Strona Główna Włochy Herkulanum – zapomniane Pompeje

Herkulanum – zapomniane Pompeje

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Większość z nas na pewno zna Pompeje, czy to z lekcji historii czy też filmów. Niewielu jednak wie, że Pompeje posiadało swoją własną dzielnicę willową. Ściślej rzecz biorąc było to miasteczko usytuowane bliżej obecnego Neapolu, do którego zamożniejsi mieszkańcy Pompei wyprowadzali się, by żyć w spokoju, z dala od głośnego trybu życia. Mieli oni tutaj miejsce i predyspozycje do budowania swoich bogatych willi oraz posiadłości zaraz koło wybrzeża. Niestety miasto zostało pogrzebane przez uderzenie 16 metrowej fali piroklastycznej, która towarzyszyła wybuchowi Wezuwiusza w 79 roku.
Wejście do Herkunalnum jest płatne i bilet możesz wygodnie zarezerwować online – Omiń kolejki – zamów bilet online.
herkulanum Neapol 

Jak dojechać do Herkulanum?

Do Herkulanum można w bardzo prosty sposób dostać się z samego Neapolu korzystając z kolejki podmiejskiej Circiumvesuviana i wysiadając na przystanku Ercolano. Sama podróż nie jest zbyt długa i na pewno nie nudna. Korzystaliśmy z niej kilka razy i mieliśmy „przyjemność” spotkać w jej wnętrzu miejscowych grajków, którzy odpalali swój sprzęt w przedziale, łupocząc przy tym w tamburyno oraz wyjąc nieprzeciętnie jakąś skoczną piosenkę. Co ciekawsze na pewno to zjawisko jest na porządku dziennym, ponieważ grupa młodych ludzi (ok. 20 lat) jadących do pracy już po pierwszej nutce zaczęła sobie tańczyć oraz śpiewać. Była to w 100% jakaś lokalna nutka, w stylu naszej Stokrotki, którą każdy zna z dzieciństwa.
Niestety! Mimo tak wielkiego wysiłku i wkładu w tutejszy folklor nie za wielu ludzi doceniło ich pracę i nie wspomogło tychże artystów.
 
 

Z samego przystanku trzeba jeszcze odbyć około kilometrową trasę w dół miasta, a na końcu głównej ulicy odbić w lewo. Ruiny Herkulanum nie są w żaden sposób dobrze widoczne, ale idąc w stronę wybrzeża na pewno trafi się na jakieś oznaczenie lub grupkę turystów idących w kierunku tego celu.

Ercolano Napoli
Herkulanum Neapol

Zarys historyczny Herkulanum – poznaj bogatszą wersję Pompei

Zgodnie z zapiskami pochodzącymi od Dionizosa z Halikarnasu, słynnym retorze greckim, odkrycie Herkulanum przypisuje się Herkulesowi, który w drodze powrotne z królestwa Iberii natknął się na nie. Posiadało bardzo dogodne położenie, ponieważ znajdowało się na wulkanicznym płaskowyżu zawieszonym nad morzem z bardzo żyznymi ziemiami, co gwarantowało bardzo dobry rozwój osady. Z drugiej zaś strony znajdował się wulkan dostarczający ciepła i ważnych składników mineralnych.
 
Początkowo miasto przechodziło z rąk do rąk różnych władców, aż w roku 89 p.n.e. dołączyło się do Wojny Samnickiej i poniosło spektakularną klęskę zostając tym samym podbite przez Rzym pod panowaniem Tytusa Didiusa.
 

Swój kulturowy rozwój miasto przeżyło podczas panowania Augusta Oktawiana w 27-18 r. p.n.e. podczas którego wzniesiono lub zrekonstruowano wiele budynków, w tym Teatr, akwedukt, bazylikę, łaźnie termalne czy świątynię. Wszystkie te zabytki do dziś można zobaczyć zwiedzając to wspaniałe miejsce.

Herkulanum Neapol
 
Herkulanum Neapol
 
Herkulanum Neapol
 

Tragedia w Herkulanum – zagłada miasteczka

 
Niestety mieszkając koło wulkanu trzeba mieć w świadomości, że wszystko co dobre kiedyś się kończy. Pierwszym sygnałem nadchodzącej katastrofy, i budzącego się ze snu Wezuwiusza, było trzęsienie ziemi w 62 roku, które zniszczyło wiele budynków lub naruszyło ich mury.
Dopiero w 79 roku miasto zostało dosłownie zakopane na skutek uderzenia fali piroklastycznej towarzyszącej wybuchowi Wezuwiusza. Szacuje się, że fala ta miała aż 16 metrów wysokości i jej prędkość mogła osiągać 150 km/h.
Ruiny miasta przez długi czas znajdowały się pod szczelną warstwą  mieszanki minerałów dostarczonej podczas wybuchu. Zakonserwowały one bardzo dobrze wszystkie budynki, a nawet rzeczy tj, drewniane krokwie, jedzenie oraz produkty handlowe.
 
Niestety stanowi to też problem w odkrywaniu skarbów Herkulanum, ponieważ bardzo ciężko jest się przebić przez skorupę pozostałości wulkanicznych skutecznie utrudniając pracę archeologów. W odróżnieniu do Pompei Herkulanum zostało zalane mieszanką lawy i skał, a nie zasypane warstwą popiołu, dlatego teren ruin jest dużo mniejszy niż w Pompejach.
Zostało ono odkryte przypadkiem, podczas budowy studni. Natrafiono wtedy na fragment placu teatru rzymskiego, który rozsławił go na całą Europę. W 1997 roku Herkulanum trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedza go około 300 tysięcy turystów, co stawia go w czołówce włoskich atrakcji.
Herkulanum Neapol
Herkulanum Neapol
Herkulanum Neapol

Jak zwiedzać Herkulanum – poznaj zjawiskowe miasto wpisane na listę UNESCO

Na pewno przyda nam się jakiś przewodnik (żywy lub nie)! Z udziałem martwego przewodnika (czyt. książki/audio) nasza wycieczka przebiegnie bardziej gwałtownie i pobłądzimy, jeżeli będziemy chcieli zobaczyć wszystkie atrakcje, ale zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mieli większą swobodę ruchu.
 
Z drugiej strony przewodnik w dużo ciekawszy i przystępniejszy sposób wytłumaczy nam co w danym miejscu lub budynku się odbywało i z jaką historią wiąże się dane malowidło lub fresk. A jest ich na prawdę sporo. Możecie więc sprawdzić ile kosztuje zwiedzanie z archeologiem i dowiedzieć się o tym miejsc istotnych faktów – Sprawdź koszt biletu zwiedzania z archeologiem.
 
W Pompejach freski były one mało widoczne lub stanowiły rekonstrukcje. Tutaj ze względu na dobrą konserwację do dziś cieszą się żywymi kolorami i w większości stanowią one całość.
 
Jedną z największych atrakcji pod względem historycznym było odnalezienie Willi Papirusów w których odnaleziono aż 1800 manuskryptów. Niestety większości z nich nie udało się przetrwać do czasów dzisiejszych ponieważ technologia w XIX wieku nie pozwalała w takim stopniu jak dzisiaj konserwować kruchych zwojów.
W tym poście nie będziemy umieszczać mapki, ponieważ zaufajcie nam, nie ma możliwości się tam zgubić lub pominąć jakiejś atrakcji. Teren ruin ma na oko jakiś hektar lub 1,5 ha, dlatego wystarczy, że poświęcimy na niego około 2 godziny by wyczerpać cały zapas atrakcji, zbytnio się przy tym nie forsując.
Ercolano Italy
 
Ercolano Italy
 
Ercolano Italy
Ercolano Italy
 
Herkulanum Włochy
 
 
Jedną z najbardziej szokujących „atrakcji” są ludzkie szczątki, które możemy znaleźć na starożytnym wybrzeżu miasta. Są to prawdziwe kości ludzi, którzy próbowali się schronić przed nadciągającą zagładą we wnękach portowych. Szacuje się, że podczas katastrofy zginęło ok. 4000 mieszkańców Herkulanum.
Szkielety w Herkulanum Neapol
Szkielety w Herkulanum Neapol
Herkulanum Włochy Neapol
Herkulanum Włochy Neapol

Porady i wskazówki przy zwiedzaniu Herkulanum – mapa online

  • Herkulanum można zwiedzać codziennie od 8.30 do 17.00 w sezonie zimowym, a w okresie letnim od 8.30 do 19.30. Dni wolne od pracy odbywają się tylko 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
  • Bilet z aktualną ceną możecie zamówić online -dzięki temu macie gwarancję ceny i nie musicie stać w kolejce. Sprawdź cenę biletu teraz i zarezerwuj sobie wycieczkę.  Osoby poniżej 18 roku oraz powyżej 65 lat mają wejście za darmo. Darmowy wstęp jest też możliwy za pomocą ArteCard przy wykupieniu odpowiedniej opcji lub upoważniającą nas do 50% zniżki.
  • Można połączyć wycieczkę do Herkulanum wraz z wyjazdem na Wezuwiusza, ponieważ spod stacji Ercolano wyjeżdżają autobusy wiozące nas pod krater.
  • Warto przygotować się merytorycznie do zwiedzania ruin, ponieważ dobre zaplecze jest gwarancją sukcesu 🙂

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga