Strona Główna Włochy 3 dni w Neapolu – co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu

3 dni w Neapolu – co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Południe Włoch przyciąga coraz liczniejsze grono turystów w swoje progi, zachwycając ich swoim klimatem, ciepłym słońcem oraz niepowtarzalnym jedzeniem. Przez większość czasu było ono uważane za biedniejszą część kraju, ale jak wiadomo ubóstwo wzmaga kreatywność. Tak właśnie stało się z Neapolem, który oferuje liczne atrakcje turystyczne, genialnie rozwiązaną sprawę karty miejskiej oraz najpyszniejszą pizzę. 

My przylecieliśmy do Neapolu raptem na 3 dni ( ceny lotu do Neapolu są całkiem atrakcyjne i można je kupić nawet od 100 zł – sprawdź w wyszukiwarce tanich lotów) i żałujemy, że nie mogliśmy zostać dłużej, ponieważ to co zobaczyliśmy tylko podsyciło nasz apetyt do zwiedzania tego regionu Włoch. W tym artykule chcemy przedstawić Wam minimum atrakcji jakie powinniście zwiedzić w Neapolu w ciągu trzech dni, zapraszamy do lektury!

Neapol w 3 dni atrakcje miasta
Przepiękne, historyczne oraz przesiąknięte tajemniczością miejsce. Ruiny Pompei są idealnym przykładem siły natury oraz bezradnością ludzi wobec niej. Miasto zostało w przeciągu kilu dni przykryte olbrzymią ilością pyłu wydobytego podczas erupcji Wezuwiusza. Sprawił on, że Pompeje na długie lata zostały zakonserwowane i przez to możemy w dniu dzisiejszym podziwiać jej ruiny. 

Jest to wspaniała atrakcja nie tylko dla entuzjastów archeologii lub historyków, ale dla wszystkich zwiedzających, ponieważ poprzez przechadzkę wśród budynków starożytnego miasta możemy poczuć namacalną atmosferę tego miejsca oraz poznać na żywo miejsce, o którym każdy z nad uczył się na lekcjach historii.
 
Jeżeli planujesz wycieczkę do Pompei zapraszamy do szczegółowego wpisu, który na pewno ułatwi Ci wyprawę. Wpis: Pompeje – informacje praktyczne.

Warto wspomnieć o tym, że zapisy do wejścia do Pompei są rezerwowane. Polecamy zamówić sobie bilet wcześniej, by mieć pewność, że się wejdzie. Dodatkowo dzięki kupieniu biletu online unikniecie kolejek – szczególnie ważna sprawa, gdy jest lato i nie chcecie narażać się i dzieci na słońce. Sprawnie i wygodnie zarezerwować bilet możesz tutaj: Rezerwacja biletu online do Pompei.

 

Jeżeli planujesz też odwiedzić Wezuwiusza i chcesz zrobić to podczas jednodniowej wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem to można sprawdzić ją tutaj: Wycieczka jednodniowa do Pompei i na Wezuwiusza. Połączenie tych dwóch atrakcji na pewno wyjdzie lepiej cenowo niż skorzystanie z nich osobno.

Pompeje Neapol
3 dni w Neapolu - co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu

Pałac Królewski w Neapolu

Przepych, złoto i marmury. Te trzy słowa najlepiej określają Pałac Królewski w Neapolu. Z zewnątrz wygląda to na zwykły budynek urzędniczy i dlatego przekroczenie jego progu robi tak szokujące wrażenie. Po prostu nie spodziewasz się tego co ukrywa w sobie ta niepozorna budowla znajdująca się w dzielnicy portowej Neapolu. Prawdę mówiąc to czuliśmy się bardzo nieswojo w tym miejscu, głównie przez wszechogarniający przepych, ogrom oraz rozmach z jakim zostało to wszystko urządzone. Jest to z pewnością budynek przeznaczony dla królów, magnatów oraz wyższych klas.

Ciekawostką jest, że to właśnie w tym miejscu został podpisany traktat pokojowy między Włochami a Niemcami podczas II Wojny Światowej w 1945 roku.
 
Jeżeli więc czujesz, że zdołasz udźwignąć ogrom splendoru tego miejsca to zaplanuj swoją wyprawę do Pałacu Królewskiego. Więcej informacji na temat tego miejsca możesz znaleźć we wpisie Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu
Pałac Królewski w Neapolu
Pałac Królewski w Neapolu - sala koncertowa

Wiele z atrakcji Neapolu można zarezerwować wcześniej. Dzięki temu w korzystnej cenie będziecie mogli zaplanować zwiedzanie atrakcji Neapolu. Co więcej jeżeli nie czujecie się dobrze w negocjacjach (np. wycieczki na Wezuwiusza) to polecamy kupić bilet online. Macie wtedy pewność, że nie zostaniecie policzeni na “turystę”, tylko w konkurencyjnej cenie będziecie mogli pojechać na ten drzemiący wulkan.

Zamek Nuovo w Neapolu - piękny bastion nad wybrzeżem

Bastion królujący w portowym krajobrazie Neapolu. Jest to tak bardzo charakterystyczna budowla, że stała się poniekąd wizytówka miasta. Zwiedzając jego progi poznamy m.in historię miasta oraz rodów królewskich i szlacheckich zamieszkujących południe XIII~XIV wiecznych Włoch. To właśnie w komnatach tego zamku rozegrały się spiski oraz zamachy przeprowadzone na życie Ferdynanda Pierwszego. Był on wielokrotnie oblężony i grabiony, przeszedł także mnóstwo modernizacji przez co dzisiaj może pochwalić się swoimi bogatymi ekspozycjami oraz jeszcze bogatszą historią.
 

Więcej na temat Zamku Nuovo znajdziecie we wpisie Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu.

Zamek Nuovo Neapol

Katakumby San Gennaro w Neapolu

Jeżeli macie dość powierzchownego zwiedzania miasta to szczerze rekomendujemy udać się do jego podziemi. To właśnie tam znajdziemy nekropolię sięgającą pamięcią aż II wieku naszej ery. Katakumby to istna odskocznia od gwarnego życia jakie wypełnia cały Neapol. W jego wnętrzu poznamy genezę największego święta obchodzonego w mieście czyli Cudu Przemiany Krwi odbywającego się cyklicznie 19 września (oraz podczas wyjątkowych okoliczności). Dlaczego to święto jest tak ważne dla Neapolu? Jest ono bowiem traktowane jako przepowiednia dobrobytu lub klęski, które mogą nawiedzić miasto.

 

Niestety my zwiedziliśmy tylko jeden z dwóch obiektów nekropolii. Więcej informacji o nim jak i jego historii możecie znaleźć we wpisie Katakumby San Gennaro w Neapolu.

3 dni w Neapolu - co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu
3 dni w Neapolu - co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu

Herkulanum – bardziej kameralne Pompeje

Herkulanum jest bogatszą lecz mniejszą wersją Pompei. Było ono kiedyś miasteczkiem, do którego zamożni kupcy oraz szlachta wyprowadzała się by odpocząć od gwarnych i tłocznych ulic Pompei. Ruiny Herkulanum zostały jednak odnalezione dużo później niż same Pompeje ze względu na inną skalę zniszczeń jakie doznało. Zostało ono bowiem zalane na wskutek fali piroklastycznej o wysokości niemal 16 metrów, skutecznie konserwując to miejsce. Niestety wytworzona skorupa była także barierą dla archeologów i innych naukowców wydłużając czas pracy do długich lat. Jednak w swoich murach Herkulanum skrywała dużo więcej bezcennych artefaktów oraz pism. To właśnie tutaj znaleziono Willę Papirusów, która zawierała ponad 1800 manuskryptów będącą nieocenioną kopalnią wiedzy o czasach starożytności. Do Herkunalum można kupić biletu online – z nim kolejki nie będą Wam straszne.

 

Więcej na temat tego niezwykłego miejsca możecie przeczytać w Herkulanum – zaginione Pompeje

3 dni w Neapolu - co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu
3 dni w Neapolu - co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapolu

Wulkan Wezuwiusz

 
Wezuwiusz jest atrakcją której nie da się przeoczyć podczas zwiedzania Neapolu. Jego sylwetka widoczna jest z prawie każdego zakątku miasta a jego historia znana jest każdemu. Był on zarówno żywicielem, oferujący żyzne oraz lecznicze tereny jak i jego największym zagrożeniem. Na swój szczyt przyciąga każdego roku miliony turystów, chociaż jest to bardzo kapryśny i humorzasty szczyt. Jako najwyższy punkt w okolicy kłębi nad sobą liczne chmury. W dodatku porywisty wiatr sprawia, że jego zwiedzanie często jest mocno utrudnione.
 
Nam na szczęście udało dostąpić zaszczytu zwiedzenia jego czaszy, chociaż przez dwa dni trzymał nas w niepewności całkowicie “bujając w obłokach“.
 
Wycieczki na Wezuwiusza są organizowane przez wiele prywatnych przedsiębiorstw i niestety ceny ich są różne i zmieniają się od sezonu oraz od “negocjacji”. Jeżeli chcecie zarezerwować sobie wyjazd w wyprzedzeniem i w normalnej, konkurencyjnej cenie to sprawdźcie cenę online – gwarantuje ona stałość ceny i nie będzie szansy, że ktoś Was “natnie” na cenę turystyczną – Sprawdź cenę wycieczki na Wezuwiusza.
 
Był to dla nas taż bardzo ważny element życia osobistego. Dlaczego? Sprawdźcie w poście Wulkan Wezuwiusz – na nowej drodze
Wulkan Wezuwiusz Neapol

Wulkan Solfatara *Atrakcja tymczasowo nieczynna*

 
Atrakcja, która najbardziej przypadła nam do gustu. Wulkan Solfatara jest niepowtarzalną okazją by poczuć na własnej skórze (oraz w nosie) ciepło wydobywające się prosto z ziemi. Krater tego wulkanu przypomina dość mocno scenerię nie z tego świata i gwarantuje kilka godzin wspaniałej, aktywnej przygody. Bulgocząca woda oraz liczne szczeliny z wydobywającymi się oparami siarkowodoru sprawiają, że miejsce to pozostanie długo w Waszej pamięci. Dodatkowo na jego terenie można znaleźć drzewo truskawkowe!
Wulkan Solfatara znajduje się w pobliżu Neapolu w miasteczku Pouzzoli oddalonym o 40 min metrem nr 2. Tak więc na jego zwiedzanie trzeba poświęcić niestety ponad pół dnia, jednak jest on naprawdę tego wart!
Więcej na temat tego uroczego miejsca znajdziecie we wpisie Wulkan Solfatara.
 
Wulkan Solfatara Neapol w 3 dni
 
Wulkan Solfatara Neapol w 3 dni
 
Niestety jest to tylko niewielka część atrakcji jakie oferuje Neapol. Z drugiej strony dzięki tak bogatemu wachlarzowi niezwykłych miejsc można wracać do niego kilkukrotnie nie obawiając się, że dopadnie Was nuda. Jeżeli będzie to Wasza pierwsza wyprawa do stolicy Kampanii służymy radą Jak ogarnąć się w Neapolu. W tym wpisie znajdziecie informacje o tym jak poruszać się po mieście, jaka opcja karty miejskiej ArteCard będzie dla Was najkorzystniejsza, jak funkcjonuje komunikacja miejska, czy jak najmądrzej zaplanować swój wyjazd.
 

Mała porada od nas – jeżeli zależy Wam na dobrym miejscu wypadowym zdecydujcie się na okolice Placu Garibardi. Jeżeli zaś jesteście nastawieni na nocne zwiedzanie zakątków Neapolu to z pewnością każda inna lokalizacja będzie korzystniejsza. Jesteście więc zdecydowani na wyjazd do Neapolu? Skorzystajcie z naszego linku partnerskiego i cieszcie się najlepszymi ofertami noclegowymi na booking.com!

Masz jakieś pytania? Pisz! Z pewnością pomożemy (jeżeli będziemy znali odpowiedź).

Naucz się robić autentyczną pizzę neapolitańską

To jest chyba jedna z najlepszych propozycji jaką możemy Wam polecić. Pizza neapolitańska jest czymś co podbiło moje serce i podczas tylu lat podróży nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród pizzy. 

dzięki warsztatom z robienia pizzy neapolitańskiej nie tylko dowiecie się, jak wykonać to przepyszne danie, ale także będzie to bardzo ciekawą formą rozrywki. Pod okiem mistrza pizzy dowiecie się, jak dobierać składniki, czym powinna się charakteryzować pizza neapolitańska oraz… wrócicie z imiennym dyplomem – idealna pamiątka na lata!

Oprócz samego procesu tworzenia pizzy będziecie mogli spróbować lokalnych wypieków, wpić drinka oraz spróbować swojego wypieku. Lekcja nie jest aż tak droga, bo kosztuje ok. 200 złotych, ale umiejętność robienia takich pyszności pozostanie na zawsze i na pewno się zwróci… (oby nie w boczkach 🙂 )

Powered by GetYourGuide

Interaktywna mapa atrakcji w Neapolu na 3 dni

Poniżej przedstawiamy interaktywną mapę ze wspominanymi przez nas atrakcjami. Dzięki niej będziecie mogli łatwiej zaplanować swoje 3 dni w Neapolu. Do miejsc zaznaczonych na mapie możecie sprawdzić opcje dojechania komunikacją miejską lub dojść piechotą. Mamy nadzieję, że Wasz pobyt w Neapolu będzie udany i odwiedzicie wszystkie ciekawe atrakcje w okolicy.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga