Gaustatoppen – Ciekawy pomysł na wycieczkę jednodniową
Szlak z parkingu na szczyt ma długość trochę ponad 6 km. Wchodzi się na niego przez drewnianą furtkę, przy której wisi mapa całej trasy. Prawdę mówiąc droga na szczyt wygląda dość śmiesznie. Jest on przecież na „wyciągnięcie ręki„. Ale szybko okazuje się, że to tylko pozory.Będąc w Norwegii w okolicach Oslo warto sobie zaplanować wycieczkę na Gaustatoppen, będącym najwyższym szczytem w Telemark w miejscowości Rjukan.
My na Gaustatoppen wybraliśmy się w lecie, jednak wiele osób zdobywa ją także zimą. Szlak nie należy do najtrudniejszych, jednak na pewno wymaga dobrej kondycji fizycznej, ponieważ w jedną stronę jest do pokonania około 5 kilometrów, podczas których trzeba wejść na prawie 700 metrów przewyższeń. Jakby to nie zabrzmiało, to szlak w żadnym momencie się nie nudzi, ponieważ rozlegają się z niego piękne panoramy, z których widać odległe zakamarki Norwegii.
Mówi się, że ze szczytu Gaustatoppen można zobaczyć aż 1/6 całej Norwegii i zdecydowanie jesteśmy w to uwierzyć, ponieważ przy dobrej widoczności widoki wręcz zapierają dech w piersiach, a osoby mające lęk przestrzeni będą miały tutaj bardzo ciężki czas.
Dojazd na Gaustatoppen – ciekawy pomysł na wycieczkę jednodniową z Oslo
Szlak na Gustatoppen jest ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Oslo i żeby do zrealizować trzeba wyjechać wcześnie rano, ponieważ znajduje się on około 180 kilometrów na zachód od Oslo, którego autem zajmie około 3 godziny. Nie warto nadganiać drogi, ponieważ ograniczenia prędkości w Norwegii są brane bardzo na poważnie i za ich złamanie grożą surowe mandaty. W lecie problem z czasem jest poniekąd rozwiązywany poprzez długie dni, trwające niekiedy do 2 w nocy (na dworze cały czas jest jasno).
Żeby dojechać do Gaustatoppen z Oslo najlepiej udać się w kierunku Drammen a następnie z Kongsberg kierować się na drogę 37 do miejscowości Rjukan. Co fascynuje nas zawsze w Norwegii to fakt, że sama podróż samochodem jest tutaj nie lada atrakcją. Mijane wodospady, jeziora, góry, doliny sprawiają że nie sposób się na niej nudzić. niestety jest to czasami też zgubne, bo często piękne krajobrazy aż proszą się by zrobić sobie piknik.
Punktem docelowym jest parking przy Stavsro znajdującym się zaraz przy jeziorze Heddersvatn. Jest to dość obszerny parking, którego koszt wynosi 150 NOK za cały dzień. Jeżeli jednak nie chcesz stawać w wyznaczonym miejscu można pojechać trochę dalej i stanąć na jednej z zatoczek przy drodze. Jeżeli będziecie jechali zdobyć Gaustatoppen to na pewno zobaczycie auta stojące w ten sposób. Poniżej zamieszczamy mapę z dojazdem do parkingu znajdującym się między Rjukan a miejscowością Tuddal.
Najłatwiejszy szlak na Gaustatoppen z parkingu Stavsro
Szlak z Stavsro jest najłatwiejszym szlakiem na Gaustatoppen a zarówno najpopularniejszym jacy wybierają turyści. Zaraz przy parkingu znajduje się budynek z toaletami, małą kawiarnią oraz mapami Gaustatoppen. Można się więc w tym miejscu uzupełnić jeszcze swoje zapasy. Szlak rozpoczyna się dość łagodnie i prowadzi szeroką, górską ścieżką na której spotkacie wiele kamieni. Prowadzi on przez odsłonięty teren więc zadbajcie o to by w lecie mieć nakrycie głowy i krem z filtrem UV a w miesiącach przejściowych dobrą kurtkę przeciwwietrzną. Niekiedy potrafi tam bardzo mocno wiać.
Po zdobyciu pierwszego kilometra szlak przekształca się w typowo kamienną ścieżkę. żeby nie zbłądzić trasa została wytypowana wielką literką T koloru czerwonego. Myślimy jednak, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniej ścieżki, ponieważ turystów jest tutaj dość sporo i wystarczy iść ich szlakiem.
Jak wspominaliśmy szlak z parkingu Stavsro na Gaustatoppen to wynosi 5,1 km w jedną stronę, tak więc trzeba się przygotować na10 kilometrowy marsz. Szacunkowo na przejście takiej trasy trzeba przeznaczyć około 4 godziny w dwie strony – biorąc pod uwagę normalne tempo oraz brak długich postojów.
Szczyt Gaustatoppen oraz niewielkie schronisko na górze
Po dotarciu na szczyt można wypocząć w niewielkim schronisku górskim (Gaustatoppen Turisthytte) serwującym przekąski oraz proste dania i pamiątki. Nie nastawiajcie się w nim na jedzenie znane z naszych schronisk górskich a bardziej na przekąski typu gofry czy zupa. Ceny niestety nie należą do najbardziej korzystnych, ale dla głodnego znajdzie się coś na pewno.
Wielu turystom może się wydawać, że schronisko oraz znajdująca się przy niej wieża telekomunikacyjna to szczyt Gustatoppen, jednak tak nie jest. Żeby dostać się na sam szczyt (1883 m n.p.m.) trzeba pójść dalej grzbietem górskim po wielkich kamieniach. Nie ukrywam, że jest to dość wymagający odcinek, na którym trzeba się trochę nagimnastykować by wejść na niektóre z głazów. Widok jednak jaki się stąd rozpościera jest cudowny i na pewno wynagrodzi każdy trud.
Szczyt Gaustatoppen jest zaznaczony słupkiem tak więc nie ma obawy, że ktoś go pominie.
Co ciekawe to zabudowania widoczne na Gaustatoppen miały jeszcze niedawno charakter militarny i aż do roku 2004 służyła NATO jako punkt telekomunikacyjny. Z tego właśnie względu powstała tutaj nawet kolejka linowa, która służyła wojskowym jako środek transportu. Dzisiaj jest ona w dalszym ciągu wykorzystywana i zawozi turystów na sam szczyt góry. O cenę nas nie pytajcie… baliśmy się nawet spojrzeć.
Legenda związana z górą Gaustatoppen
Jedna z legend związanych z górą Gaustatoppen opowiada o tym, jak pewien młody chłopak z miejscowości Tinn postanowił zdobyć ten szczyt, aby zaimponować swojej ukochanej. Wyruszył więc na górę, mając ze sobą tylko kij i worek chleba. Po drodze spotkał wiele niebezpieczeństw, takich jak wilki, niedźwiedzie, lawiny i burze.
Jednak nie poddał się i dotarł na sam wierzchołek, gdzie zobaczył niesamowity widok na całą Norwegię. Był tak zachwycony, że zapomniał o czasie i zaczął śpiewać i tańczyć. Niestety, jego radość przerwał głos z nieba, który ostrzegł go, że jeśli nie zejdzie z góry przed zachodem słońca, zostanie zamieniony w kamień.
Chłopak nie posłuchał ostrzeżenia i zaczął się szydzić z głosu, mówiąc, że nie boi się niczego i że nikt nie zmusi go do opuszczenia góry. Wtedy głos z nieba zagrzmiał jeszcze raz i rzucił na chłopaka klątwę. W jednej chwili chłopak zamienił się w wielki kamień, który stoi do dziś na szczycie Gaustatoppen. Jego kij i worek chleba też się skamieniały i są widoczne obok niego. Legenda ta ma na celu ostrzec ludzi przed pychą i nieposłuszeństwem, a także pokazać, że góra Gaustatoppen jest miejscem tajemniczym i świętym, którego nie należy lekceważyć.
Inna legenda mówi, że góra Gaustatoppen jest miejscem, gdzie spotykają się bogowie nordyccy. Według tej opowieści, na szczycie góry znajduje się wielka sala, w której Odyn, Thor, Freja i inni bogowie urządzają ucztę i radzą się o losach świata. Raz w roku, w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w noc świętojańską, bogowie schodzą z góry i bawią się z ludźmi, którzy świętują na dole.
Wtedy można zobaczyć na niebie błyskawice, słyszeć grzmoty i muzykę, a także poczuć zapach kwiatów i miodu. Legenda ta ma na celu wyjaśnić, dlaczego góra Gaustatoppen jest często otoczona chmurami i mgłą, a także zachęcać ludzi do obchodzenia nocy świętojańskiej, która jest symbolem życia i płodności.
Podsumowanie oraz interaktywna mapa na szczyt Gaustatoppen
W podsumowaniu szczyt na Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Oslo, w którym można połączyć aktywność fizyczną z przepięknymi widokami. Co ciekawe mówi się, że ze szczytu można zobaczyć prawie 1/6 całej Norwegii, tak więc widoki są naprawdę spektakularne.
Szlak na Gausta był dla nas pierwszym ze zdobytych, wyższych szczytów w Norwegii i sprawił, że zakochaliśmy się w trekkingu w tym kraju. Kolejnym szczytem, który na pewno polecamy Wam jeszcze zobaczyć jest Szlak na norweskie skały Gygrestolen czy też Szlak na Hogevarde. Jeżeli więc poszukujecie więcej ciekawych szlaków w pobliżu Oslo to zobaczcie u nas na sekcja „Norwegia”. Znajdziecie tam wiele inspiracji na kolejne wycieczki.