Zdjęcie DJI mini 2 - Blue Eye (Albania)
Strona Główna EuropaAlbania Blue Eye Saranda – darmowy parking, cena biletu i opis trasy

Blue Eye Saranda – darmowy parking, cena biletu i opis trasy

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Blue Eye, czyli Niebiesko Oko, to bardzo popularna atrakcja turystyczna w pobliżu miasta Saranda, która przyciąga wiele osób. Znajduje się ono zaledwie 25 kilometrów od Sarande, w Parku Krajobrazowym „Syri i kaltër”. Niewątpliwie można stwierdzić, że wraz z Parkiem Archeologicznym Butrint jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w południowej części Albanii. 

Wszystko to za sprawą pięknego kolorów jakie posiada Blue Eye, ponieważ odcienie błękitu i turkusu sprawiają, że zdjęcia z tego miejsca są cudownymi pamiątkami, którymi na pewno będzie można się znajomymi. Blue Eye jest doceniane przez wielu turystów i nieraz występuje jako wizytówka całej Albanii. 

W tym wpisie przedstawiamy Wam przydatne informacje na temat zwiedzania tego pięknego miejsca oraz jak zorganizować taką wycieczkę na własną rękę.

Blue Eye Saranda

Najprostszym sposobem na dostanie się do Blue Eye z Sarande jest skorzystanie z własnego środka transportu. Samochodem z Sarandy do Blue Eye dojechać można w niecałe 30 minut asfaltową drogą SH99. Trasa nie jest wymagająca i nawet samochody z małą pojemnością silnika poradzą sobie na niej wyśmienicie. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda wynajem auta w Albanii, to zapraszamy do dedykowanego wpisu na ten temat: Wypożyczenie samochodu w Albanii – fotelik dla dziecka, ubezpieczenie i porady

Drugim sposobem jest skorzystanie z transportu miejskiego. Z Sarande jeżdżą busy do Blue Eye, które wyruszają z głównej rozjezdni znajdującej się w centrum miasta (39.875852580357034, 20.006371625334033). W tym wypadku warto wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja, ponieważ rozkład jazdy busów i autobusów uzależniony jest od sezonu. Dzień przez planowaną wycieczką można podejść na miejsce i zapytać jak wyglądają rozkłady jazdy do Blue Eye.

Trzecim sposobem jest wykupienie wycieczki w jednym z lokalnych biur turystycznych. Z pewnością nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem oferty, ponieważ chyba każde biuro ma ją w swoim dziennym planie. Jeżeli więc zależy Wam na tym, by odbyć taką zorganizowaną wycieczkę to na pewno znajdziecie oferty na promenadzie miejskiej, zaraz koło plaży.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

 

Z nią na pewno zaplanujesz świetnie nadchodzącą majówkę!

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Jadą własnym środkiem transportu na pewno przyda Wam się informacja na temat parkingu. Przy Blue Eye znajduje się duży, płatny parking, który kosztował 200 LEK za dwie godziny postoju. Bilet płatny jest w budce, wyłącznie gotówką. Na nasze oko, dwie godziny powinny zdecydowanie wystarczyć, żeby dotrzeć do Blue Eye i je zwiedzić. Jeżeli jednak planujecie spokojne zwiedzanie oraz postój na kawę w pobliskiej restauracji to warto dla spokoju ducha wykupić trzy godziny. Do wejścia z parkingu do parku trzeba pokonać 400 metrów asfaltowej drogi.

Można też spróbować zaparkować na bezpłatnym parkingu w postaci zatoki zaraz przy zjeździe na parking (zaznaczyliśmy je na mapie). Prawdopodobnie podczas sezonu turystycznego parking będzie zapełniony, jednak warto mieć go na uwadze. Drugą opcją jest podjechanie pod samo wejście do parku przy zaporze. Jest tam zatoka na kilka samochodów i podczas naszego pobytu poza sezonem (październik), spokojnie można było tam znaleźć wolną miejscówkę. 

Blue Eye Saranda parking
Blue Eye bilety / parking

Bilety wstępu do Blue Eye i droga do źródełka

Wstęp do Parku „Syri i kaltër” jest płatny 50 LEK za osobę dorosłą. Dzieci do lat 12 są zazwyczaj zwolnione z opłaty lub stosuje się zniżkę 50%. Za bilety należy płacić gotówką, ponieważ nie są tutaj obsługiwane płatności online.

Droga do Blue Eye jest prosta i prowadzi chodnikiem z wydzieloną częścią dla rowerów. Obok niej znajduj się jezdnia. W naszym odczuciu jest to wielki minus, że w ten sposób zagospodarowano park, ponieważ nie ma aż takiej przyjemności z chodzenia. W lecie nie ma tutaj wystarczającej ilości cienia, więc sam spacer jest naprawdę uciążliwy i monotonny. Taką drogą trzeba przejść 1,5 kilometra, więc powinno to zająć około 20 minut, a z dziećmi ten czas może się wydłużyć do 30 minut. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie alternatywnej drogi przez park, tak by było można trochę bardziej poobcować z natura.

Z drugiej strony taki stan rzeczy sprzyja zwiedzaniu, dla osób mających problem z pokonywaniem nierówności. Zdecydowanie na tą drogę możecie wybrać się z wózkiem, ponieważ jedynie końcówka prowadząca do Blue Eye prowadzi przez drogę nieutwardzoną. 

Wiele osób korzysta z elektrycznych hulajnóg lub skuterów wypożyczanych przy wejściu do parku. W ten sposób można szybko dostać się do Blue Eye w kilka minut. Taki rodzaj zwiedzania może też być atrakcją, ponieważ naprawdę chodzenie 20 minut po asfalcie (w gorącu) nie należy do najlepszej formy rozrywki. 

Droga do Blue Eye

Krystalicznie czysta woda Blue Eye - skąd się bierze woda w niebieskim źródełku?

Uważa się, że woda wycieka ze skał krasowych Doliny Drinos. Ten rodzaj źródła nazywany jest „Źródłem Vaucluse” ze względu na jego pochodzenie ze skał krasowych i jest jednym z największych w południowej Europie. Wielu nurków próbowało dotrzeć do dna, ale ze względu na ciśnienie udało im się dotrzeć tylko do głębokości 45 metrów, więc jego głębokość jest nieznana (szacuje się, że przekracza ono 50 m). 

Przepływ wody wynosi 18 400 litrów na sekundę, a temperatura wody waha się od 10 do 13 stopni Celsjusza. Chociaż w gorące dni woda kusi do kąpieli to pływanie w rzece jest zabronione (o czym informują tablice). Niestety zakaz ten często jest łamany i wielu odwiedzających wchodzi do wody. Masowa turystyka, która ma miejsce w przypadku Blue Eye oraz łamanie zakazu wchodzenia do wody może mieć bardzo negatywne skutki dla delikatnego ekosystemu, który wytworzył się w okolicach źródła. Jeżeli więc czytasz ten post to bardzo prosimy Cię o uszanowanie zakazów i nie wchodzenie do wody. 

Ciekawostką jest też pewien fenomen powiązany z wysokim ciśnieniem wypływającej wody. Otóż odwiedzający często wrzucają kamień do środka tego źródła, a po chwili widzą, jak ten sam kamień ponownie wypływa na powierzchnię.

Zwiedzający mogą uchwycić niebieskie źródełko ze specjalnie przygotowanej platformy znajdującej się nad nią. Jest ona przeszklona, jednak nie ma co pokładać w tym dużej nadziei, ponieważ zazwyczaj jest ubłocone.

Przy Blue Eye znajduje się niewielki sklep, w którym można kupić pamiątki oraz przekąski. Płatność, jak w wielu miejscach w Albanii, jest wyłącznie za pomocą gotówki. Podczas naszej wycieczki można było też spotkać tutaj dwa duże, bezpańskie psy. Są one niegroźne i nie zaczepiają ludzi. Interesowały się jednak naszym Lokim, przez co musieliśmy je kilkukrotnie odganiać. Podróżując wraz z psem warto zwrócić na to uwagę.

Blue Eye Saranda
Blue Eye - niebieskie oczko w Albanii

Podsumowanie oraz interaktywna mapa dojazdu do Blue Eye

Blue Eye to atrakcja, którą niewątpliwe warto odwiedzić będąc w Albanii. W naszym odczuciu, niektórzy turyści mogą jednak być trochę rozczarowani odwiedzając popularne niebieskie oczko. Wszystko przez to, że naprawdę sporo się o nim mówi z zachwala piękne zjawisko natury. Przez to turysta często ma nadzieję, że cała wycieczka będzie opiewała w spektakularne widoki. Tak więc warto powiedzieć sobie szczerze – Blue Eye, jako samo oczko wodne i rzeka, którą tworzy wygląda naprawdę zjawiskowo, jednak sama droga prowadząca do niego jest monotonna i nudna. 

Czy ogólnie polecamy wybrać się na Blue Eye? Zdecydowanie tak, jednak podchodźcie do tej wycieczki z rezerwą i przygotujcie się na tłumy.

Przydatne informacje na temat wycieczki na niebieskie oczko:

  • Miejcie ze sobą gotówkę, ponieważ z płatnościami zbliżeniowymi jest ciężko – jak w całej Albanii.
  • Pomimo tego, że możecie znaleźć darmowy parking, to jednak bezpieczniejszą opcją jest wybranie płatnego parkingu.
  • Na parkingu, jak i  w pobliżu Niebieskiego Oczka możecie natknąć się na bezpańskie psy. Ogólnie w Albanii jest spory problem z bezpańskimi psami, tak więc jeżeli obawiacie się psów to możecie się czuć niekomfortowo. Psy są jednak niegroźne i zazwyczaj unikają ludzi. Wyjątkami jest to, jak macie ze sobą psa lub coś jecie. Turyści często dokarmiają psy i właśnie dlatego podchodzą.
  • Do Blue Eye możecie dojść z wózkiem. Prowadzi do niego szeroka droga bez wybojów. Popularnym środkiem transportu są też wypożyczane elektryczne hulajnogi lub skutery.
  • Szlak do Blue Eye prowadzi 1.5 kilometra w jedną stronę. W gorący dzień warto pamiętać o tym by wziąć ze sobą wystarczającą ilość wody i czapkę.
  • Kąpanie się w pobliżu Blue Eye jest zabronione.
  • Wszystkie nasze wpisy o Albanii znajdziecie tutaj: Wolnym Krokiem przez Albanię

Na końcu wpisu dodajemy także interaktywną mapę dojazdu z Sarande do Blue Eye. Dzięki niej będziecie widzieli jaką drogę wybrać oraz gdzie znajduj się ta popularna atrakcja turystyczna.

Może spodobają Ci się te wpisy: