
Strona Główna EuropaAlbania Park Archeologiczny Phoinike w Feniq koło Sarandy

Park Archeologiczny Phoinike w Feniq koło Sarandy

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Park Archeologiczny Phoinike znajduje się w miejscowości Finiq oddalonym około 13 kilometrów od miasta Sarande. Jest on dość popularną atrakcją turystyczną ze względu na swoje położenie oraz historię, ponieważ było to niegdyś najbogatsze miasto w Epirze. Dodatkowym atutem Parku Archeologicznego Phoinike jest jego położenie na szczycie góry, dzięki czemu ma się niezwykłą panoramę na okolicę. 

Co warto podkreślić, to jest to teren bardzo mocno wyeksponowany na słońce. Jeżeli będziecie więc w lecie w Albanii, to może być to wycieczka dość męcząca. Zdecydowanie w takim przypadku polecalibyśmy wybrać się do Butrintu i zwiedzić te starożytne miasto, ponieważ jego trasa praktycznie w całości jest zacieniona przez drzewa, co będzie lepsze dla osób wrażliwych na upały.

Phoinike Albania

Miejscowość Feniq jest oddalona około 13 kilometrów od Sarandy i możecie dostać się tam za pomocą własnego samochodu (prawdopodobnie większość z Was wypożyczyła samochód w Tiranie przy lotnisku) i jest to najłatwiejszy sposób na dojazd do Feniq. Wystarczy, że pojedziecie drogą SH99 oraz skręcicie w SH83. Żeby wejść do Parku Archeologicznego możecie podjechać pod dość stromą, betonowaną drogą aż do kasy. Jest tam darmowy, niewielki parking, na którym bezpiecznie możecie zostawić swój samochód.

Kolejną opcją jest pojechanie do Feniq za pomocą komunikacji miejskiej (busów), odjeżdżających z Sarandy. Tutaj o szczegóły będziecie musieli się zorientować na miejscu po przyjeździe. Wiele harmonogramów odjazdu zależnych jest od sezonu, tak więc ciężko podać nam jakieś informacje i utrzymywać je w aktualności. 

Kolejnym sposobem może być wyjazd na zorganizowaną wycieczkę wraz z przewodnikiem. Wiele biur podróży w Sarandzie oferuje takie wycieczki. Dzięki niej na pewno dowiecie się więcej o tym miejscu.

Wstęp do Parku Archeologicznego Phoinike jest płatny i kosztuje 300 LEK (ok. 3 euro) za osobę dorosłą. Obiektu pilnuje strażnik, który wydaje bilety. Warto pamiętać, że płatność, jak w większości miejsc w Albanii, jest realizowany za pomocą gotówki.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

 

Z nią na pewno zaplanujesz świetnie nadchodzącą majówkę!

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Bilety do Phoinike w Feniq (Albania)

Starożytne, greckie miasto Phoinike - zwiedzanie i historia

Starożytne, greckie miasto Phoinike było kiedyś stolicą plemienia Chaonów i odgrywało bardzo ważną rolę w okolicznej gospodarce. Uchodziło za jedno z najbogatszych miast w Epirze, posiadających własne miasteczko portowo-handlowe noszące nazwę Onhezmi (aktualnie Saranda). Na prestiż tego miasta wskazują nie tylko badania archeologiczne, bogate zabudowania, ale także informacje, że w Phoinike miał przebywać sam król Epiru – Pyrrus będący jednym z najznamienitszych dowódców i strategów wojskowych z okresu starożytności.

Dla zwiedzających udostępnione zostały wszystkie pozostałości po starożytnym mieście. Będziecie więc mogli na własne oczy zobaczyć ruiny murów miejskich, akropolu, teatru, okazały system fortyfikacji, paleochrześcijańską bazylikę czy domy mieszkalne.

Warto poświęcić tutaj więcej czasu i przed przybyciem poczytać trochę o tym miejscu, ponieważ jest to wycieczka w przeszłość, której początki sięgają V wieku p.n.e. Miasto ze względu na swoje strategiczne pochodzenie był pod wpływem wielu cywilizacji i np. gdy tymi ziemiami władało Bizancjum rozbudowano tu baptysterium, bazylikę a także fortyfikacje obronne.

Co najbardziej rzuciło nam się w oczy, że nawet tak historycznie ważny obiekt nie uchronił się przed komunistycznym wpływem Hodży, który zainstalował tutaj wiele bunkrów obronnych. 

Kolejną  sprawą wywierającą bardzo duże wrażenie jest ogromna panorama, którą możecie zobaczyć ze wzgórza. Praktycznie 360 stopniowy widok obrazuje nizinę Bistricy, Góry Szerokie, jezioro Butrint, Morze Jońskie oraz wyspę Korfu.

Na zwiedzanie warto poświęcić około 1 -1,5 godziny. My poświęciliśmy mu zdecydowanie za mało, jednak brak cienia oraz podróż z dziećmi sprawił, że taką  a nie inną decyzję musieliśmy podjąć. 

Phoinike w Feniq
Park Archeologiczny Phoinike Saranda

Podsumowanie zwiedzania Parku Archeologiczne Phoinike oraz interaktywna mapa

Starożytne miasto w Feniq jest jedną z atrakcji polecanych przez przewodniki i zdecydowanie warto się tam wybrać będąc w Sarandzie. Jest to miejsce, które przypadnie do gustu nie tylko osobom zainteresowanych archeologią oraz historią, ale także dla osób które chcą zobaczyć przepiękne widoki.

Poniżej damy Wam jeszcze kilka przydatnych informacji, podczas zwiedzania starożytnego miasta w Feniq.

  • Wejście do Parku Archeologicznego jest płatne 300 LEK. Dzieci mają wstęp bezpłatny, jednak nie udało nam się odnaleźć informacji do którego roku życia. Na pewno do 4 lat wchodzą za darmo. Jeżeli ktoś z Was ma takie info, to zachęcamy do dodania komentarza.
  • Parking przy wejściu jest darmowy.
  • Na zwiedzanie Phoinike wato przeznaczyć ponad godzinę. Im dłużej tym lepiej bo więcej rzeczy będzie można zobaczyć i na spokojnie zwiedzić to miejsce.
  • Warto wyposażyć się w spory zapas wody, ponieważ miasteczko znajduje się na szczycie góry i jest tam bardzo mało cienia, w którym można się skryć.
  • Można wchodzić z psem.
  • Wejście z wózkiem jest nierekomendowane. Od kasy na szczyt prowadzi stroma ścieżka z nierównościami.
  • Poza sezonem może się zdarzyć tak, że stróża pilnującego obiekt nie będzie.

Mamy nadzieję, że pobyt w starożytnym mieście Phonike będzie się Ci podobał. Nas Albania bardzo mocno zauroczyła i ma ona swój klimat. Jeżeli chcesz zobaczyć inne atrakcje, które odwiedziliśmy podczas naszego ponad miesięcznego pobytu w tym kraju to zapraszamy do sprawdzenia pozostałych wpisów: Wolnym Krokiem przez Albanię.

Może spodobają Ci się te wpisy: