Gaustatoppen - szlak na szczyt w Telemark
Strona Główna Europa Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii

Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 35 komentarzy
Zdobywanie szczytów górskich dla nas jest rzeczą niezwykłą i na prawdę bardzo atrakcyjną. W górach odnajdujemy wszystko czego tylko oczekujemy : piękne widoki, odrobina zmęczenia, aktywność fizyczną oraz wyzwania. Norweskie góry spełniają wszystkie te założenia, ba  dają dużo dużo więcej. Około 180 km na zachód od Oslo znajduje się samotna góra – Gaustatoppen. Akurat na jednodniową wycieczkę. Jest ona wysoka na 1883 m n.p.m., a jej wybitność to 1000 m.
Gaustatoppen Norwegia

Gaustatoppen – Ciekawy pomysł na wycieczkę jednodniową

Szlak z parkingu na szczyt ma długość trochę ponad 6 km. Wchodzi się na niego przez drewnianą furtkę, przy której wisi mapa całej trasy. Prawdę mówiąc droga na szczyt wygląda dość śmiesznie. Jest on przecież na “wyciągnięcie ręki“. Ale szybko okazuje się, że to tylko pozory.
Gaustatoppen Norwegia
Dookoła dużo zieleni, śniegu, strumyczków. I dźwięk dzwoneczków, bo nie raz mijaliśmy pasące się owieczki.
Gaustatoppen Norwegia
Wtedy jeszcze szlak był widoczny,
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Wraz z dążeniem do naszego upragnionego szczytu, ścieżki coraz bardziej zlewały się ze sobą. Ciężko było nam wyróżnić prawidłową drogę. Szczególnie kiedy natrafialiśmy na “nieprzemierzone” połacie śniegu, po których każdy chodził jak chciał. Oprócz Krystiana, on po nich biegał i skakał. 🙂
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Naszą wyprawę co chwilę przerywały foto-postoje. Po prostu nie mogłam nie zrobić sobie zdjęcia z tak pięknym krajobrazem w tle.
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Choć robiłam zdjęcia także w trakcie marszu.
Norweskie Owieczki
Nasi nieodłączni kompani w końcu zaczęli mi pozować. 🙂
Gaustatoppen Norway
Tutaj powoli zaczynały się prawdziwe schody na górę.
Gaustatoppen Norway
Gaustatoppen Norway
Wcześniej towarzysząca nam zieleń i strumyczki, krok po kroku zmieniały się w leżące dookoła gołoborza. Z wrażenia aż musiałam zasalutować na cześć przyrody.
Gaustatoppen Norway
Szlak zaczął przybierać na wysokości. Dwie pierwsze osoby na zdjęciu to wujek Paweł (pomysłodawca całej eskapady) i jego małżonka ciocia Katarzyna (gromkie brawa dla tych dwojga).
Gaustatoppen Norway
TYLKO DLA PAŃ! W tym miejscu ten piękny widok urozmaicili jeszcze Norwedzy bez koszulek z umięśnionymi klatami. 🙂
Gaustatoppen Norway
Już prawie prawie na szczycie (wtedy jeszcze tak myśleliśmy).
Gaustatoppen Norway
Czy Wam te białe plamki na odległych szczytach też przypominają przepyszne placuszki? 😀
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Prawie zdobywcy szczytu!
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Jak to wiadomo, w górach bywa też całkiem niebezpiecznie. Na szczęście zdołaliśmy uratować mojego kuzyna Oskara przed połamaniem wszystkich kości na samym dole urwiska. Powinien dziękować mi jeszcze przez wiele lat, nie sądzicie?
Gaustatoppen
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Po chwili przebywania na prawie-szczycie okazało się, że do szczytu czeka nas jeszcze mały spacer. Bardzo się myliliśmy.
Gaustatoppen
Nasz mały spacer na szczyt okazał się dość ciężką przeprawą grzbietem Gaustatoppen, Każdy krok musiał być przemyślany po dwa, albo nawet trzy razy. Po naszych obydwu stronach mieliśmy przepaście, a śliski śnieg w cale nie ułatwiał sprawy. Dodatkowo sama trasa zmieniła się w można powiedzieć wspinaczkę z wielkimi głazami do pokonania na drodze. Wszystko oczywiście w stylu iście norweskim, bez łańcuchów, poręczy czy innych “ułatwień”.
Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii
Na całe szczęście po kilku chwilach grozy i minutach pełnych adrenaliny, wszyscy dotarliśmy cali i zdrowi na sam szczyt. Z którego rozciągał się niesamowity widok na odległe góry, lasy i jeziora.
Gaustatoppen
Prawdziwi zdobywcy szczytów!
Gaustatoppen
Dopiero podczas schodzenia uświadomiłam sobie nasz wyczyn. Nie powiem, jestem z siebie dość dumna.
Sheep

Będąc w Norwegii w okolicach Oslo warto sobie zaplanować wycieczkę na Gaustatoppen, będącym najwyższym szczytem w Telemark w miejscowości Rjukan.

My na Gaustatoppen wybraliśmy się w lecie, jednak wiele osób zdobywa ją także zimą. Szlak nie należy do najtrudniejszych, jednak na pewno wymaga dobrej kondycji fizycznej, ponieważ w jedną stronę jest do pokonania około 5 kilometrów, podczas których trzeba wejść na prawie 700 metrów przewyższeń. Jakby to nie zabrzmiało, to szlak w żadnym momencie się nie nudzi, ponieważ rozlegają się z niego piękne panoramy, z których widać odległe zakamarki Norwegii. 

Mówi się, że ze szczytu Gaustatoppen można zobaczyć aż 1/6 całej Norwegii i zdecydowanie jesteśmy w to uwierzyć, ponieważ przy dobrej widoczności widoki wręcz zapierają dech w piersiach, a osoby mające lęk przestrzeni będą miały tutaj bardzo ciężki czas.

Gaustatoppen - szlak na szczyt w Telemark

Dojazd na Gaustatoppen – ciekawy pomysł na wycieczkę jednodniową z Oslo

Szlak na Gustatoppen jest ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Oslo i żeby do zrealizować trzeba wyjechać wcześnie rano, ponieważ znajduje się on około 180 kilometrów na zachód od Oslo, którego autem zajmie około 3 godziny. Nie warto nadganiać drogi, ponieważ ograniczenia prędkości w Norwegii są brane bardzo na poważnie i za ich złamanie grożą surowe mandaty. W lecie problem z czasem jest poniekąd rozwiązywany poprzez długie dni, trwające niekiedy do 2 w nocy (na dworze cały czas jest jasno).

Żeby dojechać do Gaustatoppen z Oslo najlepiej udać się w kierunku Drammen a następnie z Kongsberg kierować się na drogę 37 do miejscowości Rjukan. Co fascynuje nas zawsze w Norwegii to fakt, że sama podróż samochodem jest tutaj nie lada atrakcją. Mijane wodospady, jeziora, góry, doliny sprawiają że nie sposób się na niej nudzić. niestety jest to czasami też zgubne, bo często piękne krajobrazy aż proszą się by zrobić sobie piknik.

Punktem docelowym jest parking przy Stavsro znajdującym się zaraz przy jeziorze Heddersvatn. Jest to dość obszerny parking, którego koszt wynosi 150 NOK za cały dzień. Jeżeli jednak nie chcesz stawać w wyznaczonym miejscu można pojechać trochę dalej i stanąć na jednej z zatoczek przy drodze. Jeżeli będziecie jechali zdobyć Gaustatoppen to na pewno zobaczycie auta stojące w ten sposób. Poniżej zamieszczamy mapę z dojazdem do parkingu znajdującym się między Rjukan a miejscowością Tuddal.

 

Gaustatoppen początek szlaku na szczyt

Najłatwiejszy szlak na Gaustatoppen z parkingu Stavsro

Szlak z Stavsro jest najłatwiejszym szlakiem na Gaustatoppen a zarówno najpopularniejszym jacy wybierają turyści. Zaraz przy parkingu znajduje się budynek z toaletami, małą kawiarnią oraz mapami Gaustatoppen. Można się więc w tym miejscu uzupełnić jeszcze swoje zapasy. Szlak rozpoczyna się dość łagodnie i prowadzi szeroką, górską ścieżką na której spotkacie wiele kamieni. Prowadzi on przez odsłonięty teren więc zadbajcie o to by w lecie mieć nakrycie głowy i krem z filtrem UV a w miesiącach przejściowych dobrą kurtkę przeciwwietrzną. Niekiedy potrafi tam bardzo mocno wiać.

Po zdobyciu pierwszego kilometra szlak przekształca się w typowo kamienną ścieżkę. żeby nie zbłądzić trasa została wytypowana wielką literką T koloru czerwonego. Myślimy jednak, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniej ścieżki, ponieważ turystów jest tutaj dość sporo i wystarczy iść ich szlakiem.

Jak wspominaliśmy szlak z parkingu Stavsro na Gaustatoppen to wynosi 5,1 km w jedną stronę, tak więc trzeba się przygotować na10 kilometrowy marsz. Szacunkowo na przejście takiej trasy trzeba przeznaczyć około 4 godziny w dwie strony – biorąc pod uwagę normalne tempo oraz brak długich postojów.

Szlak na Gaustatoppen
Szlak na Gaustatoppen - Telemark Rjukan

Szczyt Gaustatoppen oraz niewielkie schronisko na górze

Po dotarciu na szczyt można wypocząć w niewielkim schronisku górskim (Gaustatoppen Turisthytte) serwującym przekąski oraz proste dania i pamiątki. Nie nastawiajcie się w nim na jedzenie znane z naszych schronisk górskich a bardziej na przekąski typu gofry czy zupa. Ceny niestety nie należą do najbardziej korzystnych, ale dla głodnego znajdzie się coś na pewno. 

Wielu turystom może się wydawać, że schronisko oraz znajdująca się przy niej wieża telekomunikacyjna to szczyt Gustatoppen, jednak tak nie jest. Żeby dostać się na sam szczyt (1883 m n.p.m.) trzeba pójść dalej grzbietem górskim po wielkich kamieniach. Nie ukrywam, że jest to dość wymagający odcinek, na którym trzeba się trochę nagimnastykować by wejść na niektóre z głazów. Widok jednak jaki się stąd rozpościera jest cudowny i na pewno wynagrodzi każdy trud. 

Szczyt Gaustatoppen jest zaznaczony słupkiem tak więc nie ma obawy, że ktoś go pominie.

Co ciekawe to zabudowania widoczne na Gaustatoppen miały jeszcze niedawno charakter militarny i aż do roku 2004 służyła NATO jako punkt telekomunikacyjny. Z tego właśnie względu powstała tutaj nawet kolejka linowa, która służyła wojskowym jako środek transportu. Dzisiaj jest ona w dalszym ciągu wykorzystywana i zawozi turystów na sam szczyt góry. O cenę nas nie pytajcie… baliśmy się nawet spojrzeć.

Gaustatoppen - szczyt
Szczyt Gaustatoppen

Legenda związana z górą Gaustatoppen

Jedna z legend związanych z górą Gaustatoppen opowiada o tym, jak pewien młody chłopak z miejscowości Tinn postanowił zdobyć ten szczyt, aby zaimponować swojej ukochanej. Wyruszył więc na górę, mając ze sobą tylko kij i worek chleba. Po drodze spotkał wiele niebezpieczeństw, takich jak wilki, niedźwiedzie, lawiny i burze.

Jednak nie poddał się i dotarł na sam wierzchołek, gdzie zobaczył niesamowity widok na całą Norwegię. Był tak zachwycony, że zapomniał o czasie i zaczął śpiewać i tańczyć. Niestety, jego radość przerwał głos z nieba, który ostrzegł go, że jeśli nie zejdzie z góry przed zachodem słońca, zostanie zamieniony w kamień.

Chłopak nie posłuchał ostrzeżenia i zaczął się szydzić z głosu, mówiąc, że nie boi się niczego i że nikt nie zmusi go do opuszczenia góry. Wtedy głos z nieba zagrzmiał jeszcze raz i rzucił na chłopaka klątwę. W jednej chwili chłopak zamienił się w wielki kamień, który stoi do dziś na szczycie Gaustatoppen. Jego kij i worek chleba też się skamieniały i są widoczne obok niego. Legenda ta ma na celu ostrzec ludzi przed pychą i nieposłuszeństwem, a także pokazać, że góra Gaustatoppen jest miejscem tajemniczym i świętym, którego nie należy lekceważyć.

Inna legenda mówi, że góra Gaustatoppen jest miejscem, gdzie spotykają się bogowie nordyccy. Według tej opowieści, na szczycie góry znajduje się wielka sala, w której Odyn, Thor, Freja i inni bogowie urządzają ucztę i radzą się o losach świata. Raz w roku, w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w noc świętojańską, bogowie schodzą z góry i bawią się z ludźmi, którzy świętują na dole.

Wtedy można zobaczyć na niebie błyskawice, słyszeć grzmoty i muzykę, a także poczuć zapach kwiatów i miodu. Legenda ta ma na celu wyjaśnić, dlaczego góra Gaustatoppen jest często otoczona chmurami i mgłą, a także zachęcać ludzi do obchodzenia nocy świętojańskiej, która jest symbolem życia i płodności.

Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii

Podsumowanie oraz interaktywna mapa na szczyt Gaustatoppen

W podsumowaniu szczyt na Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Oslo, w którym można połączyć aktywność fizyczną z przepięknymi widokami. Co ciekawe mówi się, że ze szczytu można zobaczyć prawie 1/6 całej Norwegii, tak więc widoki są naprawdę spektakularne. 

Szlak na Gausta był dla nas pierwszym ze zdobytych, wyższych szczytów w Norwegii i sprawił, że zakochaliśmy się w trekkingu w tym kraju. Kolejnym szczytem, który na pewno polecamy Wam jeszcze zobaczyć jest Szlak na norweskie skały Gygrestolen czy też Szlak na Hogevarde. Jeżeli więc poszukujecie więcej ciekawych szlaków w pobliżu Oslo to zobaczcie u nas na sekcja “Norwegia”. Znajdziecie tam wiele inspiracji na kolejne wycieczki.

Szlak na Gaustatoppen: jak zdobyć szczyt, z którego widać jedną szóstą Norwegii

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga