Strona Główna Norwegia Szlak na norweskie skały Gygrestolen w pobliżu Bø

Szlak na norweskie skały Gygrestolen w pobliżu Bø

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Kolejnym szczytem, na który warto się wybrać podczas pobytu w Norwegii w pobliżu Oslo, jest Gygrestolen, znajdujący się przy miejscowości Bø. Szczyt jest formą widowiskowych, wysokich form skalnych wyraźnie górujących nad okolicą. Oprócz wspaniałych panoram odnajdziecie tam także jedne z lepszych ścian wspinaczkowych w pobliżu Oslo. Sam szlak na Gygrestolen nie jest ciężki i zbyt stromy. Systematycznie wynosi nas w górę, przez co stanowi górę łatwą do zdobycia, w sam raz na rodzinny spacer. Wszystko to w odległości zaledwie 150 kilometrów na południowy wschód od Oslo.

Gygrestole Szlak

Jak dojechać do Gygrestolen?

Jeżeli wyruszacie z Oslo będziecie musieli kierować się w stronę Dramenn, następnie kontynuować trasę drogą E134, aż do miejscowości Notodden. W tej miejscowości należy obić na Bø i Telemark. U podnóża góry znajduje się rozległe jezioro Uvdalstjonna z kilkoma małymi plażami. Podczas naszego czerwcowego wyjazdu woda była tam nadal dość chłodna (szacujemy, że około 18 stopni), ale jeżeli ktoś z Was jest mniejszym zmarzluchem niż my, to zdecydowanie polecamy zabrać ze sobą strój do kąpania. Nie ma nic lepszego niż orzeźwiająca kąpiel po upalnym hikingu w górach. Co więcej można urządzić tam małe barbecue.

Szlak na górę Gygrestolen rozpoczyna  się zaraz przy niewielkim parkingu mogącym pomieścić około 10 aut (dokładne współrzędne parkingu: 59°22'32.3"N 8°58'57.7"E )

 

Gygrestole jezioro
Gygrestole Szlak
Gygrestole Szlak

Szlak na szczyt Gygrestolen od parkingu

Tak jak wspominaliśmy, początek szlaku znajduje się zaraz przy parkingu samochodowym. Stąd widać także doskonale nasz cel podróży - charakterystyczne pionowe skały. Cały szlak liczy sobie około 6 kilometrów i jest ukształtowany w formę pętli. Dzięki temu nie będziecie wracać tą samą drogą i będziecie mogli podziwiać inne widoki. Całkowita suma przewyższeń jaką trzeba pokonać to 360 metrów rozłożonych na dystansie 3 kilometrów. Początek szlaku jest bardzo łagodny i prowadzi przez podmokłe tereny. Po przejściu około kilometra trasa w większości zacznie prowadzić po skałach i zacznie być bardziej stroma. Warto pamiętać o tym, że w miesiącach roztopów i wczesnych przymrozków skały może pokrywać lód lub gołoledź, dlatego radzimy wziąć ze sobą nakładki na buty zwiększające przyczepność oraz kijki. W miesiącach letnich na szlaku nie powinno być żadnych zagrożeń oprócz słońca.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Po wdrapaniu się na płaskowyż warto nadrobić kilkaset metrów i pójść na znajdujący się w pobliżu punkt widokowy. Jest on zlokalizowany zaraz za jeziorem na szczycie góry. Swoją drogą jest to bardzo dobry punkt biwakowy. Płaski szczyt porośnięty niewysokimi drzewami znajdujący się poza głównym szlakiem turystycznym (który jest i tak mało uczęszczany) sprawi, że będziecie mogli wypocząć w ciszy i spokoju pośród natury.

Gygrestole Szlak
Gygrestole Szlak
Gygrestole Szlak

Szczyt góry Gygrestolen 490 m n.p.m.

Ciekawostką jest skąd wzięła się nazwa góry Gygrestolen. Znaczy ona "siedlisko gygreny", czyli trolicy, która według lokalnych opowiastek zsyła na pobliskich mieszkańców nieszczęścia zależne od jej humorów. Trzeba jej jednak przyznać, że wybrała sobie przepiękną okolicę do zamieszkania, z genialnym widokiem na jezioro i góry.

Na szczycie Gygrestolen znajduje się tabliczka oraz księga pamiątkowa zdobywców góry, do której można się wpisać. Szczyt ma formę rozległych, odkrytych form skalnych zakończonych stromymi zboczami. Z pewnością każdy z Was spędzi tu kilkadziesiąt minut na podziwianie okolicy i zrobieniu pamiątkowych zdjęć.

Jako drogę powrotną możemy wybrać szlak, którym przyszliśmy lub wybrać drugą ścieżkę, która w formie pętli doprowadzi nas do parkingu. Prowadzi ona przez bardziej zalesiony teren, dlatego w wypadku intensywnego słońca zapewni także cień. Dystans w przypadku obydwu tras jest podobny, dlatego rekomendujemy powrót w formie pętli.

Tym razem nie poratujemy Was mapką na naszej stronie, ze względu na to, że szlak jest mało uczęszczany i mapa, z której zawsze korzystamy tutaj nie obsługuje tego regionu. Niemniej odsyłamy Was do strony ze szlakiem na norweskiej mapie.

Gygrestole szczyt
Gygrestole szczyt
Gygrestole szczyt

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga