Strona Główna Zamek Zamek Lenno / Wleń – niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń

Zamek Lenno / Wleń – niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 11 komentarzy

Zamek Lenno (Wleń) na Dolnym Śląsku to kolejna atrakcja, którą postanowiliśmy odwiedzić będąc w ciąży. Nie wymaga ona dobrej kondycji fizycznej, ale z pewnością stanowi atrakcyjny punkt turystyczny dla wszystkich chcących zapoznać się z historią zamku oraz poobserwować okoliczne tereny z baszty widokowej. Zamek Lenno to najstarsza murowana forteca na Dolnym Śląsku i od ponad 850 lat góruje nad znajdującym się u jego podnóży miasteczkiem Wleń. Myślimy więc, że osoby ceniące sobie odkrywanie tajemnic Dolnego Śląska z przyjemnością spędzą swój czas podczas eksploracji obiektu.

Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń

Dojazd i wstęp do Zamku Lenno

Na początku chcielibyśmy przedstawić Wam gdzie dokładnie znajduje się Zamek Lenno. Otóż jest on położony w Górach Kaczawskich około 120 kilometrów na wschód od Wrocławia, mniej więcej między Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą. Jeżeli więc wybieracie się w okolice Parku Krajobrazowego Dolny Bobru to warto połączyć ze sobą te dwie atrakcje. Sam zamek znajduje się na Górze Zamkowej zlokalizowanej zaraz przy miasteczku Wleń i prowadzą na niego dwie drogi.

Pierwszą z nich jest wejście na szczyt z Wlenia za pomocą żółto zielonego szlaku turystycznego. Długość trasy to niecały kilometr, podczas którego będzie trzeba się wspiąć na około 120 metrów. Spora część trasy prowadzi przez dość strome zbocze góry, które nie stanowi zbyt dużego wyzwania, ale dla osób o słabej kondycji fizycznej może przyprawić o zadyszkę. Końcowe podejście na kopiec góry, na którym zlokalizowany jest Zamek Lenno prowadzi kamiennymi schodami.

Drugim wyjściem, z którego niestety musieliśmy skorzystać jest droga, którą można dojechać samochodem praktycznie pod sam szczyt góry. Piszemy o tym z bólem serca, ponieważ lubmy nawet małe podróże realizować poprzez pokonanie szlaku turystycznego, tak by pochodzić i aktywnie spędzić swój wypoczynek. Niestety w siódmym miesiącu ciąży nie wolno mi wspinać się pod strome zbocza i coraz bardziej zamiast maszerować to człapię... Nie wykluczone jednak, że na mury zamku nie wrócimy kolejnym razem z małym brzdącem i pokonamy ten szlak, tak jak lubimy to najbardziej 🙂

Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń
Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń
Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń

Zwiedzanie Zamku Lenno - ceny biletów, godziny otwarcia oraz atrakcje

Zwiedzanie Zamku Lenno jest dostępne w ograniczonym zakresie czasowym. W związku z niedawno przeprowadzonymi pracami rekonstrukcyjnymi oraz przejęciu opieki nad obiektem przez Konsorcjum Warownia wstęp na obiekt jest odpłatny i dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 13:00 oraz w soboty i niedzielę od 11:00 do 16:00. Trzeba więc dobrze zaplanować swój wyjazd, by nie pojechać i przysłowiowo nie pocałować klamki. Dla większych grup możliwe jest indywidualne zarezerwowanie terminu wizyty w zamku. Jak wspomnieliśmy wcześniej wstęp do Zamku Lenno jest odpłatne i wynosi 7 złotych przy bilecie normalnym oraz 5 złote przy ulgowym. Dla mieszkańców gminy Wleń wstęp wynosi jedyne 1 złotych, jednak myślę że każdy mieszkaniec gminy jest bardzo dobrze zaznajomiony z ruinami zamku górującym nad miejscowością od przeszło 850 lat.

W cenie biletu mamy zafundowane krótkie oprowadzanie po najważniejszych obszarach ruin zamku wraz z przybliżeniem informacji o tych miejscach. Zwiedzimy więc takie miejsca jak kaplica, dom romański, który był wyposażona w takie luksusy jak ogrzewana podłoga czy też wieża mieszkalna.

Główną atrakcją Zamku Lenno jest sześcioboczna wieża obronna, na której prawie nie wyzionęłam ducha. Około 100 schodów biegnących spiralą w górę sprawiły, że grzecznie musiałam przepuścić całą grupę zwiedzających osób i złapać kilka głębszych oddechów. Ale gdy weszliśmy na platformę widokową odebrało mi znowu dech w piersi. Tego dnia pogoda nam bardzo dopisała i przejrzystość powietrza była niemal idealna. Jak na dłoni było widać ośnieżone Karkonosze wraz z górującą Śnieżką. Idealny punkt dla wszystkich maniaków wież widokowych i poszukiwaczy pięknych kadrów krajobrazów. Bardzo dobrze prezentowała się też miejscowość Wleń, przez którą przepływa rzeka Bóbr.

 

Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń
Zamek Lenno / Wleń - niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń
Zamek Lenno

Krótka historia Zamku Lenno / Wleń

Tak jak wspominaliśmy Zamek Lenno jest najstarszym murowanym zamkiem na terenie Dolnego Śląska. Pierwsze zapiski odnoszące się istnienia grodu sięgają X wieku i systematycznie na przestrzeni lat zamek się rozwijał. Pierwszym etapem rozbudowy było postawienie domu romańskiego oraz późniejsze rozwinięcie obiektu o sześcienną wieżę obronną oraz kapliczkę. Prawdopodobnie na początku XIV wieku wybudowano też wieżę mieszkalną, która służyła jako punkt obronny oraz schronienie. Do końca wieku XIV wybudowano także pokaźny dom zamkowy posiadający aż trzy kondygnację, który usytuowany został mniej więcej w miejscu aktualnego wejścia do zamku.

Warto nadmienić, że Zamek Lenno był często odwiedzany przez Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, który wraz z małżonką św. Jadwigą Śląską ( patronka m.in. Śląska, Polski, uchodźców oraz pojednania i pokoju ) prężnie rozwijali infrastrukturę zamkową. Po ich śmierci władzę nad zamkiem zyskał ich syn Henryk II Pobożny, który lubował się w przetrzymywaniu jeńców w murach zamku np. swojego bratanka, biskupa wrocławskiego Tomasza I czy też księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jako jedna z niewielu twierdz ostał się on praktycznie bez szwanku podczas wojen husyckich. Z opisywanych wcześniej przez nas zamków praktycznie każdy lata swojej świetności kończył na wojnie trzydziestoletniej i wojnach husyckich. Zamek Lenno wyszedł jednak z nich obronną ręką i nie został zdobyty.

W ruinę popadł dopiero po XVI wieku kiedy  w roku 1646 został podpalony by później przechodzić z rąk do rąk innych możnych, którzy nigdy nie pojęli się przywrócenia Zamku Lenno do czasów swojej świetności.

Myślę, że przytoczona, skrócona historia zaciekawiła Was na tyle, by odwiedzić Zamek Lenno i dowiedzieć się o nim więcej z ust przewodnika podczas oprowadzania.

 

Jak zawsze podajemy Wam także interaktywną mapę atrakcji, tak byście mogli łatwiej zaplanować swoją wycieczkę.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga