Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Włodzicka Góra (757m n.p.m.)

Włodzicka Góra (757m n.p.m.)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 4 komentarze

Włodzicka Góra i opuszczona wieża na szczycie

Włodzicka Góra znajduje się niedaleko Ludwikowic Kłodzkich, czyli także obiektu Riese – Muzeum Techniki Militarnej Molke, który opisywaliśmy poprzednio. Połączenie tych dwóch atrakcji pozwoli Wam na ciekawe spędzenie połowy dnia w Kotlinie Kłodzkiej. A po co w ogóle wdrapywać się na jakąś górę? Jest to bowiem najwyższy szczyt pasma Wzgórz Włodzickich i jest to kolejny krok do zdobycia odznaki PTTK w gramach zdobywania Korony Ziemi Kłodzkiej.
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Nowa wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Zdobywanie góry

Ciężko jest tutaj pisać o zdobywaniu góry, ponieważ nic ciekawego raczej się tutaj nie wydarzy. Sam szlak prowadzi przez kawałek polany a później dość strono pod szczyt – przewyższenie 166 m. Trzeba przygotować się na lekki wysiłek, ale będzie to miła i odprężająca trasa. W sam raz na początki ze zdobywaniem szczytów lub podróże z dzieckiem, które chce się „zarazić” chodzeniem po górach, a nie je od razu go do nich zrazić. Cała trasa powinna zająć niecała godzinę. W sumie do przejścia z miejscowości Świerki na Włodzicką Góre jest 1,6 km.
W wejściu na szlak trzeba uważać na zjazd w miejscowości Świerki. Uliczka zaraz przy moście skręca ostro w prawo, dlatego bardzo łatwo ją przegapić.
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)


Atrakcje Góry Włodzickiej

Co pozytywnie nas zaskoczyło to kilka miejsc, które urozmaicały całą naszą wędrówkę. Pierwszą z nich była malownicza polana zaraz u podnóża góry. Zielona łąka i otaczające nas góry przywodziły jedną myśl – Wybudujmy sobie tutaj domek i zamieszkajmy w tej ciszy i spokoju!
 
 
 
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Tajemniczy budynek – mniej więcej w połowie trasy zobaczymy ruiny budowli. Z początku przypominało nam to jakąś twierdzę, ale po bliższym podejściu wyglądała ona zbyt modernistycznie i zdecydowanie za mała! Jak później się okazało, jest to pozostałość po stacji magazynująco-transportującej kamienie z pobliskiego kamieniołomu czerwonego piaskowca. Czy kamieniołom nadal pracuje? Pewnie nie, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego z 100% pewnością. Jedyne co  możemy powiedzieć, że na żadne ślady kamieniołomu nie trafiliśmy.
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
 
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)

Nadszedł więc czas na główną atrakcję Góry Włodzickiej – ruiny wieży na szczycie! Jest to około 12 metrowa wieża, do której można wejść oczywiście na własną odpowiedzialność. Z samej góry widać dość dobrze  pobliską okolicę ale coraz wyższe drzewa ograniczają trochę widoczność.
Ciekawostką jest to ,że prawdopodobnie za kilka lat ruiny wieży już nie będzie, ponieważ planuje się postawienie nowej. Kiedy jednak to nastąpi – nie wiadomo. Dotychczas zbiera się fundusze.

*AKTUALIZACJA 06.2020*

Fundusze udało się zebrać i na Włodzickiej Górze powstała nowa wieża widokowa! Jak dla nas jest to fantastyczna wiadomość, ponieważ wiemy już gdzie zabrać naszego małego Leosia na pierwsze samodzielne wędrówki po górach. Możecie się więc niedługo spodziewać aktualizacji wpisu o nowe zdjęcia ukazującą wieżę widokową. Ze wstępnych informacji wynika, że otwarcie miało miejsce w październiku 2018 roku i taras wieży widokowej został umiejscowiony na 15 metrach. Gwarantuje to piękną panoramę na pobliską okolicę nieprzesłoniętą drzewami.

Odbudowa wieży współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Wpis z inną trasą na Włodzicką Górę oraz aktualne zdjęcia wstawimy w nowym wpisie.

Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Włodzicka Góra (757m n.p.m.)
Na zakończenie Włodzicka Góra pożegnała nas spektakularną ulewą. Był to czas kiedy nad Polską przechodziły bardzo gwałtowne nawałnice i ulewy. Właśnie podczas jednej z nich schodziliśmy z Włodzickiej Góry. Istna katastrofa. Chcieliśmy schować się pod drzewami i przeczekać najsilniejszy deszcz i burzę ale z minuty na minuty było coraz gorzej. Z tego powodu postanowiliśmy jak najszybciej ewakuować się do samochodu. Całe szczęście mieliśmy ze sobą parasol, który chociaż częściowo osłonił nas przed deszczem (zwłaszcza aparat). W sumie była to dość ciekawa przygoda, ponieważ gdy już jesteś cały przemoczony to zaczyna być ci wszystko jedno i zaczynasz dobrze się bawić podczas deszczu. Jednym z naszych większych zmartwień wtedy było nie zamoczenie aparatu oraz telefonów komórkowych.


Złota myśl z całej wyprawy – zawsze noś ze sobą plastikową torebkę typu zip. Nic nie waży a możesz dzięki niej beztrosko chodzić w deszczu! 🙂

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

4 komentarze

Natalia 1 czerwca 2020 - 21:12

Jest już nowa wieża

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 3 czerwca 2020 - 11:56

Właśnie czytaliśmy o niej wczoraj na jednym z portali. Włodzicka Góra nie jest za wysoka, dlatego w najbliższym czasie pojedziemy na nią by zaktualizować wpis 🙂 Dziękujemy za komentarz! 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Ilnicka 8 czerwca 2020 - 13:07

Pięknie! My musimy tutaj jeszcze wrócić i zaktualizować wpis 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga