Tanie loty - opóźniony lot
Strona Główna Poradniki Podróże samolotem – nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Podróże samolotem – nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Przyszło nam żyć w niezwykłych czasach, gdzie podróże stają się nieodzowną częścią naszego życia. Wszystko to za sprawą rozwinięcia się wielu gałęzi transportu i otwarciu granic. Nic dziwnego, że każdy z nas zaczyna częściej podróżować nawet w odległe zakamarki świata, by posmakować emocji związanych z odkrywaniem „nieznanego”. Podróże samolotem sprawiają, że pokonanie odległych dystansów nie jest już żadnym wyzwaniem, a koszty samodzielnej organizacji takiej wycieczki wychodzą często dużo taniej niż przysłowiowe wakacje nad Bałtykiem.

Z tego względu postanowiliśmy przygotować post o podróżowaniu samolotem, który pomoże przygotować się do swojej pierwszej podróży samolotem, ale także poszerzy wiedzę już bardziej doświadczonych turystów. Jeżeli więc jesteś ciekaw, jakie są nasze porady na upolowanie taniego biletu lotniczego, jakie prawa masz jako pasażer i co przysługuje Ci za opóźniony lub odwołany lot, albo szukasz informacji na temat porad odnośnie pakowania się do samolotu, to ten wpis na pewno Ci się przyda.

Podróże samolotem - nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Tanie podróżowanie - jak znaleźć tani bilet lotniczy?

W Internecie można znaleźć wiele obszernych poradników, jak można znaleźć tani bilet lotniczy, jednak nie ma lepszego sposobu niż bycie ELASTYCZNYM na okazje. Dopiero do nich warto planować sobie przyszłą podróż. Najczęściej na wyszukiwarkach tanich biletów lotniczych biorących pod kilkanaście ofert różnych przewoźników (np. Skyscanner), jest opcja wyboru szukania promocji w kontekście całego miesiąca. Niestety nie ma co się łudzić, że znajdziemy tanie bilety w okresach świątecznych i nawet cudowne metody nie zdadzą tutaj egzaminu. Przewoźnicy dobrze zdają sobie sprawę, że podczas nich wiele osób wraca do rodzin i mogą sobie pozwolić na podniesienie ceny, a i tak bilety rozejdą się jak świeże bułeczki.

Jeżeli jednak mamy ograniczony budżet i w sumie wszystko nam jedno dokąd chcemy polecieć, to warto wybrać opcję wylotu z najbliższego lotniska ( później zrobić porównanie z innym lotniskiem – nieraz nam wychodziło, że lecąc z Wrocławia bilet był droższy o ok. 200 zł / os niż w przypadku Katowic ) oraz pozostawienie pola lotniska docelowego „Wszędzie” i zaznaczenie daty „Najtańszy miesiąc„. Pokaże nam się wtedy lista krajów i najtańsza opcja biletowa. W takim wypadku pamiętajmy też o tym, że tani bilet nie gwarantuje taniej wycieczki – można upolować lot do Norwegii nawet za 30 zł / os, jednak koszty pobytu, noclegów, biletów autobusowych odbije Wam się po stokroć. Jedynym rozwiązaniem jest wyjazd na „dziko” tzn. z własnym namiotem i opcją autostopu, jednak to jest sposób, z którego niewiele osób będzie mogło skorzystać.

Drugim sposobem na znalezienie biletu po okazjonalnej cenie jest ustawienie odpowiednich alertów na zasadzie mailingu. Na Skyscannerze, z którego najczęściej korzystamy, jest opcja „Śledź ceny”, która automatycznie informuje nas o zmianie ceny biletu według ustawionego alertu.

Lista przykładowych wyszukiwarek tanich lotów:

Warto pamiętać, że wyszukiwarki lotów, czy to bezpośrednio na stronie przewoźnika, czy też zbierające i porównujące oferty, bardzo lubią zbierać o nas dane w postaci tzw. ciasteczek (plików cookies). Warto więc przeglądać strony w trybie incognito lub kasować pliki historii wyszukiwarki. Dzięki temu podstępna strona nie będzie miała szansy robić na nas presji w postaci – „wczoraj ten bilet był za 100 zł, a teraz jest już za 120 zł! Kup bilet teraz bo jutro może być już za 150 zł!” Najczęściej sytuacja wygląda tak, że po wyszukaniu biletu w trybie incognito będzie ona dalej w cenie 100 zł, ponieważ strona nie będzie miała szansy zrobić na nas psychologicznej presji traktując nas jako odwiedzającego stronę po raz pierwszy.

Kolejnym sposobem szeroko omawianym przez specjalistów od taniego wyhaczania biletów jest zmiana adresu IP użytkownika. Niekiedy bywa tak, że różne linie lotnicze mają różną ofertę cenową w zależności od lokalizacji geograficznej. My nigdy nie stosowaliśmy takich zabiegów, ponieważ wymagają one stosowania programów lub stron, które mają za zadanie zmienić nasz adres IP. Kupując bilet płacimy za niego za pośrednictwem konta bankowego / karty lub Blika i dla nas jest to jednak zbyt duże ryzyko, by taki program lub strona w jakiś sposób nie wykorzystała wprowadzanych przez nas danych. Warto więc pamiętać czy obniżka ceny biletu o np. 20 zł jest warta narażania siebie (chociaż w minimalnym stopniu) na wyciek swoich danych płatniczych.

Kolejnym tematem są oferty specjalne organizowane przez przewoźników. Najczęściej mają one formę określonej i ograniczonej puli biletów oferowanych na przykład podczas urodzin danej linii lotniczej. Najczęściej by nie przegapić takiej okazji warto sobie wgrać na telefon poszczególne aplikacje przewoźnika lotniczego (teraz praktycznie każda linia taką posiada) i można reagować od razu, gdy przyjdzie powiadomienie o ofertach specjalnych.

Pamiętajcie, że ważnym aspektem polowania na tanie bilety jest uprzednia znajomość ich ceny. Jeżeli wiemy, że np. przelot z Wrocławia do Kutaisi (Gruzji) wynosi 600 zł / os to już bilet tańszy o połowę powinien zmotywować nas do skorzystania z promocji – a te jak wiadomo nie trwają wiecznie!

Podróże samolotem - nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Bezpieczeństwo podróży - czy znasz swoje prawa? Czy wiesz co przysługuje Ci za zakłócenia lotnicze?

Jeżeli już poruszyliśmy temat bezpieczeństwa, to warto wspomnieć o tym, że rynek transportu lotniczego nie jest idealny i zawsze mogą zdarzyć się komplikacje, powodujące przesunięcia lotów, jego  odwołanie itp. Warto więc zawczasu wiedzieć jakie prawa przysługują Ci jako pasażer. Nam jeszcze nie zdarzyło się, by nasz lot był odwołany lub wystąpiły jakieś większe komplikację, jednak warto być na nie przygotowanym lub wiedzieć gdzie szukać pomocy. Jednym z największych portali walczących w imieniu poszkodowanych o rekompensaty lotnicze jest portal AirCashBack.com. To właśnie na nim możecie poznać swoje podstawowe prawa przysługujące Wam na wskutek zakłóceń lotniczych a także dochodzić swoich roszczeń.

Czy mój lot kwalifikuje się do odszkodowania?

Podstawowym przepisem prawnym chroniącym pasażerów na terenie Unii Europejskiej jest Rozporządzenie WE 261, która nakazuje linią lotniczym wypłaty odszkodowań za zakłócone loty, które wynikały bezpośrednio z winy przewoźnika. Nie oznacza to więc, że za każdy lot będzie można się ubiegać o rekompensatę. Z przyczyn niezależnych od przewoźnika np. strajk, warunki atmosferyczne, zagrożenie terrorystyczne przewoźnik nie będzie musiał wypłacić odszkodowań. Czy Twój lot klasyfikuje się do ustawy WE 26,1 bardzo dobrze obrazuje poniższe zestawienie:

W przypadku, gdy nasz lot klasyfikuje się do ubiegania się o odszkodowanie, można za pośrednictwem strony AirCashBack.com (lub innych operatorów) wypełnić wniosek online i wszystkie formalności oraz kontakt z liniami lotniczymi zostanie poprowadzony przez serwis.  A jest o co walczyć, ponieważ można otrzymać rekompensatę za opóźniony lot w wysokości nawet 600 euro (ok. 2500 złotych) w zależności od długości lotu oraz czasu opóźnienia. Warto zaznaczyć, że jeżeli Wasze opóźnienie było dłuższe niż 3 godziny (liczone od czasu planowanego startu do momentu otwarcia drzwi samolotu w miejscu lądowania) macie  prawo do ubiegania się o odszkodowanie lotnicze! Szczególnie może Was zainteresować fakt, że większość krajów w Unii Europejskiej pozwala na ubieganie się swoich praw do odszkodowania przez okres 3 lat wstecz (powyżej następuje przedawnienie).  Portal AirCashBack.com działa na zasadzie pobierania suspensji za wygraną sprawę. Co to oznacza? Jeżeli wypełnicie formularz, to portal AirCashBack.com przejmuje dowodzenie nad Waszą sprawą i  w przypadku kiedy wygra sprawę, pobiera tylko 25% z Waszego odszkodowania (Inne firmy mogą żądać nawet 35% od odszkodowania brutto!). Czyli za sprawą zgłoszonego opóźnienia AirCashBack wywalczył dla Was 300 euro, w tym przypadku pobiera on 75 euro – na Wasze konto trafia 225 euro rekompensaty za opóźniony lot. Jeżeli sprawa nie zostanie wygrana, opłata nie zostanie pobrana i można uznać, że sprawa opóźnionego lotu została poprowadzona dla Was za darmo.

Co robić, gdy mój lot się opóźnia?

Jeżeli Twój lot opóźnia się o dwie godziny, masz prawo do skorzystania z kilku świadczeń socjalnych, które przewoźnik musi spełnić. Pierwszym z nich jest zapewnienie posiłków oraz komunikacji (dwóch rozmów telefonicznych, maila, faksu). Kolejnym jest nocleg oraz transport z lotniska, jeżeli opóźnienie wypada w porach nocnych i przewiduje się, że wylot będzie opóźniony na dłużej.

Drugim rodzajem świadczeń jest przypadek, gdy lot jest opóźniony powyżej 5 godzin. Wtedy poza odszkodowaniem możesz ubiegać się o pełen zwrot kosztu biletu oraz w razie potrzeby powrotu bezpłatny lot do miejsca wylotu.

Podróże samolotem - nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Nie wiesz jak się spakować na lot? Uniknij kar i niepotrzebnych stresów.

Dużym problemem dla osób rozpoczynających swoje przygody z przewozami lotniczymi może być poprawne spakowanie swojego bagażu. Nie będziemy tutaj podawali sposobów na efektywne i kompaktowe pakowanie swoich rzeczy, ale przede wszystkim chcemy skupić się na najczęściej popełnianych błędach turystów wylatujących w swoją podróż. Po nasileniu się zamachów terrorystycznych oraz porwań samolotów (szczególnie po wydarzeniach z dnia 11.09.2001 roku) przepisy odnośnie kontroli bagażowej i osobistej zostały rygorystycznie zaostrzone. To właśnie podczas odprawy najczęściej możemy się narazić na nieprzyjemności. Podczas pakowania się należy pamiętać o tym, że na pokład samolotu w bagażu podręcznym nie możemy wnosić szeregu różnych przedmiotów. Każda linia lotnicza ma trochę inną politykę dotyczącą na przykład wagi i wymiarów bagażu podręcznego, który możemy wnieść na pokład samolotu. 

Konsekwencją posiadania większego bagażu niż dopuszcza się na danej linii są dopłaty, które często są wyższe niż koszt samego biletu. Niestety w takiej sytuacji podróżujący nie za bardzo ma opcję odwołania się, ponieważ przy bramkach znajdują się wzorniki bagażowe i jest to na zasadzie – mieści się lub nie mieści. Najczęściej na bagaż podręczny polecamy wziąć plecak górski w zbliżonych wymiarach wymaganych przez przewoźnika – jeszcze w naszej karierze nie zdarzyło nam się, by obsługa linii lotniczych je sprawdzała. Plecak jest bardzo elastyczny na zmianę wymiarów i w przypadku problemów, można wyciągnąć z niego bluzę, ścieśnić go trochę pasami i problem z głowy. Niestety z walizką nie ma takich możliwości.

Drugą sprawą, która notorycznie jest miejscem przykrych rozczarowań na lotnisku, są płyny przechowywane w bagażu podręcznym. Kilka razy widzieliśmy jak podróżni musieli zostawiać / wyrzucać drogie kosmetyki podczas odprawy osobistej na bramkach. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wolno wnosić na pokład płynów, których pojemność opakowania jest większa niż 100 ml, jednak nie są świadomi, że zaliczają się do nich też kosmetyki (kremy/perfumy itp.). 

Wyjątkiem od tej reguły są leki, które możemy mieć ze sobą w bagażu podręcznym. W przypadku leków na receptę warto uzbroić się w dokumenty potwierdzające ich pochodzenie. Należy też pamiętać o złotej zasadzie rozsądku – to że możemy wziąć ze sobą syrop na kaszel o pojemności większej niż 100 ml nie oznacza, że strażnicy pozwolą Wam wnieść na pokład 1 litr syropu.

Wszystkie przedmioty powszechnie uważane za niebezpieczne są oczywiście zabronione, jednak co tyczy się w szczególności damskiego grona turystów należy pamiętać, że pilnik do paznokci, małe nożyczki i inne ostre lub tępe metalowe przedmioty też są zabronione i będzie trzeba je wyrzucić podczas kontroli.

Kolejną mniej oczywistą pułapką jest zabieranie ze sobą baterii i akumulatorów na pokład bagażu rejestrowanego. Znamy przypadki, gdzie obsługa linii lotniczych musiała wyciągnąć np. baterię do laptopa lub akumulatorki do aparatu. Przepis regulujący zakres przewozu akumulatorów jest podyktowany kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ naładowany akumulator może doprowadzić do samozapłonu. Przez to baterie i akumulatory można jedynie brać ze sobą w bagażu podręcznym, ponieważ w razie jakiegoś wypadku można reagować od razu. Zaś wejście pod pokład do luku bagażowego jest niemożliwe.

Ostatnim już z przypadków, które mogą narazić Was na dodatkowe koszty związane z przelotem w tanich liniach lotniczych jest posiadanie biletu. Pomimo tego,że przeprowadzicie swoją odprawę online, to musicie mieć wydrukowany bilet ze sobą! Odstępstwem od tego jest posiadanie biletu w formie elektronicznej za pomocą dedykowanej aplikacji przewoźnika. Warto więc wgrać ją sobie na telefon i mieć przy sobie zarówno bilet w formie papierowej jak i telefonie.

Podróże samolotem - nasze porady, tanie bilety i odszkodowanie za opóźniony lot

Podsumowując – chcąc podróżować, bardzo ciężko jest uniknąć latania i prędzej czy później każdy będzie miał z nią styczność. Warto więc się odpowiednio do tego przygotować i znać swoje prawa jako pasażer linii lotniczych. Pamiętajcie, że każdy przewoźnik może charakteryzować się innymi restrykcjami dotyczącymi wymiarów bagażu podręcznego i konieczne jest zapoznanie się z przepisami dotyczącymi przelotów. W szczególności tyczy się to tanich linii lotniczych, gdzie każde odstępstwo od zasad narzuconych przez przewoźnika może się wiązać z dodatkowymi kosztami – a te potrafią być znaczące!

Z tego względu nie bójmy się walczyć o swoje prawa i pamiętajmy, że zawsze możemy posłużyć się wyspecjalizowaną firmą, która pomoże nam walczyć o nasze prawa.

Wpis powstał ze współpracy z portalem AirCashBack.com

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga