Stary Sącz i Pannonica nad rzeką Poprad
Strona Główna dziecko Stary Sącz – zabytkowe miasteczko z niezwykłym klimatem. Odkryj jego urok i atrakcje

Stary Sącz – zabytkowe miasteczko z niezwykłym klimatem. Odkryj jego urok i atrakcje

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Stary Sącz to miasto znajdujące się na sądeszczyznie w województwie Małopolskim. Nie jest to duża miejscowość, jednak może się pochwalić wieloma ciekawymi atrakcjami oraz wydarzeniami.

Ja miałem okazję zwiedzić Stary Sącz podczas jubileuszowej X edycji festiwalu kultury Bałkańskiej Pannonica odbywającej się nad rzeką Poprad. Ilość oraz jakość atrakcji, jakie oferuje Stary Sącz ,na pewno sprawi, że dobrze będziecie się tutaj bawili. Zresztą Stary Sącz został wpisany w 2018 na listę Pomników Historii, jako jeden z najcenniejszych zespołów miejskich południowej Polski.

Rzeka Poprad

Pierwsza atrakcją jaką możecie zwiedzić będąc w Starym Sączu, jest wyjątkowy Ołtarz Papieski znajdujący się w pobliżu peronu kolejowego.

Ołtarz Papieski w Starym Sączu to nie tylko miejsce modlitwy, ale też świadectwo historii i kultury. To tu Jan Paweł II ogłosił świętą Kingę patronką Polski i Sądecczyzny, która założyła miasto i klasztor klarysek. Ołtarz zbudowany jest z drewna, a jego elementy nawiązują do górskiej tradycji i sztuki ludowej.

Stół ofiarny ma zaś symbolikę soli, która była bogactwem regionu i znakiem przymierza z Bogiem. Nad stołem widnieje portret świętej Kingi, portret Jana Pawła II oraz Jezusa.

 

Pod ołtarzem można zwiedzić Muzeum Papieża Jana Pawła II, gdzie można zobaczyć zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty użytku codziennego. Jest tam na przykład ubiór narciarki papieża czy też jego plecak, jaki zakładał podczas wędrówek górskich.  Ołtarz Papieski znajduje się zaraz obok Domu Pielgrzyma „Opoka” i wstęp na niego jest darmowy.

Warto też dodać, że obok Ołtarza jest plac zabaw dla dzieci, tak więc najmłodsi znajdą coś dla siebie.

Ołtarz Papieski w Starym Sączu
Panorama z Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu

Źródło św. Kingi obok klasztoru Klarystek w Starym Sączu

Źródło św. Kingi w Starym Sączu to miejsce związane z życiem i kultem tej świętej, która była księżną krakowską i sandomierską, a potem zakonnicą klaryską. Do odwiedzenia źródła zachęcił mnie kolega poznany na festiwalu Pannonica opowiadający o jej zdrowotnych i cudotwórczych właściwościach.

Ze źródłem wiąże się także legenda głosząca, że św. Kinga zatknęła w ziemię swoją laskę, z której wyrosło drzewo lipowe, a pod nim źródło cudownej wody. Woda ta miała właściwości lecznicze, szczególnie dla oczu. Porównując je z wodami zdrowotnymi np. W Dusznikach-Zdroju, źródło św. Kingi jest praktycznie bezsmakowe, tak więc na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy zechcą go skosztować.

Ciekawostką jest to, że w 1999 roku źródło odwiedził także papież Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Kingi.

Źródło św. Kingi w Starym Sączu

Klasztor Klarysek i Brama Seklerska w Starym Sączu

Kolejnym miejscem, które może Cię zaskoczyć w Starym Sączu, jest olbrzymi Klasztor sióstr Klarysek, który został założony przez św. Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego w 1280 roku. Św. Kinga wybudowała w Starym Sączu dwa klasztory, jednak ten poświęcony franciszkanom nie przetrwał.

To właśnie w klasztorze Klarysek św. Kinga zmarła, została pochowana i kanonizowana w 1999 roku przez Jana Pawła II.

Siostry Klaryski zostały też spadkobiercami majątku i dbały o to, by Stary Sącz stał się ważnym ośrodkiem kultury w sądecczyźnie.

Z ciekawostek o tym miejscu można wyczytać, że to właśnie tutaj prawdopodobnie powstała pieśń „Bogurodzica” czy też to, że wracający spod Wiednia Jan III Sobieski spotkał się tu ze swoją małżonką Marysieńką.

Aktualnie klasztor jest dostępny do zwiedzania i można podziwiać w jego środku pięknie zdobiona kaplicę i ołtarz. Klasztor otoczony jest też wysokim murem z basztą, znajdująca się naprzeciw źródła św. Kingi.

Oprócz Ołtarza Papieskiego drugim elementem składającym się na obrzędy kanonizacji św. Kingi jest Brama Seklerska. Drewniana i bogato zdobiona brama stoi zaraz przy klasztorze. Na jej filarach widnieją piękne freski oraz podobizna św. Kingi oraz św. Jadwigi Węgierskiej. Został on wykonany przez Węgrów (Seklerów) przybyłych na uroczystości kanonizacji.

Klasztor Klarystek w Starym Sączu
Brama Seklerska w Starym Sączu wybudowana z okazji kanonizacji św. Kingi

Malowniczy rynek miejski oraz Regionalne Muzeum

Stary Sącz posiada dość duży rynek miejski ze starymi budynkami pochodzącymi z XVIII-XX stulecia. Najstarszym budynkiem jest jest Dom na Dołkach, w którym znajduje się Muzeum Regionalne.

Jeżeli lubicie starocie oraz chcecie lepiej poznać regionalne atrakcje, to warto tutaj przyjść. Ze względu na to, że większość eksponatów jest starych oraz znajdują się w zasięgu rąk, to raczej jest to atrakcja, która może nie okazać się trafiona dla dzieci.

Jednak jeżeli jesteś koneserem regionalnej historii, etnografii czy przedmiotów rzemieślniczych, to jak najbardziej warto zwiedzić Muzeum Regionalne w Starym Sączu.

Co więcej, można w nim zobaczyć wystawę poświęconej słynnej śpiewaczce Adze Sari, która spędziła w Starym Sączu dzieciństwo, czy również księdzu Józefie Tischnerze.

Muzeum Regionalne w Starym Sączu

Molo Leśne na Miejskiej Górze w Starym Sączu - genialna atrakcja dla każdego

Miejscem, które wywarło na mnie największe wrażenie w Starym Sączu, było Leśne Molo znajdujące się na szczycie Miejskiej Góry.

Molo Leśne to nic innego, jak drewniana ścieżka przyrodnicza prowadząca wśród korony drzew. Co więcej, znajduje się na niej wiele pomniejszych atrakcji, tj. bujany pomost, przejście z siatki czy też tunel z oknami.

Zwieńczeniem ścieżki wśród koron drzew jest platforma widokowa z pięknym widokiem na Stary Sącz i Nowy Sącz. Zadbano nawet i w tym aspekcie, żeby nie było zbyt spokojnie, ponieważ żeby dostać się na platformę trzeba przejść po szklanej podłodze.

Dla osób chcących przyjrzeć się np. Klasztorowi Klarysek udostępniony został darmowy teleskop. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że podczas wchodzenia na Miejska Górę dla turystów stworzono 7 szklanych kul sferycznych, w których przedstawiono etapy życia płazów. Same kule są też fajnym obiektem akustycznym i na pewno spodobają się najmłodszym.

Wejście na Miejska Górę jest dość strome, jednak można zdobyć ją z wózkiem dziecięcym. Na pochwałę zasługuje też montaż licznych ławek po drodze, na których można odpocząć.

Dla mnie Góra Miejska z Molem Leśnym to idealny przykład dobrze zagospodarowanego i zrewitalizowanego obiektu. Na Dolnym Śląsku mamy wiele wież widokowych, platform i punktów widokowych, ale z wielką radością przyjęlibyśmy wiadomość o budowie takiej instalacji gdzieś w naszych górach.

Leśne Molo na Górze Miejskiej w Starym Sączu
Ważka obserwująca widoki

Festiwal kultury Bałkańskiej Pannonica nas rzeką Poprad czyli trzy dni świetnej zabawy i niepowtarzalnego klimatu

Festiwal kultury bałkańskiej Pannonica był powodem, dla którego mogłem odwiedzić Stary Sącz. Podczas trzydniowego wydarzenia mogłem lepiej poznać kulturę krajów bałkańskich od muzyki po tradycyjne wyroby i jedzenie. Nigdy wcześniej nie miałem przyjemności uczestniczy w takim festiwalu i muszę przyznać, że energia jaka z niego płynie jest niesamowita.

Tworzą go nie tylko zaproszeni artyści, ale przede wszystkim ludzie, którzy przyszli się dobrze bawić na Pannonice. To właśnie oni często w wiosce festiwalowej tworzyli gry i zabawy, rozmawiali na każdy temat, dzielili się swoim doświadczeniem kulturowym czy światopoglądowym.

Nie mogło też zabraknąć licznych warsztatów z rękodzieła czy porannych ćwiczeń jogi lub medytacji. Jeżeli więc ktoś chce zainteresować się np. rzeźbieniem w drewnie, tworzeniu obrazów, haftowaniem, wyrobem skórzanych toreb czy innych spraw związanych z kraftem to jest to miejsce dla nich.

Co mnie bardzo ucieszyło, to spora ilość rodzin z dziećmi w każdym wieku, którzy wspólnie nocowali na polu namiotowym. Dla najmłodszych Pannonica też przewidziała atrakcje w postaci kreatywnych zajęć czy zabaw z animatorami. Był więc dmuchany zamek, malowanie twarzy, ale także produkcja własnych misiów-przytulaków, czy zajęć z tańca lub grania na instrumentach.

Dopiero pod wieczór artyści na scenie elektryzowali tłum przy skocznych piosenkach, w których pierwsze skrzypce grały… trąbki.

Bez wątpienia największą gwiazdą wydarzenia była ekipa Dubioza Kolektiv, która nie tylko potrafiła porwać wszystkich pod scenę, ale także ich występ był pełen interakcji z publicznością i wypełniony humorem. Energia jaką potrafili stworzyć była niesamowita. Bez ogródek muszę powiedzieć, że pod sceną wyskakałem na zegarku z 10 tysięcy kroków.

Pannonica to niesamowite wydarzenie podczas którego nie sposób się nudzić. Była to jubileuszowa 10letnia edycja Pannoniki, która została po raz pierwszy zrobiona nad rzeką Poprad. W związku z nową lokalizacją były pewne komplikacje, ale myślę że większość z nich udało się organizatorom opanować.

Co ciekawe, rozmawiając o sprawach „energetycznych” okazało się, że sama rzeka Poprad ma cechy energetyczne i można jej oddać negatywną energię, smutki czy inne troski. Może to też z tego względu przeniesiono się nad Poprad, by jeszcze bardziej „zenergetyzować”  moc całego wydarzenia? Jak dla mnie udało się to w całej krasie i myślę, że był to bardzo fajny wstęp do naszej nadchodzącej bałkańskiej przygody.

Dubioza Kolektic Pannonica 2023
@wolnymkrokiem Pannonica to jeden z największych festiwali kultury Bałkańskiej w Polsce 🤩 Jeżeli chcesz poczuć niesamowity klimat to właśnie tutaj, nad rzeką Poprad koło Starego Sącz możesz wyskakać się i wyszaleć do skoncznych rytmów bałkańskich 🤩 Materiał powstał w wyniku uczestniczenia w Inspire Campie w Dolinie Popradu 2023 prowadzonym przez Organizatora 10. edycji Pannonica Festival w ramach projektu „Wzmocnienie marek turystycznych i produktów sieciujących w Dolinie Popradu” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. #turystyka #malopolska #podroze #natura #visitpoland #polska #festiwal #muzyka #koncert #polska ♬ Balkan Trumpet – Radio Edit – Strong R.
Stary Sącz - zabytkowe miasteczko z niezwykłym klimatem. Odkryj jego urok i atrakcje

Podsumowanie całego wyjazdu oraz interaktywna mapa odwiedzonych miejsc

Tak jak zawsze na końcu wpisu dodajemy interaktywną mapę zwiedzania Starego Sącza. Dzięki niej możecie sprawdzić ile fajnych atrakcji jest na tak niewielkim obszarze. 

Osobiście Stary Sącz zaskoczył mnie bardzo pozytywnie i na pewno będziemy musieli tutaj przyjechać kiedyś rodzinnie, bo jest to miejsce, które zdecydowanie sprzyja rodzinnym wędrówkom.

Materiał powstał w wyniku uczestniczenia w Inspire Campie w Dolinie Popradu 2023 prowadzonym przez Organizatora 10. edycji Pannonica Festival w ramach projektu „Wzmocnienie marek turystycznych i produktów sieciujących w Dolinie Popradu” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga