Strona Główna Dolny Śląsk Jańska Góra i ruiny wieży Bismarcka na jej szczycie

Jańska Góra i ruiny wieży Bismarcka na jej szczycie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Kontynuując swoją wyprawę w poszukiwaniu wież na Dolnym Śląsku, natrafiliśmy na informację o najstarszej wieży Bismarcka w Polsce. Została ona wybudowana w 1869 roku i niestety aktualnie pozostała z niej ruina, do której nie można oficjalnie wejść. Wieża została zlokalizowana na najwyższym wzgórzu w pobliżu miejscowości Piotrówek, w gminie Jordanów Śląski. Jańska Góra mierzy około 252 m n.p.m. i prowadzi na nią nieoficjalny szlak, który można zakwalifikować do jednych z łatwiejszych. Trasa, którą zamieściliśmy na końcu wpisu, ma dystans około 1 kilometra w zależności z jakiego miejsca będziemy chcieli wyruszyć. A wieża Bismarcka to naprawdę ciekawa atrakcja kryjąca w sobie wiele historycznych tajemnic...

Wieża Bismarcka

Szlak na Jańską Górę z miejscowości Piotrówek

Szlak na Jańską Górę należy do bardzo łatwych i jego przewyższenia nie przekraczają 80 metrów. Jedynym problemem jakiego doświadczyliśmy podczas drogi to znalezienie dogodnego miejsca do parkowania pojazdu. Asfalt kończy się przy domu nr 12 i od tej pory należy poruszać się szutrową drogą. Jest to zwykła ścieżka wykorzystywana głównie do żniw, dlatego jeżeli poruszacie się samochodem o niskim zawieszeniu to warto pozostawić go w Piorówku. My pojechaliśmy praktycznie pod samo podejście na szczyt, dlatego że wracaliśmy z Kudowy Zdroju do Wrocławia i zahaczyliśmy o wieżę Bismarcka po drodze. Dla wszystkich chętnych polecamy także zobaczenie pobliskiego pałacu w Piotrówku, który stanowi ciekawą atrakcję historyczną. Został on wybudowany w roku 1860 i od 1892 do 1945 znajdował się w posiadaniu jednego z bardziej znaczących rodów na Dolnym Śląsku - von Richthofen. W kolejnych latach został przejęty przez PGR o od 1991 jest w rękach prywatnego przedsiębiorcy i niestety z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę.

Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka

Najstarsza wieża widokowa w Polsce - Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze

Na początku warto sobie powiedzieć, skąd wzięła się nazwa wieży. Otóż nie jest to unikatowa nazwa, ponieważ w Polsce jak i na Świecie istnieje wiele wież Bismarcka. Na terytorium Dolnego Śląska były one budowane od 1869 roku aż do 1934 i miały na celu sławienie postaci, jaką był Otton von Bismarck (były kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem, który przyczynił się do zjednoczenia Niemiec na przełomie lat 1866/71). Szacuje się, że na świecie wybudowano ich około 240-250 w tym 40 w Polsce. Wieże Bismarcka miały mieć prostą formę z odkrytym szczytem w kształcie misy ogniowej, na której w urodziny Ottona rozpalało się potężne ogniska. Warto nadmienić, że wieża widokowa znajdująca się na Wielkiej Sowie także należy do reprezentantów wież Bismarcka.

Tak jak wspominaliśmy, pierwszą wieżą Bismarcka jaką wybudowano na terenie ówczesnej Polski, jest wieża na szczycie Jańskiej Góry. Jej założycielem był właściciel majątku w pobliskich Sokolnikach Friedrich Schroter. Szacuje się, że koszt wybudowania tej wieży to 18 000 marek.

Aktualnie wieża jest w ruinie i została otoczona płotem z siatki. Nic jednak nie powstrzyma turysty chcącego zwiedzić jego środek i dość łatwo przez nią przejść. Wejście do środka wieży zostało zamurowane, jednak i tu udało się z powrotem udrożnić. W środku wieży Bismarcka znajdują się kręte, betonowe schody prowadzące praktyczni na sam szczyt wieży . Samo wnętrze jej bardzo mocno poniszczone i zanieczyszczone przez wandali. Znajduje się tam mnóstwo graffiti, butelek oraz innego syfu.

Jedyne widoki jakie można zobaczyć, to w większej mierze drzewa, które stopniowo zaczynają przesłaniać cały krajobraz. Warto jednak zwiedzić wieżę Bismarcka, ponieważ nie wiadomo ile jej czasu zostało do całkowitego popadnięcia w ruinę...

Samo podejście na szczyt nie jest wymagające i prowadzi szeroką leśną drogą. Wieża Bismarcka schowana jest w coraz to bujniej rozwijającej się roślinności. Jest jednak w pobliżu głównej ścieżki dlatego na pewno nie przegapicie jej. Wokół wieży można też dostrzec pozostałości fundamentów innych budowli.

Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka

Mapa trasy na ruiny wieży Bismarcka

Jak zawsze, dodajemy na Wasz użytek interaktywną mapę, która na pewno ułatwi zaplanowanie swojej trasy. Tak jak mówiliśmy, swój spacer na Jańską Górę rozpoczęliśmy ze wsi Piotrówek. Samochodem dojechaliśmy aż do skrętu na wierzchołek góry i tam pozostawiliśmy go na poboczu.

Jeżeli nie chcecie zostawiać pojazdu na polu, to możecie zaparkować w Piotrówku. Warto także zobaczyć ruiny pałacu znajdujące się w miejscowości.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: