Kanada to kraj, do którego większość z nas chciałaby się kiedyś udać. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć post, w którym znajdziecie konkrety dotyczące wyjazdu, a także samego życia. Nie jest to wycieczka do sąsiedniego kraju w Europie, dlatego chcąc nie chcąc trzeba się odpowiednio do niej przygotować i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.
Spis treści
Jak wyjechać do Kanady?
Najważniejszym kryterium w odpowiedzi na to pytanie jest cel naszej podróży. Czy wyjeżdżamy do Kanady znaleźć sobie pracę i ułożyć życie na innym kontynencie (#1), czy też jedziemy tam do rodziny lub w celach turystycznych (#2).
Wiza turystyczna do Kanady
My swoje bilety zamówiliśmy z przesiadką w Frankfurcie. Koszt biletu w jedną stronę ok. 1200 – 1400 zł z Warszawy. Wpisując w wyszukiwarkę np. Wylot: Polska zobaczycie najtańsze opcje wylotu. Niekiedy różnią się one o kilkaset złoty więc warto zrobić sobie podsumowanie. Sprawdź, jak aktualnie wyglądają ceny do Kanady i czy dolecisz tam bezpośrednio czy z przesiadką.
Wiza długoterminowa do Kanady
Ubezpieczenie zdrowotne do Kanady
Wylot do Kanady
Odprawa celna w Kanadzie
Można powiedzieć, że jest to kulminacyjny moment naszej podróży do Kanady. Może on bowiem zakończyć się szybciej niż się tego spodziewamy. Strażnicy na granicy mają bardzo dużą władzę i mogą Cię z niej zawrócić prosto na samolot powrotny. Mogą to zrobić ale jest to bardzo rzadki przypadek. Najczęściej zawracane są osoby, które z jakiegoś powodu zostały umieszczone na liście “zbanowanych” np. w USA. Te dwa kraje posiadają porozumienie imigracyjne między sobą i jeżeli przeskrobałeś coś w USA istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz oznaczony także w rejestrze kanadyjskim. Nie jest powiedziane, że nie wjedziesz, ale zagrożenie istnieje. Drugim najczęstszym przypadkiem zawrócenia jest podejrzenie o to, że będziesz podejmował nielegalnie pracę lub chcesz zostać tutaj w innych celach niezgodnych z obejmującą wizą. Osobiście znamy historię o pewnym Polaku, który chciał przyjechać do Kanady pracować “na czarno”. Niestety przygotował się tak doskonale, że zabrał nawet ze sobą ciuchy robocze z Polski. Jak to się mówi nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, dlatego planujmy swoje kroki z rozwagą.
O co mogą pytać celnicy?
W zasadzie będą to podstawowe pytania typu: Po co tu przyjechałeś? Co będziesz robić? Do kogo jedziesz? Czy ta osoba po ciebie wyjechała? Ile masz ze sobą pieniędzy? itp.
Na te pytania najlepiej odpowiadać zwięźle i pewnie. Pamiętajmy, że strażnik przepytujący Was ma takich osób tysiące dziennie, dlatego i on chce by wszystko przebiegło sprawnie. Poza tym deportacja to dużo papierkowej roboty, tak więc nie kombinujcie za dużo. Rozmowa może być stresująca, jednak pamiętajcie, że nie jesteście przestępcami i wszystko będzie OK.
Jeżeli ktoś boi się o swój angielski zawsze można poprosić o tłumacza, który będzie Wam towarzyszył przy rozmowie. I pamiętajcie, że jeżeli deklarujecie wjazd turystyczny to musicie mieć ze sobą tyle gotówki by wydawało się to realne!
Koszty życia i zarobki w Kanadzie
Średnie zarobi w Kanadzie wynoszą około 10-15 $ CAD/h. Głównym kryterium wyznaczającym Wasze wynagrodzenie jest doświadczenie jakie posiadacie i fach w ręku, a także pora roku czy rodzaj posiadanej wizy. Raczej wszędzie wymagane jest biegłe posługiwanie się językiem urzędowym tego kraju, jednak osobiście znamy przypadki firm czysto polskich, w których pracownicy kompletnie nie znają angielskiego. Są to specyficzne wypadki jednak pokazują, że się da. Jakoś, ale się da.
Ważnym wymogiem podczas wjazdu na teren Kanady jest pokrycie swoich początkowych kosztów życia tj. zakwaterowanie (od 500 $CAD/miesiąc za pokój, do 1000 $CAD/miesiąc na własny apartament, chociaż w Oakville, gdzie mieszkaliśmy, dwupokojowe mieszkanie w piwnicy domku jednorodzinnego to wydatek średnio 1200 $CAD), koszty wyżywienia (ok. 200 $CAD/miesiąc/osoba chociaż to kwestia bardzo indywidualna – my wydawaliśmy tyle we dwie osoby, ale po prostu mocno oszczędzaliśmy), media 150 $CAD.
Jakie są ceny żywności w Kanadzie?
Niestety najdrożej zapłacimy za zdrową i świeżą żywność tj. warzywa i owoce. Atrakcyjne ceny mają owoce tropikalne tj. kantalupy, ananasy, papaje itp. Gatunkowo są one dużo lepsze niż w Polsce, dlatego polecamy jeść ich jak najwięcej.
Kolejną dużą wadą Kanady odnoście żywności są wszędobylskie mrożonki oraz dania instant. Nie mam pojęcia jak ludzie wyrabiają tak na dłuższą metę, jednak bardzo popularne jest kupowanie już przetworzonych produktów, które bardzo szybko można przygotować w mikrofali lub piekarniku. Zajmują one bardzo dużą część supermarketów i możemy odnaleźć tam dosłownie wszystko.
Poniżej przedstawiamy ceny poszczególnych produktów żywnościowych, żeby naszkicować jak mniej więcej to wygląda:
Chleb 0,5 kg – 2 $CAD (ale można też czasem znaleźć za 1 $CAD)
Szynka 0,5 kg – 14 $ CAD
Jajka 12 szt. – 2,5 $CAD
Kurczak 1kg – 10 $CAD
Wołowina 1kg – 14$CAD
Makaron 1kg – 2 $CAD
Marchewka 1kg – 3 $CAD
Jabłka 1kg – 3 $CAD
Banany 1kg – 2 $CAD
Kawa w Tim Hortons – 2$/ średnią czarną kawę
Pepsi 12 puszek – 4$
Duża pizza pepperoni w pizzerii – 13 $CAD
Zestaw w Wendy’s – 8-9 $CAD
Warto pamiętać, że w Kanadzie nie posługujemy się znanymi nam wartościami miar europejskich. Wagę zamiast kilogramach wyrażamy w lb, zaś odległość w stopach (ft).
W sklepach nie znajdziemy także alkoholu. Pieczę nad wyrobami alkoholowymi trzyma rząd i można je kupić tylko w placówkach LCBO lub The Beer Store. Co do rodzajów trunków nie można narzekać. Znajdziemy tam prawie wszystkie gatunki alkoholi słabszych oraz mocniejszych. Nie zabraknie tam na pewno polskich alkoholi tj. piwa Żywiec czy wódki. Sześciopak piwa to koszt około 14 $CAD, a 0,75l Sobieskiego to 27 $CAD.
Sieć telefoniczna w Kanadzie
Warto wspomnieć też o telefonii komórkowej na terenie Kanady. My korzystaliśmy z sieci Chatr, którą można kupić w sieci hipermarketów Walmart. Kupując numer na kartę będziemy musieli podać podstawowe dane osobowe oraz miejsce zamieszkania, ponieważ taki jest obecny wymóg prawny w Kanadzie. Opcji do wyboru jest dużo, jednak większość z nich skupia się na danym obszarze.
My kupując “abonament” za 40 $CAD otrzymaliśmy darmowe minuty i smsy oraz 1GB Internetu. Jednak działał on tylko na obszarze GTA (Great Toronto Area) i poza nim przechodził w tryb offline. Nie można było się do nas dodzwonić ani my nie mogliśmy wykonywać połączeń (np. podczas pobytu w Muskoka lub nad jeziorem St. John). Opcje obejmujące swoim działaniem inne obszary Ontario były znacznie droższe. Kupując kartę oraz doładowanie w hipermarkecie zapłacimy także podatek w wysokości 13%.
Szukanie mieszkania, pracy i wszystkiego innego
Popularnym miejscem ogłoszeniowym w Kanadzie jest portal KIJIJI.CA (coś w stylu naszej tablicy.pl, a teraz olx.pl). Jest to strona w języku angielskim i umożliwia darmowe zamieszczanie ogłoszeń i precyzowania w niej obszaru, który konkretnie Ciebie interesuje. Polecamy tę formę, ponieważ sami z niej korzystaliśmy i niekiedy można w bardzo szybki i łatwy sposób nabyć lub pozbyć się niektórych przedmiotów. Umożliwia ona także znalezienie mieszkania, pracy itp.
Jak wspominaliśmy w Kanadzie funkcjonuje dość spora Polonia, która stworzyła swój własny serwis ogłoszeniowy bejsment.com. Funkcjonuje ona także w formie gazety i 99% ogłoszeń pochodzi wyłącznie od Polaków. Znajdziemy w niej oferty pracy, mieszkania, kupna oraz sprzedaży rzeczy i wiele innych. Jeżeli będziecie chcieli także poczytać informacje o Kanadzie w ojczystym języku znajdziecie tutaj artykuły o sprawach bieżących.
Jeżeli więc chcecie spróbować swoich sił w Kanadzie, a nie wiecie jak znaleźć pracę lub mieszkanie, te dwa portale powinny być dla Was fundamentalne. Trzymamy kciuki!
A jak zwykle na zakończenie dziesiąta i ostatnia ciekawostka o Kanadzie, którą chcielibyśmy Wam przekazać 🙂
Ciekawostka o Kanadzie #10
Każdy kraj słynie ze swojej narodowej potrawy, czyli takiej, która jest znakiem rozpoznawczym danego regionu. Kanada także posiada takie danie o wymownej nazwie Poutine (czyt. putin). A co to właściwie jest? Są to frytki w sosie pieczeniowym z topionym serem. Dodatkowo można urozmaicić je mięsem.
Jak Wam się podoba kulinarna wizytówka tego kraju?