Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Sztolnie Walimskie Projekt “Riese”

Sztolnie Walimskie Projekt “Riese”

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Następnym punktem naszej jednodniowej wycieczki w Góry Sowie było odwiedzenie Sztolni Walimskich, należących do projektu “Riese” (Olbrzym). Leżą one bardzo blisko Zamku Grodno i razem stanowią wspaniałe połączenie. W dodatku, jeżeli masz w planie odwiedzić oba miejsca, możesz kupić jeden bilet po korzystnej cenie.
Sztolnie Walimskie - Rzeczka

 

 Sztolnie Walimskie w Walimiu

Przejdźmy więc do początku wyprawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od ubrania bardzo stylowego kasku i utworzenia się grupy, którą poprowadził przewodnik. Zanim zapuściliśmy się w mroczne korytarze sztolni, opowiedział nam o historii powstania Projektu “Riese” oraz licznych teorii spiskowych krążących wokół obiektu. Ciekawszymi z nich były spekulacje o tym, że pracowano tutaj nad bombą atomową i napędem antygrawitacyjnym lub ukrywano statki kosmiczne.

A co się tam naprawdę mogło dziać? Z mojej strony zachęciłabym Was do odwiedzenia tego miejsca i posłuchaniu o nim samemu, lecz mogę zdradzić tyle, że żadnego statku kosmicznego nie widzieliśmy 🙂

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"
Sztonlie Walimskie

 

Zwiedzanie Sztolni Walimskich (Rzeczka)

 

Zwiedziliśmy trzy tunele Sztolni. Każdy z nich wiązał się z ciekawą, lecz niestety w większości smutną historią.  Projekt Riese był realizowany podczas II Wojny Światowej przez Trzecią Rzeszę i jego realizacja pochłonęła tysiące istnień ludzkich, którzy w większości byli więźniami obozów koncentracyjnych. Wykonywali oni najtrudniejsze prace, wiążące się z największym ryzykiem. Dodatkowo nie byli oni odpowiednio wyposażeni ani odżywieni. A warto przypomnieć, że w tunelach panuje stała temperatura ok. 5-7 st. C.

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"
Sztolnie Walimskie

 

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

W każdym z tuneli było przedstawienie audiowizualne, które miało za zadanie chociaż w małym stopniu  przenieść zwiedzającego w klimat tego miejsca za czasów nazistowskiej okupacji. Przyznam szczerze, że wyszło im to fenomenalnie! Wrażenia jakie dostarczały te pokazy były naprawdę zachwycające i aż ciarki przeszły nam po plecach.

 

Podziemia i tunele

 

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

Wszystkie z trzech tuneli miały być połączone, jednakże II Wojna Światowa dla Niemców skończyła się zbyt szybko i sztolnie nigdy nie zostały ukończone. Pod koniec służyły one  jako schrony przeciwlotnicze i pełniły funkcje obronne. Część z nich ma wzmocnioną konstrukcję ścianami żelbetonowymi, która dowodzi tego, że miałby być tu prowadzone działania na szarszą skale. Stąd pewnie ta mnogość teorii spiskowych.

Wnętrze góry w Walimiu
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

Turyści mają dostęp tylko do trzech z pięciu szybów projektu “Riese”. Dwa pozostałe są zbyt niestabilne  i ze względów bezpieczeństwa nie są udostępniane. Z drugiej strony, ich nieodkryte korytarze stanowią nie lada gratkę dla poszukiwaczy skarbów lub amatorów mocnych wrażeń i tajemnic. Szczególnie zainteresowanie nieodkrytymi pomieszczeniami wzrosło po rzekomym odnalezieniu Złotego Pociągu w okolicach Wałbrzycha.

Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

Przemierzając mroczne korytarze Sztolni Walimskich miało się wrażenie, że gdzieś za tymi skałami lub osuwiskiem może znajdować się jakieś nieodkryte pomieszczenie, w którym odnaleźć można skarb, lub jakieś dokumenty, które rzuciłyby więcej światła na historię ich powstania. Dodatkowo słuchając wydarzeń, które miały tu miejsce, jeszcze bardziej uruchamiamy swoją wyobraźnie i pobudzamy ją do snucia własnych teorii.

Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

Podsumowanie

  • Całe zwiedzanie Sztolni Walimskich zajęło około godziny. I nie jest to tylko chodzenie po skalnych korytarzach, ale przede wszystkim ważna lekcja historii.
  • Koszt biletu wstępu  wynosi 12 zł ze zniżką ulgową oraz  14 zł za normalny.
  • Sztolnie Walimskie czynne są przeważnie od godziny 9.00 do 17.00. Po precyzyjne godziny otwarcia zachecamy do odwiedzenia oficjalnej strony obiektu.
  • Warto pamiętać o niskich temperaturach panujących w podziemiach! Należy zabrać ze soba odpowiednie ubranie, tak by podczas ok 45. minutowej wycieczki móc się czuć komfortowo.
  • Możliwe wykupienie biletu także do Zamku Grodno dającego zniżkę na zwiedzanie obydwu obiektów. Cena pakietu to 22 zł i 18 zł ze zniżką. Warto nadmienić, że taki bilet ważny jest 10 dni.
  • Jeżeli planujecie przyjechać tutaj z osobami za granicy to można wykupić audio-lektora w języku francuskim, niemieckim i angielskim w cenie 12 zł / os.
Sztolnie Walimskie Projekt "Riese"

 

Pomnik ofiar faszyzmu 1939-1945

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga