Strona Główna Azja Burza piaskowa na Cyprze

Burza piaskowa na Cyprze

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Burza piaskowa na Cyprze – pogrzebane wakacje?

Przed wyjazdem na Cypr nie sprawdzaliśmy, czy będzie ładna pogoda. Przecież to coś oczywistego, że tam zawsze jest słonecznie i gorąco. I tak właśnie było przez 4 dni. Po czym pewnego razu na plaży patrzymy na niebo, a na nim zbliża się do nas jakby… wielka rozlazła chmura? Jakoś niespecjalnie się przejęliśmy, bo co może stać się na Cyprze? Pewnie mamy przywidzenia.
Półtora godziny później, kiedy wracaliśmy do pokoju, zaczęliśmy się niepokoić. Coraz mniejsza widoczność, słońca już prawie nie widać… Co jest?
Burza piaskowa na Cyprze

 

Po obiedzie postanowiliśmy (jak zwykle) iść na plażę. Wychodzimy, a tam… coraz gorzej. Dopiero kiedy zobaczyliśmy na samochodach warstwę piasku, dopuściliśmy do siebie myśl, że coś się jednak popsuło z pogodą.

Burza piaskowa na Cyprze

Normalnie z większości miejsc powinniśmy widzieć morze, jak np. na zdjęciu powyżej. A tu niestety nic 🙂

Burza piaskowa na Cyprze

 

Szybko sprawdziliśmy w Internecie co się dzieje. Burza piaskowa! Która przyszła sobie z Syrii i zaciągnęła się nad całym Cyprem. Jak przeczytaliśmy, dopuszczalna ilość mikrocząsteczek na m3 to 50, a wtedy mieliśmy ponad 3000. Tak to prezentowało się z satelity:

Burza piaskowa na Cyprze

Burza piaskowa na Cyprze

 

My sami raczej nic nie odczuwaliśmy żadnego dyskomfortu. Jednak ci, którzy mieli problemy z oddychaniem, a także dzieci i osoby starsze nie powinni byli wychodzić na zewnątrz. Nieraz widzieliśmy ludzi chodzących w maskach lub zasłaniające usta chustką.

Burza piaskowa na Cyprze
Z dwojga złego, przynajmniej słońce mocno nie prażyło. To znaczy było o kilka stopni goręcej niż przez nadciągnięciem burzy, ale powodowało to tylko to, że było bardzo duszno. Ale w południe można było sobie leżeć na plaży, bez obawy o poparzenia słoneczne.

Na tej pogodzie skorzystał chyba poniższy kot, ponieważ udawało mu się maskować 🙂

Burza piaskowa na Cyprze
Burza piaskowa na Cyprze

 

Burza piaskowa na Cyprze

 

W ten dzień pierwszy raz pływałam w morzu bez okularów słonecznych – nic mnie nie raziło! Chociaż chyba wolałabym jednak słońce.. 🙂 Na dalszych zakątkach morza osadzał się ten pył robiąc nieprzyjemną zawiesinę. Nawet nurkowanie trochę się pogorszyło bo nie było tak dobrze rozjaśnione dno.
Burza piaskowa na Cyprze
Burza piaskowa na Cyprze
Krystian kolejny raz musiał dać popis ze swoim rosyjskim – tym razem kiedy wchodził do wody, zaczepił go jakiś Rosjanin, który nie wiedział, jak używać rurki do nurkowania i prosił Krystiana o wyjaśnienie. Jakoś się dogadali 🙂
I pół godziny później podszedł do nas podekscytowany, że widział muszelkę z żyjątkiem! Taką czarną! 

Zaraz zapytał się, czy mieszkamy w tym hotelu co on (przy plaży). Odpowiedziałam mu, że nie, żewynajęliśmy sobie apartament 1,5 km od plaży. On wtedy bardzo się zdziwił i dociekał dlaczego. Nie mógł zrozumieć, jak to możemy nie mieć pieniędzy na hotel 🙂

Burza piaskowa na Cyprze
Burza piaskowa na Cyprze

Mimo pogody, humor jak zawsze nam dopisywał. Krystian nawet wymyślił, jak można zabezpieczyć twarz przed piaskiem.

Burza piaskowa na Cyprze

Kiedy wracaliśmy do pokoju, wcale nie było lepiej 🙂 Piasek osiadał wszędzie: na stole, łóżku, umywalce… Co chwilę wszystko musieliśmy wycierać.

 

Burza piaskowa na Cyprze

Mieliśmy płonne nadzieje, że na drugi dzień wszystko będzie ok. Że obudzimy się rano i zobaczymy błękitne niebo! Chociaż w głębi duszy wiedzieliśmy, że to niemożliwe….

Burza piaskowa na Cyprze

 

Co prawda najgorszy był właśnie pierwszy dzień, kiedy odwołano wszystkie loty, ale czystego nieba na Cyprze już nie zobaczyliśmy. Nawet już na lotnisku w Larnace 🙂 Jak się później okazało, jeszcze przez ponad tydzień nie było przejrzystego powietrza.

 

Burza piaskowa na Cyprze

 

Przez 3 dni musieliśmy zaprzyjaźnić się z piaskiem. Nie mieliśmy innego wyboru. Raczej śmialiśmy się z tej sytuacji i traktowaliśmy jako przygodę. Nie ma co się martwić i smucić, szkoda wakacji! A najważniejsze, że nie padało 🙂

 

Burza piaskowa na Cyprze

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga